Şimdi Ara

5870'e geçmeye değer mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
679
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

1680x1050 çözünürlükte bir monitör kullanıyorum. Bilgisayarımda 512 mb hd 4850 ekran kartı var. Elimde de ayrıca Eksen bilgisayar'ın kampanyasından almış olduğum hd 5870 ekran kartı var. O zamandan beri ekran kartını bilgisayarıma takmadım. Sebebi biraz tembellik, ama daha fazla, hala 4850 ekran kartımın oynadığım oyunlarda işimi görmesi. Şu sıralar oynadığım oyunlar Shogun 2 Total war, starcraft II, magicka, vs. Önceden oynadığım ve belki arada bir takılacağım oyunlar olarak da Anno 1404, Dirt 2-3, Batman Arkham Asylum gibi oyunları sayabilirim.

Bu konuda bilgili arkadaşlara soracağım şey şu: genel olarak 4850'nin performansından memnunum. Bazen takılıyor olsa da bu takılmaların ram veya işlemci kaynaklı olduğunu düşünüyorum (Phenom II X3 720 işlemci, 4 Gb DDR2 Ram). 5870 ekran kartını takmak bana performans veya grafik (directx 11 olan oyunlarda) olarak fark ettirir mi? Değer mi? 1920x1080 çözünürlükte bir monitörüm olsaydı o zaman performansa etkisinin daha da önemli olacağını biliyorum. Ama 1680x1050 çözünürlükten 1920x1080 çözünürlüğe geçmek de pek mantıklı gelmiyor.

Bu konuda görüşlerinizi bekliyorum. Kolay gelsin.

• Abi bir kere geçeceksen 5870 çok kötü bir f/p ekran kartı ama geç bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 01salazar01 -- 22 Temmuz 2011; 17:30:51 >
  • Eğer bütün diğer parçalar uygunsa kesinlikle tak. Farkı olacakır 4850 üstüne
  • quote:

Orijinalden alıntı: 01salazar01

Abi bir kere geçeceksen 5870 çok kötü bir f/p ekran kartı ama geç bence

Valla 350TL ye önüne geçecek bir F/P kartı var ise söyle.

5870 gayet te güzel bir karttır. Tabi fiyat önemli unsur. 700TL gibi deli saçması fiyatlar olmaz tabiki.
  • Yanlış mı anladım? Elinizde 5870 var ve takmıyor musunuz? 5870, 1680x1050de bile 4850'yi ikiye katlayabilecek kadar güçlü bir karttır. Takılmalarınız da daha çok ekran kartı kaynaklıdır. Ram ve işlemcinde öyle sıkıntı çıkaracak bir durum yok. Kaldı ki 1680x1050 düşük bir çözünürlük değil. 1920x1080de 4xAA açağınıza 1680x1050de 8xAA açarsınız zaten o zaman performans ve görüntü kalitesi olarak yaklaşırlar birbirlerine. Oynadığınız oyunların 4850de güzel çalışmasının sebebi en yüksek ayarları açmamanızdır heralde. Zaten Dx11 olmadığı için bazılarında açamıyorsunuz da en yüksek ayarları.
    Güç tüketimi olarak da 5870 sizi üzmez pek. Oyunlarda 40watt daha çok tüketir ama masaüstünde 20watt daha az tüketir. 5870'e geçmemeniz için hiçbir neden yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi adilazimdegilx -- 22 Temmuz 2011; 18:59:27 >
  • İyi sabretmişsin kardeşim evinde öyle bir donanım varken hâla hd4850 kullanmak :) durma direk hd5870 daha fazla beklemesin :)
  • 5870'i taktığım gibi satardım 4850'yi.Sen takmamışsın.Senin yerinde olsam aradaki farkı görür, ardından 4850'yi yakardım.
  • Son dönemde saçma konuların ve içeriği okumadan başlığa cevap yazanların sayısında ciddi bir artış var.

Bu konu da bu duruma çok iyi örnek olmuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 23 Temmuz 2011; 1:05:26 >
  • arkadaşlar, cevap veren herkese teşekkür ederim öncelikle.

evet, evde böyle bir kart var, ama ben 4850'nin performansından memnun olduğum için ("oynadığım" neredeyse her oyunu full ayarda açıyorum. ama fps'ler 30 civarı oluyor genellikle.) 5870'i de açıp da değerini düşürmeyeyim madem diye açmadım. Ama açıp takacağım gibi görünüyor. Aslında performans farkını o kadar da farketmeyeceğim gibi geliyor. ama sonuçta bildiğim kadarıyla 5870 tesellation hariç 6950 ayarında bir kart ve ben de gidip daha fazlasına para vermeyeceğimden uzun süre kullanırım herhalde. ve directx 12 kimbilir ne zaman çıkar :).

yalnız şu saçma konu - içeriği okumadan cevap yazma kısmına takıldım. hocam benim durumum saçma olabilir, ona katılabilirim. ama konu hakkında baya bir araştırma yaptığım halde özellikle 1680x1050 çözünürlükte ve benim oynadığım oyunlarda 4850 ekran kartından vazgeçmem için beni tatmin edici bilgilere ulaşamadım. E haliyle soruyorum burada.

