Şimdi Ara

ACER ASPIRE 5536G Isınma Sorununu nasıl çözdüm

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
7.099
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar yaklaşık 4 ay önce 2.el Acer Aspire 5536G laptop aldım.görünüm ve özellikler bakımından hayli güzel geldi bana.

fakat büyük bir sorunu vardı.Aşırı ısınma Aida64 programıyla ısınma değerlerine baktığımda 1-2 saat içinde pek bişey yapmasamda yavaş yavaş artıyordu 95 lere falan geldiğinde kendim bilgisayarı kapatmak zorunda kalıyordum sıkıntı çıkmaması için.
    araştırdığım ve denediğim çözüm yolları oldu bi kısmı işe yaradı bi kısmı yaramadı.
    sonunda tam çözümünü buldum.

laptopu anakartına kadar söktüm.toz namına pek bişey yoktu.ısınma tozdan kaynaklanmıyordu.

1.Termal macununu değiştirdim.Arctic Cooling MX-4 satın aldım bunun için tahminimce 3-4 derecede fark ettirdi.demekki termal macunu o kadar önemli değil.
    2.Bios güncellemesini yaptım pek bişey değiştirmedi.az bişey faydası dokundu.

3.En çok işe yarayan ve bugüne kadar gelmemi sağlayan acer in kendi yazılımı olan Acer epower Management in Xp için olanını indirdim.burdan CPU hızı 4 level gösteriyor.Max ,High,Medium,Low diye. Max dan High a düşürdüm ısınma miktarı 15-20 derece kadar düştü. 65-85 arasında değişen CPU sıcaklıkları oluştu.

4.fakat yine bu sıcaklık değeri olması gerekenden çok daha fazla.intel işlemcilerde soğutma yüzeyi 3x3cm kare şeklinde yaklaşık 9 cm2 gibi .benim amd işlemcide bu 1x3 dikdörtgen şeklinde 3cm2 civarında.bununda ısınmada problem yarattığını düşünüyorum.

+Laptopun altında CPU fanının normalde hava alacağı bi yer olması gerekiyor.fakat benim kasada yoktu.

.Laptopu söktüm anakartına kadar ne varsa çıkardım. en alttaki kasaya çok ince matkap ucuyla ve şarjlı matkap kullanarak delikler açtım.

aşağıda bir başkası delikleri kendi istediği tarzda açmış. ayrıntı için bu konuya bakalbilirsiniz.
    http://lifehacker.pro/2011/10/acer-aspire-overheating-resolved/

Kendi Laptopumda delikleri bu arkadaşınki gibi yuvarlak değil biraz daha küçük bir matkap ucuyla yanyana delikler açtım daha sonra bu delikleri matkap sanatıyla birleştirdim.
    işte resim...

bu şekilde açtığımda laptop soğutucu koydum ama çalıştırmadım.Laptop biraz yüksekte dursun diye.Aida64 ile aldığım ortalama sıcaklık 58 derece... üstelik CPU leveli Max da iken...

önceki sıcaklık High da iken ortalama 82 idi.şimdi daha hızlı olan Max seviyesinde ama sıcaklık 58 derece.tamamen Acer in hatasından kaynaklanıyor.Tasarım olarak delikler konmuş ama açılmamış.bu şekilde olunca fan havayı nerden alacaktı ki dışarı versin?. önceden fan sesi duymuyordum çalışamıyordu demekki.şimdi azcıkda olsa dere şırıltısı gibi bi ses alıyorum :)

