Şimdi Ara

3080 12G veya 3080 TI Kapasitör Sorunu?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
383
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Hatırlayanlar bilir 3000 serisi ilk çıktığın da 3080 de kapasitör sorunları sebebiyle bazı kartlar sorun yaşamıştı seramik (mlcc) olanlarda sorun yokken poscap (polimer) olanlarda sorun olmuştu. 5 veya 6 üstü Poscap kullananlar çökerken 2+4 4+2 veya 6 mlcc kullananlarda sorun yok demişlerdi.

Hazır fiyatlar düşerken bir tane alıyım diyorum ancak zotac palit gibi kartları hatta evga bile alsam mı tereddüt ettim.

Bazı markaların kapasitör dizilimi şöyle

Asus Rog/Tuf = 6 MLCC

MSI Trio/Suprim = 4 MLCC + 2 POSCAP

MSI Ventus = 2 MLCC + 4 POSCAP

Galax Hof = 2 MLCC + 4 POSCAP

EVGA Ftw3 Ultra = 2 MLCC + 4 POSCAP

Aorus Master = 2 MLCC + 4 POSCAP

Zotac Amp Holo= 6 POSCAP

Palit Gaming Pro = 1 MLCC + 5 POSCAP

Gainward Phantom = 1 MLCC + 5 POSCAP

Asus Tuf /Rog

Msi Trio / Suprim

Msi Ventus

Evga Ftw 3 Ultra

Aorus Master

Galax Hof

Zotac Amp Holo

Gainward Phantom Gaming

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• https://www.donanimhaber.com/rtx-3080-cokme-sorununa-detayli-bakis--125383

Sorunu anladığım kadarıyla 2000 mhz üstüne anlık otomatik boost hızlarına çıkan çoğunluğu poscap kullanan kartlarda yaşamışlar acaba rev gördüler mi veya bios güncellemesi ile çözdüler mi bilgisi olan var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quattro6 -- 25 Eylül 2022; 16:5:56 >
  • Sürücü güncellemesiyle çözmemişlermiydi bunu?

• Mxsr kullanıcısına yanıt

Eğer sürücü güncellemesi ile tüm kartların 2000 mhz ve altında kalması gibi bir güncelleme yapmışlarsa düzelmiştir diye düşünüyorum. Ancak yinede net bir bilgi göremedim o yüzden de ara ara indirime giren palit zotac evga gibi kartları almaya niyet edemedim aynı ürün asus msi olunca fiyat 3 4 bin lira oynuyor

• 3070 ve 3080 Ti kullandım hiç birinde 2 GHz üzeri hızlarda bir sorun olmadı. Kartlar ilk çıktığında böyle bir sorun vardı ama sürücü güncellemesiyle çözdüler. 3070 Palit, yeni aldığım 3080 Ti ise Asus Tuf modeli.3080 12G veya 3080 TI Kapasitör Sorunu? 

• Terminator T-800 kullanıcısına yanıt

Sanırım 3070 serisinin hic birinde mlcc yok buna asus da dahil hepsi poscap sorun 3080 deydi umarım düzelmiştir. Zotac almaya çekiniyorum açıkçası 3080 12G veya 3080 TI Kapasitör Sorunu? 

• Aslında poscap kullanımında sıkıntı çıkması durumu bunların sayısıyla ilgili değil, ne kadar 1 kapasiteyle destek olabilmeleriyle âlâkalı.

Kısaca : Poscaplar'ın değerlerini görmeden, yüzeysel olrk bakınca full mlcc kullanan iyi görülebilir/ öyledir'de ama poscap kullanan modelleri kendi içlerinde kıyaslarsak ta, poscaplar'ın kaç uf olduklar'ı da önmli, keza yüksek değerdeki poscaplar, düşük değerdekinden hertürlü iyi sonuç verecektir, atıyorum; nvidia üretiminde 6 adet 220uf poscap kullanılıyorsa ve zotac'ta yine 6 adet fakat 330 yada 470uf değerinde kullanmışsa, zotac daha iyi bir seçenektir gibi v.s.

Edit: Ne demek istediğimi gösterebileceğim 1 resim bulup aşağıya ekledim, oradan'da ne demek istediğimi daha iyi anlayabilirsin belki.

Yani poscap'lar standart 1 değerde olmadığı için, 6 poscap kullanan bazı modellerin kimisinde reset görülürken, kimisi aynı güce asılındığında sorunsuz yürüyebilir, çünkü o kartta daha yüxek güce destek verebilecek, yani yüxek değerde poscap kullanılmıştır, bu sebeple 6 adet poscap kullanıldığını gördüğünüzde hemen telaşlanmadan önce bu değerleri görebiliyorsanız, stok kart ile karşılaştırarak'ta 1 fikir edinebilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Conar-XP -- 25 Eylül 2022; 22:0:5 >

• Conar-XP kullanıcısına yanıt

işte bu çok iyi oldu aradığım teknik bilgi buydu burda bakacak olursak en iyi sıralama asus>msi>zotac>nvidia>palit gibi duruyor. Peki bir kartta mlcc sayısı çok ise gözü kapalı al diyebilir miyiz örneğin altta bir tier listesi paylaşacağım burda en tepede galax hof gözüküyor sebebi olarak da inanılmaz kaliteli vrm e sahip olduğu belirtilmiş zorlayabildiğin kadar zorla diyorlar kısaca sonra asus vs diye gidiyor.

Burda en tepede olan galax ancak 4 poscap 2 mlcc kullanmasına rağmen asus dan daha iyi demişler sanırım en tepe uf değerine sahip poscap kullanılmış. İşin kötü yanı o kartı dünyada hiç bir yerde bulamıyorsunuz tek çare asus gibi duruyor şuan

kaynak:

https://www.youtube.com/watch?v=aaKXqQ5R7gY

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.