İyi geceler herkese.

• Bencede geç bu arada beyler HD 5850 extreme mi yoksa 5870mi :) ve buna 600wattpsu ile yeni kasa alacağım 600 watt işimi görür değilmi? :S
  • Madem 4850 yetiyordu her oyunda ne diye aldın ki 5870'i...Konu bana hiç inandırıcı gelmedi.Kampanyadan çok daha güçlü bir kart alıyorsun, ama hiç merak edip de o kartı kullanmıyorsun.Kim inanır buna, kadir inanır tabi ki..
  • Ilginç. Birisine yalancı demek bu kadar kolay demek ki. Bilmiyorum seni ikna etmek icin ne yapmalıyım. Evime çağırıp kartı mi göstereyim? Maalesef hic açılmamış bir 5870 dolabımın üstünde duruyor. Pek de ihtiyacım olmamasına rağmen o zaman beşyüz küsur liraya satılan kart 345 liraya düşünce dayanamayıp aldim. Meselenin gerisi de yukarıda anlattığım gibi. Yardımcı olacak arkadaslar yardımcı olsunlar. Olmayacaklar da lütfen saçmalamasınlar.
  • 5870 çok ısınan bir karttır ve yeni teknoloji değildir , dolayısıyla verimide fazla yüksek değildir.Onun yerine yeni seri kartlardan almak hem mantıklı hemde ileriye dönük olacaktır.
  • ben 5770 ile full hd de oynuyorum ama senin yerinde olsam psu yetiyorsa gecerdim abi, sonra da 4850yi satardim, sonra da bi monitor alirdim :) yani ekran kartini ucuz buldugun icin almissin :D bi de monitor denk getir :) saka bi yana kullan o 5870i, yatirma, bu arada vatanda 400lira asus
  • peki, görünüşe göre kullanacağım, yatırmayacam. şimdi mesele kasa ve üstüncekileri çek, kaldır, sök, tak vs. üşenmemek. yarın belki, olmadı ilk müsait zamana . Mantıklı yorumları olan herkese teşekkürler. Ama şöyle de bir yardım alabilirim. monitörde 1680x1050'den 1920x1080'e geçmek ne kazandırır? Oynadığım oyunlar da shogun 2 total war, starcraft 2. çıkınca da diablo 3 vs. olacak. yeni bazı strateji oyunları da olabilir.

İyi geceler herkese.
  • Çözünürlüğün yükselmesi sanırım kalite alınan zevk v.s. ile doğru orantılıydı .
  • arkadaşım sen çöpçümüsün?

çöp oluncamı takacaksın kartı? tak işte adamı deli etme
  • quote:

Orijinalden alıntı: alito

arkadaşım sen çöpçümüsün?

çöp oluncamı takacaksın kartı? tak işte adamı deli etme

:)

hocam, satarım dedim belki. açmayayım. ama bu kadar baskıdan sonra :), bugün yarın takarım artık.
  • :D "kampanyadan bi 5870 aldım, sistem-psu tam 5870lik ama üşengeçliğimden bi türlü takamadm kartı. 512mb 4850yle devam" diyorsun ve 3 5 fps nin hesabını yapan, acaba napsam da şu oyunda 5fps daha yüksek alsam diye milletin yeni kart alamadığı için deli gbi overclock yaptğı bi ortamda "saygı" bekliyorsun. Bütçe yetiremediği için 5870alamayan adamın, sıfır 5870i alıp da dolabın üzerinde bekleten adama yapacağı yorum dünyanın öbür ucuna da gitsen aynıdır.
    Yok oyun oynamıyosan söyle bilelim yaw :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: DjxdeviL

5870 çok ısınan bir karttır ve yeni teknoloji değildir , dolayısıyla verimide fazla yüksek değildir.Onun yerine yeni seri kartlardan almak hem mantıklı hemde ileriye dönük olacaktır.

sen kamera şakası falan yapıyosun galiba arkadaşım?
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.