• böyle aptalca tasarım hataları yapabiliyor firmalar. hadi gecmiş olsun :)
  • Bu konu konuşalı aradan yıllar geçmiş fakat bende aynı laptopun kullanıcısıyım.
    Acer aspire 5536G'yi alalı 3 sene oldu.Halen kullanıyorum.
    2 sene öncesine kadar aşırı ısınma problemleri vardı özellikle oyun oynarken.Ve iyi grafiklere sahip oyunlar oynadığımda sadece 15 dakika oynıyabiliyordum.
    Ardından laptop otomatik kendini kapatıyordu.İnternette araştırdım ettim, fan kapağı sorununuyla, bu üründe herkesin karşılaştığını gördüm.
    Özellikle burada şuan hatırlamıyorum birisi bıçağı ocakta ısıtıp bahsedilen fan kapağını kesip çıkartmış.Bunun resimlisi vardı.
    Bende aynısını yaptım.Ve ardından iyi bir laptop soğutucu alıp, oyunlarda çok iyi performans almamı sağladı.
    Fakat bunu yapalı 2 yıl geçti.Ve şuan fan kapağının altı açık olmasına ramen, ve soğutucu laptopun açık olduğu her saniye maksimumda çalışıyor.
    Ayrıca elektrik süpürgesinin torbasını ne zaman yenilesem, elektrik süpürgeside canavar gibi çalıştığı için fan boşluğuna hortumu dayayıp iyice laptop'un içindeki havayı çekerim.Ve format atalı 1 ay oldu.Hani makinanın çok iyi performans göstermesi lazım ama ısınmalar var.
    Şuan bile klavyenin sol kısmı ateş gibi.Yazarken elim yanıyor :D
    Geçenlerde mmorpg oyunu Age of Conan'ı indirdim.Oyunda bütün ayarları en düşüğe çekmeme ramen 10-20 arası fps alıyorum.
    Ve bazen 15'in altına düşüyor fps ve çok kötü oluyor.Belli bir seviyeden sonra oyunun başlangıç yeri tortage şehrinden çıkıp başka bir şehre geçiyorsunuz.
    Ve o başka yerdeki binalar vs grafik konusunda daha alıcı olduğu için oyun oynanmaz hale geldi ve üzülerek sildim.
    Bu konu hakkında nasıl bir tavsiye verirsiniz bilemiyorum ama lütfen onu at artık yeni birşey al gibi olmasın :)
    (Maddi durumum uysa niye almayım)

• Aradan tekrar aylar geçti, bir önceki yazımdanda belli aynı laptop'un delinmiş hali bende halen mevcut.
    Geçtiğimiz günlerde ısınma problemi yine kızdırdı bende laptop'u parçalara ayırıp fanı temizledim.
    Termal macunu yeniledim.
    Pc boşta dururken 60'larda gezen cpu ısısı şuan 45-50 civarlarında.Tabi bu fark oyunlardada kendini gösterdi.
    Fakat halen yeterli değil.Bazı oyunlarda cpu 75-80'i buluyor ve kasılmalar başlıyor.
    Benim kafama takılan cpu ve core bu kadar sıcak iken fanı temizlememe ramen fan çok yavaş çalışıyor.
    Yani canavar gibi üflemesi lazım.Çoğı kişi fanın gürültüsünden şikayet eder benimkinin sesi duyulmuyor, hatta notebook cooler çok az olan seside bastırıyor.
    Bende oturdum laptop fanının nasıl kontrol edilmesiyle ilgili araştırma yaptım.
    Yok yok.Speedfan desen benim anakartımı desteklemiyor.
    Fan ayarlarıyla oynanamıyor.Sadece ısı değerlerini görebiliyorum.
    Google'dan ararken 2. karşılaştığım bu ayarın biostan yapılabilmesi.
    Fakat bios'umu güncellememe ramen, youtube'da izlediğim gibi benim bios'ta öyle bir ayar veya seçenek yok.Sadece boot ayarları ve sistem bilgileri vs var.
    Advenced Bios gibi bir ayar yok.
    Bende buraya yazmaya karar verdim bu konuda yardımcı olabilecek birileri belki çıkar diye...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sonisphere89 -- 4 Temmuz 2013; 2:12:34 >

• sorun AMD işlemcinin soğutma yüzeyinin 1x3cm2 olmasından kaynaklanıyor..

Laptop alınacaksa işlemcisi kesinlikle intel olmalı..

Senin kullanman gereken program "Acer Epower management" diye bi yazılım var.acer'in kendi sitesinde.

Bilgisayarın çok ısındığı zaman CPU frekansını düşürmen lazım.bunun için Acer Epower management programında 4 ayar var.

Max
    High
    Normal
    Low işlemci hızını düşürüyor ama ısı da azalıyor.

2.olarak Alttaki fanın boşluğa bakması lazım kesinlikle altı boş olması lazım.benim bilgisayar masamda o kısma delik açtım..

bide şöyle bi fan var ama ne kadar işe yarar bilmiyorum.

ismi "Microsonic Yeni Nesil Turbo Fan" deneyebilirsin.ben dedim alayım bundan ama bu laptop a daha fazla yatırım yapmayacam dedim sonra..

• İlgin için teşekkürler.Acer epower management programınıda denemiştim.Sitesinde benim laptop'a uygun olanını güncellemedikleri için 2009'dan beri aynısı var.
    O program da çalışmıyor.Başkalarının yorumlarından da görmüştüm.Programın eski acer notebooklarında çalışmadığını...

Gösterdiğin fanı aylar öncesinde önerdiğinde de aradım fakat bulunduğum yerde bulamadım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.