Şimdi Ara

8V motor ile 16V motorun artı ve eksileri

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
0
Favori
45.870
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aynı hacme sahip olan iki araçtan biri 8V diğeri 16V ise birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim...

• 16v'li olan motor 8v'li olan göre daha ataktır
    daha hızlı gider
    ve 8 subaplı motora göre biraz daha az yakar
    ama aynı hacimde e16v'li moytorun en önemli artısı 8v'li olana göre daha atak,daha seri olması
  • 8 Valfli bir motorda motora emilen ve motordan atılan gazın geçeceği alan dar olduğu için motor üst devirlere daha geç çıkar ve daha düşük güç üretir. Aynı motora 16 valf takarsanız bu durumda motora emilen havanın ve motordan atılacak olan gazın geçeceği alanlar daha geniş olacağından motor daha çabuk devirlenecek ve üst devirlere çıkacaktır. Daha fazla üst devir demek daha fazla piston hızı, daha fazla piston hızı daha fazla hava akışı, daha fazla hava akışı daha fazla hava yakıt karışımı, daha fazla hava yakıt karışımı daha fazla güç .....demektir. Bu böyle uzar gider. Biraz karışık oldu ama idare et.
  • 8valve ler alt devirlerde daha atakmış diolar. Bu doğru mudur acep?
  • 8v subaplı araçların daha atak oluşu azami torkunu daha düşük devirde vermesiyle alakalı bir olaydır.Aslen sadece volkswagenin yapma gereği duyduğu bir saçmalıktır.Farklı motorlar bulunan araçlarda aynı şanzıman bulunması 8v olanın daha seri olduğu yanılgısını üretmiştir.Her motorun güç eğrileri farklı olacağından her motor kendine göre tasarlanmış bir şanzıman ile test edilirse 8V aracın 16V e üstünlük sağladığı bir konu olamaz.
  • 8v düşük dewirde dha ataktır ama 16v devir yükseldikçe gösterir kendini.Ayrıca daha ekonomiktir 16V
  • +16
    quote:

Orjinalden alıntı: bucakli

16v'li olan motor 8v'li olan göre daha ataktır
    daha hızlı gider
    ve 8 subaplı motora göre biraz daha az yakar
    ama aynı hacimde e16v'li moytorun en önemli artısı 8v'li olana göre daha atak,daha seri olması
  • bi aralar aklımda grande punto vardı satış elemanıyla görüştüm. 16v biraz daha atak olabilir dedi.
    pek bilgim yok ama zaten ben performans istemiyom dersen 6v de gördüm o da gidiyo.
  • yok öyle bişey. ama son zamanlarda ekonomi ve egzos normları için yapılan değişikliklerle motorlar alt devirlerde güçsüz oluyor. mesela eskiden kia sephia nın 1.5 16v motoru 115 beygirdi şimdi 80 filan galiba. ya da opel vectra 150 beygirden 136 ya düşürülmüştü.

vw sırf fiyat çeşitliliği yapabilmek için hala 8v motor satıyo. ben almam 8v bu devirde.

quote:

Orjinalden alıntı: Loop

8valve ler alt devirlerde daha atakmış diolar. Bu doğru mudur acep?
  • 8 valf düşük devirde daha yüksek tork verir doğrudur,sebebi ise yanmış gazların atılmasının daha zor olmasıdır.Daha doğrusu kesin öyledir demiyim,tam oluş şeklini bilmiyorum ama egzos gazı ne kadar kolay atılırsa düşük devirlerde güç o kadar düşer.Mesela kat iptali yapılıp spor eksoz takıldığında aracın düşük devirlerdeki gücünün düştüğü söylenir.
  • Arkadaşım bende önceleri 8v 1.2 palio vardı 5.vitesin 3000 devirde sürat ibresi 90nı gösterirdi.Şimdi albea 16v 1.2 var 5.vites 3000 devirde sürat ibresi 110 km.de bu sana pratik olarak 16v motorun daha kendini kasmadan ve kesmeden neler yapabildiğini açıklar herhalde.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ofengin

Arkadaşım bende önceleri 8v 1.2 palio vardı 5.vitesin 3000 devirde sürat ibresi 90nı gösterirdi.Şimdi albea 16v 1.2 var 5.vites 3000 devirde sürat ibresi 110 km.de bu sana pratik olarak 16v motorun daha kendini kasmadan ve kesmeden neler yapabildiğini açıklar herhalde.

bunun 16V le alakası olduğunu sanmıyorum tamamen senin arabanın şanzımanıyla ilgili bişey bu çünkü bizim 1.6 16V 110BG megane 5. viteste 3000 devirde 105 ile gidiyo 1.2 ile 1.6 ve beygirler arasında fark olduğuna göre hızın daha yüksek olması gerekmezmi sencede?

