Şimdi Ara

353. Dönem (Kasım 2013) K.D ve Yedek Subay Aday Adayları ( 741 CENGAVER ASKER ) (36. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
34.096
Cevap
207
Favori
1.520.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bana kimse cevap vermiyor =) sorumu tekrarlıyorum: ben diplomayı en erken 30 ağustos ta alabiliyorum. Diploma olmadan ağustos 15 öncesi başvuru yapamaz mıyım? Yada diplomayı ağustos sonunda aldığımda askere gidemez miyim ben? Askere gitmek istiyorum bir an önce.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shadowmexo -- 20 Temmuz 2013; 16:15:58 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: shadowmexo

Bana kimse cevap vermiyor =) sorumu tekrarlıyorum: ben diplomayı en erken 30 ağustos ta alabiliyorum. Diploma olmadan ağustos 15 öncesi başvuru yapamaz mıyım? Yada diplomayı ağustos sonunda aldığımda askere gidemez miyim ben? Askere gitmek istiyorum bir an önce.

başvurabilirsin ama YS olarak işlemlerin yapılmaz . 15 ay ER statüsünde işlemlere tabii tutulursun . Askere gittiğin ilk gün komutana dilekçe yazıp Üniversite mezunu olduğunu belirtirsen askerliğin 155 güne indirilir . daha detaylı açıklama için lütfen askerlik şubesine başvurunuz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 20 Temmuz 2013; 16:24:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hirotaro

quote:

Bana kimse cevap vermiyor =) sorumu tekrarlıyorum: ben diplomayı en erken 30 ağustos ta alabiliyorum. Diploma olmadan ağustos 15 öncesi başvuru yapamaz mıyım? Yada diplomayı ağustos sonunda aldığımda askere gidemez miyim ben? Askere gitmek istiyorum bir an önce.

başvurabilirsin ama YS olarak işlemlerin yapılmaz . 15 ay ER statüsünde işlemlere tabii tutulursun . Askere gittiğin ilk gün komutana dilekçe yazıp Üniversite mezunu olduğunu belirtirsen askerliğin 155 güne indirilir . daha detaylı açıklama için lütfen askerlik şubesine başvurunuz

öyle bi işlem yapılabiliyorsa çoğu insan ağustos celbine yetişirdi, mayısta basvurup..

• quote:

quote:

cevap için teşekkür ederim. askerlik şubesine gidip konuşmam daha mantıklı olacak sanırım. iyi günler dilerim.

• 30 ağustosta mezun mu olucaksın yoksa diplomamı 30 ağustosa yetişiyor?

15 ağustostan önce geçici mezuniyet alabilirsen gidersin kasıma

Ben haziranda mezun oldum. Mayısta er olrak basvurdum ağustosta gideyim diye fakat bi işe yaramadı. Çünkü bu kanun askerdeyken mezun olanları kapsıyor. Ayrıca 155 gün askerlik yaptıktan sonra tekrar sınıflandırma işlemine tabi olacaksın. Eğer yedek subaylık çıkarsa 155 gün yaptığın askerlik bosa gidiyor. Tekrar 12 ay askerlik yaptırıyorlar.

Bu riski göze almadım ben ve kasım celbini bekliyorum şuan.

Saygılar

• quote:

quote:

quote:

cevap için teşekkür ederim. askerlik şubesine gidip konuşmam daha mantıklı olacak sanırım. iyi günler dilerim.

15 ağustostan önce geçici mezuniyet belgesi veya diploma alman gerekiyor. O şekilde başvuru yapabilirsin Kasım 2013 dönemi için. 30 ağustosta diploma alacağın için en erken Şubat 2014 döneminde askerlik için başvurabilirsin.

Arkadaşın dediği gibi uzun dönem askerlik için başvurup kasım döneminde uzun dönem asker olsan ve diplomanı askerde gösterdiğin zaman seni direkt olarak geçici terhis edecekler ve bir sonraki en yakın dönem olan Şubat 2014 dönemine yedek subay olarak işlemlerin yapılacaktır.

Yani boşuna bir çaba olur senin için. 2014 şubat celp döneminde yedek subay olursan daha önce er olarak askerlik yaptığın günler de sayılmayacağı için tamamen kendine eziyet yapmış olursun.
    15 ağustostan önce geçici mezuniyet belgesi veya diploma alamıyorsan en erken şubat 2014 celp dönemi için işlemlerini yapman daha mantıklı olur senin için.

Komutana dilekçe yapıp askerliğin 155 güne düşürülür falan diye bir şey yok yani.

