Şimdi Ara

3 (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
240
Cevap
23
Favori
22.073
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
35 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Murat Kurt u duymuştum sanırım türkçe anlatımdı yanlış anımsamıyorsam . satın alma işlemi için official sitesini kullanacağım zaten fakat avrupa ile america sitelerinde fiyat farkı var
    avrupa sitesinde 6 aylık üyelik 180 € (575tl) amerika sitesinde 6 aylık üyelik 159 $ (460tl) versiyon farkı var mı bir de america sitesinde sadece learn english olarak gördüm british ya da american die seçeneğe ulaşamadım .

3

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ostrvo -- 28 Ekim 2015; 12:40:18 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ostrvo

Murat Kurt u duymuştum sanırım türkçe anlatımdı yanlış anımsamıyorsam . satın alma işlemi için official sitesini kullanacağım zaten fakat avrupa ile america sitelerinde fiyat farkı var
    avrupa sitesinde 6 aylık üyelik 180 € (575tl) amerika sitesinde 6 aylık üyelik 159 $ (460tl) versiyon farkı var mı bir de america sitesinde sadece learn english olarak gördüm british ya da american die seçeneğe ulaşamadım .

3

Eğer Amerika sitesinden alırsanız dolar kurundan ödeme yapıyorsunuz ve aldığınız versiyon TOTALE OLMUYOR.Sadece kuru derslerin yer aldığı versiyonu satıyorlar.
    TOTALE sadece Avrupa sitesinde çalışıyor.En azından bizim ülkemizde Avrupa sitesinden alım yapabiliyoruz.Zaten fiyat farkının sebebi Abd-Avrupa sistemi değil.Temel sebeb totale farklarının fazla olması nedeniyle fiyat farklı var.Yoksa dolar-euro kuru farklılığından kaynaklanmıyor.Versiyonlar farklı o nedenle fiyat da farklı.

• rat.planet kullanıcısına yanıt
    Anladım çok teşekkürler Avrupa sitesinden satın alacağım . Satın alma işlemini gerçekleştirdikten sonra tekrar rahatsız edeceğim =)
    Ben beginner ile elemantary arasında bi seviyedeyim başlangıç olarak to be diyelim rosetta stone nin 5 levelini bitirdiğimde bana bir fayda sağlamamış mı olacak bir kaç gün içinde tavsiyeniz üzere totale versiyonunu alacağım .
  • quote:

Orijinalden alıntı: kemal8484

Ben beginner ile elemantary arasında bi seviyedeyim başlangıç olarak to be diyelim rosetta stone nin 5 levelini bitirdiğimde bana bir fayda sağlamamış mı olacak bir kaç gün içinde tavsiyeniz üzere totale versiyonunu alacağım .

Hocam açıkcası önceden herkese tavsiye ediyordum.
    Fakat siz şuan başlangıç seviyesindeyim deseniz de aslında bu doğru değil?
    Peki neden doğru değil?
    Artık insanlar sürekli yabancı dil izliyor.Özellikle diziler,filmler izleyen bilgisayar kullanan kişilerin var oldukları seviyenin üzerinde fazlaca kelime bilgisi olduğunu söyleyebilirim.Eğer siz de İngilizce dizi,film izliyorsanız çok büyük ihtimalle ingilizce kelime bilginiz ve telaffunuzun kaliteli şuan bulunduğunuz seviyenin üzerinde olur.Seviyenizin düşük çıkmasının temel nedeni gramer bilmemek ve büyük oranda dinledikleriniz yazılışını bilmediğiniz için seviyeniz ve dil hakimiyetiniz az çıkabiliyor.

