Şimdi Ara

7 yıllık eski sistemimi upgrade yaptım. Sonuç...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
55
Cevap
1
Favori
4.083
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
12 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aşağıdaki sistemi 2015 yılında o zamanın durumuyla en üst seviye olarak toplamıştım. Tabi zamanla özellikle oyunlarda 60 fps’yi grafik ayarlarını düşürerek zar zor yakalayabiliyordum. Birilerine yarcımcı olmak açısından kendimce bir rehber hazırlamak istedim. Benzer sistemlerde işe yarayabilir belki. Monitörüm 60 hz çalışıyor o yüzden bana gayet yeterli şu an o yüzden uzun süre idare edicektir beni. Bende bazı parçaları yenileyerek ve ekleme yaparak sistemi 2 kat hızlandırmış oldum. İşlemcimi overclock özelliği olduğu için internet’te araştırma yaparak voltajını 1350 ve core ratio oranını 45 yaparak işlemci hızını 3.5 ghz'den 4.5 ghz’e çıkarttım. Bu herkeste aynı olamayabilir dikkat edin. Cpu oyunlarda %50-80 civarında çalışıyor ve ekran kartını sıkıntısız besliyor. Ram ise zaten overclock ile 3000 mhz çalışıyor bende Gskıll ddr4 3000 mhz(640 tl) ekleyerek 16 gb çıkarttım. İki ram’de 3000 mhz hızında çalışıyor. Ekran kartını ise fiyat performans olarak amd rx6600(5500 tl) tercih ettim. 1080p için ideal kart. Baştan tereddüt etmiştim acaba darboğaz olurmu diye hiçte düşündüğüm gibi olmadı. Gayet iyi çalışıyor. Gpu %50-100 duruma göre çalışıyor. Tabi oyundan oyuna farklılık gösterecektir. Bu iki donanım gayet yeterliydi aslında ama ben anakartımda desteklediği için bütçeyi biraz daha artırarak 500 gb western digital ssd(999 tl) aldım.Almasanızda olur tabi. Test ettiğim oyunlardan bazılarını aşağıya yazıcam. Test için fps kilidini açtım. Örnek açısından tek ekran görüntüsü aldım. Diğer parçalarım gayet iyi olduğu için böyle bi güncellemeye gittim. Diğer parçalarda sıkıntı çıkarmadığı sürece 3-4 sene daha idare ediceğini düşünüyorum. Dediğim gibi 60 fps aşağısına düşmediği sürece benim için sıkıntı yok. Tek ekran görüntüsü ekledim isteyen olursa dahada ekleyebilirim. Şimdilik bu oyunları deneyebildim. Çoğu oyunu Ultra’da rahat bir şekilde oynayabiliyorum. Bu arada monitörüm freesync desteklemediği için 60 fps altı çok iyi olmuyor maalesef. Fps kilidi açık oynuyorum oyunları.

Forza horizon 4(Ultra ayarlarda 100 fps üstü)

Forza horizon 5 (Ultra ayarlarda 8x keskinleştirme ile 80-90 fps yüksekte 120 fps görmüştü.)

Grid legends (Ultra ayarlarda 60 fps üstü)

Counter strike global offensive (Ultra ayarlarda 150-350 arası)

Snowrunner (Ultra ayarlarda 60 fps ve üstü)

Wreckfest(bu oyun sistemi çok zorladığı için ultrada 35-45 arası veriyor o yüzden pek oynamayı düşünmüyorum.

Need for speed heat(bu oyunda çok sıkıntılı galiba işlemci %100’de fps berbat test için kurmuştum.)

