Şimdi Ara

4000 TL civarı Intel sistem tavsiyesi (lütfen fikir verin)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
31
Cevap
0
Favori
1.912
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Uzunca zamandır yeni bir sistem toplamayı planlıyordum, bütçemi denkleştirdim ve artık hazırım.
    Öncelikle başlıkta yazıldığı üzere işlemci Intel olsun istiyorum. Zaten karar verebildiğim neredeyse tek bileşen de cpu oldu. (Core i7 950)
    Epeydir işlerin yoğunluğu sebebiyle donanım dünyasını çok iyi takip edemiyorum. Bu sebeple yardımınıza çok ihtiyacım var arkadaşlar.
    Şöyle yapalım; ben İnventus'tan öylesine kabalama topladığım sistemi koyayım buraya, parçalar üzerine konuşalım.

İşlemci: Intel Core i7 950 (sanırım bunda birçok kişiyle hemfikir olacağız)
    Anakart: Hiçbir fikrim yok, yukarıdakini i7 uyumlu diye seçtim. Önerilerinizi bekliyorum.
    Ram: Inventus'ta 3 kanal ddr3 2000 mhz bulamadım, önerilerinizi bekliyorum.
    Ekran Kartı: GTX 480 olsa fena olmaz diyorum, şöyle Zotac 480 Amp! falan. :) Önerilerinizi bekliyorum.
    Sabitdisk: Çok uçmadan sistem kurulacak alana 60-120 gb arası bir SSD ve depo için de WD 2 TB 64 MB cache Caviar Black düşündüm. Önerilerinizi bekliyorum.
    Kasa: Thermaltake Armor+ VH6001BWS içimde kalmıştı zamanında. Ancak onu alma bunu al derseniz fikrim hemen değişebilir. :)

Güç Kaynağı: Bu konuda da sanırım 'Enermax Revolution85+ 850W' konusunda kimsenin olumsuz bir görüşü olmaz. Olursa da keyifle okurum.

İşlemci için mutlaka bir fan düşünüyorum. Kasa ve genel sistem soğutması için de tavsiyelerinizi alabilirim. Soğutma olayı önemli benim için.
    Klavye ve mouse olarak acil bir ihtiyacım yok ama eğer para artarsa onları da sisteme dahil edebiliriz.
    Ses sistemi düşünmüyorum. Logitech x230 var, onun bile sesi fazla geliyor bazen bulunduğum ortam sebebiyle. Var olan yeterli.
    Bir de son olarak monitor olayım var. Samsung 2232 GW LCD kullanıyorum 3 senedir. Bilindiği gibi 22'' ve maksimum 1680x1050 çözünürlük destekliyor. Hem oyunlar hem de arşivimdeki çokça full hd film için full hd destekli bir LCD ya da LED TV alayım mı diye düşünmüyor değilim.

Durum budur arkadaşlar. Sistem için haftasonuna kadar karar vermek istiyorum. Vakit ayıracak arkadaşlara sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum şimdiden.

• ad. Anakart GIGABYTE GA-X58A-UD3R rev2.0 Corei7, X58, üç kanal DDR3, SATA3, USB... 225,59USD %18 393,41TL
    ad. İşlemci INTEL Core i7-950 D0 SLBEN, 3.06GHz, 8MB L3, 4.8GT/s, üç kanal DDR3... 305,49USD %18 532,75TL
    ad. Bellek GSKILL F3-10600CL9S-2GBNT G.SKILL Value DDR3-1333Mhz CL9 3x2GB 1.5V 59,21USD %18 309,79TL
    ad. Sabitdisk SAMSUNG HD103SJ Spinpoint F3 1TB 32MB 7200rpm SATA 3.0Gb/s 72,37USD %18 126,21TL
    ad. Ekran kartı SAPPHIRE 11161-03-50R HD5870 VAPOR-X OC, PCI-E16 2.1, 1GB/256bit GD... 460,59USD %18 803,24TL
    ad. DVD yazıcı LG GH22NS50 22X Siyah, Kutusuz 28,19USD %18 49,16TL
    ad. Kasa THERMALTAKE VL20001W2Z Element V Güç kaynaksız 187,99USD %18 327,84TL
    ad. Güç Kaynağı XIGMATEK NRP-PC602 600W 80+ 84,59USD %18 147,52TL
    TOPLAM TUTAR 2689,92TL
  • i7 950 ssd ve 5970 kesin olsunda gerisi önemli değil
  • Kalan bütçeye OCZ VERTEX II serisi SSD alırsın.

