Şimdi Ara

4. GSM ŞEBEKESİ NEDEN YOK?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
2
Favori
2.412
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Aslında ortada rekabet açısından hukuki bir sorun var. eskiden 900 mhz ihalesi ile sadece turkcell ve telsim(voda) vardı. sonra 1800 mhz ihalesi oldu ve 2 firma kazandı. ilki aycell(telekom iştiraki) ve aria (iş bankası italya iştiraki). kamu hatları aycell ile başladı.
    turkcell ve telsim tuzu kuruydu ilk yapılan ihale şartnamesinde bu iki firmanın aboneleri 5 milyon a kadar sınırlı ve bu abone sayısını geçince yeni ihale gerekiyordu. Siyasi ilşkilerle birlikte bunlar hiç sıkıntı ve ek bedel ödemeden milyonlarca aboneye sahip oldular.
    Aycell de kamu kurumu olması dolayısı ile sıkıntı çekmiyordu ama aria yeni abone bulmakta zorlanıyor ve iflasın eşiğine gelmişken italya başkanı berlusconi nin şahsi girişimleri ve Başbakanımızın Osmanlı padişahı gibi yaklaşımı ile aria ve aycell birleşiverdi. İtalyan şirketi TIM i çok zengin olduğumuzdan kurtarmış olduk. Böylece dört adet rekabet etmesi gereken mobil şirket sayısı 3 e inmiş oldu. bu da rekabete aykırı bir tavır oldu. Devletin bu noktada devreye girerek 1 kontenjan için tekrar ihale yapması gerekmezmiydi? 3 gsm şirketi ve telekom birleşmiş neredeyse aynı fiyat ve taktiklerle bu milleti soyup duruyorlar. ha 4. sü olsa ne olur, pek bir şey farketmez ama yinede kitaba uygun olması gerekir.
    SİZCE TÜKETİCİ ALEYHİNE BİR DURUM YOK MU?

• 3g ihalesiyle beraber 4.operatör söylentileri de vardı. ancak sanırım yine birileri düğmeye bastı ve unutturuldu gitti. kolay kolay 4.operatörü göreceğimizi ben pek sanmıyorum
  • turkcell ikiye bölünmeden gsm konusunda doğru dürüst rekabet olmaz bu memlekette..Uzmanların görüşü rekabetin önündeki en büyük engel hakim operatörle diğerleri arasındaki inanılmaz uçurum.Müşteri sayıları birbirine yakın olsa rekabet asıl o zaman olur.Avea ben 2.ci olacam diye tırmalıyo,vodafone 2.ciği kaptırmiim diye feveran ediyo.Kimse ben birinci olucam diye hedef koyamıyor önüne.. ne komik ya da ne acı bir durum...ya da kısaca traji komik diyelim biz buna..
  • Valla ben 2 ye düşsün diyorum..

Avea ve Vodafone Birleşsin Vodafone Markasıyla

Yaklaşık 30 milyon Abone ile inanılmaz rekabet oluşur..
  • 4'ü 3'e düşüren,
    3'ü 5'e de çıkarabilir,
    her an her şey olabilir,
    illa 4 de kalacak diye bir şey yok
  • veycell veya
    satcell gelecekmiş
  • Ben orange firmasının türkiye ye gelmesini çok istiyorum

4. GSM ŞEBEKESİ NEDEN YOK?
  • Ne meraklısınız yabancı firmalara
  • quote:

Orijinalden alıntı: s.volkan

Valla ben 2 ye düşsün diyorum..

katılıyorum.
  • quote:

Ya böyle olacak ya da turkcell 2 ye bölünecek başka alternatif yok gibi gözüküyor
  • dh cell kuralım en iyisi
  • TCELL'E Türkiyeden rakip olacak biri göremiyorum , olacaksa yurt dışı bi firma gelecek.
  • 4.operatör kurulduğu gibi batar. Şartlar 4.operatör ü elvermiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SKELETER

4.operatör kurulduğu gibi batar. Şartlar 4.operatör ü elvermiyor.

