Şimdi Ara

6950 için shaderları açılmış, voltaj verilebilir Asus BIOS'u

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
1
Favori
6.093
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • ASUS Smart Doctor ile kullanılabilecek shaderları açılmış Asus 6950 BIOSu, istenildiği zaman 6970 hızlarına çekilebilir ve voltaj verilebilir. 6970 BIOS'unu kullanmamamız, Smart Doctor programının çalışmaması ve 6950'deki hafıza yongalarının 6970'e göre daha kalitesiz ve az voltajda çalışıyor olmasından. Kart 6970 BIOS'uyla da sorun çıkarmayabilir, yalnız voltaj verebilmek için şu an Smart Doctor programına ihtiyacımız var. Bu yüzden shaderları açılmış Asus 6950 BIOS'u yüklüyoruz. Eğer sadece shaderları açmak isterseniz, bu araçla kendi BIOS'unuzu GPU-z ile kaydetip, shaderlarını açabilir ve atiwinflash ile geri yükleyebilirsiniz. Ayrıca HD 6850 için özel bir BIOS da burada verildi:http://forum.donanimhaber.com/m_46020303/tm.htm

*** Shader açma işlemi artık RBE 1.28 ile de yapılabilir.

Modlu Asus 6950 2GB BIOS'u:
    Voltajlarına dokunulmamış:
    http://www.mediafire.com/file/j0raurxp1lxj925/asus6950shader.rar

Sadece 3B voltajı 6970 ile aynı düzeye çekilmiş (1.175V):
    http://www.mediafire.com/file/tm1ez8r3pqd9d3i/asus6950shader-1.175V.rar

Windowstan ya da DOS ortamında yüklenebilir. ATIWinFlash 20113 (ya da atiflash 3.83)olmalı,

Windows ortamı için kullanılacak program:
    http://www.techpowerup.com/downloads/1919/ATI_Winflash_2.0.1.13.html

DOS ortamı için kullanılacak program:
    http://www.mediafire.com/file/5bz8b8g8rdbpdqa/atiflash383.zip
    NOT: Aşağıdaki örnekte bios dosyasının ismi asus6950shader.bin. DOS ortamında daha kısa bir isim kullanın. Mesela a6950sh.bin gibi.

BIOS ve program indiyse aşağıdaki gibi BIOS'umuz yüklenir;
    Windows altında bir örnek:

*Öncelikle tüm kartların üzerinde bulunan BIOS düğmesini 1 numaralı tarafa çekin. (2 numarada yedek BIOS var, o değiştirilemez. 1 numaralı BIOS'u seçmek için, kasadaki karttın düğmesini sağa doğru çekin.) Bu işlemi yapmak için bilgisayarı kapatmanıza gerek yok.

Mesela 2 tane kartımız var, ikisine de BIOS yükleyeceğiz. Atiwinflash programına ait kısayollar oluşturup, aşağıdaki gibi değiştiriyoruz. Her komut için ayrı bir kısayol yapın. Ya da .bat dosyası oluşturun. Sonra da kısayolları sırayla çalıştırın. Programın işini görmesi için her kısayol çalıştırması arasında biraz bekleyin.
    Kısayol örneği:

1. kart:

ATIWinflash.exe -unlockrom 0

ATIWinflash.exe -fs -p 0 asus6950shader.bin

BIOS doğru şekilde yüklenirse şuna benzer bir pencere görünür:

İsterseniz BIOS yüklendikten sora BIOS'u tekrar kilitleyebilirsiniz:

İkinci kart için sadece 0 rakamını 1 yapacağız geri kalan herşey aynı.

2. kart:

ATIWinflash.exe -unlockrom 1
    ATIWinflash.exe -fs -p 1 asus6950shader.bin

Asus Smart Doctor 5.74:
    Bu işlemler yapıldıktan sonrahttp://support.asus.com/download/download.aspx adresinden 6950 altında utilities kısmında smart doctor programı indirilip yüklenir ve bilgisayar yeniden başlatılır.

İsterseniz shaderlar açık halde 6950 hızlarında, isterseniz 6970 ve üzeri hızlarda voltaj vererek kullanabilirsiniz.

6970 hızlarına çıkmak için,
    Smart Doctorda
    "overclocking range enchancement",
    "minimize smartdoctor at next reboot" ve
    "use clock settings after reboot"
    işaretlenmeli.
    Vcore 1.18, engine 890, memory 5500 yapılırsa 6970 seviyesine gelir. Ayrıca CCC altında overdriveda power control settings +%20'ye çekilmeli. Bu ayarlar yapıldığında, bilgisayarda bir oyun açıldığında otomatik 6970 hızları kullanılır.

