Şimdi Ara

5000 watt PVM Mosfet DC 12 / AC 220 V İnverter Yapımı Acil Yardım !!! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
28.906
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tda 1562q

bugün akşam delikli pertinaks üzerine kurdum devreyi yarısına kadar yaptım yarın öbürgün mosfetleri alacam da ben diyorumki devrenin biraz daha rahat çalışabilmesi adına mosfet sayılarını 3+3 adetten 5+5 adede çıkarsak nasıl olur ??

bu devreyi ne yapıp edip çalıştırmam gerekiyor isterse modifiye sinüs olsun fark etmez önemli olan çalışması benim için zaten nette tam sinüs devre bulmak çok zor kaç gündür arıyorum doğru düzgün bilgiye dahi ulaşamadım adamlar sır gibi saklıyor yaptıkları tasarımları

evet beyler mosfet sayılarını artırırsam devreye bir faydası olurmu ?? cvp bekliyorum umarım ilgilenirsiniz...

Bu devreyi 12 Voltla çalıştırmak çok zor olur. Aslında 24 veya 48 volta uyarlasanız çok daha iyi olur.

• syn alperbugra kardeşim bende aynı şeyi düşünüyorumda nasıl olcak bu iş bilgin varmı ?? yazıda geçen açıklamada şunlar yazılmış :

DC voltage and Transformer "T2" winding recommendation:
    Power Supply Winding
    750w 12VDC P:24V "12-0-12" / S:220V
    1500w 24VDC P:48V "24-0-24" / S:220V
    2250w 36VDC P:72V "36-0-36" / S:220V
    3000w 48VDC P:96V "48-0-48" / S:220V
    3750w 60VDC P:120V "60-0-60" / S:220V
    4500w 72VDC P:144V "72-0-72" / S:220V
    5250w 84VDC P:168V "84-0-84" / S:220V
    *The transformer should be "center tapped" at the primary side.
    **You can make the secondary 110v if needed.
    ***The transformer in the pic is a custom made (48V center tapped / 220v ) 2000 watts, weights like 10 kilos.

>R1 is to set the PWM to 220v
    >R2 is to set the frequency to 50 or 60 Hz

burdan anlaşıldığı kadarıyla bu devrede kullanılacak olan trafonun primer segonder sargıları verilmiş cvp bekliyorum hocam

• unutmadan hocam 48 volt 3000 watt güce eşit geliyor yani benim anladığım biz bu devreyi 48 voltla olacak şekilde yaparsak 3000 watt lık modifiye sinüs inverterimiz olacak demektir tabi 3000 watt trafoyu bulabilirsek

birde mosfetleri 3+3 değilde 5+5 yapsak bir faydası olurmu rahat çalışabilmesi ve daha da güçlü olması açısından ??
  • 3000 W. modifiye sinüs inverter yapmak için 5+5 mosfet kullanırsanız max.1000 W. güç alabilirsiniz.3000 W. güç için enaz 10+10 adet mosfet kullanmanız ,güçlü soğutucu ve fan kullanmanız gerekecektir.Volt olarak 24 veya 36 volt uygun olacaktır.Kolay gelsin.
  • valla soğucuyu 2005 model İnform 3000 KVA ups ten söktüm 4 kğ ağırlığa sahip 35 cm x 12 cm genişlik 8 cm derinliğe sahip ultra petekli bir soğutucu 20 adet mosfeti çok rahat soğutabilir... bence ama 10+10 mosfet beni batırır

tanesi 3,5 tl dan 20 tanesi 70 tl gidiyor sadece mosfetlere

ya adamlar 3000 KVA yani 2100 watt invertörü 3 adet ferrit nüveli trafoyla yapıyor nasıl oluyor anlamıyorum üstelik bir tam sinüs bu inverter

işte soğutucu ve bahsettiğim ferrit nüve trafolar

5000 watt PVM Mosfet DC 12 / AC 220 V İnverter Yapımı Acil Yardım !!!

