Şimdi Ara

5'İNCİ ZH. TUG. K.LIĞI GAZİANTEP (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
260
Cevap
0
Favori
77.432
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Er olarak düşen arkadaşlar öncelikle g.antep diye gidersiniz ama orda totalde 7 gün kalıyorsunuz. Bi ilk gün, bide yemin haftası ordasınız.En kötü günleriniz bu antepte geçicek onuda söyliyim. 3 tane tabur var, sizi o 3 tane tabura paslıyacaklar. Sizin gruptan 10 kişi antepte kalır,sakın 10 kişiden olmayın. Uzun boyluları, müzik çalanları,inşaattan anlıyanları seçerler siz atlamayın.Müzik aleti çalanları sorarlar, çalabiliyorsanız askerlik yapmaktan kurtulur,5 ay piyanist şantörlük yaparsınız ve göçebe hayatınız olur.
    1.Tabur Oğuzeli, 2.Tabur Kilis, 3.tabur martavanda. Ben martavan'da idim,çok ufak bi yer,ama bölük komutanın kd'leri sevmesinden dolayı çok rahat ettik.Ne bulaşık, ne mıntıka. Ama o yüzbaşı gitti,yeni gelen nasıl bi adam bilgim yok.Bu taburlardada öğretmen olanları bırakırlar, geri kalanı karakollara paslarlar.Karakollırınızı siz kendiniz kura ile seçersiniz. Ben olabileceğin en kötüsünü seçmiştim,şansıma :) Artık sizin bahtınıza ne çıkarsa. Size tavsiyem telefon vs götürmeyin, yeminden sonra getirir bi emanetçiye bırakırsınız,ama içeri sokmayın.Yanınızda kar maskesi,2 tane eldiven,kalın çorap,içlik vs alın.benim dedelerim sizin gibi aralıkta gittiler,souktan donmuşlar bilginiz olsun. Karakolde ben günde 17 saat nöbet tutuyodum,bunun 4 saati dağda geçiyodu. Ama bnm torunlar 12 saat tutuyolarmış su anda.Sizin şansınıza artık. Bi yandan maç izleyip bi yandan bunları yazıyorum biraz kabataslak oldu kusura bakmayın. Ama çok güzel günler geçirceksiniz, ben çok güzel anıyorum oraları. sizin için tek ümidim serkan üsteğmenin orda olmaması, gerçekten çok uyuz bi elemandı. İstiyene,sorusu olana cevap veririm burdan,yada cep numaramı veriyim özelden ordan arayın çekinmeden

• quote:

Orijinalden alıntı: chiki

quote:

Orijinalden alıntı: RAN99

333. dönem askerliği oraya düşmüş , sınırda karakol çavuşluğu yapmış dedenizin dedesi olarak her türlü sorunuza cevap verebilirim.
    (Piyade Er yazanlar için)

not : serkan üsteğmen ordaysa 1.ve 2.gün ayrıca yemin töreni haftası yandınız :)

Hocam ben piyade er cıkmısım sanırım buyuk ihtimal karakola dusecez avantajları,dezavantajları nedir?orada rahat eden bir gorev vb.yok mu?bankacıyım bişeyler cıkmazmı bundan

Bende bankacıyım ama hiç bi ekstrası olmadı. karakolun avantajı toplamda 4 tane rütbeli olur.bunlardan bitanesi asteğmen olur zaten,onla iyi anlaşma şansınız war, hatta 5.bölükte adil asteğmen var çok kral çocuktur. Rütbeli ile uğraşmamak çok iyi bişey gidince anlıyacaksınız. Zırt pırt arama olmaz, heryer tertemiz olur, içtima vs olmaz. Tek sıkıntı ziyarete gelen komutanlar olur, onların geleceği günler sıkıntı olur onun haricinde rahat olursunuz

• quote:

quote:

quote:

333. dönem askerliği oraya düşmüş , sınırda karakol çavuşluğu yapmış dedenizin dedesi olarak her türlü sorunuza cevap verebilirim.

not : serkan üsteğmen ordaysa 1.ve 2.gün ayrıca yemin töreni haftası yandınız :)

Hocam ben piyade er cıkmısım sanırım buyuk ihtimal karakola dusecez avantajları,dezavantajları nedir?orada rahat eden bir gorev vb.yok mu?bankacıyım bişeyler cıkmazmı bundan

Bende bankacıyım ama hiç bi ekstrası olmadı. karakolun avantajı toplamda 4 tane rütbeli olur.bunlardan bitanesi asteğmen olur zaten,onla iyi anlaşma şansınız war, hatta 5.bölükte adil asteğmen var çok kral çocuktur. Rütbeli ile uğraşmamak çok iyi bişey gidince anlıyacaksınız. Zırt pırt arama olmaz, heryer tertemiz olur, içtima vs olmaz. Tek sıkıntı ziyarete gelen komutanlar olur, onların geleceği günler sıkıntı olur onun haricinde rahat olursunuz

peki hırsızlık falan olayları olur mu orada ?