Eski sistemim şu şekilde;

intel core i5 6600k soket 1151 3.5ghz 6mb önbellek 14nm işlemci

MSI Z170A PC Mate Intel Z170 Soket 1151 DDR4 3200MHz(OC) VGA&DVI USB 3.1 Anakart

CORSAIR 8GB Vengeance Kırmızı DDR4 2400MHz CL14 Sıngle Ram

Sapphire R9 380 NITRO Dual-X 4GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı

Samsung 120GB 850 EVO SATA 3.0 (Okuma 540MB / Yazma 520MB) SSD

WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

CORSAIR CARBIDE SERİSİ CHAMP/SPEC-02 80PLUS 650W KIRMIZI FANLI MidT ATX KASA

PIONEER DVR-S21LBK 24X ± DOUBLE LAYER LABELFLASH SATA DVD YAZICI SİYAH

COOLER MASTER HYPER LGA 775/1155/1156/2011&AM2/AM3/FM1/FM2 İŞLEMCİ SOĞUTUCU

ASUS 23" VS239HV GENİŞ EKRAN IPS-LED MONİTÖR

• Hayırlı olsun hocam, güle güle kullanın7 yıllık eski sistemimi upgrade yaptım. Sonuç... 

• Bojji kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler kardeşim çok sağol.
  • Hocam eski sistemin çoğu kişinin yeni sisteminden iyi. Hayırlı olsun
  • Diktatör58 kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler🙂
  • Aradığımız konular bunlar. :)) Eline sağlık hocam güle güle kullan.

Sendeki işlemci benim eski işlemciye göre yeni sayılır. i5 2400'ü bu sene emekliye ayırdım bende.

• ellerinize sağlık hocam, değerler canavar gibi duruyor

• Broon kullanıcısına yanıt
    Eyvallah
  • Z170 anakartlar 7700K çalıştırabiliyor mu ? Yoksa en kötü bir ara 6700K alırsınız.

Darboğaz illettir.
  • Apache Air Fighter kullanıcısına yanıt
    Evet en fazla o işlemciyi destekliyor ama onu alana kadar ryzen destekli bi anakart ve işlemci almak ilerde daha mantıklı geldi bana. Maliyet olarak da çok pahalı olmaz aslında. Şuan overclock ile baya iyi çalışıyor ısınma sorunu da yok 60 derece oyunlarda. 6700k alsam çok farkı olmayacak. Eğer diğer parçalarda sıkıntı çıkmassa böyle upgrade ede ede yolumuza devam edicez inşallah.

çalıştırır. Fakat 2022 yılında 6600K'dan 7700K'ya yapılan şey upgrade değil sidegrade olur. Ha oraya güzel bir single rank b-die kit takarsın timingleri sıkar frekansı artırırsın falan birşeyler çıkar 7700K ile, ama halen amd'nin r3 3100'ü daha iyi, yani dibine kadar oclamadıkça her şeyi. O işlemcileri zaten delidlemeden hiçbir şey yapamıyorsun (2 tane 7700K delidledim ben daha önce mevzulara epey hakimim).

O 6600K bu arada şu an stabil değildir. 4.5'da öyle lak diye stabil kalmıyor o skylakeler.

• AREryilmaz kullanıcısına yanıt
    Mesela stabil olmadığını nasıl anlarım 6600k nın. Şuan oyunlarda takılma felan yaşamadım. Nerd3n daha iyi anlayabilirim. Yanlış anlamayın bilmediğimden soruyorum. Anakarttan ufak bi overclock yapıp geçtim. Berckmarka felan sokmadım. Oyunları çalıştırsın yeter bana.

Hocam 6600K'dan 7700K ya geçilmesi genel kullanımda %10 ek GPU kullanımı dahi verse kurtarır baya bir şey. intel 9000 ve ryzen 3000 serisi altı malesef artık yetersiz.

8700K delid 5.0ghz + 3200mhz cl12 ram olsa kurtarır.

• emretutar E kullanıcısına yanıt

Ben çok çok çok kısa vadede az daha bişeyler olsun, ek gpu kullanımı versin vs. için konuştum hocam. En kötü ikinci el b550 anakart ile pci 4.0 kullanırsınız ekran kartınızı, birde 3600 - 5600 vs işlemci çekersiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Apache Air Fighter -- 15 Ağustos 2022; 22:45:35 >
    Anladım hocam teşekkürler. İlerde tavsiyelere göre bi şekil çizecez artık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Apache Air Fighter

Hocam 6600K'dan 7700K ya geçilmesi genel kullanımda %10 ek GPU kullanımı dahi verse kurtarır baya bir şey. intel 9000 ve ryzen 3000 serisi altı malesef artık yetersiz.