60GBhttp://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6310

Biraz fark ile de;

90GBhttp://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=6207

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 28 Eylül 2010; 0:54:53 >

• Teşekkürler.
    İşlemcide sıkıntı yok. Anakart gelen önerilere göre Gigabyte X58A UD3R olacak, onda da sorun yok. Bellek G.SKILL 3X2 yapıyoruz tamamdır.
    Ekran kartı GTX 480 mi 5870 mi geyiğini yapmayacağım. :) 5970 güzel elbet ama bence biraz da gereksiz olabilir benim için. Hep Nvidia kullandım, 480'de karar kılayım en iyisi.
    Bunun dışında OCZ Vertex II şahane görünüyor. (: Sanırım 90 GB olanını alacağım. (60 sistem için bile yetersiz) Yanına da WD 1 ya da 2 TB'lık bir depo olur, bunu da çözdük.
    PSU için ben olmuşken Enermax Revo olsun diyorum. :) Elbette son oluşan sistemde değişebilir bu bileşen.
    Kasa konusunda çok kararsız kaldım. Önerilere bakıyorum ama beni en çok zorlayan seçim bu olacak sanırım.
    Bir de soğutma konusunu sistem bileşenleri kesin belli olduktan sonra konuşmak daha mantıklı ancak Akasa NERO ya da Sunbeam CCF uygun görünüyor.

Son durum şöyle oldu şimdi;

Bir de araya G19 ekledim, bütçede sıkıntı yaparsa çıkarırız sorun değil. Kasa ve PSU için şimdilik bunları ekledim ama değişecek muhtemelen.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ironhide -- 28 Eylül 2010; 2:07:52 >

• Son durum malesef olmamış...

Arkadaşım 2000mhz ram bir işe yarasa yazarız değil mi ? Yüksek frekanstan ziyade düşük zamanlı (CL değeri) ram daha iyi olur.

Boşuna para veriyorsun 1600 CL7 çok daha iyi ve yeterli olur, kaldı ki 1333-1600 arasında bile %1-1,5 fark ancak varken istersen 2300mhz ram al yani paran boşa gider yazık.

Sunbeam Core C. ise, Akasa'dan daha iyidir, aksi halde yazmazdım.

280 TL + KDV klavye ve mouse için çok abartı olmuş...

Psu gereksiz pahalı, 850w HighPower yetmiyor mu ?

Kafana göre alacaksan öneri istememen daha iyi olur, zira hatalarını yazmaktan başka bir şey yapmayacağız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LEON-X -- 28 Eylül 2010; 2:21:06 >
  • Kızma hocam. Fikrinize ihtiyacım var derken bundan bahsediyordum işte. Maalesef eskisi kadar zaman ayıramıyorum bu işlere ve haliyle de yardıma ihtiyacım oluyor . :)
    Gereksiz parçalar eklemişim, senin tavsiye ettiğin sistemle karşılaştırınca bu görülüyor. Mesela ram konusunda ben şöyle düşünmüştüm; 1600 CL7'lik bir belleği 2000'lere getirmek için (gelirse tabii) yine gecikmesini yükseltmek gerekecek. Yani bence aynı kapıya çıkıyor. Ancak 110 TL fark varmış, ben bunu hesaba katmamıştım. Bu durumda senin önerin yine daha iyi bir seçim gibi görünüyor.
    Cpu soğutucusu konusunda ben de Sunbeam CCF'yi düşündüm aslında, DH testlerinde genelde Akasa NERO gördüğümden bu ikisinden biri olsun demiştim.
    Klavye mouse seçimini de son karar verilen sisteme göre değiştirebiliriz, ben onu anlık bir hareketle seçtim sadece. Son kararı haftasonu vereceğim. :)
    PSU 850w HighPower yeterli diyorsan bu benim de işime gelir. :) Kasa konusu yukarıda yazdığım gibi zorlayacak beni.
    Lütfen ne halin varsa gör deyip de düşünceni esirgeme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ironhide -- 28 Eylül 2010; 4:02:45 >

