Şimdi Ara

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) (94. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
2.620
Cevap
125
Favori
210.577
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 9293949596
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İşte o dışarıdan geçen katmanı atmaya başlıyor. Yarısından sonra filament ittirmeye başlıyor. Nesne boyutu küçüldükçe nesnenin ilk katmanınıda atmıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jamiryuu

İşte o dışarıdan geçen katmanı atmaya başlıyor. Yarısından sonra filament ittirmeye başlıyor. Nesne boyutu küçüldükçe nesnenin ilk katmanınıda atmıyor

O zaman merkezlemeden sonra bosa akıs verdirin.
    baslangic koda asagidaki bilgileri ekleyin
    G92 E0 ;zero the extruded length
    G1 F200 E7 ;extrude 7mm of feed stock
    G92 E0 ;zero the extruded length again
  • Bu kod var hatta e3 idi dedim 5 yapayım garanti olsun ama gene aynıydı akşama 7-10-15 denicem teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jamiryuu -- 28 Nisan 2016; 15:42:48 >
  • Merhaba 3d yazıcımı tamamladım fakat birkaç sorunla karşılaştım. Forumda aradım ama daha önce sorulduysada gözden kaçırmışım. Marlin olarak internette sigma 3d nin parçalarının çizimlerinin olduğu yerde verileni kullanıyorum. Şimdi ilk sorunum thermal runaway sorunu bu soruna ne deden oluyor. Bazen bir saatlik baskıda sorun çıkmazken, bazende daha ısıtırken 2-3 kere çıktığı da oluyor. Nasıl çözebilirim, nedeni nedir bunun? İkinci sorunum z ekseninde kalibrasyon sorunu yok onu inceledim, çıktılarda xy ekseninde sorun yok ama z de bazen sorun çıkıyor. Sanki yükselmesi gerekirken yükselmiyor, geçen küp basmak istediğimde yarıdan sonra küpün içine girdi nozzle bir süreden sonra, bu extruderde kullanılan küçük dişliyi basmak istediğimde parça yarı boyutunda çıktı. Z ekseni baskı sırasında yeterince yükselmiyor gibi bazen. Bazen güzel baskı alabiliyorum ama. Gcode için cura kullanıyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

• quote:

Orijinalden alıntı: batuaydnnn

Merhaba 3d yazıcımı tamamladım fakat birkaç sorunla karşılaştım. Forumda aradım ama daha önce sorulduysada gözden kaçırmışım. Marlin olarak internette sigma 3d nin parçalarının çizimlerinin olduğu yerde verileni kullanıyorum. Şimdi ilk sorunum thermal runaway sorunu bu soruna ne deden oluyor. Bazen bir saatlik baskıda sorun çıkmazken, bazende daha ısıtırken 2-3 kere çıktığı da oluyor. Nasıl çözebilirim, nedeni nedir bunun? İkinci sorunum z ekseninde kalibrasyon sorunu yok onu inceledim, çıktılarda xy ekseninde sorun yok ama z de bazen sorun çıkıyor. Sanki yükselmesi gerekirken yükselmiyor, geçen küp basmak istediğimde yarıdan sonra küpün içine girdi nozzle bir süreden sonra, bu extruderde kullanılan küçük dişliyi basmak istediğimde parça yarı boyutunda çıktı. Z ekseni baskı sırasında yeterince yükselmiyor gibi bazen. Bazen güzel baskı alabiliyorum ama. Gcode için cura kullanıyorum. Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler

Thermal runaway hatasi duzensiz sicaklik yukselip dusmesinden dolayi olur. Termistorunuzu kontrol edin. Thermal runaway soyle oluyor. Diyelim 230 dereceye ayarladiniz, o sicakliga ulasinca alet isitmasina ragmen sicaklik set edilen sicakligim altinda 2 dakikadan fazla kalesa yazilkm dengesizik oldugunu varsayip hata verir.
    Z eksenindeki yalari gevsetin, onlar zoeluyordur muhtenelen ya da z asansor motor ve stabilize ayni eksende degildir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Jamiryuu

İşte o dışarıdan geçen katmanı atmaya başlıyor. Yarısından sonra filament ittirmeye başlıyor. Nesne boyutu küçüldükçe nesnenin ilk katmanınıda atmıyor

Skirt baskının başlangıç aşamasında çok önemli. Neredeyse hiçbir zaman nozzle masaya temas ettiğinde uygun miktarda plastik çıkaramıyor. Bu sebeple skirt'ün basılan cisme olan mesafesini ve kaç sıra halinde basılacağını objeye göre belirlemek gerekiyor. Küçük bir cisim basıyorsanız skirt'ü 25-30 mm mesafede basabilirsiniz veya 1-2 sıra yerine 3-4 sıra basabilirsiniz. Ayrıca skirt, ilk tabakanızın kalınlığını da anlamanıza fırsat veriyor. Skirt iyi yapışmıyorsa (tabii ilk başladığı anda değil, biraz ilerlediğinde ve yeterli plastik çıkmaya başladığında) nozzle'ın yüksekliği çok fazla demektir. Baskıyı durdurup Z yüksekliğini tekrar ayarlamak gerkir (veya baskı devam ederken Z gijonları ile oynayıp yüksekliği olması gereken hale getirebilirsiniz).

