Şimdi Ara

8700k ısınma değerleri konusunda soru

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
32
Cevap
1
Favori
1.604
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba, i7 8700k işlemcim var ve EVGA clc 280 sıvı soğutma aldım.
    Ortam sıcaklığı maalersef 35 derece(akşam)
    Isınma değerlerim şekildeki gibi, ASUS prime z370 anakart kullanıyorum. Anakarttan mı kaynaklı yoksa soğutmada mı problem var yoksa normali bu mu çözemedim.
    Voltaj 1.24 ayarlı, hız ise 4.7ghz tüm corelar için.
    Sizce aşırı mı ısınıyor ne yapmam lazım? Bana sıvı soğutma bozuk gibi geldi ama ilk kez 6 çekirdekli kullandığım için emin de olamıyorum.8700k ısınma değerleri konusunda soru

• ewvet ısı değerleriniz yüksek. buna ortam ısınızda etken. ayrıca o susogutucu pek performaslı degıl fanı bıle 100 rpm lerde çalıştırıyorsunuz. kı bu fan devrınde bu sıcaklıklar cok normal 4700 mhz gören bır i7 8700 k için. kaldıkı anakartınazda kasa havalandırmanızda ısınmaya bır faktor. o anakarttan cok daha ıı anakartlar var. ayrıca yukte 1,264v şilemcinize giden volt. kasanı havadar bır yere alıcaksın. 2 yan kapagıda acıcaksın. olmadı kasna ezxxtrra guclu pahalı surkulasyonu saglayan fanlar baglıcaksın. Termal macunu en ıyısınden alıcaksın. bu sekılde sıcaklık degerlerini düşürürsün. ben oyun mlarda ömaxımum 75 derece cekırdek sıcaklıklarına 1 kac kere ulastım noprmalı 70-72 derece cekırdekler. kaldıkı senın ıssıtem ıle benımkı ortada. yanı kafaya takma bu sıcaklık değerlerini.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SaLVaToRe_V -- 18 Ağustos 2018; 4:7:44 >
  • hayırlı olsun.35 ortam orası neresi yav yanıyormuş.2700x var noctua fan 600 lira saydık.kasa fanları 200mm 2 tane falan ama bizimki de görüyor o testte 70 normal yani takılma.
  • hocam maalesef siirt, gerçek anlamda yanıyor yani öyle böyle değil.. Cevabınız için teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SaLVaToRe_V

ewvet ısı değerleriniz yüksek. buna ortam ısınızda etken. ayrıca o susogutucu pek performaslı degıl fanı bıle 100 rpm lerde çalıştırıyorsunuz. kı bu fan devrınde bu sıcaklıklar cok normal 4700 mhz gören bır i7 8700 k için. kaldıkı anakartınazda kasa havalandırmanızda ısınmaya bır faktor. o anakarttan cok daha ıı anakartlar var. ayrıca yukte 1,264v şilemcinize giden volt. kasanı havadar bır yere alıcaksın. 2 yan kapagıda acıcaksın. olmadı kasna ezxxtrra guclu pahalı surkulasyonu saglayan fanlar baglıcaksın. Termal macunu en ıyısınden alıcaksın. bu sekılde sıcaklık degerlerini düşürürsün. ben oyun mlarda ömaxımum 75 derece cekırdek sıcaklıklarına 1 kac kere ulastım noprmalı 70-72 derece cekırdekler. kaldıkı senın ıssıtem ıle benımkı ortada. yanı kafaya takma bu sıcaklık değerlerini.
    Hocam kasam DG-86 full tower ve içi bayağı büyük, masanın üstünde duruyor 4 yanı açık, içerisi iyi havalanıyor öyle ki termal göstergesi var kasanın o kadar oynuyorum falan 35se 36 anca oluyor kasanın içi.
    1.24 yaptım voltajı yoksa 1.36 falan veriyordu anakart otomatik değerlerde 100 dereceleri geçiyordu.
    Termal macunum piyasadaki en iyilerden birisi, cooler master mastergel pro, çok yüksek aktarım değeri var
    Sizce sıvı soğutmayı değiştirmeli miyim evetse ne tavsiye edersiniz?

