Şimdi Ara

450 bin yıllık fosil dişler, Neandertal insanının evrimi hakkında ipuçları sunuyor (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
294
Cevap
2
Favori
11.379
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
38 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İnanılmaz veriler sunuluyor peki ya yoaah ya evrim yohtur diyenler de bu çalışmaları yapanlarla aynı hamurdan mı yapıldı 😬

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Peace Sells..

Öncelikle insan evrimi hakkında biraz daja araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Sapiens ve genel olarak primatlar hakkında Biraz daha bilgi edinin. Sapiens dediğimiz tür yaklaşık 200.000 yıldır var. Evrimsel açıdan baktığımız zaman ise bugünkü modern insan yaklaşık 50.000 yıldır var. 15.000 yıldır sibiryadaki insanların evrim geçirmediğini nereden bildiğinizi öğrenebilir miyim? Kendim bilmediğim için soruyorum yanlış anlamayın. Ondan sonra Sibirya'da insanın evrimleşmesi için gereken sebepleri sayar mısınız? Şu şu sebeplerden dolayı şuna adapte olmaları gerekirdi vs diye. Çünkü evrimin işlemesi için bu tür mekanizmaların olması gereklidir. Bizim ayağa kalkıp ellerimizi kullanmamız gerektiği için o yönde evrimleştik aynı şekilde beynimiz de o yönde gelişim gösterdi. Bu konu hakkında bir sürü bilgi var internette bulabilirsin. Yani sibiryadaki insanların evrimi için de bu tür sebepler söylemeniz lazım.

Fotoğrafa gelirsek onun da kaç yıllık olduğunu bilmiyorum ama evrim dediğimiz şey için çok uzun süreler gerektiğini unutmayınız. Çünkü işin içinde bir çok etken var. Seleksiyon denilen şeyden de haberiniz yoksa araştırın derim. Ancak bir fotoğrafa bakarak hani evrilmemişler demek de tamamen saçmadır. Çünkü hem çok uzun bir süreç gerekiyor hem de evrimleşmiş olsalar bile bunu fotoğraftan anlaman çok zor olurdu. Kaç bin yıllık fosillerin bile hangi ara türe ait olduğunu anlamak için bir sürü işlemden geçiyor bir fotoğraftan mı evrimi anlayacaksın

Alıntıları Göster
    okudum.

kafama yatmayan kisimlar oldu.

mesela insan beyni buyumus, ama diger maymunsularin ki kucuk kalmis ve o yuzden akilli degillermis bizim gibi.

bu ufak beyaz maymunlar, senin yumrugunun yarisi kadar beyin hacimleri var. ama ayni siniftan olan goril daha buyuk beyne sahip olmasina ragmen, daha aptal. eee goril evrimde geri mi kalmis ? o beyaz maymun niye firlamis? kaza mi?

bak bir urun ureteceksin. bu aya ilk ayak basmak olsun, bir piramit yapmak olsun. planli projeledirme yapiyoruz degil mi gunumuzde.

iste osuydu busuydu susuydu... fonksiyoneller, teknik gereksinimlendirmeler, is hedefleri ... 3 temel asama var mesela.

must do, be able to ve is why ...

mesela

Dunya must do a turn around it self.
    Dunya must have sicak bir cekirdek merkezinde.
    Dunya is able to sogumak icin fazla su.
    Dunya da mevsimlerin olmasi icin su olmali ve kendi etrafinda donmeli.

yukaridikiler en basit ornek.

peki ne icin tasarladim ben kedi dunya mi? fazla sicak olmayacak, cekirdegi olacak ki manyetik alani olup manyetosferi olsun, mevsimleri olsun ... niye yaptim ?

umarim anlamissin dir.

benim 2 yasinda kizim, 1.5 yasinda komutlari idrak edebilmeyi ogrendi. 1,5 sene gecti. yurumeyi ayni aralikta ogrendi.
    o ufak beyaz maymun ise bu komutleri 0.8 ayda ogreniyor, 1 aylikken yuruyor.