Asal'ın sitesini inceleseydin orda yazıyor zaten.

STATÜ DEĞİŞİKLİK İŞLEMLERİ

1. 15 aylık erbaş/er statüsünde muvazzaf askerlik görevini yapmakta iken, yedek subay aday adayı olma hakkını veren en az dört yıl süreli yüksek öğrenim kurumunu bitirenler, yedek subaylık statüsüne geçmek istediklerine dair dilekçelerini, diplomalarının veya mezuniyet belgelerinin noter tasdikli üç sureti ve noterce düzenlenmiş taahhütname (Örnek taahhütname için tıklayınız) ile birlikte birlik komutanlığına müracaat ederler.

2. Birlik komutanlıklarınca hizmet durum çizelgesi tanzim edilerek derhal geçici terhisleri yapılır. Birlik komutanlıkları tarafından hizmet durum çizelgesi ile geçici terhisleri yapılmış yükümlülerin terhis belgesi, yedek subaylık statüsüne geçmek istediklerine dair dilekçe, diplomalarından veya mezuniyet belgelerinden noter tasdikli iki suret ve noterce düzenlenmiş taahhütnameden iki sureti ile birlikte doğrudan Askeralma Dairesi Başkanlığına gönderilir.

3. Askeralma Dairesi Başkanlığınca belgelerin incelenmesini müteakip 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 103’üncü maddesi gereği karar tadili işlemi yapılarak statüsü yedek subay aday adayına çevrilir. Yükümlünün evrakı birliğine ve kayıtlı olduğu askerlik şubesi başkanlığına gönderilir.

4. Bu yükümlüler ilk yedek subay celp döneminde sevke tabi tutulur. Sevke tabi olduğu celbin sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat eder. Seçim ve sınıflandırılması sonucunda;

a. Kısa dönem er statüsüne ayrılmaları halinde;

(1) Daha önce yapmış oldukları geçici terhis belgesindeki sayılan hizmet süreleri toplamı, kısa dönem er hizmet süresi kadar veya daha fazla olanlar kayıtlı olduğu askerlik şubesi başkanlıklarınca terhis edilir.

(2) Daha önce yapmış oldukları geçici terhis belgesindeki sayılan hizmet süreleri toplamı, kısa dönem hizmet süresinden az olanlar, kalan askerlik hizmetlerini tertip edildikleri birliklerinde kısa dönem er hizmet süresine tamamlattırıldıktan sonra birlik komutanlığınca terhis edilirler. Birliklerine katılmayanlar, ele geçtiklerinde veya müracaatlarında derhal tertip edildikleri birliğe sevk edilirler ve geç iltihak bakayası suçundan işlem yapılır.

b. Yedek subay adayı statüsüne ayrılmaları halinde;

(1) Daha önce erbaş/er olarak yapmış oldukları askerlik süreleri ne olursa olsun, kanunda belirtilen yedek subay hizmet süresi kadar askerlik hizmetine tabi tutulur.

(2) Sınıf okulundaki eğitim süresine, herhangi bir kanunî mazerete müstenit olarak üçte birinden (1/3) fazla bir müddet devam edemeyerek devre kaybettikleri için geçici terhisi yapılanlar, mazeretlerinin bitimini takip eden ilk celp döneminde eğitim ve öğretim devresinin tamamına katılmak üzere askerlik şubesinden yeniden sevk evraklarını alarak doğrudan o dönemde yedek subay statüsüne ayrılan diğer yükümlülerle birlikte katılacak şekilde daha önce geçici terhis edildikleri sınıf okuluna sevk edilirler.

• AMOK! kullanıcısına yanıt
    yok onda kesin kararlıyım da şimdi başvuruya geç kalırız şubata kadar falan bekleriz diye tırstım sıkıntı yoksa ne güzel
  • virusyildo kullanıcısına yanıt
    zaten bende bilmediğim için askerlik şubesine başvurunuz dedim detaylı bilgi için . öğrenelim bizde prodesürü
  • quote:

Orijinalden alıntı: chnpilsen

30 ağustosta mezun mu olucaksın yoksa diplomamı 30 ağustosa yetişiyor?

Ben haziranda mezun oldum. Mayısta er olrak basvurdum ağustosta gideyim diye fakat bi işe yaramadı. Çünkü bu kanun askerdeyken mezun olanları kapsıyor. Ayrıca 155 gün askerlik yaptıktan sonra tekrar sınıflandırma işlemine tabi olacaksın. Eğer yedek subaylık çıkarsa 155 gün yaptığın askerlik bosa gidiyor. Tekrar 12 ay askerlik yaptırıyorlar.