Artık karta voltaj vererek hızaşırma da yapabilirsiniz. Smart Doctorla biraz uğraşmanız gerekir.
    Hızaşırmanın stabil olup olmadığını GPUTool ile yarım saat/1 saat deneyebilirsiniz. Tabiki oyunlarda da 5 6 saat denemenizde fayda var.

Örnek bir hızaşırma:
    1GHz/1453mHz @1.3V
    60 dakika GPUTool çalıştırıldı.

3DMARK 2011
    Graphics Score: 5692

http://3dmark.com/3dm11/364036

Unigine 2.1

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Murjuk -- 15 Nisan 2011; 23:38:37 >

• Çok teşekkürler süper çalışma. Sapphire kartları olanlar için acaba uygulanabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: josekutinyo

Çok teşekkürler süper çalışma. Sapphire kartları olanlar için acaba uygulanabilir mi?

Evet ben şuan kullanıyorum, sorunsuz.
  • güzel bir çalışma olmuş bide resimli anlatımda olsa tam üst konu olur..
  • kardeş asus 6950 shaderları açılmış olan dosyayı başka bir yasaklı olmayan siteye yükleyip linki paylaşırmısın ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: beatles33

kardeş asus 6950 shaderları açılmış olan dosyayı başka bir yasaklı olmayan siteye yükleyip linki paylaşırmısın ?

Onu düşünemedik. DNS değiştirin arkadaşlar yıl 2011.
  • Güzel paylaşım eline sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hapocod

Güzel paylaşım eline sağlık.

Sağolasın.
  • Süper bir zamanlama 1-2 haftaya 6950 alacağım :)
  • Teşekkürler murjuk
  • quote:

Orijinalden alıntı: josekutinyo

Teşekkürler murjuk

Hallettin umarım. Hayırlı olsun.
  • orginal bios tan dahamı iyidir bu sıcaklık konusunda sahappirenib biosu çok sıcak çalıştırıyor kartı . bunu kurarsa fark olurmu ısılarda ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Murjuk

quote:

Orijinalden alıntı: beatles33

kardeş asus 6950 shaderları açılmış olan dosyayı başka bir yasaklı olmayan siteye yükleyip linki paylaşırmısın ?

Onu düşünemedik. DNS değiştirin arkadaşlar yıl 2011.

tşk ler link için bios mod olayını anlattığın yöntem ile 5 dk da flashladım şimdi smartdoctor kurup oc liyeceğiz bakalım

• 6970 6+8 pin ama 6950 6+6 pin aynı saat hızlarında yada daha yüksek hızlarda güç sorun olmuyormu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

6970 6+8 pin ama 6950 6+6 pin aynı saat hızlarında yada daha yüksek hızlarda güç sorun olmuyormu?

Güç kaynağım şu an sağlam değil. Hızaşırıldığında yükteyken tekliyor görüntü bazen. 6850 varken de öyleydi. Ama 6970 hızlarında oyunlarda sorun yaşamadım.
  • Daha önce 6970 e modlanan kartlara da yükleyebilir miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayugur

Daha önce 6970 e modlanan kartlara da yükleyebilir miyiz?

Tabiki. Aynen yazılanları uygulayın.Sadece -unlockrom komutunu tekrar yapmanıza gerek yok.
  • İşlemleri yapıyorum ama resources files missing uyarısı çıkıyor, olmuyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bayugur

İşlemleri yapıyorum ama resources files missing uyarısı çıkıyor, olmuyor.

Atiwinflash programını dediğim yerden indirdiyseniz, yönetici olarak çalıştırın. BIOS dosyasının ismini kontrol edin. Uzantıların gizli olduğu bilgisayarda .bin kısmı görünmez, fazladan eklemeyin.
  • Tüm programları verdiğiniz linklerden indirdim, yönetici olarak çalıştırdım, isimleri dediğiniz gibi hem kısaltarak hem de uzun olarak denedim, uzantıları normal olarak görüyorum zaten..
    Atiwinflash ta kısayollar bir türlü oluşmuyor.
    atiflash win 64 uyumlu değil deyip çalışmıyor.
    Başka bir yükleme şekli yok mu?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.