• BigOTTOMAN1453 kullanıcısına yanıt
    Kasaya montajı nasıl yaptınız? Eğer üste yaptıysanız ön tarafa içten dışarı üfleyecek şekilde yapın, en az 5-8 derece daha soğuk olacaktır. Bizzat denedim ve faydasını gördüm.
  • Arkadaşım senin işlemci cayır cayır yanıyor düzgün bir sıvı soğutma kullan yük altında test ettiğim zaman bile 70 dereceyi geçtiğini görmemiştim stock ayarlarda.Termal Macun olarak Cooler Master Maker Nano kullan 3-5 derece farkeder.Sıkıntı var senin işlemcide

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk768 -- 18 Ağustos 2018; 12:25:35 >
  • Aynı işlemci, aynı soğutucu; sadece fanlar Corsair ML 140 ile değiltirildi.

1.2V 4.6Ghz, oda sıcaklığı 33-34 derece (izmir) yükte 65-69 arası çakılıyor.

Bana macun ya da fan kaynaklı gibi geliyor.
    Biosu resetleyip

Xmp acik

Mce auto

All core 47

Dgi vrm llc 6

Core voltaj manuel

1.220v

Vccio 1 v

Vccsa 1.05 -1.10v arasi

Bu ayarlari bir deneyin sorun yasarsaniz vcore voltajini 0.010 artirin sorun yasamazsaniz bir kac tik 0.010 dusure dusure deneyin en dusuk voltaji bulana kadar

Bende bu ayarlarda carpan 50 voltaj 1.34 ile kullaniyorum ancak islemci delidli

Testleri cinebench r15 ve primede test edersen cok isinir delidsiz her sekil 75-80 derece gorebiliyor islemci

Sicaklik devam ederse carpani 45 vcoreyi 1.17v yap bence kisin zorlarsin 4.7 lere

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ömr0681 -- 18 Ağustos 2018; 14:16:14 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ömr0681 kullanıcısına yanıt
    Lana-Del-Rey kullanıcısına yanıt
    Hocam peki delidli kaç derece sizde sıcaklar, bende delid yapmayı düşünüyorum bu sıcaklıklar baya yüksek geldi çünkü.

89lara düştü dediğiniz ayarları yapınca,

Asus overclock kapalı yapınca yani normal moda alınca 3.5 ghzda çalışıyor ve sıcaklık sabit 40 41 derece.

Benim esas merak ettiğim sıvı soğutma bozuk mu değil mi, ama oc olmayınca ve voltaj düşükse 41 dereceyi hiç geçmiyor. Ne dersiniz sizce yukarıdaki verdiğim bilgiler ve bu mesajdakilerden sıvı soğutma hatalı diyebilir miyiz yoksa 8700k için bu sıcaklık değerleri o voltaja göre normal midir? @ömr0681

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BigOTTOMAN1453 -- 18 Ağustos 2018; 16:40:46 >
  • Dostum normal değerlerden çok yük altında olan değerlere bak. Çünkü ben de 8600k kullanıorum, 4.7ghz oc ile, extradan corsair sıvı soğutma var. Ve ben de normal değerlerde bu sıcak aylarda 40 derece alıorum. Bu değer kış aylarında 25 dereceye dusuyor. Şu an yuk altında 80 e kadar çıkıyor. Senin yuk altındaki değerlerin nedir ?
    8700K delidli 5.2 ghzde 1.405V