• 4000tl civarı sistem dediğiniz için bütçe sıkıntısı yoksa her üründe f/pye gideceksiniz diye bir kaide yok.
    4000tl bütçem var kalite istiyorum diyen birine her üründe f/p tavsiye edip fiyatı mümkün olduğu kadar düşük çıkarmak marifetmiş gibi anlaşılıyor bence yanlış.
    En amatör kullanıcı için bile yapılacak çok basit bir yöntem var.İlgi duyduğunuz bir ürün varsa google a adını yazın.Çıkacak sonuçlardan ilk 10 u içerisinde o ürünle yapılmış test sonuçları ve incelemeler olacaktır.
    Bu incelemeler ya ürünü kendi çapında yada kendi segmentindeki diğer ürünlerle karşılaştırarak yapılmış oluyor ki bundan daha iyi bir göstergede bulamazsınız.
    Heleki biraz ingilizceniz varsa yurtdışı kaynaklı sitelerde çok çok daha geniş yelpaze incelemeler var.
    Kimse piyasadaki bütün ürünleri 1.elden kullanma ve inceleme lüksüne sahip olmadığına göre tüm tavsiyeler ve öneriler (ne kadar bilgili olursa olsun) kişinin kendi çıkarımlarından öteye gitmeyecektir.
    Siz bütçenize uygun ve sizi tatmin edecek ürünleri yine piyasada araştırma yaparak bulabilirsiniz.Bilgisayar konusunda taş devrinde kalmadığınız sürece tabi...

İşlemci soğutucusu olarak ThermalRIGHT Ultra 120 Extreme ve NOCTUA NH-U12P SE2 bu iki ürünü incelemenizi tavsiye ederim.
    Kasa olarak CoolerMaster Haf932 kendini ispatlamış bir ürün.Sizin ilk başta yazdığınız armorda müthiş bir kasa.Üst sınıf olarak Corsair in Obsidian serisinden 800d modelide çok iyi bir ürün.Bunlara göz atın derim.
    Böyle bir sistemde kasa söz konusu olunca görsellikten çok,işlevsellik ve üstün hava akışı ön planda olmalı diye düşünüyorum.
    Seçtiğiniz Thermaltake XT modeli güç kaynağı çok iyi bir ürün bence değiştirmeyin.Kendi kulvarındaki bazı ürünlere göre daha pahalı olabilir.Pahalı olmasının sebepleri var.Çok kalite bir ürün biraz araştırsanız fiyat farkını yaratan artılarını görürsünüz.En basitinden bir S.P.T göstergesi olması büyük bir artı.Bunun gibi detaylarda saklı bir çok özellik mevcut.
    Zaten PSU uzun vadede düşünülerek alınması gereken bir parça diye düşünüyorum.Çıkan oyunlara,yeni teknolojilere göre ekran kartı değiştirmek,ram bellek takviyesi yapmak ve bunun gibi değişimlere gitmek zorunda kalabilirsiniz ama güç kaynağı ömrü yettiği sürece değiştirilmeden kullanılacak bir rol üstleniyor kasa içinde.Şu an maddi durumunuzda el veriyorsa ilerisini düşünerek kaliteli ve yüksek kapasiteli bir ürün tercih edin derim.Size bir zararı olmaz.80-85 + sertifikalı ürünler zaten kullandığınıza yakın güç sağladığından faturalarınızada abuk yansımalar yaratmayacak.
    SSD için benim görüşüm henüz almak için çok erken olduğu yönünde.Çünkü fiyatları f/p kaygısı olmayan sistemler için bile azımsanamayacak derecede pahalı.Bence şimdi almayın,herşeyde olduğu gibi ileride ucuzlayacaktır her zaman alabilirsiniz bekleyin derim.
    90gb veri kapasitesine sahip bir aygıta 600tl vermek yerine sisteme uzun vadede fayda sağlıyacak farklı yönlerden bir çok ekleme yapabilirsiniz.Yokluğunda 'eyvahlar olsun' dedirtecek bir performans kaybınızda olmayacaktır.Amacınız ağırlıklı olarak üstün oyun performansı yakalamak ise pekala SSD olmadanda yakalayabilirsiniz.Elbette üst seviye sistemler için çok iyi bir seçenek ama dediğim gibi henüz erken diye düşünüyorum.Hızlı gelişen ve kısa aralıklarla piyasaya yenileri düşen bir ürün.Kısa zamanda daha mantıklı fiyatlara ineceğine inanıyorum.Alternatif olarak RAID Hdd düşünülebilir.

