Şimdi Ara

960 Evo Açılış Hızı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
57
Cevap
0
Favori
2.282
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sistemim 250 GB Evo M2 SSD ye kurulu. Okuma yazma değerleri benchmarkta 3038/1366. Hızlar normal görünüyor. Ancak bilgisayar yaklaşık 22 saniyede açılıyor. İnternette izlediğim kadarıyla 8-12 saniye arasında açılıyor başka sistemler. Yapılması gereken herhangi bir ayar açıkmıdır. Bios Fast boot açık. Anakartım Maximus X Hero

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• Bios yükleme süresinden sonra mı 22 saniye?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Windowsu uefi sekilde mi kurdun hocam?

• quote:

Orijinalden alıntı: AlihannAtas

Windowsu uefi sekilde mi kurdun hocam?

Evet UEFI

• quote:

Orijinalden alıntı: 8erk

Bios yükleme süresinden sonra mı 22 saniye?

Hayır total süre.

• Hdd de var mı sisteminde

• quote:

Orijinalden alıntı: Crystal Prox

Hdd de var mı sisteminde

Hayır. 3 adet SSD var

• ASUS anakarta geçtiğimde benimde başta anlayamadığım meseleydi, uefi olmayan aygıtların desteği için biosta boot ayarları altında Launch CSM seçeneği var onu disable yapın. Post ekranı yüksek çözünürlükte açılacaktır oradan farkı görebilirsiniz. Standart fast boot restart yapıca aktif olmuyor bilginize.

Eski anakartımın "msi fast boot" özelliği daha iyi gibiydi 6-7 saniyede masaüstü geliyordu, ancak belki handikap gibi gözükebilir biosa girebilmek için windowsdan "go to setup" a tıklamak gerekiyordu.

• berkbozkus kullanıcısına yanıt
    Hocam aygitlarin anakart tarafimdan okunmasi bu sureyi artiriyor olabilir.Ben z270 prime anakart ve sata ssd ile 8 saniyede windows aciliyor kendine geliyordu

• quote:

Orijinalden alıntı: KOKTURUK

ASUS anakarta geçtiğimde benimde başta anlayamadığım meseleydi, uefi olmayan aygıtların desteği için biosta boot ayarları altında Launch CSM seçeneği var onu disable yapın. Post ekranı yüksek çözünürlükte açılacaktır oradan farkı görebilirsiniz. Standart fast boot restart yapıca aktif olmuyor bilginize.

Eski anakartımın "msi fast boot" özelliği daha iyi gibiydi 6-7 saniyede masaüstü geliyordu, ancak belki handikap gibi gözükebilir biosa girebilmek için windowsdan "go to setup" a tıklamak gerekiyordu.

Dediğiniz ayarı yaptığımda da herhangi bir değişim olmadı. Kronometre tuttum ve masaüstüne gelmesi power tuşuna bastığım andan itibaren 30 saniye sürüyor.

• Aynı şekilde bende o sorunu yaşadım. Nvme ssd normal ssd den daha yavaş açılıyordu ve daha yavaş kapanıyordu. Denemediğim ayar, attığım formatların haddi hesabı olmadı. Sonunda sinirlenip normal ssd ye kurdum ve kurtuldum. D oyun sürücüsü olarak kullanıyorum nvme ssd yi.

• 850evo m2 ssd ile 15sn de açılıyor sistem, sistemde ayrıca bir adette hdd ve cdrom mevcut. O kadar sürmemesi lazım 960 evo ile.

• Bu sorunun ROG logosunun 2 kere boot ekranında görünmesiyle alaklı olduğunu okudum yabancı forumlarda ama dedikleri yöntemlerle hala bi değişiklik olmadı

• Konuyu görünce asus anakart mı dedim, aynen öyle çıktı.
    Benim z270 prime anakart da 22 sn de açıyor sistemi.
    Gerçekten garip.

• quote:

Orijinalden alıntı: pcwolf28

Konuyu görünce asus anakart mı dedim, aynen öyle çıktı.
    Gerçekten garip.

Evet hocam. Yabancı forumlarda da bu sorunu yaşayan onlarca insan bar. SSD nin ömründen yemesin diye powercfg -h off komutuyla hızlı başlatmayı kapatıyordum, tekrar açtım, en iyi ihtimalle 20 saniye sürüyor hala açılması.

• quote:

Orijinalden alıntı: berkbozkus

quote:

Gerçekten garip.

Evet hocam. Yabancı forumlarda da bu sorunu yaşayan onlarca insan bar. SSD nin ömründen yemesin diye powercfg -h off komutuyla hızlı başlatmayı kapatıyordum, tekrar açtım, en iyi ihtimalle 20 saniye sürüyor hala açılması.

Benim sisteme optane eklemiştim o bile etkilemedi, bios ayarlarından mıdır artık nedir.
    Hatta ondan sonra da optane iptal edip rapid mode açtım, o da etkilemiyor, bu ayarın etkilemesi gerekiyor mu emin değilim gerçi.
    Benim sistemde de optik okuyucu felan yok, sadece hdd var bir tane ama etkisi olmaz onun heralde.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: berkbozkus

quote:

Gerçekten garip.

Benim sisteme optane eklemiştim o bile etkilemedi, bios ayarlarından mıdır artık nedir.
    Hatta ondan sonra da optane iptal edip rapid mode açtım, o da etkilemiyor, bu ayarın etkilemesi gerekiyor mu emin değilim gerçi.
    Benim sistemde de optik okuyucu felan yok, sadece hdd var bir tane ama etkisi olmaz onun heralde.

Ben de hdd de yok hocam. Sizde açılışta ROG logosu 2 kere mi çıkıyor?

• berkbozkus kullanıcısına yanıt
    Bios ekranında çok kalıyor. 2 snden çok fazla, hatta 10 sn diyebilirim.
    Bizde bir tane de asus laptop vardı şu an evde değil gerçi ama o da 10 sn gibi sürede açılıyordu galiba.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pcwolf28 -- 11 Mart 2018; 22:45:51 >
  • Crosshair 6'dan tut Maximus X Hero'ya kadar tüm Asus "ROG" klasmanına giren anakartlar geç bootluyor.

Sebebi ise ilk boot'ta anakarta takılı tüm bileşenleri teker teker check yapması. Bunu anakartın üstündeki led'den de anlayabilirsiniz.

İsterseniz dünyanın en hızlı SSD'sini takın o boot süresi yine de uzun düşüyor standart anakartlara göre.

Örneğin Maximus X Hero NVMe ile 60 saniyede boot alıyorsa, Gigabyte Z370 giriş seviyesi 15 saniyede boot alır.

• Anakartınızın modeli nedir? Bazı anakartlar M2 portlarını PCI-E yerine mevcut SATA portlarıyla bant genişliğini paylaştırıyorlar, genellikl M2 kullanıldığında birçok anakartta bu SATA portları otomatik olarak devre dışı oluyor ama bu tür modeller de var sanırım.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.