Şimdi Ara

5 yıldır depresyondayım + sosyal fobi + okul uzadı + bölüm zor + kyk kesilecek (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
9
Favori
19.876
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
42 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Dostum aynı sorunu o yaşlarda ben de yaşamıştım. Benimki insanlardan soğuma sonucu ortaya çıkmıştı seninki nedendir bilmem fakat psikiyatristim prozac vermişti ve dışarda yürürken belli zaman aralıklarıyla tanımadığım insanlara saati sormamı söylemişti. Bu şekilde tedavi olmuştum denersen belki sende de sonuç verir.
  • themoondead T kullanıcısına yanıt
    Keşke sıkı tutsaydim hocam. Başı da kalmadı ki. 1.sinif bitti sayılır. Devamsızlıktan da kaldım epey bu donem çok dipteyim. Ortalama aşırı düşük 1,60 . Allah hepimizin yardımcısı olsun

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bunu genelleme yaparak söyleyemeyiz. Kullandığın ilaç bende 1 ay sonra kendini gösterebilir fakat senin için 10 yılda kullansan yapmayabilir. Yani ilaç işi biraz deneme yanılma. Bunu bana Dr. söyledi mesela. Etkisi belirli sonuçlar doğuruyor fakat sende hangisi gözlemlenecek kullanırken söylemen gerek. Öncelikle kendisi iyi izlemen gerek, değişimlerin olup olmadığını Dr. anlatmalısın ki o seni yönlendirsin. Benim yazdığım yazıda Paxera'nın boşalma sorunundan söz ettim, Dr. bunun herkeste olmadığı söyledi. Yani bu herkeste olacaktır diye bir kaide yok. Aynı şekilde senin kullandığın da sende etkisiz olmuş olabilir. Etki göstermediği halde neden 9 ay kullandın?
  • Gatetrans kullanıcısına yanıt
    Sizce devlet hastanesinde ya da daha ufak çaplı bir özel hastanede psikiyatriste gidersem, cümleye bende sosyal fobi var diye başlamam ondan sonra da bazı yaşadığım sorunları sırasıyla anlatmam doğru olur mu? Yoksa kendi kendime teşhis koymuşcasına bende sosyal fobi var cümlesi uygun olmaz mı?

Bir de diyelim ki ilaca başladım, uzun süre evde olduğum bir süreçteysem ilacı kullanmanın manası var mı, 1 ay sonra tekrar doktora gideceğim ve diyecek bu süreçte neler yaptın ne değişti vs. Bense sadece ilacın yan etkilerinden bahsetmiş olacağım, dışarıda ne gibi değişimler oldu anlatamayacağım. Geçmişte bu gibi sebeplerden dolayı sadece 1 ay kullanıp bıraktığım tekrar gitmediğim olmuştu, 2 ayrı zamanda. Biri 2010. Diğeri 2013.

• quote:

Orijinalden alıntı: PacTyson

Sizce devlet hastanesinde ya da daha ufak çaplı bir özel hastanede psikiyatriste gidersem, cümleye bende sosyal fobi var diye başlamam ondan sonra da bazı yaşadığım sorunları sırasıyla anlatmam doğru olur mu? Yoksa kendi kendime teşhis koymuşcasına bende sosyal fobi var cümlesi uygun olmaz mı?

Bir de diyelim ki ilaca başladım, uzun süre evde olduğum bir süreçteysem ilacı kullanmanın manası var mı, 1 ay sonra tekrar doktora gideceğim ve diyecek bu süreçte neler yaptın ne değişti vs. Bense sadece ilacın yan etkilerinden bahsetmiş olacağım, dışarıda ne gibi değişimler oldu anlatamayacağım. Geçmişte bu gibi sebeplerden dolayı sadece 1 ay kullanıp bıraktığım tekrar gitmediğim olmuştu, 2 ayrı zamanda. Biri 2010. Diğeri 2013.
    Dr. sana gerekli soruları soracaktır zaten. Ben devlet hast. gidiyorum, dr iyi geldi bana, yardımcı oluyor bundan dolayı da devam ediyorum. Evde durma vs. durumun için Dr. seni yönlendirecek, orası da onun uzmanlığı işte.

• themoondead T kullanıcısına yanıt
    Sunumdan yarım saat önce bence doğru değil.
    Kendim kullandığım için biliyorum, sunumdan 1-2 saat önce alınması gerekiyor.Optimum süre ise 1,5 saat önce olursa tam isabet oluyor.
    Ayrıca kilonuz 65'den fazla ise bir tane almanız iyi olacaktır ve etki süresi genelde 2 saat sürüyor.
    Bu dediklerimi test edebilirsiniz.
  • Okb için gittiğimde ilaç beni mahvetmişti.Sosyal fobi için gitmek istemiyorum bundan dolayı.İlaçlar yine aynı etkiyi gösterir mi acaba?

