Şimdi Ara

4 mevsim lastikleri ile Uludağ'a çıkılır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
20.392
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2 hafta sonra uludağa gitmek istiyorum fakat dönüşte sabah 6da yola çıkıp en geç saat 12.25'te havalimanında olabilmek için arabayla gitmek istiyorum. Acaba kış lastiksiz zincirle gidilir mi?

• çok yavaş seyredip çok zaman kaybedersin inerken ve çıkarken. imkanın varsa 4 tane ya da en azından 2 tane önlere kar lastiği taktır aracına. (aracın imzandaki önden çekişli kabul ettim) en ucuz lastiklerden bile olsa.

normal lastikle zincir takıp gidilmez mi gidilir ama bir yerden sonra sırf kar buz üstünde gideceksin, kar lastikleri bir yerlere saplanma / kayıp bi yerlere, birine vurma riskini minimuma indirir. kartalkaya olsa daha rahat ama uludağ trafiği bir de kalabalık oluyır. o yüzden kar lastiği tavsiye ederim, sonrasında pişman olmaktan yeğdir.
  • Evet aracım corsa. Sanırım kış lastiği alacağım. Yani istanbulda bu mevsimden sonra son derece gereksiz olacak ama uludağa da gitmek istiyorum. Sabah 6 da geri dönebilecek imkanı bulursam arabayla da gitmeyebilirim. Teşekkür ederim cevabın için
  • Tabi kar lastigi daha iyi olur ama sadece bir kere gidecekseniz zincir idare eder. Yalniz zincir de olsa cok dikkatli kullanmak lazim, yol cok virajli ve egimli oldugu icin arabanin arkasinin kayma riski cok fazla oluyor. Tabi hava sartlarina da cok bagli, bir kere lodos varken cikmistim yerde hic kar yoktu, sonra 4 gun boyunca araliksiz tipi seklinde kar yagdi. Benim arac kar lastikliydi indim tatil bitince, Lodosda kar yokken gaza gelip araclariyla cikmis olanlar tatili uzatmak zorunda kaldi.

Cikmadan yol durumuna mutlaka bakin. Eger cumartesi veya pazar gidecekseniz ve kar varsa en gec 8 de dag yoluna girmis olun yoksa saatleriniz yolda gecer.

Sabah 6 da donerken de cok dikkatli olun iniste o saatte her yer buz olmus olacaktir zincir de olsa kar lastigi de olsa fren mesafesi cok uzayacaktir.

Bir onceki gece veya o sabah kar yagmadigi surece yol genelde acik oluyor.
  • peki 4 kar lastiği ile zincirsiz önden çekişli bir araçla rahatlıkla çıkılabilir mi uludağa ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CouragePapillon

peki 4 kar lastiği ile zincirsiz önden çekişli bir araçla rahatlıkla çıkılabilir mi uludağa ?

evet rahatlıkla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Seka_1905

Evet aracım corsa. Sanırım kış lastiği alacağım. Yani istanbulda bu mevsimden sonra son derece gereksiz olacak ama uludağa da gitmek istiyorum. Sabah 6 da geri dönebilecek imkanı bulursam arabayla da gitmeyebilirim. Teşekkür ederim cevabın için

Yanlız Kış lastiği ile Kar lastiğinin arasında fark var diye biliyorum.. Kar lastikleri bildiğim kadarıyla çivili olanlar ona dikkat edin ..
  • Ben geçen sene bu aylarda minibüsle gitmiştim ,çok rahat çıkmıştık.Yalnız bir daha uludağ a gidersem teleferikle gidicem.(10 liraydı galiba) O yol kötü araçlarla çekilecek gibi değil.Zaten ordaki araçlara bakarsanız çoğu x6,range rover, porsche cayenne
  • Köln biletini iptal ettim mecburen arabayla gitmek zorunda değilim. Cevaplar için teşekkür ederim herkese.
  • Geçen hafta Uludağ daydım bizim araçtada 4 mevsim lastik mevcuttu Fazla kar yoktu sürekli iş makineleri yolu açıyorlar ve tuzlama yapıyorlar ama ara ara hafif kar buz oluyor ama abartılıcak kadar değil yanınız mutlaka zincir bulundurun jandarma çıkışta kontrol yapıyor ve çok kar,buz varsa mutlaka zincir taktırıyor Zincir yoksa göndermiyor.
    Biz çıkarken rahat çıktık yollar çok açıktı fakat inerken dediğim gibi hafif kar,buz vardı ama hiç zincir fln kullanmadık
    Bu arada aracım 4 çeker cip 4 çeker olmasınında + ları oluyor tabi ama siz yinede 4 mevsim lastikle ve zincirsiz bir şekilde çıkmayı denemeyin ben uludağa çıktıktan sonra yol dışında karda gitmek istedim 4 mevsim biraz zayıf kalıyor...
  • Kar varsa çıkamazsın. Ben quattro ile çıkamadım sen hesap et (235 taban 4 mevsim lastikler vardı üzerinde)
  • Dört mevsim lastik değil onlar , yaz lastiği.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jeandan

Kar varsa çıkamazsın. Ben quattro ile çıkamadım sen hesap et (235 taban 4 mevsim lastikler vardı üzerinde)

kalın taban lastiğin dezavantajı
  • En iyisi çıkmamak sanırım. Bursa'da bırakıp teleferikle çıkacağım zaten karda sürüş tecrübem ve bilgim yok. Trafiği ve kendimi tehlikeye düşürmenin anlamı yok. Quattro çıkamadıysa corsa biraz zorlanır sanırım. Ne kadar geniş lastik de olsa bence quattronun çıkabilmesi lazım. Kış lastiği olmamasındandır bence. Sonuçta yere tutunamadıktan sonra 4 teker olup olmaması fark etmez. Geçen kış letonya ya gitmiştim. Bir arakdaşım hyundai 'ın jipi diğerinde ise Getz vardı. Getzteki kış lastikleri çivili diğerinde ise eski kış lastiği vardı. O getzi görmeniz lazım valla keçi gibi tırmanıyordu
  • Ben Clio III HB ile gitmiştim.
    4 tekerdede kış lastiği vardı.

Gayet rahat çıkmıştım. Ve çok zevkliydi.

Ama en kötü araçda bendeydi

Full jipti yollar. X5, Q7, Range Rover felan doluydu.

165/55 R15 lastikler mevcuttu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cloud Nine -- 29 Ocak 2011; 18:42:34 >
  • Vay arkadaş ne yolmuş.
  • 4 mevsim lastikle uludağ'da araç için de kayak yaparsınız
    En iyisi ya kar lastiği yada zincir ama çok süre zincir takarsanız lastikler aşınır bide kaydırmaya gelmez.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.