Şimdi Ara

Acaba hepimiz aynı renkleri mi görüyoruz?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mesela benim gördüğüm maviyle,senin gördüğün mavi aynı mı? Belki sen maviye bakınca,benim kırmızıya bakınca gördüğümü görüyorsun.Sonra tatlar ve kokular için de aynı şey geçerli tabi.

• sanırım hayır
  • Kesinlikle aynı renklere aynı ismi veriyorsak onun dışında fazla bir şeye kafa yormanın gereği yok derim. Ona bakarsan aynı notaları mı duyuyoruz diye bir soru da çıkabilir. Melela La sesi 220 Hz olsun Sen 220 Hz frekansında bir ses duyduğun zaman buna La sesi diyorsun. Diğer adam da La sesi diyor. O halde mesele yok. Aynı şekilde dalgaboyu 700 Nm civarı dalgaboyuna sahip bir ışık aldıladığın zaman ona "kırmızı" diyorsun, diğer adam da "kırmızı" diyor yine mesele yok.

Birde şöyle düşünün. Biz üç sayısına üç diyoruz da başka bir insan "üç" taneyi nasıl algılıyor. Ya dördü beşi...
    Aynı şekilde bunun üzerine de kafa yormaya gerek yok. Bizim "üç" dediğimize başkası da "üç" diyorsa mesele yok.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Osuran Boğa

Mesela benim gördüğüm maviyle,senin gördüğün mavi aynı mı? Belki sen maviye bakınca,benim kırmızıya bakınca gördüğümü görüyorsun.Sonra tatlar ve kokular için de aynı şey geçerli tabi.

adam benim avatarimi calmis

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okbalkan -- 26 Eylül 2005, 23:37:58 >
  • ya dalgayi birakiyim da bu aslinda cok onemli bi konu bence... aslinda ben senin hissettigin hic bisiyi hissedemiorum de mi? Ne kadar acayip demi?
  • quote:

Orjinalden alıntı: kaotika

Kesinlikle aynı renklere aynı ismi veriyorsak onun dışında fazla bir şeye kafa yormanın gereği yok derim. Ona bakarsan aynı notaları mı duyuyoruz diye bir soru da çıkabilir. Melela La sesi 220 Hz olsun Sen 220 Hz frekansında bir ses duyduğun zaman buna La sesi diyorsun. Diğer adam da La sesi diyor. O halde mesele yok. Aynı şekilde dalgaboyu 700 Nm civarı dalgaboyuna sahip bir ışık aldıladığın zaman ona "kırmızı" diyorsun, diğer adam da "kırmızı" diyor yine mesele yok.

Birde şöyle düşünün. Biz üç sayısına üç diyoruz da başka bir insan "üç" taneyi nasıl algılıyor. Ya dördü beşi...
    Aynı şekilde bunun üzerine de kafa yormaya gerek yok. Bizim "üç" dediğimize başkası da "üç" diyorsa mesele yok.

abi ne kadar hakli olsanda amcamin biraz hakki var cok farkli bisi bence bu yane ben senin hissettigin hic bisiyi hissedemiorum demi?

• Ya ilginç birşey var. Benim iki gözüm yıllardır birbirinen farklı görür renkleri . .Bir gözümün kontrast ayarı yanlış gibi , daha renkli görüyorum dünyayı. Sadece ton farkı var ama açık tonlarda baya belli oluyor Uçuk sarı ile boyanmış bir duvarı diğer gözüm açık pembe olarak görüyor. İlginç bir duygu ama... Senin sorduğun soru bu yüzden benim de kafama takılmıştı. Belki bazıları renkleri daha koyu daha renkli görüyor benim "bozuk" gözüm gibi...
  • Aynı şekilde benim gözlerimin de kontrast ayarı farklı birbirinden.. Mavi rengi seven iki kişiden biri belki de maviyi biraz daha koyu olarak algıladığı için ona hoş gelmekte.. Aynı rengi sevdiklerini düşünseler de gerçekte farklı renleri seviyor olabilirler... Diğer insanların benimle aynı cisme baktıklarında nasıl bişiy gördükleri görmek isterdim...
  • quote:

Orjinalden alıntı: 11_O.KaaN

quote:

Orjinalden alıntı: Osuran Boğa

Mesela benim gördüğüm maviyle,senin gördüğün mavi aynı mı? Belki sen maviye bakınca,benim kırmızıya bakınca gördüğümü görüyorsun.Sonra tatlar ve kokular için de aynı şey geçerli tabi.

adam benim avatarimi calmis

Avatarımı değiştirdeim.Hemde daha adıma yaraşır oldu...

quote:

Orjinalden alıntı: [cins]

Aynı şekilde benim gözlerimin de kontrast ayarı farklı birbirinden.. Mavi rengi seven iki kişiden biri belki de maviyi biraz daha koyu olarak algıladığı için ona hoş gelmekte.. Aynı rengi sevdiklerini düşünseler de gerçekte farklı renleri seviyor olabilirler... Diğer insanların benimle aynı cisme baktıklarında nasıl bişiy gördükleri görmek isterdim...

