Şimdi Ara

3770k ve FX8350

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
980
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 3770k nin hemen hemen herseyde cok daha iyi oldugu biliyorum fakat soyle bir sorum var.

Ben bir server kurmayi dusunuyorum bu servera cok fazla yuk bincek.Misal 10 tane falan VMware kurup her isletim sisteminde programlar belki oyunlar kurulcak.Hepsi es zamanli calistirilcak.

Amd 8 cekirdek avantajini kunlanir mi boyle durumlarda? Yoksa intel dahami iyidir ?

• Yük binen ofis , server işlerinde AMD daha iyi diye bilgim var fakat İntelin 3770k 'sıda küçümsenemiyecek durumda bir işlemci bana sorar iseniz oyum 8350'den yana birde diğer arkadaşları bekleyin derim
  • Intel bariz daha iyi biliyorum ama amd de 8 cekirdek oldugu icin

Hangi islemcide daha fazla ayni anda uygulama acabilirim.
  • Bütçenizi zorlamıyorsa intel tercih edebilirsiniz, mimari/performans bakımından biraz daha öndedir.
  • I-3770K biraz daha hızlı olmakla birlikte FX-8350 ile performansları birbirine oldukça yakındır.

Ancak VMware ile birden fazla sanal pc kurduğunuzda FX çekirdek avantajını kullanır. Bu durumda FX-8350 demek gerekir.

Bu işi daha ciddi yapmak için ise önerim I7-3930K olur. Hem 6 çekirdeği var hem de 4 kanal bellek kullanıyor. Sanal PC için ön önemli perf. kriterleri de ayırabileceğiniz çekirdek ve sanal pc'ye düşecek bellek bant genişliğidir.

İmkanınınz varsa I7-3930K diyorum. Olmazsa 3820 ile başlayıp ilerde 3930-3960 olabilir.

Şu an için en ucuz fiyatlar.

3930K - 1215 TL - Jticaret
    3770K - 734 TL - jticaret
    8350 - 434 - Jticaret

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 6 Aralık 2012; 13:08:12 >
  • Sagolun arkadaslar ama ben derdimi anlatamiyorum galiba :)

INtelin 4 cekirdeginede %100 yuk bindirdiginizi dusunun.

Amd nin 8 cekirdeginin hepsine %100 yuk bindirdiginizi dusunun,

Hangisi daha cok isin altindan kalkabilir..

Cekirdek sayisi yuzunden amd daha fazla uygulama acarmi onu soruyorum.

BUnu dosyayi winrar la hizli acmayla , yada oyunda 2 fps fazla almayla karistirmayin.Bandin genisliginden bahsediyorum , hizindan degil.

Sizce hangi islemci daha iyidir?
    (fiyat onemli faktor degil)
  • eywallah sagol )

anlamissin derdimi sonunda.

Ama dedigin islemciler cok tuzlu

Amd bayagi ucuz yanlarinda..

Anakartida cok ucuz amd nin.

Zaten ssd lere ve 64gb ram e dunyanin parasi gitcek..

Aradaki fiyat ucurumundan dolayi 8350e daha sicak bakiyorum. Ama daha birkac yorum daha bekliyorum acikcasi..

100-150$ fark bisi degilde 300-500$ buyuk fark gercekten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Gelu

Sagolun arkadaslar ama ben derdimi anlatamiyorum galiba :)

INtelin 4 cekirdeginede %100 yuk bindirdiginizi dusunun.

Amd nin 8 cekirdeginin hepsine %100 yuk bindirdiginizi dusunun,

Hangisi daha cok isin altindan kalkabilir..

Cekirdek sayisi yuzunden amd daha fazla uygulama acarmi onu soruyorum.

BUnu dosyayi winrar la hizli acmayla , yada oyunda 2 fps fazla almayla karistirmayin.Bandin genisliginden bahsediyorum , hizindan degil.

Sizce hangi islemci daha iyidir?
    (fiyat onemli faktor degil)

Bahsettiğiniz senaryoda iki işlemci de birbirlerine denk performans verir ama 3770k burun farkıyla önde kalır. Ama aradaki performans farkı fiyat farkına değmez. Öte yandan 3770k daha az güç tüketir bunu da akılda bulundurun.
  • Win altında çok fark etmez 4-8 çekirdek. Hepsi de aynı sayıda uygulama açabilir ufak perf farkı ile.

Ancak VMware için daha fazla çekirdek iyidir. Zira çekirdekler daha az oranda diğer uygulamalar için tahsis edilir. (preemptive çoklu çalıştırma) VMware ne kadar az kesintiye (task switch) uğrarsa o kadar iyidir tabii. O nedenle 6-8 çekirdek tavsiye ettim.

Ama genelde daha ciddi server sistemler için Xeon-opteron işlemcileri tercih edilir. Profesyonel seviyede yapacaksanız 8-12 çekirdek xeon-opteron veya 16 çekirdek opteron olabilir pro. seviyede.
  • Sonraki yorumunuzu geç gördüm.

Fiyat önemli anladığım kadarıyla.

Bu durumda 3770 ile hemen hemen aynı performansı veren FX-3850 bana göre tek seçenektir.

Aradaki fiyat farkı bir SSD eder.

Anakart fiyat farkı da 16 GB daha ram demektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 6 Aralık 2012; 13:16:55 >
  • Cok sagolun arkadaslar.

Elektrik farki var dogru biri 125w biri 77galiba..

