Şimdi Ara

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) (85. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.620
Cevap
125
Favori
210.590
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8384858687
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Teşekkürler cevaplarınız için dediğiniz gibi sorun nozzlela tabla arası mesafe ve min layer time 1 sn ayarlanmasından ötürü hemen baskı alıp paylaşıcam
  • faradayn kullanıcısına yanıt
    Merhaba,

Kullandığınız dilimleme yazılımı nedir ?
  • esthe19 E kullanıcısına yanıt
    Filament nedir ?

Kağıt bed arasından rahat değil tatlı tatlı sürtünerek geçecek şekilde ayarlama yapmalısınız ve 4 köşede de eşit olmalı bu olay. Akabinde bu (http://www.thingiverse.com/thing:39566 ) dosyayı bastırarak ne kadar doğru bir tabla ayarı yaptığınızı görebilirsiniz. 4 köşede de eşit sonuç vermesi çok önemli, dengesiz olan köşede kalkma, kıvrılma yapar, baskı kalitesini de olumsuz etkiler.

Fotoğrafa baktığımda sıcaklığın yüksek geldiği, yada malzemenin fazla akıp dışarı taştığını görüyorum. Bu sebepten kullandığınız filament tipine göre sıcaklığı düşürerek yeniden baskı alabilir, aynı zamanda extruder kalibrasyonu yaparak en doğru miktarda filament akışını sağlayarak dışarı taşmaları önleyebilirsiniz.

Son olarak Z ekseni gijonlarını kontrol etmenizi öneririm dönüşte olası bir yamukluk var ise yine bu dalgalanmaları yapabilir.

Kolay gelsin.

• powerabs kullanıyorum. gijonlarda yamukluk var ama bu durumu nasıl düzeltebilirimki. üst kısımı yeniden mi takmalıyım.gijonları yukarda sabit tutan parcları.
    ısıyı düşürücem birde öyle deneyim tatlı bimsürtünme olucak tamamdır bide o şekilde baskı alıp denicem. teşekkürler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuforhan

Merhaba,

Kullandığınız dilimleme yazılımı nedir ?

Merhaba, cura kullanıyorum.

• esthe19 E kullanıcısına yanıt
    Gijonlar yamuksa değiştirmekte fayda var. Ufak bir ücret ile birçok yerde bulunabiliniyor.

PowerABS için 210 -220 arası bir derece deneyin. Extruder kalibrasyonunu da unutmayın.

Kolay gelsin.
  • faradayn kullanıcısına yanıt
    Basmaya çalıştığınız parçanın Thingiverse adresini verir misiniz bende bir bakayım Cura da sizin göstermiş olduğunuz yerleri boş mu bırakacak.
  • quote:

Basmaya çalıştığınız parçanın Thingiverse adresini verir misiniz bende bir bakayım Cura da sizin göstermiş olduğunuz yerleri boş mu bırakacak.

http://www.thingiverse.com/thing:922740

Aslında modelde sıkıntı görünmüyor. Gösterdiğim yerler civata delikleri.

• Evet bende baktım şimdi Cura da sıkıntı gözükmüyor. Çok garip bir hata çünkü sadece vida delikleri değil, ince yerleri de atlamış gözüküyor. OK işareti ile gösterdim. Extruder az akıtmamış, bilerek atlamış gibi yani oraları.

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

Bir fikir yürütemiyorum şimdi ancak @serkanc ve @ozgurtheking abilerim belki yardımcı olabilirler, bizden daha bilgililer kendileri

• quote:

Evet bende baktım şimdi Cura da sıkıntı gözükmüyor. Çok garip bir hata çünkü sadece vida delikleri değil, ince yerleri de atlamış gözüküyor. OK işareti ile gösterdim. Extruder az akıtmamış, bilerek atlamış gibi yani oraları.