8700K delid 5.0ghz + 3200mhz cl12 ram olsa kurtarır.

%10'dan daha fazla ek kare gönderir 7700K, mevzu o değil.

Şimdi bak: kardeşime verdiğim bir makine var, e3-1270v2, 2x8 1600MT/s RAM, rx570. Bu makine mesela arkadaşın önceki konfigürasyonundan daha iyi. Tek kanal 1200MT/s ram ile açıkçası o iş olmaz. Ha kit olsa 2400MT/s çalışsa pek çok senaryoda daha iyi olurdu. Ama iki makine arasındaki fark 5 sene öncesine göre çok daha az. İkisi de dört çekirdekli çünkü, dişe dokunur herhangi bir fark yok. 7700K da aynı durumda açıkçası. Çok ucuza denk getirirsen alır takarsın ama bu bir upgrade olmaz.

Intel 9 serisi problemli bir seri. Zarı çok kalın, ısıyı içerisinde tutuyor. Onun dışında gerek IPC gerek frekans olarak gayet iyi işlemciler. Bir 11 gibi rezalet değiller yani (11400f haric, o işlemci efsane).

3900X kullanıyorum ben, 3666 cl14 kitim var, timingleri görsen gerçekten sıkabildiğim yere kadar sıktım, hani 250 tRFC gibi b-die standartlarının da ötesinde sıktım yani. İşlemci hayvan gibi (3060ti ile kullanıyorum 1440p 144Hz monitörüm var). Bu çözünürlükte 3090 bile takarım bu makineye. Ha 5800x3d mesela daha iyi mi? Evet. Ama 12900K da daha da iyi, 13900K için iddia ettikleri performans artışı insanı tekrar moore kanununa inandıracak cinsten. Zen 4'ü de müritleri uçuruyor şu sıra, muhtemelen hatrı sayılır ipc artışı ile çıkacak iki mimari de piyasaya.

Bizim burada yapacağımız işe göre takip etmemiz gereken beklenti standartları var. Yayıncı için benim makinem daha iyi mesela, oyuncu ama 5800x3dyi tercih etmeli. 8700K'yı o anakarta o arkadaş takamaz (birkaç lehim yapılması gerekiyor, mikrokodu da kendin yazıyorsun UEFIye), takabilecek olsa bile biraz daha para harcayıp 5600x + 900 liralık b450 anakart alması onun için fersah fersah daha iyi olacaktır. Ölü platforma yatırım yapmak mantıksız bir iş. Ben de b450 anakart kullanıyorum mesela, b550 alasım geldi geçen ama platform ölü, göreceğim fayda hiçbir şekilde harcayacağım paraya değmezdi.

Arkadaşın yapması gereken tek şey 500 liraya falan 2x8 kit düşürüp adam gibi ram kullanmak. 500 TL üzeri masraf o sisteme olmaz.

Hert türlü parça değişiminin düşünerek yapılması lazım.

ha 7700K geçirsem elime çok güzel olur, oclaması çok keyifli o işlemciyi. Amazonda 4400cl19 bir patriot kit var, çok güzel bir b-die bini, o kitle mesela uçururum ben o işlemciyi. Ama işte gereksiz bir iş olur bu:)

Ben esas ne isiyorum biliyor musun? 10980XE. 4 kanal b-die takmak istiyorum ben sonra ona. Dual rank kitler var DIMM başı 16 tane 8gbit samsung b-die, mesela 3600 CL12 (yani şanslıysam belki olur, olursa da efsane olur). O makine uçar kaçar işte. Prime 95 smallest fft's açsan o işlemciyi soğutamazsın o kadar söylüyorum. Uğraşması da çok keyifli. Ama render alacağım bana makine topla desen sana ikinci el 3950X bulurum. 5950X ile aralarındaki fiyat farkına değer bir performans farkları yok mesela o iş için. Oyun oynayacağım yanında yayın yapacağım desen sana 5900X derim. Abi x264 slow istiyorum ama param o kadar yok desen gene 3950X'e yönelirim. Bütün bu makinelere b-die takıp oclarım ama. Ram zannettiğinizden çok daha önemli. Bu arkadaşın makinesinin yaşından daha önemli sıkıntısı RAM konfigürasyonu.