• İkisi aynı değil mi hocam zaten. Aynı ilaçları yazmıyorlar mı? Seratonin takviyesi için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: themoondead

İkisi aynı değil mi hocam zaten. Aynı ilaçları yazmıyorlar mı? Seratonin takviyesi için.
    Benim kullandığım Aripa'ydı.Bilgim yok.

• UP! Var mı başka bu durumda olan arkadaşlar. Onlarında yorumunu almak isterim.

EDİT: Bugün hoca 2 farklı dersten sunum yaptırdı. Vize puanları düşük olduğu için sunum yapan herkese finaline 30 puan ekleyecekti. Tabi ben yapamadım. Onlar finale 130 puan ben 100 puan üzerinden gireceğim.
  • quote:

UP! Var mı başka bu durumda olan arkadaşlar. Onlarında yorumunu almak isterim.

EDİT: Bugün hoca 2 farklı dersten sunum yaptırdı. Vize puanları düşük olduğu için sunum yapan herkese finaline 30 puan ekleyecekti. Tabi ben yapamadım. Onlar finale 130 puan ben 100 puan üzerinden gireceğim.
    Hocam hocalarınla durumu paylaştın mı yardım istedin mi? Yapamadım derken tam olarak neler yaşadın, yapmak istemiyorum mu dedin yoksa sorun yaşadığın için anlatamadın mı bir şey? Sen hariç herkes +30 puan mı aldı?
  • quote:

Hocam hocalarınla durumu paylaştın mı yardım istedin mi? Yapamadım derken tam olarak neler yaşadın, yapmak istemiyorum mu dedin yoksa sorun yaşadığın için anlatamadın mı bir şey? Sen hariç herkes +30 puan mı aldı?

Alıntıları Göster
    Daha öncesinde yapmaya çalışıp rezil olduğum zamanlar olduğu için yapmadım. Girişmedim yani böyle birşeye. Yapmayanlar hariç herkes ek 30 üzerinden hoca kaç puan verirse o kadar puan alacak final puanının üzerine.
  • quote:

Daha öncesinde yapmaya çalışıp rezil olduğum zamanlar olduğu için yapmadım. Girişmedim yani böyle birşeye. Yapmayanlar hariç herkes ek 30 üzerinden hoca kaç puan verirse o kadar puan alacak final puanının üzerine.

Alıntıları Göster
    Bazı sorularım olacak.

Peki konuyu ne kadar iyi bildiğin durumu etkiliyor mu yani çok çok iyi bildiğin bir konuyu da anlatsan herkesin önünde yine de aynı şiddette yaşıyor musun sıkıntıyı?

Şu şu yönümden memnun değilim onlar yüzünden kaygım artıyor özgüvenim düşüyor dediğin yönlerin var mı ses tonu olsun, sesin olsun ya da dış görünüş vs.? Yoksa bunlarla tamamen alakasız mı.

Bir de ilkokulda ve lisede nasıldın hep mi böyleydin yoksa belli yaştan sonra mı başladı.

• quote:

Bazı sorularım olacak.

Peki konuyu ne kadar iyi bildiğin durumu etkiliyor mu yani çok çok iyi bildiğin bir konuyu da anlatsan herkesin önünde yine de aynı şiddette yaşıyor musun sıkıntıyı?

Şu şu yönümden memnun değilim onlar yüzünden kaygım artıyor özgüvenim düşüyor dediğin yönlerin var mı ses tonu olsun, sesin olsun ya da dış görünüş vs.? Yoksa bunlarla tamamen alakasız mı.

Bir de ilkokulda ve lisede nasıldın hep mi böyleydin yoksa belli yaştan sonra mı başladı.

Alıntıları Göster
    Konuyu çok iyi bilmem veya bilmemem pek bir etkisi olmuyor her türlü yapamıyorum ve aynı şiddette oluyor yani.

İnsanlar ile çok yakın olmadığım için bu heyecanımı arttırıyor. Yani aileme veya yakın arkadaşlarıma karşı bir sunum anlatsam bu kadar heyecanlanmam. Sesimle veya tipimle ilgili sorunlar kaygımı arttırmıyor. Zaten tip ve ses konusunda da anormal bir durumum yok. Normalin üstüyüm diyebilirim. Hatta tipim baya iyi. Ama bunların en ufak bir etkisi olmuyor. Tamamen alakasız.