Bir fikir yürütemiyorum şimdi ancak @serkanc ve @ozgurtheking abilerim belki yardımcı olabilirler, bizden daha bilgililer kendileri

Serkan beyin çok kafasını şişirdim buradan sorayım dedim bende :) aslında kalibrasyon veya flow sorunum yok herşeyi düzgün ayarladım. Sadece z-wobble problemim var oda gijonumun "s" şeklinde olmasından kaynaklı. Vakit bulupta sanayiye gidemedim yenisini almak için. Başka hiçbir baskıda böylesi bir sorunla karşılaşmadım. Dikkat ettiyseniz alttaki brim katmanı çok düzgün ve net. Üstelik malzeme de genelde beğenilmeyen esun. Başka bir örnek baskımı ekliyorum ne demek istediğim daha anlaşılır olabilir.
    Bu mesaja eklenen görseller:

• ilk olarak merhaba. artık bir 3d yazıcı sahibi olmak istiyorum. eskiden reklamcıydım. sigma profille bol bol pano yapıyorduk. ayrıca küçük çaplı (60x60cm boyutunda) 2 eksenli strafor kesim makinası yapmıştım. bu konuda az çok tecrübem var. hatta eski günlerden kalma 1boy 20x20 profil ve 1 kaç step motor davardı evde. ki 3 ay önce talihsiz bir kazayla evimizin oturduğumuz dairesi tamamen yandı. eyse goygoyu bırakırsak, nereden başlamam gerekli? parçaları nereden temin etmeliyim? een uygun plan neddir? yardımcı olursanız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: faradayn

quote:

Evet bende baktım şimdi Cura da sıkıntı gözükmüyor. Çok garip bir hata çünkü sadece vida delikleri değil, ince yerleri de atlamış gözüküyor. OK işareti ile gösterdim. Extruder az akıtmamış, bilerek atlamış gibi yani oraları.

Serkan beyin çok kafasını şişirdim buradan sorayım dedim bende :) aslında kalibrasyon veya flow sorunum yok herşeyi düzgün ayarladım. Sadece z-wobble problemim var oda gijonumun "s" şeklinde olmasından kaynaklı. Vakit bulupta sanayiye gidemedim yenisini almak için. Başka hiçbir baskıda böylesi bir sorunla karşılaşmadım. Dikkat ettiyseniz alttaki brim katmanı çok düzgün ve net. Üstelik malzeme de genelde beğenilmeyen esun. Başka bir örnek baskımı ekliyorum ne demek istediğim daha anlaşılır olabilir.

Hocam bas sisirme diye bir sorun olmaz :) oncelikle gijon cok yamuksa sokup, elle duzeltebilirsiniz. Yenisini alsaniz da yamuk gijon cikar. Inanin gijonu duzeltmek sorun degil. Vazo modunda bastiysaniz orda wobble belli olmaz. Esuna bu konuda kotu diyen ben hic duymadim, sadece reprap forumunda onceki yillardaki bir postu paylastim.
    Siz esun satan arkadaslara powerabs sorun bakin size neler diyecek :)

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Merhabalar,
    Bir süre önce Serkan Bey'den temin ettiğim sigma yazıcım ile çeşitli baskılar aldım. Z-wobble problemi dışında ilk defa bu problemle karşılaştım. Ne denediysem sonuç alamadım. Sanırım infill gap problemi deniyor buna. Çözüm konusunda bir fikri olan varmı?

Doluluk: %100
    Layer height: 0.2
    Shell thickness: 1.2-2.6 arası değerleri denedim
    Print Speed: 40mm/s
    Infill overlap: %15 - %100 arasında tüm değerleri denedim
    Initial layer line width: %200 'e kadar denedim
    Minimal layer time: 20s

Teşekkürler.
    Halim.

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

%100 dolulukta sapitiyor cura. %25de dayni sorunu yapmaz, ustunu kapatir muhtemelen

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Merhaba

Parça listesinihttp://s3.dosya.tc/server8/2cnfaq/Sigma3D_PART_LIST_v40_11022016.pdf.html
    Bu adresten indirebilirsiniz. Parçaları @ozgurtheking abimiz den kit olarak temin edebilir siniz. Plastik parçaları da benden alabilirsiniz dilerseniz.

Elektronik parçaları aliexpress den alırsanız ucuza gelmiş olur.

Kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: serkanc

quote:

Merhabalar,
    Bir süre önce Serkan Bey'den temin ettiğim sigma yazıcım ile çeşitli baskılar aldım. Z-wobble problemi dışında ilk defa bu problemle karşılaştım. Ne denediysem sonuç alamadım. Sanırım infill gap problemi deniyor buna. Çözüm konusunda bir fikri olan varmı?