Lafı çok uzattım, konudan da biraz saptım, işin özeti şu:

5 seneden yaşlı, aralarındaki yaş farkı da 5ten az olan iki işlemci arasında çekirdek sayısı dışında hiçbir fark yoktur.

RAM çok önemlidir.

Bilgisayarlar yapacakları işe göre toplanmalıdır.

pci-e 4'e neden ihtiyacı olsun ki arkadaşın?

RX 6600 pci 4.0 ve x8 bir kart. Anakonusunda baya muhabetti döndü.

8700k delid + cl12 örneğim olabilecek en eski bu olur için örnekti uyumsuz olduğunu biliyorum.

Intel extreme 990 + ud7 + 6x4gb dominator gt kullanmış biri olarak intel extreme cihazların hobi olarak albenisi çok ayrıdır.

Lakin arkadaş yerinde olsam yine de çok kısa vade için 7700k alır son nevcut ram ile timing kasarım. Devamında da amazondan ram kovalarım. Sizin ramler amazon ger. üzerinden bir ara çok uygun geliyordu mesela.

• Arkadaşlar ram 16gb ve 3000 mhz ayarlı. 8 gb vardı üstüne bi 8gb daha aldım yani. Ben şimdi şunu anlamadım. Youtubede görmüştüm forza horizon 5 ryzen 3 6 çekirdek ile yüksek ayarlarda 120 fps alıyordu bende yüksekte denedim benimkide 120 fps aldı. Ekran kartını takınca ilk denediğim bu olmuştu. Hayal kırıklığına uğratmadı çok şükür. Çok masraf yapmak istemiyorum şu an. Belki ilerde diğer parçalarda teklemeye başlayınca maddi durumda el verirse 4k sisteme geçiş yapabilirim. İlerde ekan kartları 4k için daha uygun olacaktır diye düşünüyorum. Şimdilik bu sistem beni rahat 3-4 sene götürür. İşlemcimi yükseltsemde çok bi fark olmayacak. Çünkü çok ağır oyunlarda ultrada cpu kullanımı %50-80 seviyelerinde.Tek tük bazı oyunları oynuyorum oyuncu değilim fps oyuncusu hiç değilim tavsiyeleriniz önemli tabi🙂
  • quote:

Orijinalden alıntı: Apache Air Fighter

RX 6600 pci 4.0 ve x8 bir kart. Anakonusunda baya muhabetti döndü.

8700k delid + cl12 örneğim olabilecek en eski bu olur için örnekti uyumsuz olduğunu biliyorum.

Intel extreme 990 + ud7 + 6x4gb dominator gt kullanmış biri olarak intel extreme cihazların hobi olarak albenisi çok ayrıdır.

Lakin arkadaş yerinde olsam yine de çok kısa vade için 7700k alır son nevcut ram ile timing kasarım. Devamında da amazondan ram kovalarım. Sizin ramler amazon ger. üzerinden bir ara çok uygun geliyordu mesela.

hissedilebilecek hiçbir farklılık yok pci-e 3 ve 4 arasında. Söz ettiğimiz kart mesela 6900xt olsaydı fark olurdu, fakat 6600 için b450 hatrı sayılır derecede daha ucuzsa tercih edilebilir. b350 bile olur hatta.

Bahsettiğin uyumsuzluk bu arada sûni ve keyfî. Bir havya, az biraz bant, 15-20 cm de tel ile çözülebilecek bir şey. Mikrokodu bulabiliyorsun internette. Yapan çok kişi var. z170 babalar gibi 8700K çalıştırıyor.

Ben o ramlerden getirdim fakat evdeki teamgroup 3200cl14lerimle anlaşamadılar, gönderdim geri. Benim kitten biraz 0.05V daha az istiyorlardı aynı frekans için sadece. Her şeyi denedim gene olmadı. 3000MT/S cl22 falan bile sorun çıkartıyordu öyle düşün.

7920x var arkadaşta internet kafede server olarak kullanıyor. Bir gün müsaade ederse kurcalayacağım ahahahhah@diabloshell 7 yıllık eski sistemimi upgrade yaptım. Sonuç... 

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.