Şimdi Ara

9V Pil ile led devresi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11
Cevap
0
Favori
7.895
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar Model arabam için 9V pil ile 4 yada 6 adet led yakmak istiyorum.Verdiğim linkteki ürünü buldum
    hazır yapılmış.. Her led e dirençte bağlanmış sanırım.İşimi görürmü sizce.Görürse seri mi bağlamam lazım paralelmi?

http://www.ebay.com/itm/10pcs-5mm-White-9V-12V-DC-Pre-Wired-Water-Clear-LED-Leds-18CM-/320987606409?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item4abc5a2d89

• bunu almana gerek yok kendınde basıtce yapabılırısn. Beyaz Mavı renk ledler 3.2 v ıle calısır kalan 6 volta dırenc koyarak yapabılırsın.
  • Kendin yapmak ister misin?
  • kendim yapmak isterim tabi istememmi..
    şöyle söyleyeyim o zmn..

Arabam için öne 4 adet beyaz 5mm.
    Arkaya 2adet kırmızı 5mm. led koymak istiyorum.
    Bunlarıda 9V pil ile beslemek istiyorum. Birde bu ledler için yuvalardan takmak istiyorum.

Ankara da yaşıyorum,sanırım bunları konya sokakta bulabilirim.

Şimdi kaç ohm luk direnç alıcam,nasıl bağlıcam acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ritimci -- 4 Mart 2013; 20:48:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ritimci

kendim yapmak isterim tabi istememmi..
    şöyle söyleyeyim o zmn..

Bunlarıda 9V pil ile beslemek istiyorum. Birde bu ledler için yuvalardan takmak istiyorum.

Direnç hesabı nasıl yapılır bende çok tırmaladım zamanında.(okulunu okumadığım için).Kimse benim sana anlatacagım gibi anlatmadı,sana balık vermeyip balık nasıl tutulur onu anlatacagım.
    Direnç değerini hesaplamak için üç şeye ihtiyacımız var.
    1.Güç kaynağımızın gerilimi.
    (senin devrende 9 voltluk pil)
    2.çalıştıracağımız elemanın istediği volt.( senin devrende led ler.)
    3.çalıştıracağımız elemanın çekeceği akım,yani amper.(senin devrende ledlerin çekeceği akım)
    Şimdi... hesap şöyle,çalıştıracagımız elemanın istediği voltajı güç kaynağımızın voltajından çıkarıyoruz. kalan değeri,çalıştıracagımız elemanın çektiği akıma bölünce,ihtiyaç duyduğumuz yani araya bağlayacagımız direncin değeri ortaya çıkıyor.
    Sana birde tüyo,
    pilin gerilimi 9 volt.
    ledlerin gerilimi= beyaz 3,3 volt,kırmızı 2,2 volt.
    Ledlerin çektiği akım,beyaz 0,015 A.kırmızı 0,010 A.
    Evet hesap ortada ve top sende...
    Ha bazen direnclerin wat olarak ifade ettiğimiz dayanım gücünüde hesap etmemiz gerekir.Onuda daha sonraya bırakalım...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Teşekkür ederim.peki bu bağlantı seri mi olacak paralel mi?
  • quote:

Teşekkür ederim.peki bu bağlantı seri mi olacak paralel mi?

iki beyaz led ve gerekli direnç seri yapılıp pile bağlanacak.Diğer beyaz ledlerde aynı şekilde.Ve kırmızı ledler de direnç ile seri yapılıp pile bağlanacak.
    Kaç ohm direnç çıktı?

• quote:

kendim yapmak isterim tabi istememmi..
    şöyle söyleyeyim o zmn..

Pille besleyeceğin bir devrede bağlanan elemanların en az akımı çekmesi hedeflenmelidir. Bağlamayı düşündüğün led leri seri bağlaman halinde kaç tana bağlarsan bağla tek bir led' in çektiği akım kadar harcama olur. Yani 1 led ile 10 led' in pil harcaması arasında fark yoktur. Sadece 10mA dir. (Led mA ri ne kadarsa) Ama paralel bağlama yapılırsa harcama bağlanan kadar led' in harcamasına eşit olur. Yani 1 led 10mA harcarsa, 10 led 100mA harcar bir başka ifadeyle sarfiyat 10 katı olur.
    Bu durumda seri bağlama sarfiyat olarak avantajlı görüyor ama led' ler için gerekli voltaj seri bağlandıkça artar. Seri bağlama sayısı kaynak voltajının değeriyle sınırlıdır. Bunları hem olayı kavraman hemde yapacağın bağlantıyı oluşturman açısından anlattım.
    Şimdi anlatılanları senin isteğinle açıklayalım...
    2 kırmızı led stoplara bağlanacak ise az akım çekmesi için seri bağlarız demiştik...2.2v+2.2v=4.4v olur. Sadece 1 led kadar akım çekeceği için 10mA akım çekecektir. Kaynak 9v olursa, 4.4v ledleri doğrudan bağlayamayız. Çünki kaynağımızın gerilimi Ledlerinkinden büyük. O halde bu led'lere birde seri direnç bağlamalıyız.
    Gelelim beyaz ledlere..bu ledlerin voltajı 3.3v olarak verilmiş. 4 taneyi seri bağlasan ne olur? 4x3.3v=13.2v olur. Bu değer bizim kaynağımızdan büyük olduğu için bu şekilde bağlayamayız. Ne yapmalıyız? Paralel bağlayacak olursak...ihtiyaç 3.3v ve kaynakta 9v olduğu için seri bir direnç ile bağlanabilir. Ama, 4x15mA= 60mA lık bir sarfiyatımız olacaktır. Halbuki seri bağlayabilseydik sarfiyatımız 15mA olacaktı.( 4 te 1 daha az)
    Buna yakın bir çözüm olabilirmi? Karışık bağlayamaz mıyız..?
    İki beyaz ledi seri bağlarsak 3.3v+3.3v=6.6v pil 9v bir sorun yok. Demek ki iki beyaz ledi seri bağlayıp uygun bir seri dirençle 9v bağlayabiliriz. Peki akım ne oldu? Seri olduğu için 1 ledinkine eşit oldu. Yani 15mA. Diğer iki ledi aynı şekilde bağlarsak onlarda 15mA çekecektir. Toplam 30mA harcama olacaktır.
    Paralel bağlayarak 60mA olan sarfiyat böylece 30mA düşmüş olacaktır.Yarı yarıya azalma demektir.
    Eğer, 4 beyaz led şart değil 2 öne 1 de başka yere takarım, 3 led' de benim işimi görür dersen.....üç led' imizi seri bağlarız.
    3.3vx3=9.9v olur.Doğrudan pile 1 Ohm ile bağlanır. Bu durumda sarfiyat 30mA rinde yarısına düşer. Yani 15mA düşerki 0.9v farkı bence önemsiz bir kayıptır. Çünki, belli belirsiz bir parlaklık kaybına karsı sarfiyatın 15mA düşmesi daha önemli bir tercih sebebi olmalıdır.

Direnç hesaplarını "ekrem3457" arkadaşımız yazısında..-"Evet hesap ortada ve top sende..." dediği için bende sana bırakıyorum.

• Emek verip cevap yazan herkese çok teşekkür ederim :)
  • Cok güzel anlatım olmus

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.