4.operatör ara bağlantı ödemezse kazanır

Alacak ama vermeyecek ilk 2 sene..

yada sanal gsm takımlar dışındada kurulabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi s.volkan -- 5 Ağustos 2009; 15:01:18 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FeLisLynx

TCELL'E Türkiyeden rakip olacak biri göremiyorum , olacaksa yurt dışı bi firma gelecek.

Yurtdışından en kralı geldi de ne oldu?

S.çtı sıvadı..
  • Abone sayısı ile rekabet bir yere kadar olur, şöyle izah edeyim: 2 tane büyük firma olunca rekabet az olur, ve istedikleri zaman istedikleri türden satışlar yaparlar. Böyle 3 operatör olunca hepsinin ayrı fikri var ve kampanyaları başka oluyor, çeşitlilik oluyor...
    quote:

• Merhaba,

verdiğiniz bilgide hatalı olan noktalar var,

Aria firması müşteri bulamadığı için bu birleşmeyi yapmadı. 2,5 milyar $ + KDV vererek lisans aldılar [o ihalede 2 adet 1800 lisansı vardı ancak ikinci linsans için verilecek teklifler işbankası-tim ortaklığının teklifini geçmek zorunda olduğu için ikinci lisans satılamadı, telekom için ise rezerve edilen bir lisans vardı bu lisans daha sonra aycell olarak piyasaya çıktı.] ve bu arada diğer firmaların lisans sözleşmesinde yeni gelen operatör istediği takdirde mevcut iki operatörün ulusal dolaşım anlaşması yapma zorunluluğu maddesi vardı.
    yani aria talep ederse tcell ve o zamanki adıyla telsim kendi şebekelerini belli bir ücret karşılığnda arianın kullanımına açacak ve görüşmeleri taşıyacaklardı.

zaten 7 sene kadar önce pazarı komple eline alan ve rekabet olmayan bir pazarda iyice güçlenen bu firmalar pazara rekabet getiren bu yeni oyuncuya karşı bir tavır alarak ulusal dolaşıma yanaşmadılar, aria' nın girişimleri sonucunda bu iş için çok yüksek rakamlar talep ederek işi yokuşa sürdüler (aslında bu doğal bir tepki, firma kendi eliyle kendi bindiği dalı kesemez, ama zamanında imzaladıkları sözleşmede böyle bir madde var) böyle olunca da aria devlete başvurarak kanuni haklarını alamadıklarını şikayet etti.

Bu şikayet bürokrasinin engebeli yollarında bir türlü sonuca bağlanamadı nedense :)

Sonuçta kriz ortamındaki bir ülkeye 3 milyar $civarı bir para yatıran yabancı ortaklı aria hakkını uluslararası platformda aramaya karar vererek kendisine tanınan resmi haklarının kullandırılmaması nedeniyle uluslarası tahkim kuruluna başvurdu.

Ve bu başvuruda verdiği 3 milyar $ve sözleşme şartlarının ve vaatlerin arkasında durulmaması nedeniye 1,5 milyar $ tazminat olmak üzere 4,5 milyar $ talep etti.

Bir devletin bir şirkete tazminat ödemesinin yaratacağı kötü imajın oluşmaması ve o dönemde böyle bir rakamın bütçede büyük bir gedik açacak olması nedeniyle bir çözüm üretildi, aycell firmasına bir anda 4,5 milyar $ değer biçtiler ve aria' nın tahkim başvurusunu geri çekmesi karşılğında aycell firmasının kendileri ile birleşirme teklfinde bulundular.
    Berlusconininde gelip arabulucuk yaptığı o günlerde bu teklif kabul edildi, firmalar birleşti ve aria davadan vazgeçti.

bu birleşme sonunda şirkette iki adet olan lisansın bir tanesi devlete geri iade edildi. sonuç olarak ilk ihaleden kalan bir lisans ve aveanın iade ettiği bir lisans olmak üzere devletin elinde iki adet 1800 lisansı var ancak;

Bu 1800 lisanslarını alabilmek için zamanında ödenmiş olan 3 milyar$ ı geçecek bir teklif verecek bir firma çıkması gerekiyor ki şu ortama sizce bu parayı Türkiye gibi dalgalı deniz misali sürekli karışık bir ülkeye kimn yatırır?