peki fark ne dir?

maymunun komut isleme kapasitesi taklitten oteye gitmiyor. rom bellekteki yazilimi insana gore daha hizli gelisimini sagliyor. lakin insanin komut kapasitesi maymuna gore cok cok ustun. daha aciz doguyor ama gelistiginde cemberin en ustune olacak hem cinsleri gibi.

simdi insan bu kadar aciz dogmak icin mi evrildi haci?
    bu nasil evrim?
    yap insani dogdugu gibi yurusun 1 ayinda atasi maymun gibi !!!
    saaak yap insani gorilin iki kati kuvvetli
    saaak yap babun gibi sert ceneli
    sonra aslan, kurt, ayi bir dursun sasirsin, bu nasil evrim diye.

bak sonra hepsini nasil dize getirip, dunyada 10 yil icinde canli birakmiyorsun...

demem su. ister tanri de, ister uzayli ...

dna gibi bir kok syntax ile 60 milyar satirlik varliklariz hayvanindan en ilkel tek hucrelisine kadar.

Ama fark bu profillendirme de... ortak fonksiyonel gereksinimelrimiz var (tum memeler must akciger solunumu yapmak gibi). ama arada farkliliklarimiz da var. ( insan is able to yurumek iki ayak ustunde, bu yuzden insan must topuklu ayaklara sahip olmak ki dik yurumesi nedeni ile ... bak 3 tur analizi yaptim sana insan icin digerlerinden ayiran ... ).

neyse ....

lafin kisasi ... ben sanatcinin tasarimcinin dusunurun planliyicinin hakkini teslim etme taraftariyim.

• 450bin yil oldukca eski bir ornek. son arastirmalara gore neanderthal, denisovan ve modern insanin ortak atasi 600bin yil once yasamis. 450bin yil bu ortak ataya oldukca yakin. son donem neanderthalden farkli olmasi normal.

• quote:

Orijinalden alıntı: Peace Sells..

Öncelikle tümevarım, tümdengelim, aksine ispat gibi şeyleri öğrenin. Sonra teori, kanun, hipotez gibi kavramları öğrenin. Darwin tarafından yıllar önce evrim adına bir iddia ortaya atıldı. Adam kendi başına onlarca doğrulayıcı sebep sundu. Uzun yolculuklara çıktı. Ondan sonra yüzlerce, binlerce bilimsel gelişme ve çalışma evrim teorisi ile uyuştu. Ama her ne kadar uyuşan örnekler olsa da sonuçta bir teori yani kanuna dönüşemez. Senin lafına gelecek olursak biz her ne kadar evrim teorisini doğrulayan örnekler göstersek de onun her yönüyle geçerli bir teori olduğunu kanıtlayamayız. Ama yanlışlığını kanıtlayan örnekler olursa bu iddia yalanlanmış olur. Lamarck'ın görüşünü buna örnek verebiliriz.

Laboratuvar ortamında bile bakterilerin evrimini inceleyebiliyoruz bugün. Sen bana evrim teorisinin tutarsızlıklarından bahset ben de sana cevaplar vereyim kabul ediyor musun? Olaya tamamen bilimsel yaklaşarak sorular soracaksan ben bu tartışmaya girerim. Gerçi sen tam olarak bilimin nasıl işlediğinin farkında değilsin sanırım. Hatta direkt olarak "bilim" denilen şey ile hiç alakan yok gibi gözüktü bana o yüzden ne kadar kaliteli bir tartışma yapabilirsin şüpheliyim

Alıntıları Göster
    Bakış açın şöyle.

Bilimi ben tanımlarım. Benim itiraz edceğim her şey bilim dışıdır.

Evrim teorisi baz alınarak uydurulan bilim kurallarında savunma yapmamı bekliyorsun.

Günümüz dünyasında çok basit olan sorulara cevap verilemeyecekse işi teknik uyduruk verilerle ve kavramlarla boğarak baklı çıkmak moda olmuş.