• quote:

Orijinalden alıntı: KunK

quote:

hocam bende piyade er olarak gidiyorum karakollar ordaki görevler hakkinda biraz bilgilendirirsen seviniriz torun olarak

Öncelikle nikon'cu ve termal'ci olursunuz.Bunlar seçildikten sonra geri kalanlar santral'ci, karakol çavuşu vs olur.Size tavsiyem sakın santralci olmayın. biz 2 kısa dönem gittik karakola.birimiz nikon birimiz termalci olduk.12şer saat nöbet tutuyoduk.Onun haricinde ben karakol çavuşluğu ve santralcilikte yaptım. bizim dedeler 9 kişi idi, 1 nikon 3 termalci,2 santralci ve bi karakol çavuşu vardı.Geri kalan 2 kişi nöbete sınıra çıkıyolardı. Size tavsiyem termalci olmanız.O soğuklarda sıcak odanızda rahat edersiniz. Ama nikoncu soğukta donar. Size asil türk milleti ile başlayan bişey ezberleticekler,aranızdan en iyi okuyan,en yakışıklınız ve uzun boylunuzu nikoncu seçeler. onun için karakola ilk gittiğinzde iş bitirici,ağzı laf yapan biri olarak gözükmeyin nikon'u kitlerler :) başka sorularınız varsa çekinmeyin

• quote:

quote:

quote:

quote:

Hırsızlık çok oluyor, benim botlarım, eşofmanlarım,ayakkabı boyam vs çalındı. Diğer arkadaşın parası çalındı vs. Ona göre dikkatli olun

• quote:

Er olarak düşen arkadaşlar öncelikle g.antep diye gidersiniz ama orda totalde 7 gün kalıyorsunuz. Bi ilk gün, bide yemin haftası ordasınız.En kötü günleriniz bu antepte geçicek onuda söyliyim. 3 tane tabur var, sizi o 3 tane tabura paslıyacaklar. Sizin gruptan 10 kişi antepte kalır,sakın 10 kişiden olmayın. Uzun boyluları, müzik çalanları,inşaattan anlıyanları seçerler siz atlamayın.Müzik aleti çalanları sorarlar, çalabiliyorsanız askerlik yapmaktan kurtulur,5 ay piyanist şantörlük yaparsınız ve göçebe hayatınız olur.
    1.Tabur Oğuzeli, 2.Tabur Kilis, 3.tabur martavanda. Ben martavan'da idim,çok ufak bi yer,ama bölük komutanın kd'leri sevmesinden dolayı çok rahat ettik.Ne bulaşık, ne mıntıka. Ama o yüzbaşı gitti,yeni gelen nasıl bi adam bilgim yok.Bu taburlardada öğretmen olanları bırakırlar, geri kalanı karakollara paslarlar.Karakollırınızı siz kendiniz kura ile seçersiniz. Ben olabileceğin en kötüsünü seçmiştim,şansıma :) Artık sizin bahtınıza ne çıkarsa. Size tavsiyem telefon vs götürmeyin, yeminden sonra getirir bi emanetçiye bırakırsınız,ama içeri sokmayın.Yanınızda kar maskesi,2 tane eldiven,kalın çorap,içlik vs alın.benim dedelerim sizin gibi aralıkta gittiler,souktan donmuşlar bilginiz olsun. Karakolde ben günde 17 saat nöbet tutuyodum,bunun 4 saati dağda geçiyodu. Ama bnm torunlar 12 saat tutuyolarmış su anda.Sizin şansınıza artık. Bi yandan maç izleyip bi yandan bunları yazıyorum biraz kabataslak oldu kusura bakmayın. Ama çok güzel günler geçirceksiniz, ben çok güzel anıyorum oraları. sizin için tek ümidim serkan üsteğmenin orda olmaması, gerçekten çok uyuz bi elemandı. İstiyene,sorusu olana cevap veririm burdan,yada cep numaramı veriyim özelden ordan arayın çekinmeden

ben 327. kd idim. alay merkezdeydim. serkan bizim zamanımızda teğmendi. alay merkezi çok tavsiye etmem gereksiz bir gerginlik mevcut. en iyisi oğuzeli tabur merkezi. varsa tanıdığınız mümkün mertebe oraya gitmeye çalışın.