not: tcell ve telsim kendi lisanslarını kaça aldı dersiniz:) kurulmalarını takiben 3-4 sene kadar sonra sadece 500 miyon $ + kdv ye :) ve bu iki güzide firmada bu bedelin kdvsini çok uzun yılları boyunca ödemediler. canım ülkem benim.

quote:

Orijinalden alıntı: yildiray35

Aslında ortada rekabet açısından hukuki bir sorun var. eskiden 900 mhz ihalesi ile sadece turkcell ve telsim(voda) vardı. sonra 1800 mhz ihalesi oldu ve 2 firma kazandı. ilki aycell(telekom iştiraki) ve aria (iş bankası italya iştiraki). kamu hatları aycell ile başladı.
    turkcell ve telsim tuzu kuruydu ilk yapılan ihale şartnamesinde bu iki firmanın aboneleri 5 milyon a kadar sınırlı ve bu abone sayısını geçince yeni ihale gerekiyordu. Siyasi ilşkilerle birlikte bunlar hiç sıkıntı ve ek bedel ödemeden milyonlarca aboneye sahip oldular.
    Aycell de kamu kurumu olması dolayısı ile sıkıntı çekmiyordu ama aria yeni abone bulmakta zorlanıyor ve iflasın eşiğine gelmişken italya başkanı berlusconi nin şahsi girişimleri ve Başbakanımızın Osmanlı padişahı gibi yaklaşımı ile aria ve aycell birleşiverdi. İtalyan şirketi TIM i çok zengin olduğumuzdan kurtarmış olduk. Böylece dört adet rekabet etmesi gereken mobil şirket sayısı 3 e inmiş oldu. bu da rekabete aykırı bir tavır oldu. Devletin bu noktada devreye girerek 1 kontenjan için tekrar ihale yapması gerekmezmiydi? 3 gsm şirketi ve telekom birleşmiş neredeyse aynı fiyat ve taktiklerle bu milleti soyup duruyorlar. ha 4. sü olsa ne olur, pek bir şey farketmez ama yinede kitaba uygun olması gerekir.
    SİZCE TÜKETİCİ ALEYHİNE BİR DURUM YOK MU?

• yakında biriçıkıpbuna dur der bence... harika bi operatör... yolunu gözlüyoruz
  • highjacker güzel açıklamalar yapmışsın ama bence her şey bu kadar göründüğü gibi şeffaf değil. birincisi Türk telekom'u satın alan oger'in belli bir hissesinin tim'e ait olması garip değil mi? ikinci olarak zamanında bu konu çok tartışıldı ve çoğu uzman kişiler aria'nın açtığı davayı Türkiye'nin kaybetmesi halinde dahil çok az bir tazminat ödeyerek kurtulacağını belirttiler. ancak biz ne yaptık, italyan dostumuzu üzmemek için olayı bir güzel kapattık ve tarihin en büyük Türkiye'ye yapılmış yabancı yatırımını hiç ettik.

ayrıca şu an 4. operatörün gelmemesinin en büyük sebebi avea'dır. 4.operatörün her operatörden iki milyon abone kaptığını farzedersek 36 milyon abonesinin iki milyonunu kaybeden Turkcell mi daha çok zarar eder, 12 milyon abonesinin iki milyonunu kaybeden avea mı?
  • highjacker,çok güzel bir süreç özeti çıkartmışsın tebrik ederim.Benim yıllarca üzerinde düşünüp de hala cevabını bulamadığım bir soru var.Tcell ve tlsim neden lisans bedellerini çok uzun yıllar sonra ödediler ve bu bedel gerçekten bir bedel mi yoksa peşkeş mi?soğan sarmısak parasına adamın birisi kepçe-dozer operatörlüğünden gsm operatörlüğüne terfi edip dünyanınn sayılı zenginleri arasına katıldı.Diğeride fazla zıpladığı için şapa oturdu ayrı konu.
    Neyse,böyle olur muz cumhuriyetlerinde ihaleler bize de susup oturmak düşer
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.