Şimdi Ara

42 mi 46 mı? LCD aldık gerisi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
925
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar yeni bir eve taşınıyorum, böylece yeni bir LCD alacağım.

Birinci sorum: Salonda TV izlemek için kullanacağım 2 koltuk var, biri TV'den 2.8 metre diğeri 3.8 metre uzaklıkta, siz olsanız 42" mi 46" mi alırsınız?

İkinci sorum : 2.000 - 3.000 TL aralığında bir bütçe ayırabilirim, Samsung (c650 vb.) düşünüyorum, 1 hafta içinde de almam lazım.
    Diyelim LCD'yi sonunda alabildim, sonrasında neler almak gerekiyor? (şu ana kadar tüplü tv sahibi ve kablolu yayın abonesi bir cahilim)
    - İlk olarak Digitürk ve D-Smart'dan birini seçmem gerek galiba çünkü yeni apartmanda kablolu yok, keşke olsa olsa Teledünya olacaktı ama... (soracaklar için derbiler dışında çok aşırı maç merakım yok)
    - Altın uçlu scart kablo almam gerekiyor sanıyorum.
    - Ses sistemini sonraya bıraktım, çok acelesi yok herhalde.
    - PS3 aldım, kutusunda duruyor şimdilik
    - DVD player tarzı birşey almam lazım, yüzlerce DVD var evde eski tüplü televizyonumda izlediğim.
    - Bunlar dışında???

• Öncelikle PS3'ünüz hayırlı olsun

Şimdi 2.8m için 32", 3.6m için 42" ve 4.0 için 46" tavsiye edildiğini tahmin ediyorum biliyorsunuz...

Yerinizde olsam 46" için bütçemi zorlamak yerine iyi bir 42" edinirim...

Samsung C650 serisinin yansıma/parlama(!) sorunu olduğunu gözlemlemişsinizdir...

Aşırı parlak/canlı renkler ile çok göz alıcı gözüksede uzun süreli seyir zevkinde kullanıcıların yorulduğuna dair eleştirilerde mevcut.

Daha çok USB desteği anlamında MKV dahil media formatları ve altyazı desteklemesi bu ürünü çekici kılıyor fakat madem DVD Player düşünüyorsunuz bunu Blu-rayPlayer yaparsanız, ya da DVD lerinizden vazgeçip bir Media Oynatıcı (WD TV Live, Egreat, Dark Minimania v.s.) edinirseniz bu USB özelliğini pek kullanmayacaksınız...

Bütçenize göre Philips 2009 serisi olan Philips 42PFL8404 yakından inceleyebilirsiniz ya da 2010 yeni modellere de bir göz gezdirin derim... USB destekleri beklenenin çok altında olsada dediğim gibi oynatıcı ediniyorsanız size seyir zevki, mat ekran ve ambilight özellikleriyle Philipsler daha çekici gelebilir...

PS3 edinmenizin yanında oyunlara eğiliminiz ne düzeyde bilmiyorum fakat belli LCDlerde Input Lag denen görüntü ses senkronizasyonunu dahi etkilen durum söz konusu olduğunu biliyorsunuzdur. Günümüzde ki bir çok LCD de "normal" oynayıcılar bundan rahatsız olmasalarda, oyunlara aşırı ilgili ya da profesyonel yaklaşım gösteren arkadaşlar için bu çok önemli... Aslında bu Samsung ürünü tüketildikçede forumumuzda artan yorumlardan B serisine göre C serisinde daha çok input lag olduğu söyleniyor... Philips 8000serisi bu konuda da gayet iyi düzeyde. BURAYA TIKLAYARAK bu konuda ki bir teste göz gezdirebilirsiniz...

Dijital Platformlarda beğeni, şikayet her bölgeye göre değişiyor. Hatta bazen bu üyeliklerinizde gelen Çanekların yetmemesi, verilen LNB denilen alıcıların kalitesine göre yayın kalitenizi düşmesi gibi durumlar söz konusu... O konu çok daha karışık Allah kolaylık versin ama en basiti komşularınızla görüşerek dijital platformlardan memnuniyetlerini ölçmek...

Yanılmıyorsam ses sitemleride daha çok oynatıcılara bağlanarak kullanılıyor, Receiverlara bağlayıp sorun yaşayanları okuyoruz...

Kolay gelsin...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi T-una -- 13 Mayıs 2010; 12:05:08 >

• Görüşler için teşekkürler T-una...