Rosetta methodunu tam incelediniz mi bilmiyorum fakat temel mantık size bebeklikten yetişkinliğe kadar siz nasıl anadilinizi öğreniyorsanız o yöntemle size başka dilleri öğretmeye çalışıyor.Öğreneceğiniz dilde daha önceden tercüme bilmek bu sürece olumsuz katkı sağlıyor.Sonuçta siz bu programa 180 euro para vereceksiniz.Vereceğiniz bu paranın sadece o sistemin maddi karşılığı olarak görmeyin.Asıl mesele para verdikten sonra o yöntem sizde işe yarayacak mı? Önceki bilgiler malesef olumsuz etkiyor.Çünkü adam size sözgelimi ''woman'' ''women'' farkını resimlerle ve telaffuzlarla öğretmeye farkındalık yaratmaya dildeki değişimleri böyle anlatmaya çalışırken siz önceden tercümesini bildiğiniz için ''kadın'' ''kadınlar''diyerek hemen tercüme ediyorsunuz.O zaman bu yöntem pattt diye düşüyor.Anlamı kalmıyor.
    Rosetta'yı tercih etmek isteyen bir çok kişi gramer çalışmamak için,grameri sıkıcı bulduğu için kullanmak istiyor.Eğer o dili bir şey okumak,anlamak gerçekten öğrenmek istiyorsanız gramerden kaçış olmadığını kesinlikle farkına varın.Eninde sonunda gramer kitabı alıp o kurallara bakmak gerekiyor seviyenizi daha üst bir seviyeye yükseltmek ve o dili ÖĞRENDİM demek için.
    Rosetta'yı seçme amacınızın temel nedenlerini yazarsanız daha isabetli cevaplar yazabilirim.

Unutmuşum bir sorum daha olacak . totale versiyonundaki hocayla görüşmeler ayda 4 defa yarım saatten mi oluyor ve görüşmek için üniteyi bitirmek mi gerekiyor?
    yani şöyle level 1 1. ünite biti hoca ile bu basamakta mi görüşme gerçekleştireceğim?
    Teşekkür ederim hocam Turizm sektörüne bu sene başladım işim gereği dilimi geliştirmem gerekiyor ön büro yani Resepsiyondayım gramer bilgim dediğim gibi to be başlangıç ve elemantery sevisyesi arası birşey çıkıyor bu sene sezon kapanmak üzere bir kaç gün kaldı önümüzdeki sene nisan ayına kadar 5 ay boyunca günde 5 saat çalışarak daha sonra ise tavsiyeniz üzerine podcast çalışarak ilerletmeyi düşünüyorum açıkcası rosetta stone yi bitirdikten sonra gramer çalışmak istiyorum şuan için gramer çalışarak boğmak istemiyorum kendimi rosetta stone ile intermediate seviyesine gelerek 5 leveli bitirdikten sonra ilerletebileceğimi düşünüyorum
  • quote:

Unutmuşum bir sorum daha olacak . totale versiyonundaki hocayla görüşmeler ayda 4 defa yarım saatten mi oluyor ve görüşmek için üniteyi bitirmek mi gerekiyor?
    yani şöyle level 1 1. ünite biti hoca ile bu basamakta mi görüşme gerçekleştireceğim?

Totale versyionunda her ay 4 kez canlı ders oluyor.Zaten konuştuğunuz hocalar da native speaker oluyor.O dil anadilleri yani.
    Zaten canlı dersler ders sonunda oluyor.Canlı derslerin temel amacı sizin konuşma yeteneğinizi geliştirmek ve dersleri tekrar ettirerek(ki bunu hocayla birlikte soruları çözerek yapıyorsunuz.O size resmi gösterip hatırlamanız gereken cümle veya kelimeyi istiyor.Bilginizi ölçüyor.Eksikleriniz tarsa tekrar çalış diyor.Öyle havadan sudan bir konuşma olarak görmeyin bunu.Bu sizin o konuyu anlayıp anlamadığınızı kesin olarak ölçmek için yapılmış bir şey.Tabi ayrıca konuşma yeteneğini geliştirmek için)
    Şöyle bir şey:
    http://blog-assets.rosettastone.com/wp-content/uploads/2010/09/studio.jpg?w=300

Bu arada satın almayı düşünüyorsanız kesinlikle yeni yıla yakın bir zamanda (son haftalarda)alın.O zaman çok büyük indirimler oluyor.Hatta geçen gün 90 euro'ya düşmüştü.Ama yeniyıl da daha da fazla indirimler oluyor.O nedenle yeniyıla yakın bir zamanda almak daha mantıklı.