• quote:

valla soğucuyu 2005 model İnform 3000 KVA ups ten söktüm 4 kğ ağırlığa sahip 35 cm x 12 cm genişlik 8 cm derinliğe sahip ultra petekli bir soğutucu 20 adet mosfeti çok rahat soğutabilir... bence ama 10+10 mosfet beni batırır

tanesi 3,5 tl dan 20 tanesi 70 tl gidiyor sadece mosfetlere

ya adamlar 3000 KVA yani 2100 watt invertörü 3 adet ferrit nüveli trafoyla yapıyor nasıl oluyor anlamıyorum üstelik bir tam sinüs bu inverter

işte soğutucu ve bahsettiğim ferrit nüve trafolar

o ferritler falan fasafiso . kontrol entegrelerinin beslemesini çalıştırmak için ,akü şarjı için , elektrik kesildiğinde sistemin devreye girmesi için var o ferrit trafolar.2-3 kw o ferritlerden geçmez...

O makine sadece inverter olsaydı , elektrikler kesildiği anda çalışacak şekilde tasarlanmamış olsaydı , hiç ferrit trafo olmazdı. Şöyle çalışıyor o makine :
    aküler ile elde edilen 300 v CİVARI dc voltaj , mostefler ile sürülerek acye çevriliyor. Bu kadar

Bu arada 10-20 tane mosfet kullanmak yerine, 3-4 adet 200amperlik IGTB mosfet kullanabilirsin.Kılıfları daha farklıdır ama olsun

http://ixdev.ixys.com/DataSheet/97533.pdf

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 20playback -- 28 Aralık 2012; 20:36:27 >

• Bu ara bende smps devreleri ile ilgilenmeye başladım tek sorun toroid trafo sarımları , mağlumunuz bizim memleketimizdeki elektronik parça satan dükkanlar parça satışından başka birşey yapmıyorlar , koca konya sokakta toroid nüve bulamadım , EI33 yapayım dedim adamlar bozuk powerlara 10tl fiyat çekiyor ki içindede EI33 çıkma ihtimali zayıf
  • quote:

Orijinalden alıntı: HeLLoNeLy

Bu ara bende smps devreleri ile ilgilenmeye başladım tek sorun toroid trafo sarımları , mağlumunuz bizim memleketimizdeki elektronik parça satan dükkanlar parça satışından başka birşey yapmıyorlar , koca konya sokakta toroid nüve bulamadım , EI33 yapayım dedim adamlar bozuk powerlara 10tl fiyat çekiyor ki içindede EI33 çıkma ihtimali zayıf

Tüm atx psu powerlarda var ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: 20playback

quote:

Orijinalden alıntı: HeLLoNeLy

Bu ara bende smps devreleri ile ilgilenmeye başladım tek sorun toroid trafo sarımları , mağlumunuz bizim memleketimizdeki elektronik parça satan dükkanlar parça satışından başka birşey yapmıyorlar , koca konya sokakta toroid nüve bulamadım , EI33 yapayım dedim adamlar bozuk powerlara 10tl fiyat çekiyor ki içindede EI33 çıkma ihtimali zayıf

Tüm atx psu powerlarda var ...

Tüm ATX standart değil , sadece bu işi bilenler trafosunu alıp tekrar sarım yapıyorlar ve istedikleri çıkışı ayarlayabiliyorlar bakalım olmadı şu 2x10.5V uygun bir trafo bulayım denerim olmazsa nüve arayacağım yapacak başka birşey yok :/

• bluemavi de etd serisi mevcut. birde izmir de mıknatıs.net var. orada da nüve bulmak mümkün ee55 ee70 r63 toroid ec 44 (ec etd ile aynı ) ancak teknik verilere ulaşmak zor. smps yapacaksanız türkiye den parçalar ile zor gibi görünüyor.
  • beyler ben bu işlerle uğraşmaya şimdilik ara verdim yaww yok ferrit trafo yok 200 A ıgbt bilmem ne en temizi en iyisi hazır inverter almak 2500 watt tam sinüs inverter ile istediğin yük çalıştırılır ne gerek var uğraşmaya zaten bu meret inverter olsaydı içinde 10 tane 12 v aküyü seri bağlı olarak kullanmazdı ok hiç uğraşma en iyisi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

beyler ben bu işlerle uğraşmaya şimdilik ara verdim yaww yok ferrit trafo yok 200 A ıgbt bilmem ne en temizi en iyisi hazır inverter almak 2500 watt tam sinüs inverter ile istediğin yük çalıştırılır ne gerek var uğraşmaya zaten bu meret inverter olsaydı içinde 10 tane 12 v aküyü seri bağlı olarak kullanmazdı ok hiç uğraşma en iyisi