• G.antepe giden 52 kişiyi K.maraşa sevk ettiler bende onlardan biriyim yemin töreni için G.antepte olacağız
  • ewet beyler bende bu yazıyı anı olsunda döndükten sonra okuyayım diye yazıyorum =)

bu arada RAN99 un dedikleri aynen doğrudur ama ilerde size bende yardımcı olacam,
    hatta muhtemelen eğitim çavuşunuzda ben olcam =)
    bende hilaltepe hudut karakolundayım şu anda hudut kartalı çarşıda =)

şafak 112..

ama 339 lara diyeceğim tek şey antepe düşmeyin =))
  • quote:

Orijinalden alıntı: psswrd

ewet beyler bende bu yazıyı anı olsunda döndükten sonra okuyayım diye yazıyorum =)

bu arada RAN99 un dedikleri aynen doğrudur ama ilerde size bende yardımcı olacam,

şafak 112..

eğer hudut karakolundaysan eğitim çavuşu olamazsın. taburdaki kısa dönemler genelde eğitim çavuşu oluyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: noktanınsâbiti

quote:

ewet beyler bende bu yazıyı anı olsunda döndükten sonra okuyayım diye yazıyorum =)

şafak 112..

eğer hudut karakolundaysan eğitim çavuşu olamazsın. taburdaki kısa dönemler genelde eğitim çavuşu oluyorlar.

öyle diyosan öyle olsun kardeş =) bu saatten sonra benmi yapayım =)

• quote:

quote:

quote:

quote:

vay beee kac gun olmus bu mesajı atalı zaman gecio valla $:32 bu arada .bende kuleci oldum gunde 8 saat nobetimiz var.adil astegmen tezkere aldı gitti.yerini 337 ler aldı :) . dedigin gibi alaycı taburcu vs.gelmesse pek sıkıntı yok.bide su uzun nobetler olmasa :) . saatliden sevgiler.

• mekanize taburuna gelicek arkadaşlara allah sabir versin biraz zorlanicaklar ama sonuçta bitiyor biz gidiyoruz.
  • quote:

şafak 112..

bi şafak daha patlatayım atarsa 13 zorunuza gitmesin torunlar =)
  • quote:

şafak 112..

we işte dediğim gibi anı olsun diye yazdık şimdide bitti geldik, darısı 339 torunlarımın başına :))
  • Acemi:5'inci Zh. Tug. K.lığı Gaziantep

Usta:5'inci Zh. Tug. 1'inci Hd. A. 1'inci Hd. Tb. 1'inci Hd. Bl. K.lığı
    SOYLU GAZİANTEP

• quote:

Orijinalden alıntı: Alikevicius

Acemi:5'inci Zh. Tug. K.lığı Gaziantep

Usta:5'inci Zh. Tug. 1'inci Hd. A. 1'inci Hd. Tb. 1'inci Hd. Bl. K.lığı
    SOYLU GAZİANTEP