Englishtown - eforttles seti - engclass101 veya rosetta stone seti tam karar veremiyorum hocam hangi şekilde çalışmam gerektiğine günlük ortalama 5 saat ayıracağım belirttiğim gibi şuan elemantry sevisindeyim diyebilirim
  • quote:

Englishtown - eforttles seti - engclass101 veya rosetta stone seti tam karar veremiyorum hocam hangi şekilde çalışmam gerektiğine günlük ortalama 5 saat ayıracağım belirttiğim gibi şuan elemantry sevisindeyim diyebilirim

Bu kadar çok kaynak olması da insanları kararlaştırıyor. Param boşa gitmesin diye...
  • olishernandez kullanıcısına yanıt
    kesinlike haklısın şöyle de bir durum var sadece para değil onca zaman da söz konusu günlük ortalama 5 saat ayırıp emeklerimin boşa gitmesini istemyorum
  • GÜncelleme:
    Ana sayfaya yeni bilgiler eklendi.
    EK BİLGi:REKLAMLARIN GÜCÜ
    Rosetta Stone,reklamları en etkili kullanan dil öğrenme yazılımlarından biridir.Gerçekten şuan isim olarak birçok kişi tarafından duyulmuş bir sistem.Bunda en etkili olan ise reklamlar.Fakat bende bu reklamları izlerken birkaç tane ilginç ayrıntı gördüm.Youtube'da Rosetta Stone ile dil öğrenen kişiler hakkında resmi sitesi reklam yayınlanmış.Reklamı bir başarı öyküsü gibi göstererek o kişilerin dil öğrendiğini belirtiyorlar.Bu reklamları izlediğimde resmen programın sihirli bir değnek etkisi yaptığını düşünebilirsiniz.Mesela Fransızca öğrenen bir kişi cafede arkadaşlarıyla Fransızca bir eser hakkında tartışmaya giriyor.Peki program bu derecede öğretiyor mu?Hayır.
    Bakın siz de izleyin.Bana çok yanıltıcı ve abartılı geldi.Sizin de yorumlarınızı bekliyorum.
    https://www.youtube.com/playlist?list=PLG_wC5VF6mNOkXqTgQDblLusyHiGEReOq

Kasım ayının 2. haftası almayı düşünüyordum dediğiniz gibi büyük bir indirim olursa aralık ayını beklerim .
    bir de bir şey sormak istiyorum Rosetta Stone hafızasında kaç kelime var (ing için )
    Ben rosetta stone yi 2 level bitirdim ama 5 levele sonradan bakmıştım şunu söyliyebilirim çok ciddi bütçelerle pazarlanan iyi bir ürün ama gerçekten mucizevi bir etkisi yok ,efforttles englishte bu şekilde sürekli reklamlarını ve bloglarda yazılarını görüyorum kısaca reklamla oldugundan fazla öne çıkıyorlar ama Rossetta en iyi bir sistem oldugu kesin çünkü o kadar zaman geçmesine ragmen çalıştıgım dersler aklımda herşeye ragmen iradenize güveniyorsanız rosettadan bagımsız olarak daha kısa sürede ve daha efektif dil edinebilir diye düşünüyorum
  • quote:

Kasım ayının 2. haftası almayı düşünüyordum dediğiniz gibi büyük bir indirim olursa aralık ayını beklerim .
    bir de bir şey sormak istiyorum Rosetta Stone hafızasında kaç kelime var (ing için )

Aralığın son haftalarına doğru yani yılbaşından 1 hafta önce çok büyük indirimler oluyor.Yine de sitesine ara sıra bakın.
    Kaç kelime olduğunu bilmiyorum fakat bir hayli kelime öğretiyor.
    Versiyon 3'teki kuru derslerde bile birçok kelime öğretiyordu günlük hayat için.
    TOTALE versiyonunda özel olarak hazırlanmış kelime öğretme sistemi ve kelime tekrar etme oyunları var.Yani öğrendiğiniz kelimeleri unutmuyorsunuz.Totale'de Rosetta World denen bir bölüm var.Orada birçok kelime öğretiyor.Şu videları izleyerek biraz bilgi sahibi olabilirsiniz.
    https://www.youtube.com/watch?v=8QmvAFk8i2k
    https://www.youtube.com/watch?v=i6nOef5ZZzs
    https://www.youtube.com/watch?v=amUigbAH6Vg

• quote:

Orijinalden alıntı: Ninoİnfeliz

Ben rosetta stone yi 2 level bitirdim ama 5 levele sonradan bakmıştım şunu söyliyebilirim çok ciddi bütçelerle pazarlanan iyi bir ürün ama gerçekten mucizevi bir etkisi yok ,efforttles englishte bu şekilde sürekli reklamlarını ve bloglarda yazılarını görüyorum kısaca reklamla oldugundan fazla öne çıkıyorlar ama Rossetta en iyi bir sistem oldugu kesin çünkü o kadar zaman geçmesine ragmen çalıştıgım dersler aklımda herşeye ragmen iradenize güveniyorsanız rosettadan bagımsız olarak daha kısa sürede ve daha efektif dil edinebilir diye düşünüyorum

Amaç bu konuyu açarken arkadaşları bu programın olumlu ve olumsuz taraflarını tarafsız bir şekilde göstermeye çalışarak sistemin tam olarak ne olduğunu göstermekti.Sonuçta para verilen bir şey.Verilen ücretin karşılığında insanlara katkısı önemli.
    Olumsuz özellikleri büyük oranda yazdım.(reklam politakasının büyüklüğü,programın sizi getirdiği seviyeye oranla fazla zamanınızı alması,canlı görüşme derslerinin bazen saat farkından dolayı geceye sarkması,tüm grameri vermemesi,sizi advanced yapmaması orta seviyede bırakması gibi...)
    Ama bu olumsuz tarafları ben olumlu taraflarıyla karşılaştırdığımda gerçekten olumlu tarafları daha çok.
    Son cümlenize(rosetta'dan daha kısa sürede daha efektif dil edinimine) bende katılıyorum.Fakat şunu göz önüne getirmek gerekiyor.Herkesin öğrenme yöntemi ve ilerleme hızı aynı olmuyor.Eğitim seviyesi gibi faktörler bunu etkiliyor.Kendi dilinde bir şeyler okumayan birine siz yabancı dilde çok oku diyince o kişi tabiki yine okumuyor.Her insan için dil bilgisi çalışmak,bir şeyler okumak,tekrar etmek,kelime öğrenmek aynı düzeyde eğlenceli işler değil.Türkiye'deki kitap okuma oranları ortada.Yabancı dil öğrenmek isteyenlere biz okuyun diyoruz ama insanlar anadilinde okuma yapmadığı için yabancı dilde okuma yapmak da doğal olarak zor geliyor.Rosetta Stone'un başarılarından biri de bu.Öğrenme sürecini herkes için düzenleyebiliyor(aslında bilgisayar destekli öğrenme yazılımlarının çoğu böyle ama Rosetta daha da önce).

• quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

quote:

Amaç bu konuyu açarken arkadaşları bu programın olumlu ve olumsuz taraflarını tarafsız bir şekilde göstermeye çalışarak sistemin tam olarak ne olduğunu göstermekti.Sonuçta para verilen bir şey.Verilen ücretin karşılığında insanlara katkısı önemli.
    Olumsuz özellikleri büyük oranda yazdım.(reklam politakasının büyüklüğü,programın sizi getirdiği seviyeye oranla fazla zamanınızı alması,canlı görüşme derslerinin bazen saat farkından dolayı geceye sarkması,tüm grameri vermemesi,sizi advanced yapmaması orta seviyede bırakması gibi...)
    Ama bu olumsuz tarafları ben olumlu taraflarıyla karşılaştırdığımda gerçekten olumlu tarafları daha çok.
    Son cümlenize(rosetta'dan daha kısa sürede daha efektif dil edinimine) bende katılıyorum.Fakat şunu göz önüne getirmek gerekiyor.Herkesin öğrenme yöntemi ve ilerleme hızı aynı olmuyor.Eğitim seviyesi gibi faktörler bunu etkiliyor.Kendi dilinde bir şeyler okumayan birine siz yabancı dilde çok oku diyince o kişi tabiki yine okumuyor.Her insan için dil bilgisi çalışmak,bir şeyler okumak,tekrar etmek,kelime öğrenmek aynı düzeyde eğlenceli işler değil.Türkiye'deki kitap okuma oranları ortada.Yabancı dil öğrenmek isteyenlere biz okuyun diyoruz ama insanlar anadilinde okuma yapmadığı için yabancı dilde okuma yapmak da doğal olarak zor geliyor.Rosetta Stone'un başarılarından biri de bu.Öğrenme sürecini herkes için düzenleyebiliyor(aslında bilgisayar destekli öğrenme yazılımlarının çoğu böyle ama Rosetta daha da önce).

