Şimdi Ara

4 adet ram takınca oyundan atıyor.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
254
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar sistemi yenilemiştim.Sıkıntısız çalışıyordu.2 Adet ram daha alayım dedim.Kingston fury 2x8gb 3600 mhz rgb takılıydı.Aynı marka aynı hız herşeyi ile aynı olan iki adet daha taktım 4x8 32 gb olsun diye.Hatamı ettim?Oyunundan atmaya başladı neden olur acaba?4 adet uyumsuz mu oluyor?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Biosdan xmp ram hızını 3600 den 3000 e aldım düzeldi.4 adet kullanırken 3000 mhz,2 adet kullanırken 3600 mhz böyle bişey varmı?4 taneside 3600 kullanamazmıyım?

• Herhalde Ryzen işlemcili sistem kullanıyorsunuz.
    Her ramin 4lü düzeni çalışmayabilir. Aynı marka model ram bile alsanız firmalar stoğundaki çipleri kullanırlar. Bir partide Micron diğer partide Hynix kullanabilir. Bu bile sıkıntı çıkarmaya yeterli.

• Sisteme takılan ram sayısı arttıkça mhz düşebilir bu gayet normal. Hepsini 3600 mhz de kullanmak istiyorsanız genellikle anakartın tavsiye edilen uyumlu denenmiş ram kitlerini almanız gerekebilir.

• Bulkathos kullanıcısına yanıt
    Peki sizce 4x8 3000 mhz mi, 2x8 3600 mhz mi kullanmalıyım?

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • linkuei L kullanıcısına yanıt

Render ya da Autocad tarzı programlarla çok haşır neşir değilseniz yani işiniz bu değilse günlük kullanım oyun vs için elinizdeki ramleri kullanın 3000-3200 mhz kullanın bir şey olmaz. 3600 mhz ve çift kanal daha iyi diyenler çıkacaktır elbet ancak bu sizde en fazla 4-5 fps fark yaratacaktır taş çatlasa. Ben olsam 4x 3000 ya da 3200 mhz takar kullanırdım. Elinizde hali hazırda 2 tane varsa bunu 4 yapmanıza gerek yok ama.

• Bulkathos kullanıcısına yanıt
    Vallaha başkan aldım bir kere.Ya böyle kullanıcam,yade iade olur mu bilmem olursa iade etsemmi bilemedim.Zannedersem aynı marka aynı model aynı hız olsa bile,üretici farklı zamanlarda farklı çipler kullanıyormuş.Hynix,samsung vb.Bana öyle denk gelmiş olabilir.O zaman kararsızlık olabiliyormuş bir yerde okumuştum.

belki buradan okumuşsundur ben bunu 15 senedir söylüyorum burada. 

• Jake Lockley kullanıcısına yanıt
    Bir daha açıklayabilirmisiniz kısaca lütfen?

corsair xms mesela çünkü ddr3'te artık abartı olmuştu bu olay her gün burada yaşıyorduk. içinde x çip olsun markaya gerek yok e adam sürekli tedarik edemiyor 23. haftada bu çip bir iki hafta sonra y çip kullanıyor e y çip kullandı diye de modelin ismini değiştirmiyor yine xms diye satıyor tipi aynı soğutucusu aynı hatta model no vs bile aynı ama üretim tarihine bakar olmuştuk artık bu kaçıncı hafta diye. bir arkadaşım bir hafta ram aradı sonra bir baktık ki aradığı seri benim makinemde takılı. kapattım sistemi söktüm ramleri adres istedim gönderdim kargoyla kendime yenisini aldım yani ikimiz de kafayı yemiştik çünkü. elindekini sat yeni kit al diyordum ben artık herkese. öyle bir şey olmuştur sana da artı amd 4 rami sevmez 3600 ise 3200 çalışabilir bu çok normal. anca samsung b die çipli olacak ki onlar da çok pahalı ve bulunmuyor anca öyle 3600 çalışır bende var 4x8 samsung ama yine bile tad vermedi intel sisteme taktım orada sorun yok. 3200 çalışıyorsa cl16 değil cl14 dene mesela max 1.4v verip. hız düşer ama gecikme de düşerse performans kaybı değil kazanımı olur çünkü ramde olay 3600 tane askerinin olması değil ateş dediğinde ne gecikme ile sürekli ateş açmalarıdır yani 3200 cl14, 3600 cl16'dan daha iyi olabilir sistemine oyununa windowsuna programına göre ama olmazsa da takılma 3200 cl16 kullan ryzende pek yapacak bir şey yok 2x16 aldım ben en sonunda.

• x4 adet bellek amd işlemcide sorun çıkarmaz.Sorun elinde 2x 3200 mhz vardır 3600 e çıkarırsın kullanırsın yine sorun olmaz.Ama sen gider 2x daha ekler 3200 leri 3600 kullanırsan işte o zaman sorun çıkarır o da işlemcinin modeline göre değişir.

Şimdi elinde 4x 3600Mhz bire bir aynı olduğundan emin olduğun bellekler varsa tek sorun ya bios ayarıdır yada bire bir aynı değildir chipleri

4x amd de çalışmaz diye bi kural yok. Ben yıllardır 4x kullanıyorum tek bi hata vermedi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 10 Eylül 2023; 12:38:14 >
  • Herşeyi aynı chipleride cpu-z programından baktım.sadece üretim tarihleri değişik.Ben ince bios ayarı bilmem.Takınca 2400 mhz de çalışıyor.Biosda 2 adet otomatik xmp yada docp neyse ayar var.Profil 1 ve 2 diye.Biri 3600 mhz,diğeri 3000 mhz.3600 yapınca oyundan atma yada donma yapıyor.3000 yapınca canavar gibi sıkıntı yok.Elle voltaj verme vs.olursa bilmem.

O zaman sorunun çözümü çok basit.Sonuçta bellek hızını arttırmayacaksın 3600MHz onu kullanacaksın.Bios ayarlarından XMP,docp neyse onları kapatacaksın.Bellek ayarlarını/değerlerini manuel tek tek girdiğinde 3600Mhz de sorunsuz çalışır..Ayrıca 4 kanal bellek kullanımı oyunlarda çok daha iyi akıcılık sağlar..

Forumda konusu var nasıl yapıldığına dair

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 10 Eylül 2023; 13:11:17 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.