Şimdi Ara

4.19 ve Üstü Kernellerde Çamur Görüntü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
1.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 4.19 ve sonrasında çıkan bütün kernellerde görüntüler artık çamur gibi, gölgelenme olması gereken yerlerde derin derin yuvarlak çizgiler var Gnome kullananlar görebilir bunu uygulama menüsünü açınca. Fedora, Manjaro, Arch, Ubuntu hepsinde denedim bu kernelleri ve durum berbat.

4.20 de dahil buna düzelir diye bekledik o kadar aynı çamur görüntü ondada var, 4.18 kernelde sorun yok, ben iyice gıcık kapmaya başladım şahsen Linux olayından. Bi yandan deb ve rpm paketleri yok edip yerine flatpak ve snap getirme çalışmaları, bi taraftan Gnome masaüstü yöneticisini iptal etmesi bu yetmez gibi Wayland diye saçmasapan bişeyle uğraşmaları..

Bu sefer 6 aya yakın aralıksız kesintisiz sadece Linux kullandım ama pamuk ipliğine bağlıyım her an silebilirim zaten Amd ile hiç uyumlu bir sistem değil.. Belkide Amd yüzünden böyle.

4.18.xx kerneldeki ekranın hali sorunsuz çizgi yok:

4.19.xx ve 4.20 kerneldeki ekran hali bu derin çizgiler var:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SerdarS. -- 11 Ocak 2019; 23:10:20 >

• İnternetten yada yerel kaynaktan video izlerkende bu çamurluğu ve çizgileri görüyorsunuz, sadece menü değil komple sistem çamura dönüyor 4.19 ve üstü kernellerde.
  • Hocam bende arch linux kernel 4.20deyim ve hiçbir sıkıntım yok. Ayrıca saçma dediğiniz wayland Xorg'tan çok daha temiz ve performanslı, fedora default hale getirmekle çok iyi yaptı bence. Nvidia inadını bırakıp destek verirse direk wayland'a geçeceğim.
  • Toriko kullanıcısına yanıt
    Hocam arch da kurdum 4.20 kerneldi en son baktığımda, onda da durum aynı. Arch Gnome arayüzü kurdum.

Wayland ne kadar sorunlu olduğunu anlamak için Steam üstünden yada normal bir oyun oynayarak görebilirsiniz, 50 -60 fps aldığım bir oyun Wayland olduğunda 20 - 35 arası fps alıyor, ve garip garip takılmalar oluyo oyunda, birde kablosuz mause ile atlamalar oluyor bizzat gördüklerim bunlar, onun dışında bi hatasını yada faydasını görmedim malesef.
  • Serdar, hangi dağıtım bu? Güncel çekirdeği Ubuntu'ya elle kurduysan firmware ile ilgili bir sorun yaşıyor olabilirsin. Fixed dağıtımlarda özel bir sebep yoksa çekirdek, GTK ve Xorg gibi öğelerin depodaki sürümlerini tercih etmen daha uygun. Aşağıdaki komutların çıktılarına bakalım. inxi paketini yükledikten sonra aşağıdaki komutların çıktılarına bakalım. Çıktıları sorun olan çekirdek altında alınız.

inxi -SMGxx
    dmesg | grep firmware
    dpkg -l | grep linux-firmware

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 11 Ocak 2019; 23:31:26 >
  • kelebekx3 kullanıcısına yanıt
    Bu resme aldığım Fedora, şu anki kernel sürümü 4.19.13 yani sistemin kendi kerneli güncellemeyle gelen.
    Arch kurdum bugün, ondada kernel 4.20 şuan, aynı çizgili görüntü ondada var tamamen kernel kaynaklı bir olay, 4.18 kernele çekince çizgiler kayboluyor.

Güncel kernel kullanma isteğim nedeni, bu Amd pil ile çalışınca işlemci gücünü ayarlayamıyor, en dip taban 1200mhz de çalışması gerekirken 800mhz'e düşürüyor frekansı o yüzden rezil bir kullanım var pilde kullanamıyorum, kernel güncellemesiyle düzelir diye bekleyip duruyorum aylardır, o düzelir diye beklerken şimdi de bu ekran olayı çıktı malesef.
  • linux-firmware paket sürümleriyle birlikte ilk 2 komutun çıktısını paylaşır mısın?

