Şimdi Ara

4500 TL'lik Sistemde Stabilite Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
807
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Ofiste kullanılması için photoshop ağırlıklı çalışılacak bir bilgisayar kurdum. Ancak ilk andan beri stabilite sorunları yaşıyorum. Ara ara inanılmaz yavaşlıyor bilgisayar, neredeyse çalışılamaz hale geliyor. Birkaç defa farklı işletim sistemleriyle denedim hepsinde sonuç aynı maalesef. Acaba sistemde bir uyumsuzluk mu var diye düşünüyorum ama bu da pek mantıklı gelmiyor. 2 haftadır moral olarak çöktüm resmen 4500 tl civarı harcayıp sorunlarla boğuşmaktan. Bir görüşü veya önerisi olan varsa çok memnun olucam. Sistem şu şekilde.

Intel i7-4790 3.6ghz
    Gigabayt GA-B85M-D3H
    2x8 GB Kingston HyperX CL10 Black Series
    Sapphire R9-280
    Seagate 1 TB HDD
    WD MyBook 3 TB Harici HDD
    Corsair CX600 600 Watt Power Supply
    Asus PA248Q 24inc IPS-Led

• Kardesim o kadar parayı verdikten sonra o sisteme keşke bir SSD de ekleseydin. 250 GB iyi bir SSD yi rahat alırdın.Sistem hızını etkileyen bir faktör.Bence SSD alarak windowsu ve kullandığın ana dosya-programları ona yükle.Ve Keske diyorum o sisteme iyi bir Nvidia kart alsaymışsın
  • Bu akşam 250 GB ssd siparişi vericem. Samsung 840 EVO 400 TL, Sandisk Ultra Plus 330 TL civarı. Evo daha mantıklı sanırım.
    Sistemi yarım gün içinde kurma durumunda kaldım, bir süredir de donanım piyasasından uzağım pek araştırma vaktim olmadı. 600 TL civarına mantıklı gelmişti bu ekran kartı, internette kısa bi araştırma yapınca.
    Anakarttan biraz kıstım maliyetten dolayı ama OC falan yapılmayacağından stabilite olarak sorun yaratmaz dedim B85 chipset. Ondan yana bir sorun yoktur umarım.
  • Y@huz@ Y kullanıcısına yanıt
    Ofis icin ekran karti yeter de artar.
    Ssd konusunda samsung almaniz daha iyi.

Yalniz sorunuzun cevabini bilmiyorum.

Hdd yenimi ?
    Dusurme vs. Oldumu hdd de ses geliyormu ?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Belleklerin frekans, zamanlama ve voltajını kontrol edin, cpu-z programı ile, manuel ayar yapmak gerekebilir.

Yavaşlıktan kasıt nedir tam olarak ? Bunun bir çok nedeni olabilir;

- Kurulu Windows sürümleri,
    - Arka planda gereksiz çalışan uygulamalar,
    - Kullanılan koruma programları, anti-virüs vs. gibi.
    - Dahili harddiskte sorun olabilir,
    .
    .

diye uzar gider bu liste...

Anakartın F12 bios'u ile de Haswell desteği var;

http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=4567

• Y@huz@ Y kullanıcısına yanıt
    En basitinden driver sorunu olabilir
  • Haswell r kullaniyorsun biosunu guncellemen gerekiyor olabilir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler cevaplar için. SSD alıp ona win 8.1 yükledikten sonra gigabyte'ın sitesinden son driverları yükleyip denicem.

Anakartım rev2.0 versiyonmuş sanırım (kutu barkodunda yazan). Bios uptade denemiştim, sitesinden FB ve FA versiyon indirip ama kabul etmemişti bir türlü.
    Msi'ın live update programında bios update gözüküyordu onu yükledim ama yine yüklemeden önceki F9 bios gözüküyor hala. Bios update yapıyım düzelir umarım.

Bu arada yavaşlıktan kasıt, bazen arka planda hiçbir şey açık değilken bile örneğin chrome'a tıklıyorum 20 saniyede falan, photoshop'u 30 saniyede, 50 mb civarı bi resmi 30 saniyede falan açıyor. Restart atıyorum bilgisayara yine aynı. Başka zaman tıkır tıkır çalışıyor ama.

Driverlar ve bios üzerinde yoğunlaşıcam, teşekkürler yeniden cevaplar için.
  • anakartı Z87 almamak ile biraz hata etmişsin.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.