Şimdi Ara

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
2.621
Cevap
125
Favori
210.438
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi motiongeneer -- 10 Şubat 2017; 2:27:31 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Burda sattigimiz printer kiti kendi imalatimiz. Burda kit alirken, ben bunu cinden alsam bu paraya alirim diye hesap yapan arkadaslar var. Simdi siz bunlari cinden alinca, sorun yasadiginiz konuda yardim alabiliyor musunuz onu dusunun.. Amerikadan plastik kit satin alip, parca kirsaniz ne yaparsiniz mesela... Halbuki bizden aldiginiz plastik parcayi montajda kirsaniz, ben yenisini basar yollarim... Obur turlu yurtdisindan gunlerce beklemek zorunda kalirsiniz..
    Burda bizim amacimiz olabildiginde parcalari burda uretebilmek... Hotendi yapip, 2 parca basip satisa koymuyoruz, gunlerce oturup, calisabilecegi maximum degerlerde deniyrouz..

Bu arada 1.75 ABS filament de satiyoruz...
     3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )
  • aylarca denemeden sonra kendi tasarımımız Sigma 3D beta printerımız yakında hem demonte kit hem de monte olarak satışa hazır olacak,
     3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )
  • Paylaşmayın kardeşim böyle resimler, ,işkence yapmayın ikidebir heveslendirmeyin insanı!

zamanımız yok , paramız yok.!

ısıtıcı kafa yapımını internette gördüm, yapımı basite benziyor, ama işin zor kısmı teli dişli yardımı ile kafaya iten mekanizma sanırım..
    ben önce hazır bir tane alıp olayı görmek , sonra kendim yapmayı planlıyorum, şu anda bilgi topluyorum..
    2000 tl ye kadar fiyatları var..
    hazır aldığımın üzerinde de oynayacak kadar yapısı esnek olmalı, yani elektronikçi ve meraklı biri olarak birşey elime geçtimi dağıtmadan duramıyorum..
  • quote:

Orijinalden alıntı: eloko

Paylaşmayın kardeşim böyle resimler, ,işkence yapmayın ikidebir heveslendirmeyin insanı!

ısıtıcı kafa yapımını internette gördüm, yapımı basite benziyor, ama işin zor kısmı teli dişli yardımı ile kafaya iten mekanizma sanırım..
    ben önce hazır bir tane alıp olayı görmek , sonra kendim yapmayı planlıyorum, şu anda bilgi topluyorum..
    hazır aldığımın üzerinde de oynayacak kadar yapısı esnek olmalı, yani elektronikçi ve meraklı biri olarak birşey elime geçtimi dağıtmadan duramıyorum..

Ozelden ulasabilirsin bana hocam :) 2000 TL verme... Fiyatlar bizde daha uygun...
    Hayir o iten disli sistemi tam aksine aslinda kolay.. onemli olan eriten kafa... kolay gorunuyor ama cok incelikleri var... "Hotend Jam" diye ara reprap forumda, bir suru baslik gorursun..

Heveslenip alsa cok kimse paylasim olanaklari da artar..
  • Arkadaşlar bu işi Bursa da hi olarak yapan var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanc

quote:

Paylaşmayın kardeşim böyle resimler, ,işkence yapmayın ikidebir heveslendirmeyin insanı!

Ozelden ulasabilirsin bana hocam :) 2000 TL verme... Fiyatlar bizde daha uygun...
    Hayir o iten disli sistemi tam aksine aslinda kolay.. onemli olan eriten kafa... kolay gorunuyor ama cok incelikleri var... "Hotend Jam" diye ara reprap forumda, bir suru baslik gorursun..

Heveslenip alsa cok kimse paylasim olanaklari da artar..

