Şimdi Ara

8 günlük orta avrupa gezisine gittim, görüşlerim (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
98
Cevap
14
Favori
16.193
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
143 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: feylosoft

Arkadaşın gezisi ayrı ama yapılan yorumlar çok üzücü. Aşırı bilgisizliğe ama tarafgirliğe dayalı. Bir kaç bilgi yanlışını düzelteceğim izninizle.

Arkadaş demişki

Budapeşte (Macaristan)

Bratislava (Slovakya)

Viyana (Avusturya)

Prag (Çek Cumhuriyeti)

Dresden (Almanya)'yı gezdim.

Slovakya, macaristan ve çek cumhuriyeti hiçbir zaman sömürgeci olmamış aksine Sovyet homegonyası altında yaşamış devletlerdir. Kısacası sömüren değil, sömürülen ülkelerdir daha 30 sene öncesine kadar. Bu kadar kısa zamanda böyle ilerlemeleri takdire şayandır. Bunun temel nedeni de bilime, liyakata en önemlisi hukuka saygılarıdır.

Gelelim Almanya ve avusturyaya her iki memlekette batı dünyası içinde görece en az sömürgesi ve işgali olan memleketlerdir. Güçlerini çalışkanlıklarından, liyakat sistemine bağlılıklarından alırlar. Hatta bu memleketlere kağıt ülkesi denir. Yani belge, belgen, liyakatın varsa tamam, yoksa hiç bir şeysin ama her konuda.

Kaldı ki arkadaş Dresden'den bahsetmiş. Dresden daha 27-28 yıl önce doğu almandı. Macaristanın kaderi gibiydi kaderi.

Almanya'ya gelelim, bizim memlekette alman hayranlığı 19.yy osmanlısından beri devam eder. Enver paşalar, bizi birinci dünya harbine sokan politikacılara kadar çoğu alman hayranıdır. Nedenini hiç düşündünüz mü? Daha güçlü İngiltere ve fransa varken, ki bu memleketlerin dünyanın 4 bir yanında sömürgeleri varken.

Sebebi basit Almanya 19. yy'a kadar paramparça bir memleketti. Kültürleri dilleri birdi ama asla siyasi birlikleri yoktu ama bu heriflerin her kasabasında yerel Jeoloji dergileri çıkıyordu. Her prenslik en iyi okul, en iyi üniverste biz de olmalı diye yarışıyordu. İşte siyasi birlikle birlikte bu muazzam güç birleşti. Ve 250 yıl boyunca dünyaya kök söktüren Anglo sakson ve Fransız sömürgeciliğine karşı, teknoloji ve bilimle birlikte karşıt bir görüş olarak yükseldi. Lakin bir eksiklikleri vardı daha faşizan ve dikta bir yapıları vardı. Bunu birinci ve ikinci dünya savaşında görebilirsiniz. Çok çalışkan ve kollektif bir toplum olduklarından mı ne bilmiyorum ama bu sayede çok çabuk yükselip Fransız ve İngiliz sonrasında Amerikan demokrasisi karşısında pes ediyorlardı. Her neyse artık akıllandılar, böyle tozlu topraklı yollara artık girmiyorlar.

Her neyse efendim. Almanya kısa süreliğine kuzey afrikanın bazı bölgelerini ele geçirmiş, yunanistana doğru avrupayı işgal etmiş, biraz da yahudileri soymuş bir memlekettir ama asla sömürgeci olarak tasnif edilemez. Kaldı ki Osmanlı sadece 150-200 yıl önce Fastan, İrana, Ukrayna düzlüklüklerinden Aşağı nile kadar tüm bölgeye sahipti. Evet sömürgeci bir yapısı yoktu. Ama sağlam vergi topluyordu. İpek ve baharat yollarının kaymağını yiyordu. Akdenizde batılıya kök söktürüyordu. Hatta kısmen coğrafi keşiflere bu yayılımı sebep olmuştu.

Yani Avusturya ile bizi karşılaştırırsan biz 2-0 öndeydik ama günümüzde onlar 10-02 öne geçti. Biraz da biz nerde hata yaptık diye düşünelim...