Bir de sistemi fişe takılıyken başlatınca durum ne oluyor kontrol edin. Belki dpm ile ilgili bir sorun da olabilir.

DPM deyince aklıma wiki'ye bakmak geldi. Şunu uygulamayı dener misin?https://wiki.archlinux.org/index.php/AMDGPU#Screen_artifacts_and_frequency_problem

Önerilen radeon-profile paketlerini kurup, DPM seçeneğini değiştirmeyi dene bakalım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 11 Ocak 2019; 23:55:32 >
  • Normalde hep fişte takılı başlıyor, diğer türlü denedim, zaten 15 tane acpi hatası var kernel hatası onlarda aylardır düzelmedi :S Teşekkür ettim, yarın o çözümleri de bir deneyim

quote:

[serdar@fedora ~]$ inxi -SMGxx
    System:
    Host: fedora Kernel: 4.19.13-300.fc29.x86_64 x86_64 bits: 64 compiler: gcc
    v: 8.2.1 Desktop: Gnome 3.30.2 wm: gnome-shell dm: GDM
    Distro: Fedora release 29 (Twenty Nine)
    Machine:
    Type: Laptop System: HP product: HP Pavilion Notebook v: N/A
    serial: <root required> Chassis: type: 10 serial: <root required>
    Mobo: HP model: 81FE v: 81.21 serial: <root required>
    UEFI: American Megatrends v: F.30 date: 07/27/2018
    Graphics:
    Device-1: AMD Wani [Radeon R5/R6/R7 Graphics] vendor: Hewlett-Packard
    driver: amdgpu v: kernel bus ID: 00:01.0 chip ID: 1002:9874
    Device-2: AMD Topaz XT [Radeon R7 M260/M265 / M340/M360 / M440/M445]
    vendor: Hewlett-Packard driver: amdgpu v: kernel bus ID: 04:00.0
    chip ID: 1002:6900
    Display: x11 server: Fedora Project X.org 1.20.3 driver: amdgpu
    compositor: gnome-shell resolution: 1920x1080~60Hz
    OpenGL:
    renderer: AMD CARRIZO (DRM 3.27.0 4.19.13-300.fc29.x86_64 LLVM 7.0.0)
    v: 4.5 Mesa 18.2.8 compat-v: 4.4 direct render: Yes

quote:

[serdar@fedora ~]$ dmesg | grep firmware
    [ 4.880311] [drm] Found UVD firmware Version: 1.91 Family ID: 11
    [ 4.881075] [drm] Found VCE firmware Version: 52.4 Binary ID: 3
    [ 20.101289] rtl8723be: Using firmware rtlwifi/rtl8723befw_36.bin

quote:

dpkg -l | grep linux-firmware (Bunda herhangi bir çıktı olmadı.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SerdarS. -- 12 Ocak 2019; 0:8:27 >

• Linux = sorunlar sorunlar ve sorunlar...
  • SerdarS. kullanıcısına yanıt
    Sorun firmware gibi görünüyor. Bu ekranda oluşan olaya color banding denir. yeni kernelle gelen sürücüler veya firmware sebep olabilir aklıma başka birşey gelmiyor. monitörün muhtemelen 6-bit yani kernelin ditheringı açması gerekiyor ama kernel monitörünü 8-bit algıladığı için dithering depth'ini yanlış ayarlamış gibi görünüyor monitör edid'ini elle girmeye çalış büyük ihtimalle problemini çözecektir. Veya kernelini 0 dan configure edip kendin için yeniden derle belki kernel paramtetrelerinden birisini değiştirerek de çözebilirsin, malum kullandığın kernel çok hantal hem performans olarak da geri dönüşü olacaktır.