Eyvallah..bakalım..
    Başlıklara takılan fan da program tarafından kontrol ediliyor sanırım yani bazen devrede bazen değil..
    plastiğin sıcaklığını mı ayarlıyor?
  • Hocam resimdeki fan surekli calisiyor... O fan hotendin aluminyum kismini soutuyor, yanlardaki fwnlwr uca ufluyor, onu yazilim kontrol ediyor, amac kopru atarken veya cok kucuk yerleri yaparken aciyor, cikan malin cabuk sogumasini sagliyor....

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Siparis uzerine hazirlanan yeni Printer parcalarinin baskisindan goruntuler. Montaj karelerinden de paylasacam insallah
     3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

• Yeni sipariş printer montaj sonları... Swtich, Elektronik ve Kablolama kısmı kaldı....
     3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanc -- 12 Şubat 2014; 11:57:47 >
  • Yeni printer montaj tamamlanmis hali... Baski olan parca yeni cekilen pla malzeme denemesi....
    Video cekim kotu, ilk baski oldugu icin, bir yandan kafanin yuksekligini kontrol ediyordum, kaptona dalmasin diye... Daha duzgun olani cekecem... Ama montajli halinde bir fikir veriyor
    http://youtu.be/7Xx0gJPIEaY

3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serkanc -- 22 Şubat 2014; 11:42:14 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: serkanc

Yeni printer montaj tamamlanmis hali... Baski olan parca yeni cekilen pla malzeme denemesi....
    Video cekim kotu, ilk baski oldugu icin, bir yandan kafanin yuksekligini kontrol ediyordum, kaptona dalmasin diye... Daha duzgun olani cekecem... Ama montajli halinde bir fikir veriyor
    http://youtu.be/7Xx0gJPIEaY

Serkan arkadaşımızın aşağıdaki cihazını biz satın aldık. Sağolsun siparişimizi; eksiksiz bir şekilde montajını, kalibrasyonunu, hatta ilk denemelerini yaparak gönderdi. Daha önce hiç tecrübem olmamasına rağmen ürünün açık kaynaklı olması ve üreticinin ilgisi sayesinde hemen denemelere başlayabildim.

Kendi projelerimizdeki mekanik malzemelerin prototip üretimlerinde kullanacağız. Ürünü teslim aldıktan hemen sonraki HubsanX4 pervane koruyucu ve Tamiya Tank üzerine yerleştirilmiş kıskaçlı 5 eklemli robot kolu denemelerim ektedir.
     3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )
  • Projeniz güzel olmuş. Başarılarınızın devamını dilerim.

Ben de proje yapmak istiyorum fakat hepsi ayrı para olunca, bulma sıkıntısı olunca insanın beli bükülüyor maalesef.
  • Printer da cıvatalar kullanılmış, bendede var bu cıvatalardan..
    fakat bunlar tam düz olmadığı için yalpalıyor, bu nasıl tolere ediliyor?
  • merhaba

zaten konuyla ilgiliydim 1 senedir ama imkanlarım kısıtlıydı şimdi Özgür abi sayesinde yapmaya başladım motorların testlerini yapıyorum şu an ....

şase görüntüleri linktedir

http://i.hizliresim.com/x0gP8D.jpg

http://i.hizliresim.com/K4QdD0.jpg
  • quote:

Printer da cıvatalar kullanılmış, bendede var bu cıvatalardan..
    fakat bunlar tam düz olmadığı için yalpalıyor, bu nasıl tolere ediliyor?

Asagida motor sabitliyor, yukarida da sabitleme parcayi var yeni eklendi... O iki parca oldugu zaman herhangi bir oynama olmuyor, zaten alttan ve ustten sabitlenmis, yanlardan da millerden sabitleme var... Yaglandigi zaman gayet sorunsuz calisiyor..
  • fırından yeni çıktı printer seri no 3.

b 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source ) 3D Printer Projesi ( Sigma3d ) ( Open Source )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozgurtheking -- 26 Şubat 2014; 11:04:05 >
  • Merhabalar

Serkan ve özgür'ü hoş tasarımları için tebrik ederim.