*arşivleme

• quote:

şehirlerini etraflıca gezdim, insanlarını tanıdım, yaşam tarzlarını gördüm...

Demek bunların hepsini 8 günde yaptın? :)

Yıllar sonra bu cümleni okuyup gülümseyeceksin..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yirikalische

quote:

Orijinalden alıntı: Mastertheweb

Özet pragda kerhaneye gitmiş

Şaka da olsa söylediğinin bir mantığı olsa keşke, nereden çıktı ki şimdi? Ailemle birlikte gidip tüm gün gezdim, izlenimleri aktarıyorum.

Şakaydı

• Gençler ben de bu tura gittim.

Şu anda 200 euro ile 300 euro arasında değişiyor tarihlere göre fiyatı. Çok gözünüzde büyütecek kadar yok.

Ayrıca arkadaşın gezdim dediği şey hızlandırılmış tur : ))

Hatta Dresden ve Bratislava da neredeyse su içip geri gidiyorsun. O kadar kısa yani.

Bütçe olarak pasaportunuz varsa 60 euro + 20 euro vize masrafları.

200 euro herşeyinize yeter de artar. Kahvaltı dahil zaten otelden.

Orada billa, ldli spar gibi marketlerden de öğlen-kşam yemeklerinizi ucuza getirirsiniz. Ayrıca yerel yemekler ucuz zaten.

400-500 euronuz varsa yani siz de gelip burada hava atabilirsiniz : )))))
  • Avrupalı üç beş kişi tanımış olanlar, bu ülkede nasıl bir koyu cehalet, barbarlık, varoşluk, ortadoğululuk içinde yaşamak zorunda kaldığımız görür..

Sen teşekkür eden, sıra veren, günaydın diyen, özür dileyen, gülümseyen kaç türk gördün..

• 8 günde Avrupa konusunda fikir edinmek her ne kadar zor olsa da güzel bir başlık olmuş...
  • Konuyu

Toplum bilimciler, din bilimciler, siyasi tarihçiler basmış. Maşallah her şeyden anlıyoruz.

Avrupa cidden baska. Gitmeniz iyi olmus. Umarim daha sık gidebilirsiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: antepbilisim

Gençler ben de bu tura gittim.

Şu anda 200 euro ile 300 euro arasında değişiyor tarihlere göre fiyatı. Çok gözünüzde büyütecek kadar yok.

Ayrıca arkadaşın gezdim dediği şey hızlandırılmış tur : ))

Hatta Dresden ve Bratislava da neredeyse su içip geri gidiyorsun. O kadar kısa yani.

Bütçe olarak pasaportunuz varsa 60 euro + 20 euro vize masrafları.

200 euro herşeyinize yeter de artar. Kahvaltı dahil zaten otelden.

Orada billa, ldli spar gibi marketlerden de öğlen-kşam yemeklerinizi ucuza getirirsiniz. Ayrıca yerel yemekler ucuz zaten.

400-500 euronuz varsa yani siz de gelip burada hava atabilirsiniz : )))))

Hava atmaya çalışmıyordum gerçekten, gezmeyi fazla sevmeyen bir insan olarak en çok gezdiğim tatildi şimdiye kadar ve bana farklı gelen, dikkatimi çeken şeyleri paylaşmak istedim. Pek çok insan da özel mesaj atıp sorular sordu, bence faydalı bir konu oldu.

• Aynı turun otobüslü olanından şimdi dönüyorum. Şu anda Bulgaristan'dayız. Güzel anlatmışsınız elinize sağlık. Viyana'daki metro ulaşım ağı muhteşem mesela. Minibüs diye bir kavramda yok bu ülkelerde o da çok iyi. Temizlik konusunda da bizden çok daha iyiler. Sokaklarda çöp falan görmek zor. Sadece turistlerin yoğun olduğu yerlerde (Prag meydanı) bol bol sigara izmariti var.

