Şimdi Ara

53 bin 99 Suriyeli Oy kullanacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
0
Favori
1.539
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun açıklamasına göre, seçimlerde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen 53 bin 99 Suriyeli de sandık başına gidebilecek.

https://www.sozcu.com.tr/2019/gundem/turkiye-sandik-basina-gidiyor-4206194/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cokbaska -- 29 Mart 2019; 17:57:9 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Büyük şehirlerde yaşamayanlar suriyeliler hakkında konuşmasa daha iyi bence. Istanbula gidip fatihin, aksarayın, topkapının, yusufpaşanın, lalelinin içler acısı halini bir görün sonra yorum yapın. Hele yusufpaşa tramvay durağı ile aksaray metro istasyonu arasındaki sokak ve altgeçit var ki tek bir tane Türkçe tabela göremezsiniz, Türkçe kelime duyamazsınız. Elimde valizle hızlı hızlı yürüyorum işid militanı tipli varlıklar üstüme üstüme yürüyor biri de kenara çekilmiyor. Bu manzarayı çevredeki insanlarla birleştirince kendinizi afganistandaymış gibi hissediyorsunuz. Her geçtiğimde gözümün önünde Istanbulun eski, kalabalık ama nispeten daha yaşanılabilir olduğu zamanları canlanıyor ve iyi ki buraları terketmişiz diyorum, çok yazık.
  • Up up

Şimdi bunların oyuyla bu vatanın gerçek sahiplerinin oyu bir mi?

• Almanya'daki neo naziler de bunu söylüyor
  • subaortik S kullanıcısına yanıt
    Almanya ile bizi nasıl mukayese ediyorsun? Biraz oku araştır

• quote:

Orijinalden alıntı: cokbaska

Almanya ile bizi nasıl mukayese ediyorsun? Biraz oku araştır
    bence sen bi araştır Almanya'da türkler Alman vatandaşlığına geçince oy kullanabiliyormu meclise girebiliyormu polis olabiliyormu memur olabiliyormu az bak
    Yau almanya savaştan çıktı , çalışacak erkek yoktu kendileri çalıştırmak için aldı

• Ermenisi Yahudisi İngilizi Amerikalisi Rusu Türk vatandaşlığına geçince oy kullanıyor mu? EVET peki bu sizin için sorun mu değil, Suriyeli olunca OLMAZ öyle mi ? Sen başka bir ülke vatandaşlığına geçince oy kullanmanı engelliyorlar mı?

Bu veri 2016 verisi. (2018 de 950 binin üstünde yerleşik yabancı uyruklu yaşıyor. )

Türkiye’de ikamet eden 650 bin 308 yabancının 310 bin 147’si erkek, 340 bin 161’i ise kadın.
    Türkiye’de yerleşik yabancı ülkelerin ilk 10 sırasına bakıldığında ise Irak uyruklu kişiler ilk sırada
    bulunuyor. Türkiye’de 93 bin 697 Irak, 69 bin 873 Alman, 56 bin 647 Suriye, 38 bin 483 Afgan,
    36 bin 543 Azerbaycan, 27 bin 799 İran, 25 bin 343 Rus, 23 bin 388 Türkmenistan ve 19 bin
    784 Gürcistan vatandaşı yaşıyor.

TÜRK VATANDAŞLIĞINA GEÇİŞ NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ile vatandaşlık bağı bulunmayan yabancının/kişinin Türk vatandaşlığını kazanmasıdır.

TÜRK VATANDAŞLIĞININ KAZANILMASI

Türkiye’de kesintisiz olarak beş yıl ikamet eden yabancılar,

Bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ile evli olan ve en az üç yıldan beri evliliği devam eden yabancılar,

Millî güvenlik ve kamu düzenine herhangi bir tehlike oluşturmamak şartıyla;

Türkiye’ye sanayi tesisi temin edilmesini sağlayan ya da ekonomik, sosyal, sportif, kültürel, bilimsel, teknolojik, sanatsal alanlarda olağanüstü hizmeti geçen ya da geçeceği ile ilgili kanı uyandıran ve ilgili bakanlıklarca haklarında gerekçeli teklifte bulunulan yabancılar,

6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu uyarınca oturum izni alanlar ve Turkuaz Kart sahibi yabancılar ile bunların yabancı eşi, kendisinin ve eşinin ergin olmayan ya da bağımlı çocukları,

Vatandaşlığa alınması zaruri görülen yabancılar,
    Göçmen olarak kabul edilen yabancılar,

Millî güvenlik bakımından tehlike oluşturacak bir durumu olmaması şartıyla Türkiye’de ikamet ettiği süreye bakılmaksızın, Türk vatandaşlığını yeniden kazanabilecekler;

Çıkma izni alarak vatandaşlık hakkını kaybedenler ile vatandaşlıktan ıskat edilmiş kişiler

Anne ya da babaları nedeniyle vatandaşlığı kaybeden çocuklar ergin olmalarından itibaren üç yıl içinde seçme haklarını kullanarak Türk vatandaşlığını kazanabilirler,

Bir Türk vatandaşı tarafından evlat edinilen ergin olmayan kişi, millî güvenlik ve kamu düzeni için bir tehlike oluşturmuyorsa, karar tarihinden itibaren Türk vatandaşlığını kazanabilir.

