Şimdi Ara

5000 watt PVM Mosfet DC 12 / AC 220 V İnverter Yapımı Acil Yardım !!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
28.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Selam arkadaşlar internette gezinip dururken gözüme bir site takıldı hemen araştırdım birde ne göreyim adamlar tamda benim uzun süre araştırıp bir türlü yapamadığım PVM entegreli Mosfetli gücü 5000 watta kadar çıkartılabilen bir İNVERTER yapmışlar...

Hem mosfet hem transistör kullanılmış sanki en azından ben öyle tahmin ediyorum...

benim bu devre hakkında bir kaç sorum olacak izninizle :

1)Bu devre yanılmıyorsam 2 farklı şekilde tasarlanmış hem mosfetli hemde transistörlü versiyonu mevcut yanlız devre çizimlerindeki bağlantı noktalarını pek anlayamadım ??

2) bu devre PVM Sg 3524 entegresiyle yapılmış fakat çıkışları mosfet transistörle sürmek varken neden 2N 3773 Güç transistörleriyle sürmüş ??

3)ben bu devreyi kesinlikle yapmayı düşünüyorum trafo olarak şu an elimde 1 Adet 750 wattlık 2x10 primer 220 v segonder çıkış trafo + 300 watt 12 volt segonder 220 v primer trafo ve bu trafoya ait E şeklinde sac lardan mevcut acaba bu trafolarla bu iş olurmu ??

4) Bu devreyi yapıp çalıştırma oranımız ne olur yani verimlilik vs ??

işte resimler lütfen yardımcı olun en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum...

• diğer resimler

• devam resimlere !!!

• bitmedi

aman yorumlarınızı eksik etmeyin

• evet devam devam

• mükemmel transistör dizilimi yaww bu devrede mosfetler nerde ben göremedim açıklayabilecek biri varmı acaba ??

• Raftaki akülere baksanıza dev gibi anca besler bu canavarı valla

işte site linki çok daha detaylı bilgiler var burada

http://www.instructables.com/id/250-to-5000-watts-PWM-DCAC-220V-Power-Inverter/

• acil yorumlarınızı beklemekteyim sayın üstadlarım

kenakord08 hocam certy hocam alperbugra hocam ve sizin gibi deneyimli ve çok değerli Üstadlarım sizlerden gelecek olan yorumları sabırsızlıkla beklemekteyim...

• işte buda devremizin çıkış dalga sinyalleri

• yokmu bilgili bir üstad acaba ??
  • arkadaş neden kimse yardımcı olmuyor cevap vermiyor anlamıyorum adam en azından 2 satırla fikrini belirtirdi yaww şurda bilgi almaya çalışıyoruz bilsem zaten tam olarak neyin nere bağlandığını ve nasıl yapıldığını zaten size sormayacam burda yaww
  • Bence resimleri kaldırıp,sadece ;devre linkini , sorularını koysan yeterdi.gören korkup kaçar

düzenle bence.resimleri kaldır, tek bir yorumda birleştir herşeyi.soruları bulamadım
  • yaww playback resimlerde arıyacaz zaten devrenin bağlantı noktalarını

sorularım en başta yazıyor zaten nasıl göremezsin kardeşim??
  • ne varki bunda ? bildigin half bridge ... sadece kaskat baglanmış trler . ne yani neyi ögrenmek istiyon anlamadım ? heyecan yapmışsın bu kadar .

adam aynı devrenin mosfetli ve tr lisini yayınlamış. ister fetli ister bjtli kullanabilirsin demiş. ben başka birşey göremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edi_büdü -- 14 Kasım 2012; 22:15:35 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: why_living

ne varki bunda ? bildigin half bridge ... sadece kaskat baglanmış trler . ne yani neyi ögrenmek istiyon anlamadım ? heyecan yapmışsın bu kadar .

adam aynı devrenin mosfetli ve tr lisini yayınlamış. ister fetli ister bjtli kullanabilirsin demiş. ben başka birşey göremedim.

++++

bunu demeye çalışıyordum .

Ve de okuyanlar linkte tıkladığında resimler zaten karşılarına geliyor.karışıklık olmasın diye dediydim.
  • yaw 20palyback kardeş heyecan falan yapmıyorumda yaww neden BJT li iken transistör sayısı fazla mosfetlide az onu anlamadım birde mesela ney nere bağlanıyor tam olarak anlayamadım resimler anlaşılmıyor bana uç uca çizip gösterebilirmisin ?? birde zanndersem çıkış yine kare dalga yanılmıyorsam öyle değilmi
  • bjt yi sürmek zordur. üzerindeki kayıplar fazladır. yükü daha fazla bjtye yayarak bjtlerin calışmasını rahatlatıyor. bjt yi süren devrenin calışma voltajı bile farklı mesela . mosfet daha kolay anahtarlama yapıyor ve açılıp kapanma sırasında üzerinde daha az güç harcanıyor . sayıları da o yüzden az. bu ön bilgilerle senin bu devreye girişmen baya zor olacak . önce temeli saglamlaştırmalısın. ama böyle kafadan bodoslama anlatmakla cok uzun sürer. önce bjtlerin calışmasını sonra mosların calışmasını kavraman lazım. sonra sg35** in calışma mantıgını çözmelisin. sonra kendi dahi cok rahat yapacaksın. eminim. ama böyle sorarsan cok zor cevap alırsın.
  • hımm kardeş doğru söylüyosun yanlız ben şimdi bu devre olmazsa bile en azından tek taraflı PCB üzerine kurulu 500 watt lık mosfetli UPS devrelerinin sadece Giriş kısmı yani elektrik dalga şekillerinin üretildiği kısmın alıp bu devreyi dahada geliştirerek tam sinüs bir çıkışla 500 watt değilde 1500-2000 watt arası mosfetli invertere çevirmeyi düşünüyorum acaba başarılı olurmuyum ??

yaa BJT sürmek zor ve sayıları çoksa bence bu 3 lü mosfet transistör gruplarına en azından 3 adet daha ekleyerek kanal başına 6 mosfet 2 kanal 12 mosfetli olarak yapabilirmiyiz acaba varmıdır böyle bir imkan çünkü bu hafta sonu kadıköy yazıcıoğlu pasajına gidip ölçü aleti falan alacam bu malzemeleride gitmişken alayım diyorum üstadım bu yüzden acele ediyorum birazda ok...

şu an zaten elimde SG3524 lü toplam 6 mosfetli çizimi erdemefe arkadaşımıza ait olan bir adet 500 watt mosfetli trapez dalga inverterim var gayet memnunum bu yüzden yine aynı PVM entegresini kullanarak çok daha yüksek çıkış güçleri elde etmek istiyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tda 1562q -- 14 Kasım 2012; 23:27:07 >

• evet cvp bekliyorum beyler !!!
  • bugün akşam delikli pertinaks üzerine kurdum devreyi yarısına kadar yaptım yarın öbürgün mosfetleri alacam da ben diyorumki devrenin biraz daha rahat çalışabilmesi adına mosfet sayılarını 3+3 adetten 5+5 adede çıkarsak nasıl olur ??

bu devreyi ne yapıp edip çalıştırmam gerekiyor isterse modifiye sinüs olsun fark etmez önemli olan çalışması benim için zaten nette tam sinüs devre bulmak çok zor kaç gündür arıyorum doğru düzgün bilgiye dahi ulaşamadım adamlar sır gibi saklıyor yaptıkları tasarımları

evet beyler mosfet sayılarını artırırsam devreye bir faydası olurmu ?? cvp bekliyorum umarım ilgilenirsiniz...

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.