Şimdi Ara

7. Nesil Intel işlemciler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere intel ve amd yeni seri işlemcilerini çıkarmaya yakınlar. Bende intelin 7. Nesil işlemcileri hakkında aklıma takılanları size sormak istedim. Öncelikle intel yeni işlemciler için yeni anakart serisi mi çıkaracak yoksa z170 anakartlarda kullanabilecek miyiz ? Amd zen sağlam çıkacak gibi, sizce inteli sarsıp daha iyi ve ucuz işlemci yapmak zorunda bırakır mı ? İntel zorda kalırsa bunun etkilerini 7. nesildr mi yoksa sonraki nesilde mi görürüz ? Ve de eğer intel 7. nesil işlemcileri amd yüzünden geliştirmek zorunda kalırsa i7 6700k'dan geçmeye değer mi ? Sorular çok oldu cevap verebilirseniz sevinirim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• O değil de amd nin 32 çekirdek 64 thread işlemcisinde cpu-physx aynı nvidia gibi hızlı çalışır bence çünkü her çekirdekte buldozer gibi 4 işlem değil 16 işlem yapılabiliyor olacak. 8 çekirdek --> 32 çekirdek (4 kat), 4 işlem --> 16 işlem (4 kat) yani toplamda FX8150 nin 16 katı hızında olacak(aynı frekansa yetişemese bile). Zaten deli gibi cache olduğundan her oyunda full physx çalıştırır bence. Ha bir de SMT özelliği açılarak o her çekirdekteki 16 işlem birimi daha verimli kullanılacak böylece 16 kat değil de 17-18 kat olacak. Bir de bunun için programlayabileceğimiz bir fpga koyarlarsa o hız farkı 20-30 kat olur.
  • MSI ın 100 serisi anakartları desteklicekmiş öyle bi haber okumuştum google amcaya sor görürsün muhtemelen

• quote:

Orijinalden alıntı: byyasak

MSI ın 100 serisi anakartları desteklicekmiş öyle bi haber okumuştum google amcaya sor görürsün muhtemelen

Technopatta açılmış birkaç konuya baktım orada bir grup z170 anakartla kullanırsınız derken birkaç kişi soket aynı ama yeni anakart serisi ile kullanılabilecek tarzı şeyler söylemiş bende hangisine inanayım bilemedim. Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar bizi aydınlatırsa sevinirim.

• Kaby Lake serisini Z170 çipsetli anakartlarda(Bios güncelleme gelir) kullanabilirsin.
  • GamerYigit17 kullanıcısına yanıt
    Msi z170 a pro kullanıyorum geçen ay bios güncellemesi ile 7. Nesil işlemci desteği geldi karta sıkıntı yok hocam

• Kabylake z170 uyumlu olacak.
    bios güncellemeleri çıkmaya başladı zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sooso

Msi z170 a pro kullanıyorum geçen ay bios güncellemesi ile 7. Nesil işlemci desteği geldi karta sıkıntı yok hocam

Bu sadece sizin karta özel bir durum değil dimi. Bende asus maximus viii hero var benim karttada olur herhalde.

• Yeni chipset geliyor ama eskisinde de kullanabileceksin.

• Saolun cevaplar için, Amd zen sağlam çıkacak gibi, sizce inteli sarsıp daha iyi ve ucuz işlemci yapmak zorunda bırakır mı ? İntel zorda kalırsa bunun etkilerini 7. nesildr mi yoksa sonraki nesilde mi görürüz ?

• Up

• Soket değişmeyecek arada çok performans farkı olacağını zannetmiyorum 8.nesil de upgrade yapmak daha doğru olur

• Merhaba,

1-) Kaby Lake platformu için Z170 çipsetli anakartlar yerlerini Z270 çipsetli anakartlara bırakacak. Z170 ve Z270 çipsetli anakartlar aynı soket yapısını (LGA 1151) paylaşıyor. Bundan dolayı Z170 çipsetli anakartlara bir BIOS güncellemesinin yayımlanacağı ve böylece söz konusu çipsete sahip anakartların Kaby Lake işlemcilere tam destek vereceği konuşuluyor. Geçmişte bunun bir örneği var. Z68 çipsetli anakartlar BIOS güncellemesiyle 22 nm Ivy Bridge işlemci desteğine kavuşmuştu.

2-) Skylake'den Kaby Lake'e geçiş yapmak anlamlı olmayacaktır. Şahsen i7-2600K'dan i7-7700K'ya geçiş konusunda bile kararsızım. Döviz kurlarının son durumu da malum.

3-) AMD'nin Zen platformu başarılı olursa (dilerim ki olur) ve AMD, işlemcilerine Intel'in altında fiyatlandırma yaparsa bu durum Intel'i fiyat indirimine gitmeye zorlayabilir. Hatta 8. nesil Intel işlemcilerde daha iyi performans artışı bekleyebiliriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: GamerYigit17

quote:

Bu sadece sizin karta özel bir durum değil dimi. Bende asus maximus viii hero var benim karttada olur herhalde.