Evrim teorisi hakkında binlerce soru sorabilirim.

Çok basit bir kaç sorum olacak. Evrim zırvalarından önce konuyu anlamak için

1- Bir odanın içine dünyanın bütün organik dokularını koyduğunuzda ve kapıyı kapattığınızda milyonlarca yıl geçtiğinde oradan bir insan çıkabileceğini düşünüyormusun gerçekten?

2-Canlı bir hücreyi zorlu doğa şartlarına koyduğunuzda kaç salise canlı kalabilir?

3- her şeyi ile sağlıklı ve sağlam bir kişinin kan değerleri ile oynadığımızda ne olur?

4- kaos her zaman gerileme yönünde işlerken ve hatta normal olanı bozarken yok ederken nasıl oluyorda matematik sınırlarını aşan kaos ve raslantısallık müthiş bir ilerlemeye yol açıyor?

6- doğada bir düzen, dünyada bir düzen var mı? Doğa kanunları var mı? Varsa korunmalı mı? Neden?

7- düz bir zeminde 5 adet kutunun üst üste nizami olarak dizildiğini gördüğünde bunun kendi kendine olabileceğine inanırmısın? Yoksa etrafta bunu yapan biri mi var dersin?

Bu sorular çok basit. Mantığımızı düz zemine oturtalım sonra konuşmaya değip değmeyeceğini görelim!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ÜmmetSEVDALISI

Bu mesaj silindi.
    İnanırken biz de bu vatandaş gibiydik. Hoşgörü falan hikayeydi, birilerinin inançsız olması namusumuza göz dikmesi kadar ağır geliyor, kabullenemiyorduk. Horlamayalım.

• Yazdığınız maddelerin hiçbirinin evrimle ve evrimin işleyişiyle yakından uzaktan alakası yok. Problem sizin bilgisizliğinizden kaynaklanıyor.
  • kazıda bulunan taş yontması dildoyla aralarındaki bağıntı çözümlenirse gerisi çorap söküğü gibi gelir.

• quote:

Orijinalden alıntı: mako3e

Cehalet nedir biliyor musun?

Kendi fikrinden başka her fikre kapalı olmaktır.

Kendini mutlak doğru görmektir.

Saygısızlıktır.

Gördüğüm kadarı ile bunlar fazlası ile sende var.

Doğrular başını ağrıtıyorsa bu senin sorunun.

Bu söylediklerini sen uyguluyorsun.

Dinin gereği, akıl ve mantık dışı cümleler kurmuşsun.Farkında değil misin?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Şimdi bu evrimcilere göre bunların atası su en baştaki, hayvanimsi yaratıkve bununla mutlu oluyor bu arkadaşlar.

450 bin yıllık fosil dişler, Neandertal insanının evrimi hakkında ipuçları sunuyor

Çok şükür Allah'a ki bizi bunlardan ayırmış

• quote:

Orijinalden alıntı: mako3e

Bakış açın şöyle.

Bilimi ben tanımlarım. Benim itiraz edceğim her şey bilim dışıdır.

Evrim teorisi baz alınarak uydurulan bilim kurallarında savunma yapmamı bekliyorsun.

Günümüz dünyasında çok basit olan sorulara cevap verilemeyecekse işi teknik uyduruk verilerle ve kavramlarla boğarak baklı çıkmak moda olmuş.

Evrim teorisi hakkında binlerce soru sorabilirim.

Çok basit bir kaç sorum olacak. Evrim zırvalarından önce konuyu anlamak için

1- Bir odanın içine dünyanın bütün organik dokularını koyduğunuzda ve kapıyı kapattığınızda milyonlarca yıl geçtiğinde oradan bir insan çıkabileceğini düşünüyormusun gerçekten?

2-Canlı bir hücreyi zorlu doğa şartlarına koyduğunuzda kaç salise canlı kalabilir?

3- her şeyi ile sağlıklı ve sağlam bir kişinin kan değerleri ile oynadığımızda ne olur?

