Şimdi Ara

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021 (339. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6.922
Cevap
191
Favori
287.768
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 337338339340341
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Voronda falan direk 5v veren metal kasa adaptörler kullanıyorlar. Oda olabilir ama çok hantal maalesef.
    2. El almam için bir referans lazım bana. Örneğin adamın sattığı ürün çok olacak vs. ki güvenebileyim yada elden almam lazım. Ve ucuz olması lazım. Bu 2sinden birini karşılayabilecek birine rastlamadım😁

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • evet o metal kasa adaptorler siklikla kullaniliyor eger yuksek amper gerekiyorsa mesela kimisi 10 metre ws2812 led cekiyor ona mecbur oyle bir 5v adaptor gerekiyor, voronda da kullaniliyorsa tahminen o 5v gereksiniminin gucu cok yuksektir ama 3A-5A ya kadar boyle minik cozumler var eger kaliteli bir dizaynsa tabi. o ali deki 3A yazan dc dc lerin cogu 2A bile vermiyor isinmadan dolayi ya yaniyor yada kendini kapatiyor.

kutuyu da yari yariya bitirdim sayilir printerin bir parcasi gibi oldu. sonra yukari isiklari dizayn etmem lazim. soldaki 3 adet dugmelerden biri isiklari kontrol edecek.

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021

• saasc S kullanıcısına yanıt

Vref i 0,9 yaptım. Motorun kablosunu değiştirdim ve ses bu sefer diğer motora geçti.

Retraction ile ilgili olabilir mi ? Cura dan retractionu kapattım. Motor ile kalkışta çok ani kalkmak istiyor gibi sanki. O yüzden de motora akım birden gidinde tıkırtı yapıyor diye aklıma geliyor. Ama motorun ilk kalkış hızı nereden ayarlanır ki ?

• orhanyor kullanıcısına yanıt
    Sadece raspberry'e güç vermek için kullanıyorlar 5v metal kasa adaptörü. Herşeyi fazla fazla koymayı alışkanlık haline de getirmiş olabilirler 😁

• hemde asiri gereksiz, belki ileride ws2812 isik koyacaklarsa onuda dusunup oyle bir yol izliyor olabilirler cunku o led sadece 5v ile calisiyor bilemiyorum artik akillarindan ne geciyor. raspberry pi resmi sitesinde 2.5A diyor 4 modeli icinde 3.5A. gerci tabi octopi ne kadar kullaniyor dersen max 700mA cekiyormus bazilarinin yaptigi testlere gore yani aslinda 1A bile octopi icin yeterli gozukuyor aslinda. o 2.5A gibi durumlar sanirim oyun emulasyonu ve hdmi falan bagli oldugunda cpu full calistiginda cekiyordur.

birde soyle bir kamera aldim cok basit birsey ama en azindan muadillerine gore ucuz

https://www.aliexpress.com/item/32950459725.html?dp=817f282c78053b35cfe2602d6f92491a&af=701906&cv=47843&afref=https%3A%2F%2Faliradar.com%2F&mall_affr=pr3&utm_source=admitad&utm_medium=cpa&utm_campaign=701906&utm_content=47843&dp=817f282c78053b35cfe2602d6f92491a&af=701906&cv=47843&afref=https%3A%2F%2Faliradar.com%2F&mall_affr=pr3&utm_source=admitad&utm_medium=cpa&utm_campaign=701906&utm_content=47843&aff_fcid=659b8dc218714f4d9d590d05735e139c-1639601450827-02655-_ePNSNV&aff_fsk=_ePNSNV&aff_platform=portals-tool&sk=_ePNSNV&aff_trace_key=659b8dc218714f4d9d590d05735e139c-1639601450827-02655-_ePNSNV&terminal_id=c7ca025a3b50465698efd648bad98204

isik olarakta cift takmak uzere 5V ile calisan cob led aldim. daha once cob tipi led ile hic isim olmadi insallah iyi bir performans saglar. 5W yani 1A cekiyor 2 tanesi 2A cekecek.

https://tr.aliexpress.com/item/4000956640126.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.7cac4c4d69R2ok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 15 Aralık 2021; 23:54:33 >