Saygılar

derslerimin hepsi bitti sadece stajım kaldı. stajımın bitişi de ağustos sonuna geliyor. stajları bitirmeden de diploma ya da geçici mezuniyet verilmiyor bizim okulda. bu sebeple kara kara düşünüyorum.

sizin içinde hayırlısı olsun şimdiden.

• quote:

quote:

Saygılar

derslerimin hepsi bitti sadece stajım kaldı. stajımın bitişi de ağustos sonuna geliyor. stajları bitirmeden de diploma ya da geçici mezuniyet verilmiyor bizim okulda. bu sebeple kara kara düşünüyorum.

hocam sen en iyisi Şubat 2014 celbini bekle , aklını bu tip işlerle karıştırma derim .

• quote:

Orijinalden alıntı: virusyildo

quote:

quote:

quote:

15 ağustostan önce geçici mezuniyet belgesi veya diploma alman gerekiyor. O şekilde başvuru yapabilirsin Kasım 2013 dönemi için. 30 ağustosta diploma alacağın için en erken Şubat 2014 döneminde askerlik için başvurabilirsin.

Arkadaşın dediği gibi uzun dönem askerlik için başvurup kasım döneminde uzun dönem asker olsan ve diplomanı askerde gösterdiğin zaman seni direkt olarak geçici terhis edecekler ve bir sonraki en yakın dönem olan Şubat 2014 dönemine yedek subay olarak işlemlerin yapılacaktır.

Yani boşuna bir çaba olur senin için. 2014 şubat celp döneminde yedek subay olursan daha önce er olarak askerlik yaptığın günler de sayılmayacağı için tamamen kendine eziyet yapmış olursun.
    15 ağustostan önce geçici mezuniyet belgesi veya diploma alamıyorsan en erken şubat 2014 celp dönemi için işlemlerini yapman daha mantıklı olur senin için.

Komutana dilekçe yapıp askerliğin 155 güne düşürülür falan diye bir şey yok yani.

Asal'ın sitesini inceleseydin orda yazıyor zaten.

STATÜ DEĞİŞİKLİK İŞLEMLERİ

1. 15 aylık erbaş/er statüsünde muvazzaf askerlik görevini yapmakta iken, yedek subay aday adayı olma hakkını veren en az dört yıl süreli yüksek öğrenim kurumunu bitirenler, yedek subaylık statüsüne geçmek istediklerine dair dilekçelerini, diplomalarının veya mezuniyet belgelerinin noter tasdikli üç sureti ve noterce düzenlenmiş taahhütname (Örnek taahhütname için tıklayınız) ile birlikte birlik komutanlığına müracaat ederler.

2. Birlik komutanlıklarınca hizmet durum çizelgesi tanzim edilerek derhal geçici terhisleri yapılır. Birlik komutanlıkları tarafından hizmet durum çizelgesi ile geçici terhisleri yapılmış yükümlülerin terhis belgesi, yedek subaylık statüsüne geçmek istediklerine dair dilekçe, diplomalarından veya mezuniyet belgelerinden noter tasdikli iki suret ve noterce düzenlenmiş taahhütnameden iki sureti ile birlikte doğrudan Askeralma Dairesi Başkanlığına gönderilir.

3. Askeralma Dairesi Başkanlığınca belgelerin incelenmesini müteakip 1111 sayılı Askerlik Kanunu’nun 103’üncü maddesi gereği karar tadili işlemi yapılarak statüsü yedek subay aday adayına çevrilir. Yükümlünün evrakı birliğine ve kayıtlı olduğu askerlik şubesi başkanlığına gönderilir.

4. Bu yükümlüler ilk yedek subay celp döneminde sevke tabi tutulur. Sevke tabi olduğu celbin sevk öncesi hazırlık işlemlerini yaptırmak üzere en yakın askerlik şubesi başkanlığına müracaat eder. Seçim ve sınıflandırılması sonucunda;

a. Kısa dönem er statüsüne ayrılmaları halinde;

(1) Daha önce yapmış oldukları geçici terhis belgesindeki sayılan hizmet süreleri toplamı, kısa dönem er hizmet süresi kadar veya daha fazla olanlar kayıtlı olduğu askerlik şubesi başkanlıklarınca terhis edilir.