4- kaos her zaman gerileme yönünde işlerken ve hatta normal olanı bozarken yok ederken nasıl oluyorda matematik sınırlarını aşan kaos ve raslantısallık müthiş bir ilerlemeye yol açıyor?

6- doğada bir düzen, dünyada bir düzen var mı? Doğa kanunları var mı? Varsa korunmalı mı? Neden?

7- düz bir zeminde 5 adet kutunun üst üste nizami olarak dizildiğini gördüğünde bunun kendi kendine olabileceğine inanırmısın? Yoksa etrafta bunu yapan biri mi var dersin?

Bu sorular çok basit. Mantığımızı düz zemine oturtalım sonra konuşmaya değip değmeyeceğini görelim!

Alıntıları Göster
    "Evrim teorisi baz alınarak uydurulan bilim kurallarında savunma yapmamı bekliyorsun.

Günümüz dünyasında çok basit olan sorulara cevap verilemeyecekse işi teknik uyduruk verilerle ve kavramlarla boğarak baklı çıkmak moda olmuş."

Şu iki saçma cümleden sonra cevap vermezdim normalde ama neyse. Birincisi bu saçma dediğin evrim kuralları ile bilimde neler yapıldı haberin var mı? Kullandığın ilaçlar, biyolojinin bugünkü gelişimi vs bunlarda evrimin ne kadar payı var haberin var mı acaba? Madem bu olaylar sana bu kadar saçma geliyor ilaç filan da kullanma, doktora da gitme kabul ediyor musun?

1) Miller-Urey deneyini araştır istersen. Eğer o koşullar sağlanırsa canlılık oluşabilir. Ama milyonlarca yıl sonra insanlık oluşacağını kimse düşünmez çünkü işin içinde olasılık denilen kavram var. Zamanı geriye sarsaydık bile bugünkü türler evrimleşmezdi. Hatta senin doğduğun güne zamanı geri sarsaydık sen bugünkü sen haline gelmezdin. Çünkü hayat ihtimaller, olasılıklar üzerine yürür. Evrimde bu çok önemli bir yer tutar. Daha basit düşün hayatta en ufak bir tercihin bile birçok şeyi değiştiriyor (mr nobody filmini izlediysen oradaki mevzu yani) dolayısıyla bir odada canlılık oluşturacak ortamı hazırlasam bile milyonlarca yıl sonra bugünkü türler evrimleşmeyebilir. Aynı şekilde Homo Sapiens gibi bir tür de oluşmaz

2) Ne tür koşullar olduğundan bahsetmemişsin. Bu soru bilimsel bir soru olmaktan çok uzak. Yine de dünya üzerinde çok zorlu koşullarda yaşayan canlılar var. Özellikle okyanuslar bu konuda keşfedilmemiş bir hazine. Ancak tabi ki canlılığın temelinde proteinler olduğu için enzimlerin vs çalışacağı uygun koşullar gerekir canlılık için. Bizim şu andaki bildiğimiz canlılık için her türlü ortama koşul sağlama gibi bir durum söz konusu olamaz. Ama nispeten zorlu koşullara karşı evrim geçirebiliriz ki geçirmişizdir de

3) Bu da bilimsel bir soru değil. Kan değerlerinden kasıt ne? Ne kadar oynuyorsun? Neyi ne kadar değiştiriyorsun? Hepsinden öte bunun evrim teorisini çürürecek ya sa onu destekleyecek yanı ne? Bu soruyu doktoruna düzgün bir şekilde sorarsan cevabını alabilirsin

4) Kaosum gerileme yönünü biraz tartışabiliriz. Örneğin primatlarda daha sonradan bizi oluşturacak türlerin savan denilen düz otlaklara inmesinin nedeni belki de yaşanan bir kaostu. Bunun sonucunda ayağa kalkıp ellerimizi kullanmak gibi özellikleri kazandık. Tabi bu kadar basit anlattığıma bakma bu konu hakkında onlarca yazı okuyabilirsin daha iyi bilgi edinmek için. Yani her zaman kötüye işaret olarak bakmamak lazım. Yazdığının aksini gösteren tek bir örnek yeterli olur sanırım.