Klavye,mouse için yorum yapma,öneride bulunma gereği duymuyorum.Bence bu ikisi tamemen kullanıcının zevkine,amacına ve bütçesine kalmış seçimlerdir.Karar vermek içinde donanım üstadı olmayı gerektirmez.Oyuncu kişi klavye ve mouseunu kendi seçer.
    Umarım fikirlerimden faydalanabileceğiniz noktalar olmuştur...

edit:imla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi born2bemad -- 7 Ekim 2010; 1:46:51 >

• INTEL i7 950 3.06 GHz Quad Core Socket 1366 8MB
    GIGABYTE X58A-UD9, X58, DDR3, 7x PCIExp, Socket 1366, SLI & CrossFireX
    OCZ 6 GB (2048X3) DDR3 1600 Mhz RAM CL8 OCZ3
    TEAM SSD Combo Serisi 32GB SATA SSD Disk (SATA II ve Mini USB bağlantılı)
    +
    SAMSUNG 1 TB HDD SATA II 32 MB 7200 rpm (HD103SJ)
    ZOTAC GTX 480 AMP, 1536 MB, PCIExp Ekran Kartı, Direct X11, GDDR5, 384 bit, 756/3800
    DARK EVO 5 Kırmızı LED Fanlı Full Siyah Şeffaf Yan Panelli ATX Oyuncu Kasası
    SAMSUNG SE-S084C/SWS 8X Dvd Yazıcı Beyaz Usb 2.0 Slim External (Dvd-Cd Yazıcı)
    HIGH POWER 1000W Absolute Serisi Modüler 80Plus PSU
    SUNBEAM Core-Contact Freezer AMD/Intel İşlemci Soğutucusu (Intel Core i7 Uyumlu)
    NAKİT / HAVALE (TL) : 3.844,32 TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi remiles01 -- 7 Ekim 2010; 19:28:07 >
  • 4000tl bütçe ayırarak sistem toplamak istesem kesinlikle aşağıdaki parçalara 3590tl vererek siparişini geçerdim

Arta kalan para ilede monitör alırdım

ANAKART: Foxcoon bloodrage (SLI için pci ex slot aralıkları en açık board-performasıda kesinlikle ud3r ile kıyaslanamaz bile)
    CPU: Intel i7 950 D0
    RAM: 12gb Match extreeme ddr3 1600mhz cl8
    VGA: 2 adet Gigabyte GTX460 (SLI)
    HDD: 2 adet Samsung Superpoint 1tb hdd (RAID0)
    PSU: 1500 watt Xlience psu tak çıkar kablolu (400 tl fiata daha iyisi varmı bilemem)
    KASA: Corsair Obsadian 800D kasa (daha iyisi üretilene kadar en iyisi bu)
    DVD RW: Samsung dvd rw sata

Bunlarda eksenbilgisayardan kalan eksikler

Ram 3 kit olarak 12gb almalısın
    http://www.eksenbilgisayar.com/?urun-detay_32184_MACH_XTREME_Platinium__MXD3P16004GK___4GB_Dual_Kit__2x2GB__DDR3-1600MHz__Sogutuculu_Bellek.html

Dvd rw
    http://www.eksenbilgisayar.com/?urun-detay_25582_SAMSUNG_SH-S223C_DVD_Yazici__22X__SATA__OEM_Bulk.html

Hdd raid0 olarak kullanabilmen için 2 adet almalısın
    http://www.eksenbilgisayar.com/?urun-detay_25707_SAMSUNG_Spinpoint__HD103SJ___3_5inc__1TB__SATA.html

Kasa kesinlikle Corsair obsadian olacak
    Forumda bir arkadaşa ait temsili resimler vereyimde nedeni belli olsun değilmi