Sıcaklıklar prime95 teste max 77

İmkanın varsa delid işleminden sonra 15-20 derece oynatmakta ,

Sistemim bu arada costum

Herhangi bir sorun varsa hocam pm atabilirsin

Ayni anakarti kullaniyoruz

Bendeki islemci biraz az voltaj istiyor

5 ghz 1.34v ile nh d14 sogutucuda gelid gc extrem macun ile kullaniyorum

icerde coollaborotory pro sivi metal surulu

Prime testte 16. Dk. Sonra 150-155 watt guc cekerken max 74-76 derece goruyor 20-25 dk yapip birakiyorum
    Cinebench R15 ile ustuste 3 kez render aliyorum sicakliklar bu seviyede yine
    Realbench 4x tekrarliyorum max 76 derece

Delid yapmadan once 2 kez ustuste cinebench renderde 91 dereceydi ayni ayarlarda

MCE auto birakin dememdeki sebeb

MCE kapatildiginda prime acin hw infodan takip edin 5-6 dk. Sonra 4700 mhz altina iner cpu frekansi (vrm sicakligindan tahmin ediyorum)

Elinizdeki sogutucu hakkinda hic fikrim yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ömr0681 -- 18 Ağustos 2018; 18:36:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lautreamont

Dostum normal değerlerden çok yük altında olan değerlere bak. Çünkü ben de 8600k kullanıorum, 4.7ghz oc ile, extradan corsair sıvı soğutma var. Ve ben de normal değerlerde bu sıcak aylarda 40 derece alıorum. Bu değer kış aylarında 25 dereceye dusuyor. Şu an yuk altında 80 e kadar çıkıyor. Senin yuk altındaki değerlerin nedir ?
    Hocam yük altında 4.7 ve 1.24vcore ile 95 derece max. Herşey otomatik te iken 102 gördüm hemen durdurdum testi.

• Bu degerler normal degil iste. Prime 95 ile mi stres testi yapıyorsun? Hangi program? Prime 95 zamanında benim AMD 945 model işlemcimi yakmıştı. Kimse inanmamıstı cunku işlemcinin kendini kapattığını herkes biliyor ama islemcim bariz yanmıştı. Bir daha çalışmadı.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Hocam Aida 64 extreme ile aldım bu değerleri.

• quote:

Orijinalden alıntı: ömr0681

Ayni anakarti kullaniyoruz

Bendeki islemci biraz az voltaj istiyor

5 ghz 1.34v ile nh d14 sogutucuda gelid gc extrem macun ile kullaniyorum

icerde coollaborotory pro sivi metal surulu

Prime testte 16. Dk. Sonra 150-155 watt guc cekerken max 74-76 derece goruyor 20-25 dk yapip birakiyorum
    Cinebench R15 ile ustuste 3 kez render aliyorum sicakliklar bu seviyede yine
    Realbench 4x tekrarliyorum max 76 derece

Delid yapmadan once 2 kez ustuste cinebench renderde 91 dereceydi ayni ayarlarda

MCE auto birakin dememdeki sebeb

MCE kapatildiginda prime acin hw infodan takip edin 5-6 dk. Sonra 4700 mhz altina iner cpu frekansi (vrm sicakligindan tahmin ediyorum)

Elinizdeki sogutucu hakkinda hic fikrim yok
    Hocam q fan açık mı sizde kapalı mı pwm mod mu DC mod mu açık onlar da fark ediyor bende çünkü

DC modda manuelde kullaniyorum 45 derecede %65 55 derecede % 100 zaten fanlar max 1350 rpm

Dostum o zaman ısı cok. Yani yine cok ama ben stres testini prime 95 ile yaptıgını dusundum. Bana kalırsa o program cok kotu. Yani hangi oyun ya da hangi program prime 95 gibi zorlayabilir ki cpuyu? Aida nın stes testi iyi. Ama senin degerlerin cok anormal. Benimde corsair sıvı sogutucunun fanların bir tanesi 900 devirde donuyor, anlamadım gitti. Ben de kafaya taktım. :) bu arada kontrol takip, umarım cozum yolu bulursun

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 35 oda sıcaklığı için iyi değerler. kasanın havalandırması eksikse fanları arttır.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.