• Çok şükür.. sistemin dizaynını full bitirdim parçalar geldi. Işık sisteminin modeli tek atışta sorunsuz yerli yerine oturdu vidaları sıkıldı 4.5V ile iki tanesi 0.8A güç çekiyor ki çok iyi ve düşük bir rakam. Boyutlarına göre guzel ışık veriyorlar o resmini çektiğim yer karanlık tüm ışık o ikisinden geliyor.
    Raspverry pi kutusu ve baskı devresi tamam elektriksel olarak herşey sorunsuz çalışıyor düğmeleri test etmek kaldı. Işıklar dahil raspberry pi için güç ve printerin güç kaynağını açıp kapayan röle hepsi bu baskı devrenin üstünde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi orhanyor -- 21 Ocak 2022; 16:31:49 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >

Güzel olmuş. Bende bir tane raspberry aldım 2.el. 3b modeli. Adaptörü ve kablosuda yanındaydı ama onlar arızalıydı.
    Klipper kurdum hemen nedir ne değildir diye. Marlin yazılımdan çok bir farkı yok kartezyen yazıcım yüksek hıza çıkamadığı için.
    Raspberry yüzünden corexy yazıcı araştırmaya başladım bende. Belki de kendim yaparım

hayirlisi olsun. Ben bu octo pi a hasta oldum 3d print isini cok ayri bir seviyeye cikariyor. En basta ya ne ozelligi var uzaktan print ediyor iste diyordum ama aklima gelmeyecek fonksiyonlari var oda custom extensionlar yuklenebilmesinden kaynakli. Ayni telefon alip icine app yuklemek gibi acayip guzel extensionlar var. Mesela birtanesi tum filamentlerin envanterini tutuyor sen basim yaptikca hesaplayip kullandigini dusuyor. Envantere ekledigin tarih vs hepsi belli. Printeri ac kapa isiklari ac kapa, print gecmisi var mesela oda cok guzel hangi printten ne kadar basmissin.

Birde slicer programina direk tus geliyor octoprinte yolla ve basmaya basla diye yani octopi arayuzune girip .gcode u atmana bile gerek kalmiyor. Manuel otomatik vites farki gibi bisey.

• Pi camera da geldi 3 dolara almıştım fakat ribbon kablosuna dikkat etmedim bu kablo 3B ve 4 modelleri içinmiş sanırım. Zero ve zero2 modelleri için ucu biraz daha dar şimdi o kabloyu aldım ama herhalde en az bir ay sürer gelmesi. Bu kamerayı da o kutuya iliştirince güzel bir takım olacak.
    Web arayüzü üzerinden yada telefondan printin durumunu canlı görebilmek güzel bir lüks.

Evet bende başta öyle düşünüyordum ama gerçekten kullanışlı. Şart mı değil elbette ama baskıyı bilgisayardan izleme ve gcode'u SD kartsız aktarma aracı olarak görüyordum değilmiş.
    Pi camera'nın linkini atabilir misiniz rica etsem 3 dolara baya uygunmuş

• Bin bir yerden parca bekledim o yuzden cok uzadi ama neyse sonunda A dan Z ye bitirdim projeyi. Aklimda cok soru isareti vardi bazi noktalar hakkinda, mesela pcb yolu 10A kaldiracak mi diye gerci onun hesaplamalarini yaparak dizayn ettim ama yinede insanin icinde suphe oluyor :) Isida hic bir degisme yok, role hafif ilik oluyor oda normal. Printeri acip kapatiyor, isiklari acip kapatiyor, WS2812B isik taktim denemek icin onlarida calistirabiliyor, butonlara basma hissiyati cok iyi. USB kablosunu modifiye etmek zorunda kaldim cunku mesafe cok kisa ve kabloyu kiviracak bukecek bir alanimiz yok, tum kablolarin tam boyutta olmasi gerekiyor ne kisa ne uzun yoksa hicbirsey yerine dogru duzgun oturmuyor.

Tum bu fonksiyonlar hem butonlardan hemde octopi web arayuzunden yapilabiliyor nerden degisiklik yapilsa diger taraf guncelleniyor harika oldu. Print etmen once oturdugum yerden once printeri calistiyorum, sonra slicerdan .gcode dosyasini yukluyorum, 2 dakika sonra yine bilgisayardan isiklarini acip basina gidip bir first layer kontrolu yapiyorum buyuk rahatlik oldu.

Kullandigim octo pi plug in i printer acip kapama konusunda butun olayi otomatik hale de getirebiliyor mesela belirlenen bir surede printer ile bir etkilesiminiz olmazsa kullandigim role sayesinde otomatik printeri kapatiyor bende bu sure 30 dakika. Mesela su sekilde de ayarlanabilir hotend in 50 dereceye dusmesini bekle ve zaman ayari yapmadan aninda kapat gibi.. Acmak icinde yine kullanilabiliyor mesela .gcode yuklediginde printeri otomatik olarak acip butun islemi otomatik olarakta baslatabiliyor.