4000 TL civarı Intel sistem tavsiyesi (lütfen fikir verin) 4000 TL civarı Intel sistem tavsiyesi (lütfen fikir verin)
     4000 TL civarı Intel sistem tavsiyesi (lütfen fikir verin) 4000 TL civarı Intel sistem tavsiyesi (lütfen fikir verin)

• Başta uzun uzun görüşlerini paylaşan born2bemad olmak üzere yorumda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
    Sistemde sürekli olarak karar değiştiriyorum. İşyerinde akşama kadar şöyle mi yapsam böyle mi yapsam diye düşünüp duruyorum günlerdir. Kendime pazartesi sabahına kadar süre verdim doğru bileşenleri seçebilmek için. Çünkü yarın sabah sipariş versem de araya haftasonu girecek artık.

En iyisi yine parça parça yazayım ben;
    DH anasayfadaki 4 gb/sn okuma yazma hızına sahip SSD haberini görüp, bir de burada sizlerin yorumlarını okuyunca SSD planlarımı biraz ertelemem gerektiği sonucuna vardım. 285 okuma 275 yazma hızı için (ki güncel disklerle raid 0 yaparsam, inanıyorum ki buna yakın değerler alacağım), tek avantajı erişim hızı olan 60-90 gb'lık SSD'lere 500-600 TL vermek artık hiç mantıklı gelmiyor. En azından sene sonuna kadar beklemek gerek diye düşünüyorum. Ancak raid 0 için de emin olamıyorum. Daha önce 2x250 Seagate 410AS'larımı raid o yapmış, aslında performanstan genel anlamda memnun da kalmış ancak 1 yıl kadar sonra veri kaybı yaşamıştım. Bu sebeple raid 0'a çok da sıcak bakamıyorum.

SLI konusunda kesin kararımı verdim; sistem SLI olacak. Kart olarak soğutma avantajı sebebiyle MSI Hawk modelini düşünüyorum. Vga'ya hiç oc yapmasam da 780'lik saat hızıyla Hawk zaten GTX 470'e yakın bir performans sergiliyor. Ortalama bir oc ile GTX 470 SLI gibi bir performans alabileceğim yani. :)

Ancak bu defa da SLI için uygun anakart seçmekte zorlanıyorum. born2bemad hocam, Asus P6X58D-E'den memnun musunuz? El-Diablo arkadaşın önerdiği anakart çok iyi görünüyor ancak onda da USB 3.0 ve Sata 3.0 desteği yok maalesef.

PSU konusunda kalite olarak orta halli ve olmuşken 1000w civarı olsun diye düşündüm. Bu sebeple High Power Absolute 1000W almayı düşünüyorum. Ancak emin değilim.

İşlemci soğutucusu olarak Noctua NH-D14 incelemesini okudum ve performansına bayıldım. Biraz pahalı ancak sıvı soğutma yapılmayacağını düşünürsek en iyi seçim bu olacak sanırım. Bu arada ThermalRIGHT Ultra 120 Extreme ve NOCTUA NH-U12P'yi de inceledim hocam. 60-70 TL fazlası olsun D14 olsun ne yapalım. :)
    Soğutucu D14 gibi devasa bir şey olduğu için daha önce bellek için seçmiş olduğum G.SKILL TT 3x2 CL7'lik modeli seçemiyorum çünkü ram'in uzunluğu fazla geliyor. Onun yerine G.SKILL 3x2 CL8 Ripjaws'ı seçmek durumundayım.

Beni en çok zorlayan yine kasa seçimi. Aslında son olarak CM STORM Sniper seçmiştim ancak emin olamıyorum bir türlü. Corsair Obsadian 800D'de çok güzel ama hem epeyce bir pahalı, hem de biraz fazla büyük geldi gözüme. :) Aynı şekilde HAF932'de çok güzel bir kasa ancak içeri çok toz aldığını ve toz filtresi olmadığını söylüyorlardı. Ben de oldukça ayakaltı bir yerde kullanacağım sistemi. :)

Son durum aşağıdaki gibi oldu, bu sisteme sonradan raid0'da karar kılarsam 1 disk daha eklenecek ve ileride de bir ssd takviyesi gelecek. Sistemi topladıktan sonra bir de 23-24'' boyutlarında bir monitor bakacağım.