Sanırım xorg.conf dosyana

Option "Dac6Bit" "on" eklemen gerekiyor kesin çözümmü emin değilim ama deneyebilirisn en azından birde bunları deneme yanılma yöntemiyle kontrol edebilirsin

Option "IgnoreEDID" "boolean" on/off

Option "CustomEDID" "string" get-edid komutuyla monitörün için bir edid dosyası elde edebilirisn.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gen2 -- 12 Ocak 2019; 14:43:49 >

• Çözümleri denedim arkadaşlar olmuyor adamların kernelden düzeltmesi gereken işler bunlar, Ubuntu ile bu renk sorununu yaşamıyorum şuan zaten bu adamlar sorunlu bişeyi güncelleme olarak vermiyor, bundan sonra Ubuntu + Arch kullanıyorum, gelecekte olacak yenilikleri ve aksaklıkları Arch ile takip edeceğim her paketin sürekli güncel olması sebebiyle, Stabil kullanımı Ubuntu devam başka türlü çekilecek dert değil...

Amd ile Linux kullanmak böyle bişey olsa gerek.
    Aşağıdaki komutları dener misin? Ardından sistemi yeniden başlatacaksın.

su

echo high > /sys/class/drm/card0/device/power_dpm_force_performance_level

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 15 Ocak 2019; 0:18:42 >
    Bir müşterim AMD PC'sine Hackintosh kurmamı istemişti ve o zaman gördüm AMD'de sadece Hackintosh 'un AMD'ye özel modifiye edilmiş versiyonları çalışıyordu; orada AMD dediğini görünce bahsedeyim dedim. Onun dışında cok eski bir PC'ye zamanında FreeBSD 7.4 kurmuştum fakat kernel kararsızlığı yüzünden kötü çalışıyordu, sadece 2 alt sürüm düşürerek FreeBSD 7.2 kurunca süper sorunsuz çalışmıştı. Yani kernel sürümleri arasında bu tarz sorunlar olabiliyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 4.19 un tek güzelliği kendi açımdan powersaving sistemi daha gelişmiş. Diğer türlü 4.18 daha az buglu tabiki dediğim gibi kendiniz derlemediğiniz sürece kernel performansları değişebilen şeyler..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bugün gelen 4.20.3 ve önceki 4.20.2 ile birlikte yeni bir dert daha eklendi
    Artık yarım saatte bir bağlantı kopuyor wifi soru işaretine dönüyor wifi menüsünden kapat aç yapınca düzeliyor.

Arch üstünde şuan ki durum budur, kernel kaynaklı nur topu gibi bir hatam daha olmuş oldu.

Ubuntu'dan başka bişey kullanmayacağım, fazla güncellik başa bela günde 200mb güncelleme mi olurmuş üstelik hiç bir dert çözülmediği gibi yenileri ekleniyor.. Gözünü seveyim ubuntunun kernel kaynaklı pilde yavaş çalışma olayı dışında üstteki hiç bir sorun yok şuan.

Arch kötü diye demiyorum, kernel kötüyse arch ne yapsın..
  • Bir Linux dağıtımının kendi paketlerinden Linux kurulmasını önermekteyim.

Üstelik pil için PowerTOP uygulamasına bakabilirsin. Bağlantısını aşağıda veriyorum:

https://01.org/powertop/
    Yerinde olsam kendi kernelimi kendim derlerdim ben konfigürasyonunu elle yapıp kendim derliyorum hem boyutu çok küçük oluyor hemde stabil bahsettiğin problemlerin hiçbirini yaşamadığım için bilgi sahibi değilim ancak tahminimce kernel konfigurasyonuyla alakalı (yani eğer diğer dağıtımlarda farklılık gösteriyorsa)

Bir de anlamadığım konu hem her paketin en güncelini istiyosunuz hemde karşılaştığınız buglar yüzünden dağıtımı kötülüyosunuz derdiniz ne anlaşılmıyor eğer stabilite istiyosanız
    buyrun

Gentoo,Slackware,Debian

ellerinizden öper.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gen2 -- 18 Ocak 2019; 8:56:1 >
  • 
Sayfa: 1

Benzer içerikler

- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.