Herkezin ögrenmek istedigi seviyede farklı tabi kimisi turistlik gezi ,kimisi iş ,kimisi hobi .....ama rosettanın en begendim özelligi direkt anlayıp konuşmaya yönelik olması grammer kurallarını resimler ve çeşitli karşılaştırmalar yaparak fark etmesini saglaması daha hafızada kalıcı ve dogrudan pratikte kullanmasını saglaması , tabi rosetta stone'de çalışmakta bazen çok sıkıcı bir hal alıyor zaten devamlık ve kararlıga sahip olmayan insanların ileri düzeyde dil edinmesi zor görünüyor
    özellikle sesli kitap veya benzeri şeyler okumadan iyi bir kalime haznesine sahip olmak çok zor bir şekilde alışmak lazım henüz başlamış arkadaşlar için söyliyelim sesli kitaplar veya çeşitli podcastler kelime bilginizi ve bazı kalıpları ögrenmenizi ve daha hızlı ilerlemenizi saglıyacak tabi birkerede ollmuyor kanaitimce 5 gün aynı kitap dinlenince çok güzel etkileri oluyor direkt konuşmalarınıza bile katabiliyorsunuz

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: rat.planet

quote:

Herkezin ögrenmek istedigi seviyede farklı tabi kimisi turistlik gezi ,kimisi iş ,kimisi hobi .....ama rosettanın en begendim özelligi direkt anlayıp konuşmaya yönelik olması grammer kurallarını resimler ve çeşitli karşılaştırmalar yaparak fark etmesini saglaması daha hafızada kalıcı ve dogrudan pratikte kullanmasını saglaması , tabi rosetta stone'de çalışmakta bazen çok sıkıcı bir hal alıyor zaten devamlık ve kararlıga sahip olmayan insanların ileri düzeyde dil edinmesi zor görünüyor
    özellikle sesli kitap veya benzeri şeyler okumadan iyi bir kalime haznesine sahip olmak çok zor bir şekilde alışmak lazım henüz başlamış arkadaşlar için söyliyelim sesli kitaplar veya çeşitli podcastler kelime bilginizi ve bazı kalıpları ögrenmenizi ve daha hızlı ilerlemenizi saglıyacak tabi birkerede ollmuyor kanaitimce 5 gün aynı kitap dinlenince çok güzel etkileri oluyor direkt konuşmalarınıza bile katabiliyorsunuz

Sesli kitap,podcast konusunda çok haklısınız.Tekrar etmek çok faydalı oluyor.Ben de işi biraz gıcıklaştırıp aldığım elektronik kitaptaki bilmediğim tüm kelimeleri para verdiğim için öğreniyorum.Öğrenmeden başka kitaba geçmiyorum.Sonra sesli kitabını alıyorum.Hem telaffunu öğrenmiş oluyorum hem kelime bilgim artıyor.Benim kişisel bir seçimim olarak orjinal alıyorum.Fakat öyle kolay kolay da bitmiyor.400 sayfalık bir kitap 7-8 saat sesli kaydı oluyor.Böyle öğrenmek keyifli oluyor.Ama kendi arkadaşlarıma söylediğimde sıkıcı,zor diyorlar.Ben zaten yabancı dildeki en büyük problemlerden birini de tekrar eksikliği olarak görüyorum.Aslında vakit alan bir şey de değil.Her gün 45 dakikalık yabancı dizi izleyeceklerine gramer tekrar etseler,deyim vs tekrar etseler çok daha fazla etkisi olur.