Soy bağından ya da doğum yerinden dolayı;
    Türkiye içinde ya da dışında olduğu fark etmeksizin Türk vatandaşı anne – babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşı olarak kabul edilir.

Türk vatandaşı anne ve yabancı babadan evlilik birliği dışında doğan çocuk Türk vatandaşı olarak kabul edilir.

Türkiye içinde veya dışında evlilik birliği dışında Türk vatandaşı babadan olan ve yabancı anadan doğan çocuk, 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun hükümlerine göre, Türk vatandaşı babaya soy bağı ile bağlanması halinde doğumundan itibaren Türk vatandaşlığını kazanır.
    Türkiye’de doğan ve yabancı ana ve babasından dolayı doğumla herhangi bir ülkenin vatandaşlığını kazanamayan çocuk, doğumdan itibaren Türk vatandaşı olarak kabul edilir.
    Türkiye’de bulunmuş çocuk aksi sabit olmadıkça Türkiye’de doğmuş sayılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi payners -- 30 Mart 2019; 7:7:38 >

• ne güzel işte

AK PARTİ sayesinde hayatları kurtuldu. bir de chp'ye mi oy verecek? keşke hepsi kullansaydı.

Oldukça güzel haber inşallah diğer seçimlerde 1 milyonu bulur

• Buda dolar %60 yukselırken enflasyon %20 dıyen tuik verisi gibiyse yandık bu rakam kat ve kay fazla olabılır ben guvenmıyorum bu bakana

• Büyük şehirlerde yaşamayanlar suriyeliler hakkında konuşmasa daha iyi bence. Istanbula gidip fatihin, aksarayın, topkapının, yusufpaşanın, lalelinin içler acısı halini bir görün sonra yorum yapın. Hele yusufpaşa tramvay durağı ile aksaray metro istasyonu arasındaki sokak ve altgeçit var ki tek bir tane Türkçe tabela göremezsiniz, Türkçe kelime duyamazsınız. Elimde valizle hızlı hızlı yürüyorum işid militanı tipli varlıklar üstüme üstüme yürüyor biri de kenara çekilmiyor. Bu manzarayı çevredeki insanlarla birleştirince kendinizi afganistandaymış gibi hissediyorsunuz. Her geçtiğimde gözümün önünde Istanbulun eski, kalabalık ama nispeten daha yaşanılabilir olduğu zamanları canlanıyor ve iyi ki buraları terketmişiz diyorum, çok yazık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi açmayın-bağıran-karı -- 30 Mart 2019; 17:15:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: subaortik

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Banane kardeşim Almanya'da yaşayandan araplar arabistana
  • Kritik bölgelere yerleşmişse bu arap seçmen. %1 farkla alırlar. Hakın iradesi değil arabın iradesi çıkar sandıktan

Ankara ve istanbul’da oy kullanacak ve ikametini aldırmayan öğrenciler, gidin ve oy kullanın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi baranel -- 30 Mart 2019; 17:59:25 >
  • bu ülkede en ufak emeği olmayanlar, sizin benim gibi emeği geçenlerin geçmişten bugüne her tür cefayı derdi çekenlerin ülkenin sorunlarına yıllardır dahil olmuş bu ülkenin öz be öz vatandaşının kaderini belirleyecek ve "yerli ve milli" yönetim bu duruma yasal olarak izin verecek öyle mi? bizde bu devlet büyük bizi düşünüyor geleceğimizi emanet edeceğiz öyle mi? ve müslüman diyeceğiz bunu yapanlara? hak yenmiş olmaz mı? helal midir bu ? hadi dini kısmını geçtim insan olarak da ayırt edemiyor mu bu yönetim bu insanların geleceğimiz üzerinde hakları olmadığını..

ayıp ar utanma kalmamış insanlar mı benim güveneceğim insanlar yani? yazık..
  • bu araplar iyi adam olsaydı ülkeleri bu halde olmazdı...

bu arada bu adamdan birtek benimmi midem bulanıyor
  • Bir ülkenin vatandaşlığına geçtiğinde uzun bir süre oy kullanma hakkı vermezler normalde.
    Saçma sapan örnek.
    Almanya ile biz aynı mıyız bak bakalım ?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.