Octo pi harika birsey yani sirf su plug in leri bitiriyor isi.

Soyle bir kisacik video cektim asagi yukari nasil oldugunu gostermek icin. Isiklar icin PNP transistor kullandim onun sayesinde isiklar acikken mavi dugme sonuyor, isiklar kapandiginde dugme yaniyor. Karanlikta printerin basina geldigimde isik dugmesinin yanmasi daha mantikli geldi, isiklar yaniyorken yanan dugme pek isime yaramiyor :)

|3D Printer| Hakkında Açık Paylaşım Konusu Güncelleme: 11.06.2021Kman Byoutube
    I wanted a nice and capable power board for my raspberry pi zero 2w and also wanted to power lights with it. I figured it would be best if I design both the enclosure and the pcb for the best fit. This little guy has 2x DC DC converters powered from the prusa mini power brick, one of them is dedicated to power only the raspberry pi for the best performance. Second converter can be configured as 5V or 12V or anything in between and it can also control the power of the printer with on board 16A Omron Relay. It also has 3 illuminated buttons to interface with the octopi and illuminations are programmed as well. It has quick access to the memory card from the outside of the case, opening for the raspberry pi camera just above and below the memory card and it mounts to the frame using 3xTnuts.
    https://youtu.be/RI_QenA39Rc

• yeni başlayacak olanlara ender 3 v2 öneriyorlar sanırım ama ben daha büyük boyutlarda yaptığı için ender 3 max modelini düşünüyorum. siz ne dersiniz? hangisinin baskı kalitesi, detayları daha iyi?

• first9 kullanıcısına yanıt
    Hocam şahsi fikrim, 3 yazıcım var farklı markalardan 4. yü düşünüyorum ve ender 3 s1 düşünüyorum. Yeni bir yazıcı, vaktiniz ve bütçeniz mümkünse biraz daha beklerseniz, daha iyi bir yazıcı almış olursunuz. Beklemeniz dememin sebebi şubat sonu mart başı gibi gelicek bayiilere o yüzden dedim.

• esesli92 kullanıcısına yanıt

bekleyebilirim hocam. benim şu an en çok gözümü korkutan kalibrasyon ayarı umarım dediğiniz modelde otomatik yapıyordur. :)

Yapıyor diye biliyorum hocam, youtube da birkaç türkçe video var. kutu açılış, kurulum vs. tavsiye ederim :)

• esesli92 kullanıcısına yanıt

hocam selamlar, ben dayanamarak cr6 se modelini aldım. :)

210/60 derece ve 100 hız ile basıyorum. bu hız iyi midir? arttırmak mı gerekiyor yoksa 1 saat 16dkda %19 tamamladı çok büyük olmayan bir standı

hocam hayırlı olsun. İyi günlerde güzel baskılarınız olsun inşallah.

Hocam açıkçası hız fazla ben ortalama 60-65 mm/s olarak kullanıyorum, daha sağlıklı olur. Söylemiş olduğunuz hız fazla.

• Octoprinte sonunda kamerayida guzel bir sekilde monte ettim, goruntu cok iyi degil ama 3 dolarlik kamera icin iyi seviyede. yahu ne buyuk rahatlikmis. Printeri bu ekrandan aciyorum, isiklarini aciyorum, printi baslatiyorum ekrandan canli izliyeyip hersey yolunda mi diye uzaktan kontrol edebiliyorum :) yapilmasi gereken tek sey her print bittiginde bir sonraki print icin printeri hazir birakmak boylece printi baslatirken printer basina gitmeye gerek kalmiyor.

Printer ayni odada bile olsa sirf su usb bellek tak cikardan kurtulmak icin bile kurulur.

• Herkese selamlar,

Anycubic'teki indirimle Photon Mono 4k almak istiyorum fakat ne yalan söyleyeyim yurtdışından sık alışveriş yapan biri olarak gümrüğe güvenim pek yok. Keyiflerine göre iş yapabiliyorlar. 3d printer'ı geçirmeyip geri gönderdikleri oluyor mu hiç? Yoksa düşük bir ihtimal mi? Geri dönerse paramdan olmak istemiyorum, az para değil.

• 
Sayfa: önceki 337338339340341
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.