• Prag'da meslek liseleri daha köklü açıkçası. Halk araçlarını meslek lisesinde okuyan gençlere emanet ediyor, gençler aracı tamir ediyorlar. Hem okul para kazanıyor hem öğrenci. Hem de bire bir göre göre hata yapa yapa öğrenme şansı tanıyorlar.

Ayrıca karşıdan karşıya geçmek için adımını attığın zaman arabalar direk duruyormuş. Türkiye de arabaların durmasını bekliyorsun :D
  • Konu sahibi arkadaş foto eklememiş sanıyorum. Ben bir kaç tane atayım.

8 günlük orta avrupa gezisine gittim, görüşlerim

• caneycaney kullanıcısına yanıt
    hayvanlarda da omurga var
  • nurieren kullanıcısına yanıt
    evet şekil A da görüldüğü gibi
  • caneycaney kullanıcısına yanıt
    andavallı bir mesaj daha, tıbben çaren yok kalan hayatında başarılar
  • nurieren kullanıcısına yanıt
    Zoruna gitmis arkadasin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi caneycaney -- 11 Eylül 2017; 10:27:23 >
  • Şöyle gezi yazılarını çok beğeniyorum ya emeğinize sağlık. Konuyu takip edeceğim ara ara sorum olursa yazarım artık
  • quote:

Orijinalden alıntı: piyanist2014

Helâl et yiyorlar mı? Etrafta camî şeriflerden ezan sesi duyuluyor mu? E daha ne oraları övüyorsun?

Hamd olsun, biz açız, paramız değersiz, işsizlik hat safhada ama imânımız var. Dünya lideri Başkanımız var. Lüks villalarda, saraylarda yaşayan efendilerimiz var.

Allah Allah..! Biz Osmanlı'yız. Yakında o Macaristan'ları, Avusturya'ları fethedeceğiz... Efendilerimizin bir buyruğu yeter.

Çok iyi trolleme girişimi yapmış; ama şimdilik cevheri fark eden yok.

Türkiye'de bir sürü restoranda domuz eti falan satılıyor. Müslümanlığa göre helal olmadığı düşünülen bir sürü kabuklu canlı, yemek olarak servis ediliyor. Üstüne üstlük, camî şeriflerden ezan sesi duyulmayan nice evler var keşfedilmemiş... Mesela birinde ben oturuyorum. Alkol... Başlı başına bir rezalet!? Doğrudan, sadece üretim ile, Türkiye ekonomisinde yıllık 2.3 milyar dolarlık bir yeri var. Bunun dolaylı ekonomisi de var. Bir sürü restoran, bar, pavyon, disko, club, otel'in cirosunu doğrudan etkiliyor. Turizm ile doğrudan bağlantılı...

Anadolu gibi bir cevherin, tarihi zenginliğin, kültürel çeşitliliğin, doğa ve deniz harikasının üzerinde otururken, dünya ile bağını komple kesmeden yobaz olmak zor... Dünya ile bağınızı kessek de aç kalırsınız. O yüzden, Türkiye'de yobaz olmak çok zor. Ne büyük ikilemlerde kalıyorlardır zavallı adamcağızlar... Hiç de üzülmüyorum! Beter olsunlar...

• Konuyu ozetledim; turkler nereye gitse ora batar. Misal turkleri al isvicreye gotur batar biter. Ordalileri buraya getir memleket cosar. Sakali herkes birakiyor. Cok uzunsa yahudi demislerdir. Birde turkce konustugunu turkce bilenden bakasi anlamaz. Daha o kadar buyumedik.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: E.R.W.

Dünyanın en medeni olan avrupa toplumlarının vasıfsız gurbetçilerin dediği soğuklar söylemine hiçbir zaman inanmadım zaten,yok bizim toplum şöyle sıcakkanlı böyle yardımsever diyenlere de inanmadım.Nasıl sıcakkanlılık ise sokakta ki insanların %90 ı dövecek gibi bakıyor.

Sıcak kanlı derken "kaynıyor" demek istemişler
  • hocam bu turun maliyeti nedir herkes sormuş ama cevabınızı göremedim..
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.