• Ninoİnfeliz kullanıcısına yanıt
    Hocam pazarlama ve reklam stradejilernde ağırlık verdii tek nokta geliştirmiş oldukları dil öğretme stratejisi olmuş . Yaptığım araştırmalarda ülkemizde bu programın orjnalini kullanan kşi sayısı çok az korsanını kullananlar ble memnun kaldığını dile getirmiş heleki orjnalini satın alıp kullanan br çok kişi daha önce hayatının bi yerlerinde ya kurs yada farklı setlerle daha önce b yerden hayatlarına nglizcey sokmuşlar belki herkezde aynı etkiyi yaratmamış şunu merak ediyorum rosetta stone kullananlar daha önce öğrenmeye çalıştıkları dil hakkında hiç birşey bilmeden mi başlamışlar özellikle ülkemizde bu programın orjinalini kullananlar daha önce kurs , interaktif set kullanmış memnun kalmamış bi şekilde bu programa ulaşmış sonrasında kullanmış ve orta seviyeye gelebilmşler sizinde dedğiniz gibi okumadan ders kitabını açıp çalışmadan orta seviyeye gelebilmek büyk başarı sayılmış sanırım . Bunun da etksi reklam ve pazarlama yaparken yne geliştirmş oldukları dil öğretme sistemi b nevi zihnimize kazıyorlar sürekli tekrar yaptırarak ben başlangıç ve elementry arasında bi yerdeym bu seti alacağım günde 5 saat kullanıp 6 ayda 750 saatimi inglizce çalışarak bu programda geçireceğim ve orta seviye bi inglizce öğreneceim sonrada bu seti öve öve bitiremeyeceğim olacak olan şey bu dur ve aslında bu setn büyük oranda reklamını yapmış olacağım çarkın bi parçası olacağım :) 750 saat dile kolay ve vermiş olduğu pasta bence az gibi geliyor Engilish town adlı interaktif sette 750 saat çalışmış olsam sanırım çok daha fazla ilerleme kaydetmiş olurum diye dşünüyorum

• quote:

Hocam pazarlama ve reklam stradejilernde ağırlık verdii tek nokta geliştirmiş oldukları dil öğretme stratejisi olmuş . Yaptığım araştırmalarda ülkemizde bu programın orjnalini kullanan kşi sayısı çok az korsanını kullananlar ble memnun kaldığını dile getirmiş heleki orjnalini satın alıp kullanan br çok kişi daha önce hayatının bi yerlerinde ya kurs yada farklı setlerle daha önce b yerden hayatlarına nglizcey sokmuşlar belki herkezde aynı etkiyi yaratmamış şunu merak ediyorum rosetta stone kullananlar daha önce öğrenmeye çalıştıkları dil hakkında hiç birşey bilmeden mi başlamışlar özellikle ülkemizde bu programın orjinalini kullananlar daha önce kurs , interaktif set kullanmış memnun kalmamış bi şekilde bu programa ulaşmış sonrasında kullanmış ve orta seviyeye gelebilmşler sizinde dedğiniz gibi okumadan ders kitabını açıp çalışmadan orta seviyeye gelebilmek büyk başarı sayılmış sanırım . Bunun da etksi reklam ve pazarlama yaparken yne geliştirmş oldukları dil öğretme sistemi b nevi zihnimize kazıyorlar sürekli tekrar yaptırarak ben başlangıç ve elementry arasında bi yerdeym bu seti alacağım günde 5 saat kullanıp 6 ayda 750 saatimi inglizce çalışarak bu programda geçireceğim ve orta seviye bi inglizce öğreneceim sonrada bu seti öve öve bitiremeyeceğim olacak olan şey bu dur ve aslında bu setn büyük oranda reklamını yapmış olacağım çarkın bi parçası olacağım :) 750 saat dile kolay ve vermiş olduğu pasta bence az gibi geliyor Engilish town adlı interaktif sette 750 saat çalışmış olsam sanırım çok daha fazla ilerleme kaydetmiş olurum diye dşünüyorum

Rosettanın sistemi bebeklere dil ögretme sistemiyle benzer , egerki dil kurallarını sorgularsanız bu şekilde ögrenmeniz zor bebekler gibi cümlenin yapısını kesinlikle incelemeniz lazım sadece cümle ve hagi fiziksel veya psikoloji durumda söyleniyor buna odaklanmanız lazım yani bu matematik degil ,750 saat ciddi bir rakam turistlerle rahat diyalog kurabilir hale gelebilirsiniz rosetta dedigin gibi interaktif bir set effortless te öyle ikisde başarılı sistemler bana göre tabi iyide pazarlanıyorlar .

son olarak şunu diyebilirim ne kadar çok tekrarlı olarak anlıyabilecegin içerikleri dinlersen daha kısa sürede yol alırsın

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.