Şimdi Ara

4790k ve gtx 1080.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
1
Favori
1.797
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İyi geceler herkese. 4790k işlemci ile gtx1080 ekran kartını tam verimli kullanabilir miyim? Gtx1070 sahibiydim ihtiyactan satmak zorunda kaldım ve bu kartı kullandığımda darboğaz olayı yaşamadım. 2 aya kadar gtx 1080 ya da çıktığında 1070ti almayı düşünüyorum. Volta serisini beklemek istedim yeni serinin çıkmasıda zaman alacak.

Birde kullandığım anakart ki en büyük yanlışı bu kartı alarak yaptım.
    Asus h81 gamer. Overclock özelliği yok inceledim biostan okudumda baya. Hiç aklıma gelmedi bilgimde yoktu. Kısacası turbo boost ile besler mi bu kartları?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Kardeşim 4790k default hali ile 1080ti kullandım cogu oyunu oynadım darbogazın d si yok.

Suandada düz 1080 kullanıyorum.

4. nesil i5 i7 ler yabana atılacak işlemciler değil i5 4670k ile 1070 kullandım sırf seytan durttu diye i7 ye gectim.

Ben bazı fps testleri de yaptım işlemciyi default ve 4.7ghz de 4-5 fps oynuyor onun icin fazladan ısı ve fan sesi yasamamak ıcın tekrar defaulta cektım aklın oc da falan da kalmasın al kartı arkana bakma..
  • Hyperchondriac kullanıcısına yanıt
    Yorumun cesaretlendirdi beni teşekkür ederim hocam 1080 alıp 2-3 sene uğraşmama kararı aldım :)

• aynı anda hem cpu hem de gpu'ya yüklenen bir oyun oynamadığın sürece sıkıntı yaşamazsın. battlefield 1'deyken çok minimal dar boğazlar yaşıyorum 64 kişilik haritalarda.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • i7 4790k zaten oyunlarda i7 6700k ile benzer performansta. E zaten 8.nesil i7lerin oyunlarda 3-5 fps haric bi getirisi yok.

Monitor 60hz ise 1080p'de garip gelebilir ama o islemci minimum 2 max 5 yil daha goturur performans kaybini hissetmezsiniz bile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dovahkiin_16 -- 7 Ekim 2017; 19:4:48 >
  • 4790k + msi armor 1080 oc kullaniyorum . Istedigin oyuna sonuna kadar yüklenebilirsin , sorun cikmaz .

• 1080p 144 hz monitör kullanıyorum. İkinci elde kart kovalıyorum şuan kredi kartıyla amazondada alabilirim. Ucuzlama durumu olur mu? Olursa ne zaman olur 1-2 ay daha bekleyebilirim gerekirse 200-300 tl aşasına almak için.

• bende 4790k var, 2k'da gtx 1080 ile sadece %50-60 işlemci kullanımı oluyor. dolayısıyla darboğazın d'si bile yok... zaten gpu %99 oranında çalışıyor. darboğaz olsa bu değer düşerdi...

çöz. 1080p olsa ve 144 hz monitör olup 120+ vs gibi çok yüksek fps lere çıkma ihtiyacı olsa bilemiyorum ne olur ama tahminimce 4790 yine iş görür.

yani 2k oyun için bu işlemci 2-3 yıl daha götürür.
  • Ek bilgi 4690k 4.5GHz'de darbogaz yapiyor 144hz gamingde 1080ti ile. 4790k denemedim, bir yorumda bulunmak istemiyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheLawMan

Ek bilgi 4690k 4.5GHz'de darbogaz yapiyor 144hz gamingde 1080ti ile. 4790k denemedim, bir yorumda bulunmak istemiyorum.

çözünürlük 1080p ise olabilir.

gpu kullanımı yüzde kaç görünüyor?
  • MacGyver. kullanıcısına yanıt
    1440p 144Hz.

%60 lara kadar indigi yerler var gpu'nun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: TheLawMan

1440p 144Hz.

%60 lara kadar indigi yerler var gpu'nun.

evet sanırım o zaman ara ara dar boğaz oluyor demektir.
  • MacGyver. kullanıcısına yanıt
    Evet oluyor, zaten ek bilgi olsun diye yazdim :)
  • 4790k nın darboğaz yapmaması için çözünürlük yükseltilcek.

2k 4k için zaten 1080 den aşağı bir karttan verim alınmıyor.

Misal bendeki 4790k 4.7ghzde açlılıyor.Ekran kartıda %97 den başlıyor %108 e kadar çıkabiliyor.

bf1 de multide çok nadir ara yükleme sahnelerinde %100 cpu kullanımını görüyorum.Rutin oyunda ise %70-75 lik bir kullanım zaman zaman %55-60 lık bir kullanım görüyorum.Buda darboğaz olmadığını ama ilerki dönemde bu darboğazın başlayabilceğini gösteriyor.Şimdilik 4790k 1080p de darboğaz yapar.1440 dada yapar ama miktar azalır.4k da ise yapması şu anlık zor.
  • kusursuz bi ikili olmasını beklemeyin hele oc yapamazken ama 3770 in bile ısrarla yeterli geldiğini söyleyenler varken tartışmaya ne gerek var
  • 4790k bile darboğaz yapıyorsa vay halimize

• 10 senelik mumkun olan her parcasi asus olan bir pc + yeni topladigim pc+asus telefon+farkli asus modem modelleri 1-2 tane eski asus ekran kartiyla temali asusu oven bir video yapsam belki kazanirdim

Araba cikarsin alirim bugune kadar hic problem yasamadim asusla
  • i7-4790K Gtx 1080'e darbogaz yapıyor ise ne Ryzen 7 işlemciler ne de i7-7700K kar etmez.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi techniquest35 -- 10 Ekim 2017; 10:49:44 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Anladığım kadarıyla 1080de çözünürlük ne kadar atarsa darboğaz buna orantılı ortadan kalkıyor doğru mudur? 144hz monitörde 4790k-1080 kullanmak gereksiz mi şimdi beyler? 1070 kullandım 6 ay sonra sattım kartı almak istesem alırımda 1080e nazaran hızlı eskimesinden çekiniyorum. Sonuçta volta geliyor. Şöylede birşey var incelemeleri baya izledim youtubeda baya video var darboğaz 1080pde fazla yoktu videolarda.

Uzun yazıyorum karışıkta yazmış olabilirim kusuruma bakmayın..

• Konu kac p de oynadigin degil tazeleme hizinin yuksekligi.

1080ti 144Hz'de 4690k @ 4.5Ghz'de islemci ile surulunce bottleneck yaptigi yerler oluyor. Bu surekli dusuk fps ya da kullanilmaz halde demek degil, hatta kullaniyorum bu sekilde aylardir. Ama bottleneck yok mu derseniz var, yapiyor arada. Bugun icin cok onemli degil, zaten zevk aldigim duzgun bir oyun da yok piyasada, ama yakin gelecegin oyunlari icin net olarak "islemci degistir" mesaji veriyor yani bu bottleneckler.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.