Philips veya Samsung arasında gidip geliyordum, sonradan hem yeni çıkan bir seri olması, hem canlı renkler ve USB desteği ile Ambilight'ı bir kenara bırakarak Samsung'da karar kıldım ancak maalesef Samsung'larda 42 değil 40", bu sebeple aklım 46"e gidiyor. Ama eğer Philips olsun dersem bende 42" yeterli olacağını düşünüyorum. (Bu arada 42" ile 40" ne kadar fakettirir o da ayrı konu)

PS3'üm olduğuna göre bluray player'a gerek yok herhalde?
    Samsung alırsam Media Oynatıcılara gerek var mı, yoksa USB yeterli olur mu?
    Altın uçlu scart kablo muhakkak gerekiyor herhalde?
    Dediğim gibi ya Digitürk ya da D-smart bağlatacağım.
    Başka bir ihtiyacım var mı bunlar dışında peki?
  • PS3'ü media server yapmak bazılarına göre iyi bazılarına göre kötü, çünkü oyunlarda HDD üzerinden çalışma yolu izlenirken sürücü lensi az yoruluykrne, film okurken çok çalıştığı için yıpranma payı hesap edilmiyor deniyor...

PS3 içinde HDMI kablosu çıkıyorsa OK, çıkmıyorsa bir adet altın uçlu HDMI....

Örneğin Dsmart SD alacaksanız altın uçlu scart, Dsmart HD alacaksanız altın uçlu HDMI....

Bunların yanında LCD nin en büyük düşmanı elektrik dalgalanmaları için gerekli olan Voltaj/Akım Korumalı prize ihtiyacınız olacak....

Birde TV üzerinden internete bağlanmanız için Wi-fi adaptör almanız gerekiyor o konuyu 40C650 Ana Başlığında görebilirsiniz...

Samsung 720p kalitesindeki MKV leri ve 5.1 DTS digital ses codeclerini bile destekliyor fakat bu sizinle alakalı... Bende sizin gibi netten download edilip oynatılan filmlerin son durumları hakkında çok deneyimli olduğumu söyleyemem ama 1080p kalitesinde MKV izlemekten vazgeçemeyen insanlar mevcut...

• Hmmm PS3'ün yıpranma payı konusunda haklısınız, bu şartlarda belki de bir bluray player'da edinsem iyi olur yada onu ses sistemi ile beraber düşünürüm artık... Şimdilik elimde eski bir DVD player var, yeterli olur.
    Altın uçlu HDMI alacağım, o da tamam.
    Voltaj/Akım Korumalı priz.
    Wi-fi adaptör. (bunun da acelesi yok şimdilik)
    Samsung alırsam bunlar yeterli.
    Philips alırsam ise bir de Media Oynatıcı'ya ihtiyaç var o zaman.
    Son olarak da Digitürk HD veya D-smart HD bağlatacağız eve.
  • Ps3'de hdd'den direkt oyun oynatma diye bir durum yok,içine takacağın oyun,film, vb... medyayı eş zamanlı olarak laser lens vasıtası ile oynatır.Hdd sadece belli saveleri ve oyunların çalışmaları için gerekli olan bazı ön yüklemelerin,psn'den indirilen içeriklerin kaydedildiği bir birim olarak kullanılır.

Zaten klasik ps3 arızalarından birisi bluray lens problemi,diğeri de aşırı ısınma sonucunda oluşan sarı ışık adı verilen,board arızası.
  • quote:

Orijinalden alıntı: faho

Ps3'de hdd'den direkt oyun oynatma diye bir durum yok,içine takacağın oyun,film, vb... medyayı eş zamanlı olarak laser lens vasıtası ile oynatır.Hdd sadece belli saveleri ve oyunların çalışmaları için gerekli olan bazı ön yüklemelerin,psn'den indirilen içeriklerin kaydedildiği bir birim olarak kullanılır.

Zaten klasik ps3 arızalarından birisi bluray lens problemi,diğeri de aşırı ısınma sonucunda oluşan sarı ışık adı verilen,board arızası.

"çünkü oyunlarda HDD üzerinden çalışma yolu izlenirken sürücü lensi az yoruluyorken" devrik cümlemi haklı olarak yanlış anlayıp cevap yazmışsınız...

Kronik hatalar konusunda ki vurgu aydınlatıcı olmuş bende yeni öğrendim sağolun...

• İlginçtir 46 ya da 47 alıp da büyüklüğünden şikayet eden kimse duymadım aksine 50" de olabilirmiş diyen bikaç kişi duydum, sanırım bütçenin elverdiği en büyük ekranı almak gerekir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: albati

İlginçtir 46 ya da 47 alıp da büyüklüğünden şikayet eden kimse duymadım aksine 50" de olabilirmiş diyen bikaç kişi duydum, sanırım bütçenin elverdiği en büyük ekranı almak gerekir.

1-2 ay sonra boyutu gözünüzde küçülüyor emin olun. 52" şu an bana 40" gibi geliyor
    3.5 metre ve üzeri mesafeniz varsa 46/47" modeller idealdir, daha altını düşünmeyin bile. Bu mesafeler sd yayın açısındandır,
    yoksa 720/1080p görüntüyü 46/47/52" de 2 metreden bile rahat izleyebilirsiniz. Ben bütçenizin yettiği en büyük tv'yi almanızı öneririm,
    ileride tv'ye alışıp tv gözünüzde küçülünce keşke 46/47" alsaydım demezsiniz böylece.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.