Özellikle kasa ve anakart seçimi hususunda yorumlarınızı bekliyorum.
    Kasa tanıtımı aşağıdaki bağlantıda;
    http://www.akortek.com/product_info.php?products_id=1348

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ironhide -- 8 Ekim 2010; 1:29:46 >

• sevgili ironhide bende sana bi sitem tavsiye edicem umarım kulak verirsin. parçaların ayrıntılarınıda yazcam....

işlemci : intel i7 950 bunda herkes karar kıldı sanırım. fiyatı vatanda 559 TL
    gelelim anakarta. anladığım kadarı ile oyun oynayacaksın film izleyeceksin müzik dinleyeceksin. ve oc yapıp sınırları zorlayacaksın.
    gb ud3r kesinlikle alma sisteme yakışmaz zaten.

MSİ BİG Bang XPOWER al. 610 TL (hepsiburada)
    neden Bİg bang dersende. oc potansiyeli çok yüksek oc sınırı işlemcinle sınırlı. yanına quantum wave ses kartı geliyoki öyle alc kodekli felan değil bildiğin creative kartlarından daha güzel ses veriyo ki creative standartlarını kullanıyo. eax 5.0 destekler. thx pro stüdyo destekler ve alchemi destekler ve openall destekler. ki 5.1 sistemele en iyi ses alırsın. ve anakartla bide oc dash board geliyorki onunlada oyun oynarken bile oc yapabiliyosun. diğerleri gibi masaüstünden hızaşırtayım sonra stabilitesine bkayım diye vakit kaybetmiyosun. direk istediğin değere çekip stabilitesinide test edebiliyosun. diğer msi özelliklerine hiç değinmiyorum. msi sitesine gir bak her kuruşu hakeden bi anakart.

gelelim ramlere. ram deyip geçme kafayı yedirtir sana. sorumlar ram mağdurları ile dolu. anakart sitesinde desteklediği ramları yazıyo ama yazmasına rağmen sorun çıkabiliyo.
    1333 lük ram alma. oc yaparsan darboğaz yapar. 1600 lük iyidir.
    ram tavsiye: Ocz Gold Edition 1600MHz 6GB DDR3 Üç Kanallı Bellek Kiti (3x2GB) OCZ3G1600LV6GK 362tl hepsi burada

ekran kartı olarak şimdi iyi bi şey alayım ilerde de sli yaparım diosan 480. ama ben olsam 2 X gtx 460 alırdım. 5970 i bile geçiyo.

ekran kartı tavsiyem
    GIGABYTE GTX 460 GDDR5 1GB 256Bit Nvidia GeForce DX11 Ekran Kartı x2 407tl tanesi=814 TL vatanda

hard disk i ssd alabilirsin paran varsa. alternatif bi yol söyleyim raid 0 ssd lerin biraz daha gelişmesini beklemekte fayda var sanırım.
    harddisk tavsiye : 3.5" 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk X2 163TL X2 = 326 TL vatanda

Ekran lg 22" W2286L-PF GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR dvi girişli 376 TL vatanda

kasa: kasanın linkini veriyorum görmende fayda var aşık olursun :)
    850w 80plus high power 5 fanlı kasa incele 330 tl
    http://www.hepsiburada.com/Liste/ProductDetails.aspx?Categoryid=1013&Productid=bd100330

işlemci soğutucu:Gelid Tranquillo CPU Soğutucu donanım haber anasayfadan video inceleme kısmında ayrıntılarını bulabilirsin. muadilerinin yaptığı işi yarı fiyatına yapıyor 63 Tl hepsiburada

klavye mausu da A4 tech ten oyun setleri var 50-60 tl ye onlardan al derim o sana kalmış.öyle 300-400 tl vermeye lüzüm yok

ben kabaca topladım kdv dahil klavye mause hariç 3440 TL

NOT: ankartı şiddetle tavsiye ederim

umarım faydalı olur gecenin 4 ünde sana kendi pcmi anlattım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TheRecruit -- 8 Ekim 2010; 4:30:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Ironhide

Başta uzun uzun görüşlerini paylaşan born2bemad olmak üzere yorumda bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim.
    Sistemde sürekli olarak karar değiştiriyorum. İşyerinde akşama kadar şöyle mi yapsam böyle mi yapsam diye düşünüp duruyorum günlerdir. Kendime pazartesi sabahına kadar süre verdim doğru bileşenleri seçebilmek için. Çünkü yarın sabah sipariş versem de araya haftasonu girecek artık.