İlkokuldan beri var hocam. İlk belirtiyi ilkokulda sesli kitap okurken ikinci belirtiyi 8.sınıfta sesli kitap okurken 3. belirtiyi ise lise 3 te sesli kitap okurken yaşadım. Hepsinde de rezil oldum millete. Malum durum işte. Yarıda kesip sınıfı terkettiğimi biliyorum ağlayarak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi themoondead -- 25 Mayıs 2018; 23:46:54 >

• quote:

Konuyu çok iyi bilmem veya bilmemem pek bir etkisi olmuyor her türlü yapamıyorum ve aynı şiddette oluyor yani.

İnsanlar ile çok yakın olmadığım için bu heyecanımı arttırıyor. Yani aileme veya yakın arkadaşlarıma karşı bir sunum anlatsam bu kadar heyecanlanmam. Sesimle veya tipimle ilgili sorunlar kaygımı arttırmıyor. Zaten tip ve ses konusunda da anormal bir durumum yok. Normalin üstüyüm diyebilirim. Hatta tipim baya iyi. Ama bunların en ufak bir etkisi olmuyor. Tamamen alakasız.

İlkokuldan beri var hocam. İlk belirtiyi ilkokulda sesli kitap okurken ikinci belirtiyi 8.sınıfta sesli kitap okurken 3. belirtiyi ise lise 3 te sesli kitap okurken yaşadım. Hepsinde de rezil oldum millete. Malum durum işte. Yarıda kesip sınıfı terkettiğimi biliyorum ağlayarak.

Alıntıları Göster
    abartma diyeceksiniz ama bize maaş bağlanmalı askerlikten muaf olmalıyız kimsenin umursamadığı çok ciddi bir hastalık. yaşamayan bilemez bende liseyi yarıda bıraktım her sabah kalktığımda anksiyete atakları titremeler oluyordu. dışarıdan bitirdim 23 yaşında sıfırdan üniye hazırlanıyorum. sunumu olmayan bölüm yok gibi ne yapıcam bilmiyorum.

• O kadar sorundan sonra hayatım ve maddi durumum yeni yeni yerine oturmaya başladı. Maddi durumumuz şu anda şükür çok iyi ama öncesinde parasal sıkıntılarım da vardı. Yine de yaşadığım onca iğrenç şeye rağmen hiç sosyal fobili olmadım. Bu yüzden sosyal fobi bence beyindeki bazı bozukluklardan kaynaklı. Aksine de pek inanasım gelmiyor, zira sosyal fobi kimse kusura bakmasın ama salakça bir hastalık.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam üzerinden uzun zaman geçti son durum nedir ?
  • hocam selam mutlaka psikiyatriste git doktorunu degistirmeni ya da daha acik olmani oneririm. psikiyatri bilimi neleri cozuyor sosyal fobi cok basit bir mesele aslinda cozulmeyecek sey degil. fakat ilac yetersiz olabilir yahut terapiye gitmiyorsundur. ilacla beraber psikoterapi sart yalnizca ilac yetmez.

insanlarin bircogu tibbi ve organik bir rahatsizligi kendi kaderi yahut karakteri olarak gorup bunu kabulleniyor en buyuk yanlis burda. yasadigin hayatin sebebi tedavi olmaman, baska bir sey degil. en buyuk cehalet budur. dogru ilac kullanimi ve psikoterapiyle hayatin degisebilir.

psikologlarla vakit oldurme sana tavsiyem neredeyse tamami vasifsiz elemanlar. psikoterapide uzman bi psikiyatriste gitmeni tavsiye ederim ozelde. zira devlette iplemiyorlar bile.

• Hocam bence bir şeyleri değiştirmeye kendinizden başlayın. Sürekli sosyal fobi yazmışsınız bu lafı silin bi kere. Sosyal fobiyi olumlu veya olumsuz bir cümle içinde kullanmayın. Siz girişken birisiniz. Evet sürekli içinizden girişken biri olduğunuzu söyleyin çok ciddiyim değişme görüceksiniz.
    Ayrıca sunum yapamadım demişsiniz. Sosyal fobili biri sunum yapar hemde çok rahat yapar çünkü sunumdaki her şey planlanmış ve ezberdir. Bu yüzden zaten olağan bir akıcılığı vardır. Sosyal fobili insanlar genellikle doğaçlama selamlaşma kısımlarında gerilirler.

• Dr David Burns un 2 kitabi var yanilmiyosam onlari okumani tavsiye ederim hocam anksiyete ve genel depresyon durumuyla ilgili faydali olduklarini dusunuyorum acikcasi. Ama siz inanmadikca bu durum asilamaz bence iyice arastirip isinde gercekten iyi bi psikoterapist size faydali olabilir. Sahsen benimde sizin kadar agir olmasada problemlerim var ama ben kafaya koydum gelicem ustesinden, herkes gelebilir sadece mucadele etmek gerekiyor.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.