öncelikle hayırlı olsun dostum

mutlaka ustteki mesajlarda görmüssündür bende 337 kd.olarak 1.hudut alayına baglı 3.hudut taburunda yaptım askerliğimi.belki değişiklik olmustur ama ben kendi deneyimlerime gore sana bişeyler anlatayım. 1.hudut alayına baglı 3 adet tabur vardır. 1.tabur oğuzeli/antep - 2.tabur kilis/merkez - 3.tabur kilis/martavan(gülbaba).taburun teslim olduğun gün gazinoda zarfının üzerine yazılacak.ilk gece antepte yatarsınız ertesi gün sabahtan taburlarınıza dagılırsınız ve acemilik egitiminiz baslar.(3.tabur için konusuyorum)acemilikte temel bilgiler rahat hazırol tufekli tufeksiz hareketler vb. ve tören yürüyüşüne calısırsınız.burda egitimi alacagınız komutan cok onemlidir.teğmene duserseniz biraz zorlanırsınız ama astsubaydan alırsanız egitimi fazla kasmaz.taburda yatak sıkıntısı yoktur fakat kaloriferler cok saglıklı calısmaz ve dus imkanı da cok iyi değildir ve wcler biraz pistir.(kafana takma cogu yerde durum bu zaten ) 3. tabura baglı 2 adet bölük vardır ( 5. ve 6. bölük) her bölükte de yanlıs hatırlamıyorsam bölük merkezi + 5 er karakol vardır.oraya kac kişi gideceksiniz bilmiyorum biz 78 kişi gitmiştik.eger bizim gibi kalabalık olursanız acemiliğin ilk haftası karakol kuralarınız cekilir ve usta birliğinde gideceginiz sınır karakolu veya taburda kalıp kalmayacagınız belli olur .bizden sonra 339 lar 4-5 kişi gelmişti.1er tane tabura ve bölük merkezlerine verdiler karakollara bizden sonra kısa dönem gelmedi.acemiliğin son 2 günü tekrar antepe doner ve yemin toreni hazırlıklarını orda tamamlar yemininizi edersiniz.

gelelim usta birliğine;

taburda kalırsanız yazıcı,komutan postası vb.olarak gorev alırsınız.sınır karakoluna duserseniz öncelikli göreviniz ilerli sınır gözetleyiciliğidir.yani gündüz gelişmiş nikon dürbünler ile gecede ısıya duyarlı termal kameralar ile sınırı gozetlersiniz.bu goreve 3 kişi secilir.4 gunduz 4 gece olmak uzere toplam gunde 8 saat nobetler gunu tamamlarsınız.3 kişiden fazlaysanız geri kalanlar uzun dönemler ile sınır nöbetine cıkar.gözetleme nöbetinin avantajı yagmurda camurda sıcak ortamda durmak ıslanmamak nobette yakalanmamak sartıyla sigaradan tutta dürüme kadar yiyebilmenin rahatlıgıdır.gel gelelim 2 haftada bir alay komutanları karakolları gezer bu durumda bu 3 kişiden biri (bahtsız olan)komutana bagıra bagıra hudut tekmili,2 sayfalık arazi tarifi vb vermekle yukumludur ve buna cok onem verirler.sınır nobetinde ise yorulursun,üşürsün ama bu konularda daha rahat olursun.karakolda kalk saati 12 dir.wcler daima temizdir ve sıcak su oldukta dus alırsınız ayrıca max 35-40 kişi kadrosu oldugunda ortam biraz daha iyidir.simdilik aklıma gelenler bunlar kafana takılan bişey olursa mesaj atabilirsin.

• Bende Gaziantep kardeş :)

Sınıf:sıhhıye

Acemi:Gaziantep 5. Zh. Tug. Klığı

Usta:Gaziantep 5. Zh. Tug. Loj. Des. K.lığı Shh. Bl. K.lığı

Herkese hayırlı olsun.Bu sıhhıye durumu ne hertarafa bakıyorum alayı topçu oluyor,piyade vs. :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L@ncelot -- 10 Aralık 2011; 2:14:58 >
  • Uykuyu çok severim. Kalk saati 12 dediniz o nasıl oluyor :)
  • quote:

Uykuyu çok severim. Kalk saati 12 dediniz o nasıl oluyor :)

yani nöbetin yoksa 12 ye kadar yatarsın tabi kafanda gece 1 de yatayım ertesi gun 12 de kalkarım gibi bi dusunce olmasın gece mutlaka nobetin olacak cumartesi pazar dahil (sınır karakolları icin konusuyorum) örneğin benim nöbetim 1-5ti.5te nobetten iner kahvaltımı yapar 12 ye kadar uyurdum yat saati de aksam 9 dur bu arada
  • quote:

quote:

Uykuyu çok severim. Kalk saati 12 dediniz o nasıl oluyor :)

yani nöbetin yoksa 12 ye kadar yatarsın tabi kafanda gece 1 de yatayım ertesi gun 12 de kalkarım gibi bi dusunce olmasın gece mutlaka nobetin olacak cumartesi pazar dahil (sınır karakolları icin konusuyorum) örneğin benim nöbetim 1-5ti.5te nobetten iner kahvaltımı yapar 12 ye kadar uyurdum yat saati de aksam 9 dur bu arada

Iyiymis :)

Carsi izinleri nasil oluyor acaba. Soylu Karkamis ilcesine yakin bir koymus. Oraya mi gideriz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.