En iyisi yine parça parça yazayım ben;
    DH anasayfadaki 4 gb/sn okuma yazma hızına sahip SSD haberini görüp, bir de burada sizlerin yorumlarını okuyunca SSD planlarımı biraz ertelemem gerektiği sonucuna vardım. 285 okuma 275 yazma hızı için (ki güncel disklerle raid 0 yaparsam, inanıyorum ki buna yakın değerler alacağım), tek avantajı erişim hızı olan 60-90 gb'lık SSD'lere 500-600 TL vermek artık hiç mantıklı gelmiyor. En azından sene sonuna kadar beklemek gerek diye düşünüyorum. Ancak raid 0 için de emin olamıyorum. Daha önce 2x250 Seagate 410AS'larımı raid o yapmış, aslında performanstan genel anlamda memnun da kalmış ancak 1 yıl kadar sonra veri kaybı yaşamıştım. Bu sebeple raid 0'a çok da sıcak bakamıyorum.

SLI konusunda kesin kararımı verdim; sistem SLI olacak. Kart olarak soğutma avantajı sebebiyle MSI Hawk modelini düşünüyorum. Vga'ya hiç oc yapmasam da 780'lik saat hızıyla Hawk zaten GTX 470'e yakın bir performans sergiliyor. Ortalama bir oc ile GTX 470 SLI gibi bir performans alabileceğim yani. :)

Ancak bu defa da SLI için uygun anakart seçmekte zorlanıyorum. born2bemad hocam, Asus P6X58D-E'den memnun musunuz? El-Diablo arkadaşın önerdiği anakart çok iyi görünüyor ancak onda da USB 3.0 ve Sata 3.0 desteği yok maalesef.

PSU konusunda kalite olarak orta halli ve olmuşken 1000w civarı olsun diye düşündüm. Bu sebeple High Power Absolute 1000W almayı düşünüyorum. Ancak emin değilim.

İşlemci soğutucusu olarak Noctua NH-D14 incelemesini okudum ve performansına bayıldım. Biraz pahalı ancak sıvı soğutma yapılmayacağını düşünürsek en iyi seçim bu olacak sanırım. Bu arada ThermalRIGHT Ultra 120 Extreme ve NOCTUA NH-U12P'yi de inceledim hocam. 60-70 TL fazlası olsun D14 olsun ne yapalım. :)
    Soğutucu D14 gibi devasa bir şey olduğu için daha önce bellek için seçmiş olduğum G.SKILL TT 3x2 CL7'lik modeli seçemiyorum çünkü ram'in uzunluğu fazla geliyor. Onun yerine G.SKILL 3x2 CL8 Ripjaws'ı seçmek durumundayım.

Beni en çok zorlayan yine kasa seçimi. Aslında son olarak CM STORM Sniper seçmiştim ancak emin olamıyorum bir türlü. Corsair Obsadian 800D'de çok güzel ama hem epeyce bir pahalı, hem de biraz fazla büyük geldi gözüme. :) Aynı şekilde HAF932'de çok güzel bir kasa ancak içeri çok toz aldığını ve toz filtresi olmadığını söylüyorlardı. Ben de oldukça ayakaltı bir yerde kullanacağım sistemi. :)

Son durum aşağıdaki gibi oldu, bu sisteme sonradan raid0'da karar kılarsam 1 disk daha eklenecek ve ileride de bir ssd takviyesi gelecek. Sistemi topladıktan sonra bir de 23-24'' boyutlarında bir monitor bakacağım.

Özellikle kasa ve anakart seçimi hususunda yorumlarınızı bekliyorum.
    Kasa tanıtımı aşağıdaki bağlantıda;
    http://www.akortek.com/product_info.php?products_id=1348

seçtiğiniz parçalar son derece iyi görünüyor..

