Şimdi Ara

3g/4g portatif wifi modem imei kaydı hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
4.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Forumda başka sitelerde de aradım fakat bulamadım

Ben yurt dışında yaşıyorum ve burada interneti portatif 3g/4g wifi modem ile kullanıyorum (huawei 5577c) modem fiyatı yaklaşık 200-250 TL ya tekabül ediyor

Türkiyeye geldiğim zaman, yeni yasaya göre bu cihazı 1500 TL' ya kayıt ettirerek mi kullanmam gerekiyor.

Eğer öyle ise çok saçma değil mi? Yine kayıt parası verelim onda sıkıntı yok ta 250TL lık modem de aynı kategoriye mi giriyor. Tüketici hakları mahkemesine başvursak bunla ilgili bir değişiklik yaparlar mı?

Bilgisi olan biri varsa cevaplarsa sevinirim.

• IMEI numarasına sahip her cihaz kayıt edilmesi gerekiyor. 20 yıllık eski tuşlu Nokia telefon bile olsa kayıt zorunlu. Cihazın ucuz olması fiyatı önemli değil. Tüketici hakem heyetinin sizin durumunuzla bir alakası yok.

Turist olarak gelenler için nasıl bir uygulama var ondan emin değilim.
  • kalıcı olarak Türkiye de duracaksanız cihazınızı değiştirmeniz çok daha mantıklı olacak.
  • şöyle birşey okudum ama tarih 2015 yılına ait.

Gurbetçi vatandaşlar Türkiye' ye geldiklerinde telefonları 120 gün kapanmayacak deniliyor.

mesela ben izine geldiğimde cihazı kullanabileceğim sanırım o zaman... ama dediğim gibi eski tarihli bir yazı
  • modem için aynı şartlar olmaz saçmalık telefonlar içindi... bence kayıt edilmesinede gerek yoktur... emin olmak için GSM operatörlerinden birine sor...
  • yurt dışından getirdiysen cihazı evet kayıt yaptırmak zorundasın ilk kullanımdan itibaren 45 gün süre içerinde kayıt yaptırmassan cihaz bağlantıya kapatlır
  • quote:

Orijinalden alıntı: detanaoq

modem için aynı şartlar olmaz saçmalık telefonlar içindi... bence kayıt edilmesinede gerek yoktur... emin olmak için GSM operatörlerinden birine sor...
    Arabanın bile IMEI kaydı gerekiyor bu ülkede. Hey yavrum heyyyy....

"mercedes benz hermes imei", "mercedes benz me connect imei" diye araştır google'da bir görürsün. Bavulla para verdik bir de üstüne bununla uğraştık zamanında...
  • detanaoq kullanıcısına yanıt
    modem zaten gsm tabiki gerek var
  • Telefona imei atan varmı arkadaşlar superbox çalışıyor mu 4g de. Bende deneme yapacam one plus 7 pro da
  • Ragnorak R kullanıcısına yanıt
    Superbox hattını kendi modemi dışında hiçbir cihaza açmıyor Turkcell diye biliyorum.

Telefon ithalatçıları ne kadar ödüyor acaba imei kaydı için?
    Mesela 350 TL ye satılan tuşlu telefonu ithal eden, 200 TL ye satılan mobil modemi ithal eden ne kadar ödüyor acaba.

Millet Iphone getirip vergi kaçırmasın diye yaptılar ama ucuz cihazlarda tam bir saçmalık. Fatura tutarının %10 -15 i gibi vs olsa en azından bir mantığı olur
  • alibaba A kullanıcısına yanıt
    İthalatında veya imalatında, IMEI başına 97 kuruş ücreti var. (2020 yılı için)

quote:

Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Tebliğin Kayıt ücreti başlıklı 11 inci maddesinde (2) Kayıt altına alınacak ithal veya imal edilen IMEI numaraları için yatırılacak kayıt ücreti; her yıl Maliye Bakanlığınca belirlenen yeniden değerleme oranı doğrultusunda tekrar hesaplanır. Hesaplamalarda kesirler tama iblağ edilir hükmü yer almaktadır. Bu çerçevede; 01.01.2020 tarihinden itibaren kayıt altına alınması talep edilen her bir IMEI için yatırılması gereken IMEI kayıt ücreti 97 Kuruş olarak belirlenmiştir. IMEI Kayıt Ücretinin Yatırılacağı Banka Hesabı IBAN Numarası IMEI kayıt ücretleri herhangi bir Ziraat Bankası Şubesi aracılığı ile KURUMSAL TAHSİLAT İŞLEMLERİ- BTK MOBİL CİHAZ KAYIT SİSTEMİ menüsünden İTHALAT NUMARASI ile yatırılmalıdır, önemle duyurulur.

3g/4g portatif wifi modem imei kaydı hakkında
    https://www.mcks.gov.tr/haberler

• 97 kuruş şaka gibi.
    Sim kartlı modem getirtsek yurtdışından 1500 TL ödeyeceğiz, ithalatçı getirirse 1 TL den bile az ödeyecek. Müthiş.
  • Bu iş Anayasa Mahkemesine gitmeden çözülmez. İmei kayıt zorunluluğu haberleşme özgürlüğünün engellenmesinden ve özel hayatın gizliliğinin ihlalinden başka bir şey değil.
    Bütün devletler imei numarası ile vatandaşlarını takip ediyor ama Türkiye'de bazı asalaklar kan emmeye devam etsin diye kayıt zorunluluğu var.
  • Ben yurtdışında çalısıyorum ağırlıklı olarak ama türkiyedede ofisim var, yurtdışında alınmış IMEI olan modemin (sim kartlı) telefondan farkı yok orası anlaşıldı (bir modemim kilitlenmişti türkiyede) ancak soru şu:

Cıhazı 45(?) gün aralıksız kullanırsammı kapanıyor yoksa kullanım günlerinin toplamındamı? yani aradan örneğin üç ay geçtikten sonra son kullandığım günlerin üstünemi ekleniyor acaba türkiyeye (tekrar) getirdiğim aynı cihazın kullanımı?

bukadar ince hesap yapana kadar illaki sırf türkiyede kullanım için ayrı bir cihaz alınması daha makul gibi görünüyor ama yinede bir bilgisi/tecrübesi olup paylaşan olursa sevinirim tşkler

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.