5) Direkt 6ya atlamışsın. Sayılara dönmeyelim istersen

6) Doğada tabi ki de bir düzen vardır. Bu düzen canlılar doğrultusunda oluşmuştur. Evrim sonucu dünyamızda gelişen değişmeleri biliyorsundur herhalde. Ozon tabakasıdır, atmosferin yapısıdır vs... Aynı şekilde canlılar da bu düzene ayak uydurmuştur. Uyduramayan türler yok olur. Zaten evrimin temeli buradan gelir. Yaşama, dünyaya daha iyi ayak uydurabilmek için evrimleşirsin temelde. Bir yazılıma neden güncelleme gelir? Daha stabil çalışmak için, bazı sorunları gidermek için. Saçma bir örnek oldu ama işin temel mantığı bu. Ha ama bu demek değildir doğaya her ayak uyduran canlı evrimini tamamlar. İşin içinde dediğim gibi çok fazla etken var. Yani evrimi tek bir nedene bağlamışım gibi anlaşılmasın

7) İşin yaratıcı kısmını hiç tartışmadığım halde konu neden buraya geldi anlamadım. Bu soru bence en saçma sorun olmuş oysaki bazı sorularını cidden beğenmiştim. Kendi kendine o duruma geldiğini düşünmem. Çünkü bunu yapabilecek bir insanın var olduğunu biliyorum. Biri yapmıştır diyip geçerim. Eğer buradan tanrının varlığı hakkında konuşacaksan sus direk hiç konuşma bence. Ben bunu yapabilecek insanların olduğunu biliyorum ki zaten sorduğun sorunun evrimle de alakası yok. Evrim için bir neden gerekir. İnsanlar apandisit denilen organlarını evrimsel süreçte yok etmesi için bir sebebe ihtiyacı vardır yoksa o organ öylece kalır. Bir faydası olsa da olmasa da kalır. O kutunun oraya konması için ne gibi sebepler var ki doğada kendi kendine gerçekleşsin. Sırf sorunu evrime uydurabilmek için saçma sapan konuştum. Bu soruyu gidip dinler hakkında tartışma yapan konularda sorabilirsin

• quote:

Orijinalden alıntı: vollkan59

Şimdi bu evrimcilere göre bunların atası su en baştaki, hayvanimsi yaratıkve bununla mutlu oluyor bu arkadaşlar.

Aynen bro koskoca evrimi tek görselle anlattın kardeşim. Biz bu en baştakinden geliyor olamayız dimi, o kadar fosil filan da uydurma. Hem niye böyle bir türden gelelim ki salak mıyız. Allah yarattı bitti diyelim geçsin gitsin konu. Araştırmaya ne gerek var vuuu yaşasın cahillik

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-F01EF196D

Mesajda bir hakaret yok. Olanı olduğu gibi yazmış. İnanmıyorsanız da saygı duyun.

Alıntıları Göster
    Tabi aynı kafan olduğunuz için sana göre hakaret yok. Allah bana göre var sana göre yok. Ama ben sen Allah'a inanmıyorsun diye sana hakaret edemem buna hakkım yok. Ama sizin gibilerin işi gücü bizlere ve kutsallarına hakaret.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-60C9D430E

Evrim teorisinin, din' e ters düşen kısmi nedir arkadaşlar? Insanin Zamanla evrimleşmesi bir şeyin kanıtı değildir ?
    islam, hristyanlık, musevilik dinlerinde ilk insanlar adem ve havvadır. yaklaşık 7000 yıl önce dünyaya bırakılmışlardır. tüm insanlar ikisinden türemiştir. bu sence evrime ters değil mi? evrim teorisinde geriye doğru gidersen insanın atası sürüngene balığa kadar gidiyor. yani tamamen zıt iki ayrı görüş.