Ama aradaki farki amorti etmesi icin senelerce calismasi gerekiyor.Ukrayna da elektrik ucuz zaten:)

FX8350 icin soyle bir planim var aslinda.Her iki sanal windowsa 1 cekirdek feda etsekde 1 windows 8 + 15tane sanal win7 yada windows xp yi kaldirsa super olur.

Diger bilesenlerde soyle olcak.

70-100$ bir anakart (oc yapilmiycak islemciye)
    8x8gb ddr3 1600mhz
    2x 240gb vertex4 raid 0
    Asus 680GTX top edition (bir miktar oc yapilcak)
    700w Kaliteli bir ups.
  • işin işlemci yönünü bir tarafa bırakırsak windows server 10 kullanıcı remote desktop kurarsanız işlemciyi çok daha efektif kullanırsınız ayrıca kullanılan yazılımlar ortak ram kullanır her birinde işletim sistemi çalışmayacağından hd ve ram ve cpu kullanımı çok düşük olur.

ha 1 makinada 8 ayrı server barındırmak için bunu yapıyorsanız ms server + ms in kendi sanal pc yazılımı ile yapmanız daha efektif olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OnTEC -- 6 Aralık 2012; 13:39:14 >
  • sagolasin.

windows server 10 kullanıcı remote desktop deniycem.
  • Windows server iyi bir tercih olur. Ve her halukarda Win+VMvare ikilisinden daha optimal çalışır.

Diğer bir ihtimal de Vmware ESX/vCenter server üzerine adanmış server sistemlerini kurmaktır.

Bu makinayı Win ile kendiniz de kullanmayıp sadece sunucu barındırmak için kullanacaksanız iyi bir tercih olur ancak ESX/vCenter lisansları epey yüksektir.

Hatta ESX/vCenter içine sunucu işlevi için özelleştirilmiş server sistemleri kurarak sadece 15-16 değil çok daha fazla sayıda adanmış server sistemi barındırabilirsiniz. Üstelik çok da iyi performans alırsınız.

Bugün birçok host firması ESX/vCenter üzerine adanmış server sistemleri ile 12-16 çekirdekli Xeon-opteron üzerinde yüzlerce bağımsız sunucu host ediyor. Özellikle WEB server vb için biçilmiş kaftandır.

Hem de bir adanmış sunucuda sorun olursa diğerleri etkilenmez. Sadece sorunlu olanı yeniden yapılandırırsınız olur biter.

Tabii fiyat önemli olur. Bu işi ticari olarak yapmayı düşünüyorsanız (web server hosting gibi) para vermeye değer. ESX/vCenter lisansı için maddi kaynak bulabilirseniz tavsiyemdir.

Elektrik de o kadar önemli değil. Binlerce makinaya sahip bir sunucu çiftliği çin tabii ki çok önemlidir ama tek makina için değmez. Üstelik sunucular render vb sistemleri gibi sürekli tam güçte çalışmazlar. Zamanlarının büyük bölümünü idle veya düşük hızda geçirirler. Bu iki işlemcinin düşük hız güç tüketimleri arasında ise bariz fark yoktur.

Ayrıca eğer bu makinayı sadece WEB server veya veri sunucusu olarak kullanacaksanız işlemci de çok fark etmeyecektir. Hele hele 10-15 sunucu için nerede ise hiç fark etmez. 1 Gigabit bir ağ bağlantınız olsa saniyede 128 MB teorik veri aktarımı yapabilirsiniz. 100 Mbit için ise 12.5 MB demektir. Yine 2 SSD ile saniyede maksimum 1 GB veri işleme yapabileceğinizden işlemciyi çok az zorlayabilirsiniz. Bırakın 3770K/FX-3850 en basit I5-Phenom II bile bunun hakkından gelir.

Bugün oldukça eski sistemler ile bile onlarca linux server barındıran WEB-DATA sunucuları kurulabilmektedir. Ancak makinada başka işler de yapacaksanız tabii işlemci önem kazanır.

Lakin, özellikle ilk mesajınızda belirttiğiniz gibi sanal sistemlere program kuracaksanız işlemci en önemli öğe haline gelir. Veri madenciliği, veri analizi vb için güç gerekir.

Oyunlar için ise durum biraz karışıktır. Birçok sanal pc yazılımı ile güçlü ekran kartından yeterince fayladalanamazsınız. Yani bir VMvare workstation ile HD7970 kartınızı Win gibi kullanamazsınız. Çoğunlukla sanal pc kendi çinde tanımlı olan S3 gibi bir ekran kartını emule eder. Belki VMware Fusion/ESX gibi daha iyi gragik desteği sağlanabilir ama masaüstü gibi performansı alacağınızı düşünmeyin.

Flash vb gibi oyunlar ise zaten Server üzerinde değil Client üzerinde çalışır. Ağ oyun sunucuları gibi uygulamalar ise grafiğe yüklenmeyip işlemci ağırlıklı olduğundan yine CPU/RAM önemli olur.

Sonuç olarak makinayı kendiniz de kullanacaksanız Win7+VMware gibi bir konfigürasyon iyi olur.

Sadece WEB/DATA sunucu için ESX/vCenter üzerine adanmış mini server uygulamaları idealdir.

Ağ oyun sunucuları için de buna uygun konfigürasyon gerekir ama bu konu tavsiyede bulunacak yeterliliğe sahip değilim. Zira nerede sie hiç oyun oynamam ve oyun sunucuları nasıldır tamamen bihaberim. Ne kadar performans ister, hangi uyuglamalar kullanılır bir bilene sormakta fayda var.

Saygılarımla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi melikulupinar -- 6 Aralık 2012; 20:39:38 >
  • tesekkurler yardimlariniz icin Fx8350 de karar kildik.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.