Z ekseni denge kuvetlendirmenizin mantıklı olduğunu düşünüyorum çünkü MendelMax'ımda en çok yaşadığım sorun bu. Gereksiz bir hız engeli ve çözünürlük kaybı oluşturuyor.

Bu parçaların STL'lerini veya OpenSCAD'lerini paylaşmayı düşünüyormusunuz?

Daha net olmak gerekirse RepRap(Self Replicating Rapid Prototyping) ruhuna uygun olarak bir git sayfası ve bir reprap wiki sayfası düzenlemeyi düşünüyormusunuz ? Örnek:(http://reprap.org/wiki/Prusa_i3_Rework_Introduction)

Yoksa ürünü 3D yazcı olarak mı satışa sunuyorsunuz ?

Eğer ingilizce, OpenSCAD ve / veya wiki düzenlemede sıkıntınız var ise size yardımcı olmaktan çok mutluluk duyarım. Hatta bu işe talibim(ücretsiz). Birde Türk tasarımı reprapların arasına katılmış olsun.

Ancak dediğim gibi ürünün RepRap olabilmesi için alan kişinin kendi kopyalarını yapabiliyor olması gerekiyor. Eğer 3D yazıcı olarak satmayı düşünüyorsanızda zaten Creative Commons lisanslıdır kullandığınız parçalar bir sıkıntı olmaz. Sadece GPL lisanslı parça kullanıyorsanız tekrardan tasarlayı veririsiniz. Basit bir ölçü değişikliği vesairede yeterli olur. Ondan sonra ismini istediğiniz bir şekilde koyup satabilirsiniz.

Z ekseniniz çok enteresan geldi. Hiç daha önce açık kaynaklı tasarımlar içerisinde görmedim(Rastlamamışda olabilirim), bence önemli bir sorunu çözüyor mendelmaxlarda bulunan.Prusa i3'de aynı problemi daha az parçalı bir yaklaşım ile çözdü diyebilirim.

Tabi ki sabitleyicileri rulman tutucuları motor tutucuları thingiverse'de bulunan tanıdık parçalar.

X carriage'ıda tanıyorum gibi geldi ancak Extruder'un dişli ve filament ittirme kısımlarını tanımıyorum. Fishbone dişlinin arkasına yeni bir tutucu bölüm mü tasarladınız ?

Yerden elektronikler için yükseltme amaçlı bence vitamin kullanmayın. O delikleri sigma profillere delmek çok uğraştırıyor. Aşağıdaki link size yardımcı olabilir.
    http://www.thingiverse.com/search/page:5?q=extruder+filament&sa=

Acaba kendi yaptık dediğiniz extruder'da bütün cariage ile birlikte mi kast ediyorsunuz yoksa sadece hot end dediğimiz eritme ucu üzerine mi çalıştınız. Açıkçası resimlerdeki kalite oldukça iyi basım hızı(mm/s olarak) layer height(mikron) paylaşırsanız daha net bir yorum yapabilirim.

Son olarak arkadaşlara referans olması açısından açık kaynak bir cihaz yapmanın maliyetlerini belirteyim.

Prusa i3 Kendin Topla Fiyatı: 1100TL gibi bir şey.
    https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ApGe3c7DB38ldHVmZG40WWFrSlFMNFRkajhFbUJuUEE&usp=sharing

MendelMax 1.5 2012 Fiyatları: 1500TL gibi bir şey.
    https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ApGe3c7DB38ldExZYUhiUC1rZ25QNGJLY3BOUjZOVkE&usp=drive_web#gid=0

Step motor dişli kayış(STEPS_PER_MM - STEPS_PER_METER) hesaplayıcı araç
    https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0ApGe3c7DB38ldE5Id3AzZndTal9hZk5acGVkT2RxdXc&usp=drive_web#gid=0

Birde benim 2 yaşındaki emektar MendelMax 1.5'um
    https://drive.google.com/file/d/0B5Ge3c7DB38lb2xoNVBsMGExemM/edit?usp=sharing