tabi evrimin inkar edilemeyecek kanıtlarını ve bilim dünyasında kabul edildiğini gören kafası çalışan dindarlar var hem evrime inanıyor hem de dine. tabi onların inandığı din ile gerçek din arasında uçurum var.
  • mako3e kullanıcısına yanıt
    evrim deyince aklına neden "maymundan geldik " geliyor ki hemen ?

evrim aslında şudur da ;

ortama adapte olmak için bazı özellikler geliştirmişsindir. Mesela Hz. Nuh 950 sene yaşamış deniyor, hatta onun döneminde var olan bir hikayede, 250 yaşında ölen biri için annesi yas tutuyormuş, oğlum genç yaşta gitti diye. O zamanki dünya koşullarına bakınca, oksijen oranı , devlet yapısı tam oluşmadığı için savaşların azlığı , yiyecek bolluğu gibi nedenlerle bu kadar sene yaşamış olabilirler. Ama şimdiki durumda oksijenin giderek azalması , buzul çağının atlatılması gibi nedenlerle, insan bedeni daha da küçülmüş ve yaşam ömrü 70e kadar düşmüş.

Makak maymunun bir türü , adada yaşıyor ve yiyecek kıtlığında , midye yiyorlar ve taşla kırmayı öğrenmişler

Hamam böcekleri 250 milyon yıldır yaşıyorlar , radyasyondan bile etkilenmiyorlar, çünkü genetik aktarımları çok başarılı, böcek ilaçlarına bile bi süre sonra direnebiliyorlar

tamam maymundan geldik kısmı uydurma olabilir ama diğerleri %100 gerçek

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: mahmut716

evrim deyince aklına neden "maymundan geldik " geliyor ki hemen ?

evrim aslında şudur da ;

ortama adapte olmak için bazı özellikler geliştirmişsindir. Mesela Hz. Nuh 950 sene yaşamış deniyor, hatta onun döneminde var olan bir hikayede, 250 yaşında ölen biri için annesi yas tutuyormuş, oğlum genç yaşta gitti diye. O zamanki dünya koşullarına bakınca, oksijen oranı , devlet yapısı tam oluşmadığı için savaşların azlığı , yiyecek bolluğu gibi nedenlerle bu kadar sene yaşamış olabilirler. Ama şimdiki durumda oksijenin giderek azalması , buzul çağının atlatılması gibi nedenlerle, insan bedeni daha da küçülmüş ve yaşam ömrü 70e kadar düşmüş.

Makak maymunun bir türü , adada yaşıyor ve yiyecek kıtlığında , midye yiyorlar ve taşla kırmayı öğrenmişler

Hamam böcekleri 250 milyon yıldır yaşıyorlar , radyasyondan bile etkilenmiyorlar, çünkü genetik aktarımları çok başarılı, böcek ilaçlarına bile bi süre sonra direnebiliyorlar

tamam maymundan geldik kısmı uydurma olabilir ama diğerleri %100 gerçek
    Ya kadar boş yapma evrim Allah'ı (yaratıcıyı) inkar etmekten bir gram fazlası değildir NET.

• quote:

Orijinalden alıntı: vollkan59

Şimdi bu evrimcilere göre bunların atası su en baştaki, hayvanimsi yaratıkve bununla mutlu oluyor bu arkadaşlar.

Mutlu olmak mı? Sadece gerçekler.

Evrim ağacı da o değil alttaki.

450 bin yıllık fosil dişler, Neandertal insanının evrimi hakkında ipuçları sunuyor

Yoksa sende ilk insanın sadece 7 bin yıl önce topraktan yaratıldığını na mı inanıyorsun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi redbul_540 -- 9 Ekim 2018; 11:23:08 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: redbul_540

Mutlu olmak mı? Sadece gerçekler.

Evrim ağacı da o değil alttaki.

Yoksa sende ilk insanın sadece 7 bin yıl önce topraktan yaratıldığını na mı inanıyorsun?

Alıntıları Göster
    Yoksa sende hala maymunsu bir şeyden evrildiğine mi inanıyorsun?

• 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.