• yılmasaydın... sana kaynak makinası nasıl yapılır anlatacaktım. bırak bunu gel biz kaynak makinası yapalım ?

ama önce bi osiloskop alman lazım. şöyle 1000 liralık felan. kıy paraya al.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi edi_büdü -- 29 Aralık 2012; 20:25:53 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: why_living

yılmasaydın... sana kaynak makinası nasıl yapılır anlatacaktım. bırak bunu gel biz kaynak makinası yapalım ?

aga sen benle kafamı buluyon ?? ne demek gel senle kaynak makinesi yapalım ????

ulan forum çoluk çocuk kaynıyo eskiden ne güzel hep bilgili yaşça büyük arkadaşlar katılırdı şimdi ortam kimlere kalmış ey yavrum eyy

şaka maka değil gayet ciddiyim ciddi ciddi bu işlerle uğraşmaya ara verdim diyorum herif kakmış bana ne diyor yaww

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: why_living

yılmasaydın... sana kaynak makinası nasıl yapılır anlatacaktım. bırak bunu gel biz kaynak makinası yapalım ?

aga sen benle kafamı buluyon ?? ne demek gel senle kaynak makinesi yapalım ????

ulan forum çoluk çocuk kaynıyo eskiden ne güzel hep bilgili yaşça büyük arkadaşlar katılırdı şimdi ortam kimlere kalmış ey yavrum eyy

şaka maka değil gayet ciddiyim ciddi ciddi bu işlerle uğraşmaya ara verdim diyorum herif kakmış bana ne diyor yaww

• tabiki de kafa bulmuyorum .

önce biraz konu hakkında bilgi edinmeliyiz.

bi kaç senedir yer yer senin yazılarına denk geliyorum. herzamanda gülüyorum. bazende üzülüyorum.

açtıgın konular ve yardımcı olmaya calıştıgın konularda yöntemlerin burada oldugu gibi yanlış. niyetin ve heyecanın göze hoş gelsede cogu durumun senin için başarısızlıkla sonuçlandıgı görüyorum.

ben hala yukarıdaki düşüncem hakkında ısrar ediyorum.
  • yaww hocam kusura bakma bende ne dediğimi bende bilmiyorumki bu aralar kafam çok yorgun !!!

inverter kaynak makinesi konusuna gelince ben böyle bir cihaza para ve zaman harcamayı istemiyorum sonuçta yapılan iş o kadar da mühim değil ben 3000 wattlık (3KV) lık TAM SİNÜS INVERTER yapayım bu inverter kaynak makinesinden daha çok önemli benim için

benim amacım yapmış olduğum inverterle tüm cihazları çalıştırabilmek yüksek watt lı gereçler hariç tabiki

• devreyi yaptım ama çalıştıramadım büyük ihtimal çizimde yanlışık var bende vazgeçtim bunu yapmaktan
  • 2 adet 1500 watt lik inverter i çıkışlarına kablo ile + ve - çıkıslari + yi + ya - yi - ye bağlayıp bir seyyar prizde toplarsak 3000 watt elde etmiş olur muyum. İnverter leri yakarım diye denemedim bilgim olmadığı için yardımlarınız rica ediyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: komador

2 adet 1500 watt lik inverter i çıkışlarına kablo ile + ve - çıkıslari + yi + ya - yi - ye bağlayıp bir seyyar prizde toplarsak 3000 watt elde etmiş olur muyum. İnverter leri yakarım diye denemedim bilgim olmadığı için yardımlarınız rica ediyorum
    hocam sakın denemeyin iki inverter arasında hz ufakta olsa voltaj farklılıkları olacağından birde iki ayrı inverterin birbiriyle çakışma ihtimali olduğundan denemeyin direk 3000 watt tam sinüs inverter alın kullanın tabi dolar yüzünden fiyatlar epey uçtu şu sıralar beklemekte fayda var.
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.