Belki tam terside olabilemezmi. Yani aslında herkeş aynı renki seviyodur mesela herkeş benim maviye bakınca gördüğüm renki seviyodur ama herkeş o rengi başka isimli renklere bakınca gördüğü için kimisi kırmızıyı kimisi maviyi sevdiini sanıyodur ..

• .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi George Costanza -- 27 Eylül 2005, 19:58:22 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: neverlate

Ya ilginç birşey var. Benim iki gözüm yıllardır birbirinen farklı görür renkleri . .Bir gözümün kontrast ayarı yanlış gibi , daha renkli görüyorum dünyayı. Sadece ton farkı var ama açık tonlarda baya belli oluyor Uçuk sarı ile boyanmış bir duvarı diğer gözüm açık pembe olarak görüyor. İlginç bir duygu ama... Senin sorduğun soru bu yüzden benim de kafama takılmıştı. Belki bazıları renkleri daha koyu daha renkli görüyor benim "bozuk" gözüm gibi...

gecenin o saatinde sen göslerinin gördüüüne dua et

• bi insanın gözlerinin kontrast ayarı falan farklı olmaz birbirinden.. öyle bişey varsa bile iki gözden biri bozuk demektir.... bütün sağlam gözler aynı seye bakınca aynı şeyi görür..
  • Bence de bozuk birisi ama hangisi bilemiyorum işte .... Konrtastı yüksek olan mı düşük olan mı?
    quote:

Orjinalden alıntı: anorganik

bi insanın gözlerinin kontrast ayarı falan farklı olmaz birbirinden.. öyle bişey varsa bile iki gözden biri bozuk demektir.... bütün sağlam gözler aynı seye bakınca aynı şeyi görür..
  • quote:

Orjinalden alıntı: anorganik

bi insanın gözlerinin kontrast ayarı falan farklı olmaz birbirinden.. öyle bişey varsa bile iki gözden biri bozuk demektir.... bütün sağlam gözler aynı seye bakınca aynı şeyi görür..

YANLIŞ...
  • Bunu ben de hep dusunurum..bence kesinlikle hayır..Hickimse aynı sekilde gormedigi gibi aynı sekilde hissetmiyor..sadece bi isimlendirme alıskanlıgı bize ogretilen..zaten aynı seyi gorsek hepimiz aynı renkten ve aynı seylerden hoslanırdık..Ama zevkler bile bu farklılıgın sadece çok yuzeysel bi açıklaması..Kimbilir nekadar farklıyız hepimiz bu baglamda..!
  • dijtal foto makineleri ve video kameralar normal insan gözü mantığıyla çalışmıyor mu??
    o zaman her makinenin ekranına baktığımızda aynı karede farklı renkler görmemiz lazım deil mi??
    topic i açan arkadaşın düşüncesine göre?
  • quote:

Orjinalden alıntı: mhmt

dijtal foto makineleri ve video kameralar normal insan gözü mantığıyla çalışmıyor mu??
    o zaman her makinenin ekranına baktığımızda aynı karede farklı renkler görmemiz lazım deil mi??

Ne alakası var ?
    İnsan gözüyle aynı prensipte çalışıyorlarsa bile bizim bahsettiğimiz gözdeki imaj değil onun beyinde oluşan algısı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Jerry Seinfeld

quote:

Orjinalden alıntı: mhmt

dijtal foto makineleri ve video kameralar normal insan gözü mantığıyla çalışmıyor mu??

Ne alakası var ?
    İnsan gözüyle aynı prensipte çalışıyorlarsa bile bizim bahsettiğimiz gözdeki imaj değil onun beyinde oluşan algısı.

Alakası var. İmaj derken neyi kastettin anlamadım ama sonuçta insanlar bu makineleri insanların algıladığı şekilde yapıyorlar. Yani makine de insan algılarına göre çalışıyor.

Bence insanlar tüm renkleri aynı görüyor. Çünkü herkes maviye baktığında aynı duyguları hissediyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: hayattakiler

quote:

Ne alakası var ?

Alakası var. İmaj derken neyi kastettin anlamadım ama sonuçta insanlar bu makineleri insanların algıladığı şekilde yapıyorlar. Yani makine de insan algılarına göre çalışıyor.
    Bence insanlar tüm renkleri aynı görüyor. Çünkü herkes maviye baktığında aynı duyguları hissediyor.

Görmek ayrı onun beyindeki algısı ayrı şeyler. İnternette biraz arştırırsanız anlayabilirsiniz sanırım.

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: hayattakiler

quote:

Ne alakası var ?

Görmek ayrı onun beyindeki algısı ayrı şeyler. İnternette biraz arştırırsanız anlayabilirsiniz sanırım.

Farklı algılıyorsak, neden maviye ya da kırmızıya baktığımızda aynı duyguları hissediyoruz?

Bildiğiniz şeyleri paylaşın lütfen. Hayır öyle değil böyle demekle olmuyor. İnternette varsa araştırmalarınız ve elde ettiğiniz sonuçlar lütfen paylaşın herkes aydınlansın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayattakiler -- 28 Eylül 2005, 9:47:21 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.