Teşekkürler.
    Halim.

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

%100 dolulukta sapitiyor cura. %25de dayni sorunu yapmaz, ustunu kapatir muhtemelen

Powerabs'ye laf atanın alnını karışlarım :) pla bana daha uygun olduğundan şimdilik pla kullanıyorum. Gijonları sanırım 3 kere söküp düzeltmeye çalışıp tekrar taktım. Bir tanesi iyi ama diğeri olacak gibi değil "S" şeklinde bu nedenle düzeltemedim. Müsait bir zamanda bakacağım artık çaresine.

Diğer konuda birkaç deneme daha yaptım. Doluluğu %25'e çektim fakat değişmedi. Ama sorunu çözdüm sanırım. Sıkıntı çıkaran kısım kabuk kalınlığı. 1.6mm - 4 mm aralığını denemiştim. Bunu 0.8'e çekince üzerini kapattı. Başta birşey değişmedi sandım zira içini yine bozuk yaptı. Fakat sabah baktığımda üzerini kapatıp bitirdiğini gördüm. Resmini akşam paylaşırım artık. Initial layer width kısmını da %100'e ve Infill overlapı %25'e düşürünce tabandaki saçmalıkları da yapmadı. Muhtemelen bu 3-4 ayar birbirini çok etkiliyor minimal değerde tutmak lazım.

• quote:

Yurtdışındaki Reprap projesine uygun kendi tasarımımız olan cihazla devam ettiğimiz için başlık adını ve ilk mesajı değiştiriyorum.. Konuya girenler hala eski printer ile uğraştığımızı düşünüyor. O nedenle bu ilk mesajı daha güncel tutmaya karar verdik....

bu yazıcının fiyatı nedir?

• quote:

quote:

quote:

Merhabalar,

Teşekkürler.
    Halim.

Powerabs'ye laf atanın alnını karışlarım :) pla bana daha uygun olduğundan şimdilik pla kullanıyorum. Gijonları sanırım 3 kere söküp düzeltmeye çalışıp tekrar taktım. Bir tanesi iyi ama diğeri olacak gibi değil "S" şeklinde bu nedenle düzeltemedim. Müsait bir zamanda bakacağım artık çaresine.

Diğer konuda birkaç deneme daha yaptım. Doluluğu %25'e çektim fakat değişmedi. Ama sorunu çözdüm sanırım. Sıkıntı çıkaran kısım kabuk kalınlığı. 1.6mm - 4 mm aralığını denemiştim. Bunu 0.8'e çekince üzerini kapattı. Başta birşey değişmedi sandım zira içini yine bozuk yaptı. Fakat sabah baktığımda üzerini kapatıp bitirdiğini gördüm. Resmini akşam paylaşırım artık. Initial layer width kısmını da %100'e ve Infill overlapı %25'e düşürünce tabandaki saçmalıkları da yapmadı. Muhtemelen bu 3-4 ayar birbirini çok etkiliyor minimal değerde tutmak lazım.

tABI burda Line width de onemli... Kapatacagi yer tam 2 line width degerine gelmezse de sacmaliyor. Gerci bunu Slic3r yapardi, curada bu sekilde sorun olmazdi...
    Shell thickness azaltip cogaltip denersin, kalan yere gore ayarlar
    Cikan Gcodeu incelersen daha mantikli.

• Mr105/685 rulmanın iç çap dış çap kalınlığını bilen var mı ?
    2 yere sordum ölçü getir dediler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jamiryuu

Mr105/685 rulmanın iç çap dış çap kalınlığını bilen var mı ?

685-5x10x5 mm
    MR105 5x10x4 mm
  • quote:

Orijinalden alıntı: Jamiryuu

Mr105/685 rulmanın iç çap dış çap kalınlığını bilen var mı ?

Bunları tek tip rulman olarak arama MR105 ayrı MR685 ayrı rulmanlar.Birbirinin yerine muadil olabilir anlamında yazılmış.İçi dışı aynı kalınlıkları farklı.
  • 
Sayfa: önceki 8384858687
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.