• quote:

Arkadaşım bende önceleri 8v 1.2 palio vardı 5.vitesin 3000 devirde sürat ibresi 90nı gösterirdi.Şimdi albea 16v 1.2 var 5.vites 3000 devirde sürat ibresi 110 km.de bu sana pratik olarak 16v motorun daha kendini kasmadan ve kesmeden neler yapabildiğini açıklar herhalde.

O şanzıman oranlardan kaynaklanıyor..

16 V'li aracın atıyorum son hızı 220 ise 8 V'li aracın son hızı 170 - 180 felandır.. Arkadaşlarında dediği gibi 8 V alt devirlerde daha ataktır..

Mesela 1.6 16V aracı birde 1.6 8V aracı yan yana koy, 8V li olan araç kalkışta yer, ama 3. vitesten sonra 16V'li araç uzar gider..

16V'li araç 3000 - 4000 Devirlerinde üstünde kendini gösterir.. 8V'li araç 3000 - 4000 devirin üstünde ölür..

• quote:

Orjinalden alıntı: nasrettinhoca

Aynı hacme sahip olan iki araçtan biri 8V diğeri 16V ise birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim...

Bak şimdi sana tam nasrettin hocalık bi cevap.Tutki senin burnun deliğinin brini kapattık ve ayriyeten ağzının yarısınıda bant ile kapattık ve son sürat koşmaya başladın sence biraz sonra ne olur .

Daha basitce anlatamam. Selamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi g.m.y. -- 16 Ağustos 2006; 11:54:38 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: g.m.y.

quote:

Aynı hacme sahip olan iki araçtan biri 8V diğeri 16V ise birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları nelerdir?Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim...

Bak şimdi sana tam nasrettin hocalık bi cevap.Tutki senin burnun deliğinin brini kapattık ve ayriyeten ağzının yarısınıda bant ile kapattık ve son sürat koşmaya başladın sence biraz sonra ne olur .

Süperdi.. Daha iyi bi anlatım olamaz gerçekten, ciddiyim.. Bravo.

• Anlatım süper ama benzetme tam uymuyor çünkü bir de egzos valfleri var.İnsanda bunun için nereyi bantlamak gerekir?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Elbruz

Anlatım süper ama benzetme tam uymuyor çünkü bir de egzos valfleri var.İnsanda bunun için nereyi bantlamak gerekir?

Orası 'ÇOK GİZLİ' kategorisine giriyor.
  • muhahha
    quote:

Anlatım süper ama benzetme tam uymuyor çünkü bir de egzos valfleri var.İnsanda bunun için nereyi bantlamak gerekir?
  • quote:

Orjinalden alıntı: Chryin

quote:

O şanzıman oranlardan kaynaklanıyor..

16 V'li aracın atıyorum son hızı 220 ise 8 V'li aracın son hızı 170 - 180 felandır.. Arkadaşlarında dediği gibi 8 V alt devirlerde daha ataktır..

Mesela 1.6 16V aracı birde 1.6 8V aracı yan yana koy, 8V li olan araç kalkışta yer, ama 3. vitesten sonra 16V'li araç uzar gider..

16V'li araç 3000 - 4000 Devirlerinde üstünde kendini gösterir.. 8V'li araç 3000 - 4000 devirin üstünde ölür..

Bilmiyordum öğrendim .Teşekkürler

quote:

Orjinalden alıntı: g.m.y.

quote:

Hocam sende süper cevap vermişsin koptum valla...

quote:

ELBRUZ KARDEŞ SEN VARYA CEM YILMAZ ŞU BENZETMENLE ELİNE SU DÖKEMEZ VALLA.YARILDIM GÜLMEKTEN.

• +1905
    quote:

Orjinalden alıntı: hasok

8 Valfli bir motorda motora emilen ve motordan atılan gazın geçeceği alan dar olduğu için motor üst devirlere daha geç çıkar ve daha düşük güç üretir. Aynı motora 16 valf takarsanız bu durumda motora emilen havanın ve motordan atılacak olan gazın geçeceği alanlar daha geniş olacağından motor daha çabuk devirlenecek ve üst devirlere çıkacaktır. Daha fazla üst devir demek daha fazla piston hızı, daha fazla piston hızı daha fazla hava akışı, daha fazla hava akışı daha fazla hava yakıt karışımı, daha fazla hava yakıt karışımı daha fazla güç .....demektir. Bu böyle uzar gider. Biraz karışık oldu ama idare et.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.