• Saolun hafta sonu denemeler yapıcam
    Buda az önceki baskım

Bu mesaja eklenen görseller:

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

• Cura ayarlarını atabilecek var mı?

• Kristal powerabs numune isteyenler isim soyisim adres ve telefon bilgilerini ozelden paylasirsa sali gunu kargolayacam insallah
    Bu mesaja eklenen görseller:

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

• Serkan Bey, tebrikler çok güzel görünüyor. Denemek isterim.

ABS çok kullanmayan biri olmama rağmen PowerABS'yi çok başarılı buldum ve şu anda rutin olarak kullanıyorum. Özellikle yüzey kalitesi çok başarılı oluyor, PLA'dan daha iyi bence. Ayrıca fan kullanılabiliyor olması da büyük bir avantaj.

Aşağıdaki resimde Serkan Bey'lerden temin ettiğim PowerABS ile basılmış bir obje var. Kesitler birbirleri ile çok güzel birleştiğinden neredeyse hiç kesit yapısı görünmüyor, yüzey çok pürüzsüz. 215 derececede bastım, 30 mm/sn sabit hızda (infill ve perimetreler dahil tüm yapıları aynı hızda yazıyorum ve mümkün olan en düşük retract ayarlarını kullanmaya çalışıyorum. Bu sayede nozzle'da çok fazla basınç değişikliği olmadığından çıkan plastik hacmi çok değişmiyor, bu da yüzey kalitesine yardımcı olabiliyor), 72 derecede PEI kaplı bed'de yapışma sorunu hiç olmuyor.

• Serkan Bey, tebrikler çok güzel görünüyor. Denemek isterim.

ABS çok kullanmayan biri olmama rağmen PowerABS'yi çok başarılı buldum ve şu anda rutin olarak kullanıyorum. Özellikle yüzey kalitesi çok başarılı oluyor, PLA'dan daha iyi bence. Ayrıca fan kullanılabiliyor olması da büyük bir avantaj.

Aşağıdaki resimde Serkan Bey'lerden temin ettiğim PowerABS ile basılmış bir obje var. Kesitler birbirleri ile çok güzel birleştiğinden neredeyse hiç kesit yapısı görünmüyor, yüzey çok pürüzsüz. 215 derececede bastım, 30 mm/sn sabit hızda (infill ve perimetreler dahil tüm yapıları aynı hızda yazıyorum ve mümkün olan en düşük retract ayarlarını kullanmaya çalışıyorum. Bu sayede nozzle'da çok fazla basınç değişikliği olmadığından çıkan plastik hacmi çok değişmiyor, bu da yüzey kalitesine yardımcı olabiliyor), 72 derecede PEI kaplı bed'de yapışma sorunu hiç olmuyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: DrMaestro

Serkan Bey, tebrikler çok güzel görünüyor. Denemek isterim.

Baskiniz gercekten cok guzel. Elinize saglik. Ayarlar konusunda katiliyorum, bazi arkadaslar guzel baski almak isterken cok hizli basiyor. Retract konusunda da haklisiniz, 1mm uzeri retract sorun yapar, ayrica retract hizi da 20-30mm/s arasinda baski parcasina bagli degisir. Cok bosta gezme varsa 30mm/s mantikli ama normalde yavas olmasi dediginiz gibi baskinin duzenli olmasini saglar, fakat yavas retract da uzun bosta gezmelerde aralarda iplikler yapar.
    Adresinizi bana yazin kristal powerabs gondereyim, kristalin yuzey kalitesi normal pabsa gore bir adim onde gibi duruyor ama testleri tam yapmak lazim. En iyi test kullanici testidir :)

Duzeltme : Izniniz olursa baskiyi facebook grubunda paylasmak isterim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanc -- 30 Nisan 2016; 19:42:02 >

• quote:

Orijinalden alıntı: DrMaestro

Serkan Bey, tebrikler çok güzel görünüyor. Denemek isterim.

Elinize sağlık baskı kalitesi çok iyi olmuş. Bu baskının config ve stl dosyasını paylaşabilir misiniz denemek isterim.