Hayır hayır benim karta özel değil hatta senin kart daha ustun bir anakart. Ve intelde duyurdu diye okudum bi konuda destek verecek. Uzmeyin kendinizi rahatlatabilirsiniz ;)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: GamerYigit17

quote:

Hayır hayır benim karta özel değil hatta senin kart daha ustun bir anakart. Ve intelde duyurdu diye okudum bi konuda destek verecek. Uzmeyin kendinizi rahatlatabilirsiniz ;)

Tamam hocam z170 anakartlara uyumlu olacak ama sizce intel amd zen yüzünden ucuz veya daha performanslı yapmak zorunda kalır mı ?

• 6700k dan geçmeye değmez bence. Ayrıca intelin 5. nesil işlemcileri bile çok pahallıya satılıyor. Zen geldiği zaman fiyatlar muhakkak etkilenecektir.

Bana soracak olursanız İntel bence amd yi pekte takmıyor. Amd zen açıklamalarına bakarsanız zen mimarisinde tek çekirdek performansında neredeyse 5800k yı yakaladık diye açıklama vardı. İntel hem pahalı hemde performanslı gelecek. Ki şuda var zen mimarisi performan isteyenler için 250 300 dolar bandında çıkacak işlemciler günümüz dolar kurunda zaten ucuz olmayacak. Ben 6600k kullanıyorum ve uzun süre dokunmam mesela. Bana soracak olursanız fiyat araştırması yapın ve o şekilde işlemci alın.Zen alacaksanızda performans ürünleri çok ucuz gelmeyecek diye yazıyorlar. İntel zaten hiç ucuz olmadı.
    ZEN hakkında elimizde şu andaki veriler çok kısıtlı. Onları sıralayacak olursak;

-Ocak 17'de raflarda olacak
    -DDR4 destekliyor
    -Excavator(4.nesil Bulldozer) çekirdeğinden %40 civarı daha yüksek tek çekirdek performansına sahip.
    -İlk olarak en yüksek seviyeli işlemci daha sonra en yükseğin bir altı vs. En son da en alt seviye işlemciler piyasaya sunulacak.
    -İlk çıkacak en üst seviye Zen işlemcinin fiyatının 250 USD dolaylarında olması bekleniyor ki bu da Türkiye fiyatıyla tahminen 999 TL gibi bir fiyatın oluşması için biçilmiş kaftan.
    -Performans olarak; AMD tarafından yapılmış bir blender benchmark'ında i7 6900k(8 çekirdek 16 işlem birimi) ile En üst düzey Zen işlemci karşılaştırılmış ve sonuç olarak ZEN işlemcinin %2-3 civarı daha iyi performans gösterdiği görülmüş(Test her iki işlemcinin de 3,0 Ghz frekansında çalıştığı durumda gerçekleşmiş. Test videosu;https://www.youtube.com/watch?v=Hr-5NM6cO8g)

Yorum; Veriler tutarlı. Yani i7 6900k'nin tek çekirdek performansı örneğin Excavator çekirdekli bir Athlon X4 845'in %30 civarı fazlası. Excavator çekirdeği ile Enthusiast seviyesi olmayan bir Skylake çekirdeği(6100,6200,6300,6400,6500,6600k,6700k) arasındaki performans farkı ise yaklaşık olarak %30-35 aralığında değişiyor. Bu hesaba bakıldığında Elbette bu benchmarklar birazcık AMD yanlısı olacaktır ancak bunlar 2 kere 2 kıvamında net veriler sunan benchmarklar olduğundan acayip ciddi bir farklılık oluşması pek olası gözükmüyor. Bu arada i7 6900k'nın fiyat en ucuz TR fiyatı 4350 TL. ZEN son derece heyecan verici bir işlemci. İlk çıkan ZEN işlemci i5 6500/7500 ve üzeri alma niyetindeki müşteriler için ikinci bir opsiyon konumunda gözüküyor. Görünüşe göre ZEN işlemci tek çekirdek performansında yine 4 çekirdekli Kaby Lake Core i serisi işlemcilerin %10-15 civarı gerisinde kalacak. Ancak unutmamak lazım ki Intel'in çıkarttığı 7900K gibi bir işlemci de tek çekirdek performansında bu işlemcilerin %8-10 civarı gerisinde kalacak. Zen çekirdeği gerçekten Skylake çekirdeğini yakaladıysa aşağı seviye için gelecek alternatifler Intel'in agresif fiyat düşmesini gerektirebilir. 4 gerçek Zen çekirdekli 8 izlekli bir Summit Ridge işlemci 140 USD bandında olduğunda Intel kimseye mevcut fiyatlarından i5 işlemci satamaz. E i5'in fiyatı düşüyorsa i3'ünki de düşmek durumunda... Özetin özeti; ZEN başarılı olursa intel bütün CPU ailesinde en az %15-20'lik bir indirim yapar. Daha fazla indirim yapacağını düşünmüyorum. Elindeki eski Skylake çiplerde "eskidi" bahanesiyle şu anda yapmadığı büyük indirimler yaparak(Mesela i3 4130'u şu anda 90 USD'ye satmak gibi) piyasasını korumaya çalışır.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.