(2) Daha önce yapmış oldukları geçici terhis belgesindeki sayılan hizmet süreleri toplamı, kısa dönem hizmet süresinden az olanlar, kalan askerlik hizmetlerini tertip edildikleri birliklerinde kısa dönem er hizmet süresine tamamlattırıldıktan sonra birlik komutanlığınca terhis edilirler. Birliklerine katılmayanlar, ele geçtiklerinde veya müracaatlarında derhal tertip edildikleri birliğe sevk edilirler ve geç iltihak bakayası suçundan işlem yapılır.

b. Yedek subay adayı statüsüne ayrılmaları halinde;

(1) Daha önce erbaş/er olarak yapmış oldukları askerlik süreleri ne olursa olsun, kanunda belirtilen yedek subay hizmet süresi kadar askerlik hizmetine tabi tutulur.

(2) Sınıf okulundaki eğitim süresine, herhangi bir kanunî mazerete müstenit olarak üçte birinden (1/3) fazla bir müddet devam edemeyerek devre kaybettikleri için geçici terhisi yapılanlar, mazeretlerinin bitimini takip eden ilk celp döneminde eğitim ve öğretim devresinin tamamına katılmak üzere askerlik şubesinden yeniden sevk evraklarını alarak doğrudan o dönemde yedek subay statüsüne ayrılan diğer yükümlülerle birlikte katılacak şekilde daha önce geçici terhis edildikleri sınıf okuluna sevk edilirler.

cevap için çok teşekkür ederim hocam. detaylıca herşeyi yazmışsınız elinize sağlık. ne yapalım artık şubat ayını bekleyeceğiz. hayırlısı olsun. tekrar teşekkür ederim.

• quote:

quote:

quote:

Saygılar

hocam sen en iyisi Şubat 2014 celbini bekle , aklını bu tip işlerle karıştırma derim .

orası öyle tabi ama işte biran önce gitsek gelsek iyi bir iş imkanı daha kolay oluyor. vatan görevimi yerine getirmeyi bir an önce istiyordum. hayırlısı artık şubatta gideceğiz artık.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Saygılar

orası öyle tabi ama işte biran önce gitsek gelsek iyi bir iş imkanı daha kolay oluyor. vatan görevimi yerine getirmeyi bir an önce istiyordum. hayırlısı artık şubatta gideceğiz artık.

olası bir kötü senaryoda 17-18 ay askerlik yapma olasılığın var . riskli iş anlayacağın . onun için şubatta git rahat git

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 20 Temmuz 2013; 18:34:27 >

• şubat a en başa yazılayım o halde şimdiden :) sizinde Allah yardımcınız olsun şimdiden. Ben gelene kadar iyi nöbet tutun :D
  • Kiytirik bir net hizim var buraya bile zar zor girdim yine şehir dışındayım :D aklıma Bisey takıldı. Bu lanet gss yüzünden çoğu kişi gibi bende bagkur yaptırdım . Benim durumumda olan var mi ne yapicaz bu bagkur u iptal mi ettirecigiz :? Dönüşte kismetse sigortalı bir ise girip ordan devam etmek istiyorum bagkurda 2 seneden fazla kalmamak gerekiyor :/

Ah ulen birde iş derdi var ya

• bjklove kullanıcısına yanıt
    hayırlısı olsun kardeşim o zaman = )
  • quote:

Orijinalden alıntı: tms54

quote:

Orijinalden alıntı: ufukacn_9988

quote:

Orijinalden alıntı: aNeXiEtY

Mümkün değil?
    sigortanın yatırılması demek, hala o işyerinde seni çalışıyor göstermeleri ile olur. askerde olup, biryerde çalışıyor görünmek ne kadar mantıklı olabilir?

Askere giderken ayrıca kıdem tazminatı alacaksın. sözleşmen fesih edilmediği sürece bu tazminatı da alamamış olursun.

Bu dediğin olmaz da, işyeri durumu algılayamadı ve seni çalıştırmaya devam etti diyelim, bu durum geriye dönüp bakıldığında senin askere gitmediğin gibi bir sonuç bile çıkartır. burası türkiye

O kısmı anladım zaten askerlik başlamadan önce kesinlikle işyerinden çıkışımı alacağım. Şimdi tek sorum kısa dönem askerlik yaparken askerlik borçlanması yapabiliyor muyuz ?

Bu adam niye taktı bu sigorta işine diye sinirlenmeyin :) askerden döndükten sonra düğün yapıcaz ve eşim 2014 ağustosta eş durumundan tayin isteyecek.. Tayin olaylarında özelde çalışan eşin son 2yılda 360 gün sigorta primi bulunması gerekiyor.. Eğer askerlik borçlanması olmuyorsa benim gün sayım eksik kalacak arkadaşlar o yüzden bu konuyu iyice bilmem gerek :)

Öncelikle bir ömür boyu mutluluklar dilerim.