• Merhaba arkadaşlar, PRUSA ve SIGMA3D makinalarımda sonra elimde kalan bazı malzemeleri yeni printer yapmaya vaktim olmadığı için uygun fiyata satıyorum.
    İlgilenen olursa mesaj atabilir. Topluca satacağım parça parça satmayacağım.

sanalpazar yada sahibinde de piyasa değeri sanırım 450-500 TL falandır. 350 TL ye isteyene vereceğim.

1 ADET --> RAMPS 1.4 KONTROL KARTI
    4 ADET --> DRV8825 STEP SÜRÜCÜ
    6 ADET --> ENDSTOP
    5 ADET --> 4 PİN SOKET KABLO
    1 ADET --> EXTRUDER VİDA YAY SETİ
    2 ADET --> 5X8 ESNEK KAPLİN
    10 ADET --> GT2 5MM KASNAK
    8 ADET --> LME8UU RULMAN (SİGMA 3D)
    4 ADET --> SC8 RULMAN (SİGMA 3D)
    14 ADET --> SERT YAY
    12 ADET --> LM8UU RULMAN (PRUSA)
    2 ADET --> 2 METRE GT2 KAYIŞ
    1 ADET --> NTC3950 TERMİSTÖR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kocaoglu -- 2 Mayıs 2016; 12:01:50 >

• razor9119 kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim, Sigma3D'nin eline sağlık :)

Baskı içinhttps://www.youmagine.com/designs/aria-the-dragon adresinden stl dosyasını indirebilirsiniz.

Config dosyası derken tam olarak neyi kastettiniz, anlamadım. Baskıyı Simplify3D programı ile aldım, orada çeşitli process'ler var, PowerABS için yaptığım process'i kullandım. Onların fff uzantılı preset dosyaları oluyor, isterseniz onu gönderebilirim.
  • Aslında iyi olur. Firmware olarak thingiverse'deki firmware'i mi kullanıyorsunuz?
    Vakit ayıramadığım için artık kaliteli baskı görünce yazılım tarafında iyi bir düzeyde bırakmak istiyorum makineyi :)
  • razor9119 kullanıcısına yanıt
    https://www.wetransfer.com/downloads/81e79be0239d79433ae5137f427ea07520160502214130/42c59e0fd7cdae97bf24048091c740d620160502214130/bf27bc linkinden fff dosyasını indirebilirsiniz, link 9 mayısa kadar aktif kalacak.

Firmware'i en son 2015 Mayıs ayında güncellemiştim, thingverse'deki o versiyon mu bilmiyorum. Şu an Marlin'in son sürümünün çıkmasını bekliyorum, release candidate 6 çıktı, yakın zamanda yayınlarlar son halini diye düşünüyorum.

• elimde fazladan 5 adet moons marka nema 17 motor var 80 tlden satıyorum ilgilenen arkadaslar pm atabilir.

17HS1402-02

• Filament gelmeme sorununa skirti 4 yaparak çözüm bulmuştum geçen 2 gündür sorun yoktu ama bugün gene aynı olmaya başladı. Skirt 4 onu atıyor filament yok, ilk katmanı atıyor filament yok, 2. kata geçiyor yarısından sonra filament gelmeye başlıyor bunun sebebi nedir ? Tam bi çözümü var mıdır ? Yoksa skirti arttırmaya devam mı ?
  • Jamiryuu J kullanıcısına yanıt
    Eğer bastığınız obje küçükse, 10 mm öteye çizdiğiniz skirt sayısı 4'ün üstünde olsa bile yeterli filament çıkışı oluşmayabilir. Sonuçta belirli bir uzunlukta filamenetin çıkmış olması gerekiyor. Skirt mesafenizi arttırmayı denetebilirsiniz. Kullandığınız filamentin özellikleri de önemli. Baskı yaptığınız sıcaklıkta filament çok akışkan bir kıvamda ise, baskı başlamadan çok fazla miktarda materyel akıyor ve baskı başladığında nozzle boşalmış olduğundan yeterli madde çıkışı gerçekleşmiyor olabilir (mesela Ninjaflex gibi esnek filamentler çok akışkan olabiliyor). Daha düşük sıcaklıkta basmak materyeli daha az akışkan hale getirebilir.

Ben baskı başlamadan önce, extruderi 4-5 cm mesafeye yükseltiyorum. Sonra baskı komutu verdiğimde extruder home pozisyonuna gittiğinde, önce X ve Y akslarını sıfırlıyor. Z aksı da bundan sonra aşağıya doğru inmeye başlıyor. Ben bu evrede extruder motorunu, nozzle'dan filament çıkışı gerçekleşene kadar elle çeviriyorum ve bir pens ile nozzle'dan çıkan filamenti atıyorum. Bu sayede skirt'e başlarken nozzle'da filament mevcut olduğundan daha erken basmaya başlıyor.

• 
Sayfa: önceki 9293949596
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.