Ayrıca 3Dhubs hesabınız yoksa açmanızı şiddetle tavsiye ederim.
    http://www.3dhubs.com/izmir/hubs/ali

Ali Akdurak
    https://twitter.com/AliAkdurak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ali.Akdurak -- 3 Mart 2014; 11:50:52 >
  • Merhaba,
    güzel ve yapıcı yorumlar için teşekkürler :)

projeyi Serkan ile beraber yürütüyoruz modelleme ve tasarım kısımlarını ben üstleniyorum.
    Sigma 3d printerin extruder dişlileri ve gövdesi hariç, yazıcının hotendine kadar tüm parçaları sıfırdan biz tasarladık ve hotendin tüm parçalarını uygun toleranslarda ürettirdik. Hobbed boltu da kendi yaptığımız hobbed makinası ile üretiyoruz. Tabi X carriage de kendi tasarımımız ama isteyen wade ya da gregs takabilir, j-head hotend de kullanabilir montaj yerleri buna uygun fakat gerek yok çünkü yeni versiyon extruder ve hotend günlerce test edildi ve sorunsuz.

Fonksiyonel parçalar olduğundan benzerleri thingiverse de olabilir ancak birebir modelleri henüz yayınlamadık, Extruder gövde de gregs i optimize ederek baştan tasarladık yani motoru düz koyup, düşük footprint ile kompakt hale getirdik, yay ayar somununu da kare yaptık ve hotendi kavrar hale getirdik, jam olayını engellemek için hobbed ile kanal giriş mesafesini kısalttık.

Z eksenindeki gijon yataklamasından bahsediyorsunuz sanırım, çok faydası oldu çünkü kaplin yaylanıyor ve z yönünde dalgaya neden oluyor, gijon rulmanının önü ve arkasına fiberli somun koyarak dik yönde oynamasını engelliyoruz.

Aslında en başlarda opensource düşünmüyorduk fakat hem Reprap ruhunun dışına çıkmamak hem de Türk tasarımı bir printerin yaygınlaşması adına ilk etapta STL modelleri yayınlamayı biz de planlıyoruz. Sonra wiki çalışmasını beraber yapmaktan memnuniyet duyarız. Asıl işimiz bu olmadığı için zaman problemi yaşıyoruz ve ilk etapta sadece ortaya birşeyler çıkarmayı hedefledik. Sigma 3d, 2 senelik bir çalışma ve tecrübenin ürünüdür. ABS yapışmama problemi için de çok net ve basit çözümler ürettik.

Sigma 3d printerda tüm plastik parçalar başka bir printer ile basılabiliyor, 3. yazıcım 2. yazıcım tarafından basıldı mesela. Yeni versiyondaki lazer kesim y arabası hariç diğer tüm parçalar sağdan soldan temin edilebilir.

z eksenini tasarlarken dik yönde özelleştirmeye açık olması ana prensipti (değişken z yüksekliği),
    yani dik sigma,gijon ve milleri uzatarak 1m baskı yüksekliğine bile erişim teorik olarak mümkün ama denemedik. Yerden yükseltmede kullandığımız kauçuk ayaklar hem titreşimi alıyor hem de z ve y motorlarını yüksekte tutuyor, bunları kullanmazsak bu eksenlerin motor montajları çok zorlaşır.

Yazıcıyı hem kit hem de montajlanmış olarak satmayı düşünüyoruz.

baskı ayarları konusu çok geniş ama kabaca şöyle diyeyim,
    0,3-0,4-0,5 nozzle kullanıyoruz,
    layer 0,2-0,25 mm ,
    baskı hızımız 20-50 mm/s arasında değişiyor nozula göre. (küçük çap=düşük hız)
    Sıcaklık PLA için 180-190, ABS için 220-230 derece ayarlıyoruz.
  • Bitirme çalışmaları devam ediyor .....

bu gece de çalışmaya devam motorların son testlerini de yapıyorum kayışların da ayarları yapıldı :))))

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.