Burası Türkiye doğru ama - askere gitmedin- diye bir sonuç çıkmaz, onu netleştirelim. Sadece çakışan sgk günlerin silinir o kadar.

Kısa veya uzun farketmez. Askerde geçen süren için askerlik borçlanması yapabilirsin. Ama ince bir nüans var. 360 gün sigorta primi şartı kafa karıştırıcı. Askerlik döneminde sigorta primin yatmayacak. Sen dönüşte bu günlerin toptan ödemesini yapacaksın. Burada önemli olan yapacak olduğun askerlik borçlanmasının sigorta primi olarak sayılıp sayılmayacağı. Bu konu hakkındaki yönetmelikleri araştırman faydalı olur. Olmadı pazartesi sgk yı arayıp tescil birimiyle görüşürsün.

İyi dilekleriniz için teşekkürler,

Milli eğitimin eş durumu atama yönetmeliğinde aşağıdaki ibare var, yani benim işime yarayacak olan şeyi milli eğitim onaylıyor :) Hafta içinde askerlik şubesini arayıp kesin bilgi almaya çalışacağım gelişmeleri buradan paylaşırım.

7. Eşleri sigortalı olarak çalışan öğretmenlerin yer değişikliği başvurularında, eşlerinin

sigortalılık süresinin yeterli olmaması durumunda borçlanılması kaydıyla son iki yıllık süre

içinde askerlikte geçen süreleri de sigortalı olarak geçirilen süreler kapsamında değerlendirilir.

• benide ekleyin tertolar :)

25------ Atatürk Üni.--------------- coğrafya öğretmeni----------izmir---izmir
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yazılımcı Online

Kiytirik bir net hizim var buraya bile zar zor girdim yine şehir dışındayım :D aklıma Bisey takıldı. Bu lanet gss yüzünden çoğu kişi gibi bende bagkur yaptırdım . Benim durumumda olan var mi ne yapicaz bu bagkur u iptal mi ettirecigiz :? Dönüşte kismetse sigortalı bir ise girip ordan devam etmek istiyorum bagkurda 2 seneden fazla kalmamak gerekiyor :/

Ah ulen birde iş derdi var ya

hocam hala yazmadın ?

yaş - okul - kütük - ikametgahını ? yazmamı istemiyorsun sanırım listeye .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hirotaro -- 21 Temmuz 2013; 0:03:23 >

• Arkadaşlar Merhaba,

Tecrübelerinizden yararlanıp birkaç soruma cevabınızı rica edicem.

1-) Yüksek Lisansta tez durumunda öğrenciyim. Şu an itibariyle 2014 Nisana kadar tecilliyim. Okulu dondurup (tezden uzatma aldım ne kadar vereceklerine bağlı belki dondurmayacağım) Kasım da askere gitmek istiyorum. Dolayısıyla tecilimi bozdurucam. Verilen tarihleri pek anlamadım. Erken celp ne demek? Şu durumda tecilimi 15 ağustos tarihine kadar mı bozdurmam gerekiyor. önümüzdeki pazartesi (22 tem) gitsem de olur mu?

2-) Üni bitip tecil için gittiğimde kulağımdaki duyu problemim nedeniyle kasımpaşa askeri hastaneye sevk olmuştum. Sonucunda raporda komando olamaz, muhabere eri olamaz, tankçı olamaz v.s v.s en az 20 küsur tane olamaz ama sonunda askerliğe elverişlidir yazılı bir sonuç çıkmıştı. Kısa dönem yapmak isteyen benim için bu avantaj mıdır? Yoksa dez avantaj mı?

3-) Halihazırda kulağımda duyu kaybı devam ediyor. Ayrıca gözlerimde 5 numaranın civarlarında (tecil sırasında hiç söylememiştim). Ben bu gidişimde muayene olacak mıyım? Yoksa önceden olduğum için ekstra durum diye ben mi talep edeceğim askeri hastaneye sevki? Eğer öyleyse her iki durumum içinde ayrı ayrı sevk mi alacağım?

4-) 1. grup 2. grup ayrımı tam olarak ne? iki farklı tarihlerle mi teslim oluyoruz?

çok fazla soru oldu farkındayım ama bu bilgileri başka nerden edinirim bilmiyorum. Yardımcı olan herkese şimdide çok teşekkürler,

• 
Sayfa: önceki 3435363738
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.