• Hic bir makinaya 2000 tl'den fazla verilmez !!! Fazlasi israftir .... Ama yinede siz bilirsiniz !!
  • SLI yapacaksan pciex slotlarının arası 2 slot aralığında olması lazım buda Asus p6t delüxe v2 ve Foxcoon bloodrage GTI anakartlarda mevcut

Fanlar dip dibe olacağından üstteki ekran kartı daha fazla ısınır
  • msi big bag xpower da tam 6 tane pci expres slot var.sli yapcaksan birinci kartı ilk slota ikinci kartı beşinci slota takakrsan ikiside X16 çalışır ve arada suğutma için en yeterli bi boşluk oluşur
  • Kardiş gördüğüm kadarıyla teknolojiyi yakından takip ediyorsun.Bence çok fazla para harcama.Çünkü değişeceği performans en fazla yüzde 10 20 dir.O yüzden 6 ay sonra alacağın sistem bundan yüzde 40 daha performanslı olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: y_z_THE_END

Kardiş gördüğüm kadarıyla teknolojiyi yakından takip ediyorsun.Bence çok fazla para harcama.Çünkü değişeceği performans en fazla yüzde 10 20 dir.O yüzden 6 ay sonra alacağın sistem bundan yüzde 40 daha performanslı olur.

Şimdi ki %15-20 daha fazla performans ,gelecekte %20 kar olur.
  • @Ironhide

P6X58D-E den oldukça memnunum.SLI yapmak veya başka bir sebepten dolayı sorun yaşatmadı.
    Bu şekilde kullanıyorum:

Kartların birbirine yakın çalışması sonucu üst kartın daha fazla ısınması durumu doğrudur.Fakat arada 2-4 derece arası değişen bir fark oluyor ki bu da sıkıntı yaratmıyor.
    Kaldı ki ben gtx 460 olarak zotac kullanıyorum.Soğutma açısından piyasadaki en düz modellerden biridir ve bahsettiğiniz MSI Hawk,Gigabyte OC gibi modellerin yanında başarısız kalır soğutma olarak.
    Bunlara rağmen bir sorun yaşamıyorum SLI ile ilgili.Karttan genel olarak bahsedersem asus iyi iş çıkarmış diyebilirim.OC yapabilme potansiyeli ve kolaylığı olsun,malzeme kalitesi,kutu içeriği gibi tüm yönleriyle yüzümü güldüren bir anakart oldu.
    Almayı düşünen arkadaşlara tavsiye ederim.

Seçtiğiniz kasa çok iyi Midtower sınıfında fakat ultra diye isimlendirdikleri ekstra geniş bir kasa.Daha önce bahsettiğimiz fulltower kasaların boyutları,görünümü ve fiyatları sıkıntı yaratıyorsa kesinlikle düşünülebilir.
    İçinize sindiyse tereddüt etmeden alınabilecek kaliteli,sağlam bir ürün diye düşünüyorum.Saydığımız FT kasalarla arasındaki en önemli fark ilerisi için genişleme payları ve isteğe göre şekillendirme 'modlama' açısından rahatlık olabilir.
    Bunların haricinde gayet alınası bir kasa bence.

• Hepinize yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum arkadaşlar. Dün sistemin siparişini verdim, şu anda test aşamasında olmalı. Yarın kısmetse sisteme kavuşacağım.
    Anakart konusunda Asus P6X58D-E ile Gigabyte X58A UD3-UD5 arasında kalmıştım ancak epey zamandır Gigabyte kullanıyor olmam sebebiyle tercihim yine bu yönde oldu. Son anda CM HAF X modelinin stoklara girmesiyle kasa seçimim de değişti. Bu benim açımdan sevindirici bir gelişme oldu.

Siparişi verilen sistem aşağıda, SSD düşüncemi erteledim ancak şimdi de raid 0 için disk arıyorum mecburen. :) Şimdilik tek bir WD Caviar Black var 1 Tb Sata 3 olanından. Raid için araştırmalarım sürüyor. Bir de 23, 24'' bir monitör gelecek ve sistem tamamlanacak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ironhide -- 13 Ekim 2010; 15:13:26 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.