Şimdi Ara

3 milyar dolarlık öğrenci kredisi siliniyor (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
39
Cevap
0
Favori
997
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

Örnegin kredi korcun var senin aldığın tarihte dahil olmak üzere silinecek kredi boırçlarınız diyorlar.

o zaman diyecekmisin? aman ha sakın silmeyin haksızlık olur ben ske ske ödeyecem.

Sonuç olarak sana faydası olmayan birşeyin başkalarınada faydası olmasını istemiyorsun! yani sen ödemiş olabilirsin ama adamlar bari rahat etsin gibi bir düşüncen yok.

Doğru mu anlıyorum?

• quote:

Orijinalden alıntı: sedatistan

Yani şunda okey miyiz.

Örnegin kredi korcun var senin aldığın tarihte dahil olmak üzere silinecek kredi boırçlarınız diyorlar.

o zaman diyecekmisin? aman ha sakın silmeyin haksızlık olur ben ske ske ödeyecem.

Sonuç olarak sana faydası olmayan birşeyin başkalarınada faydası olmasını istemiyorsun! yani sen ödemiş olabilirsin ama adamlar bari rahat etsin gibi bir düşüncen yok.

Doğru mu anlıyorum?

Ben o borcu alırken kağıdı imzaladıysam öderim

O benim namus borcumdur

Yiyemeyeceğin lokmayı ağzına alma demiş atalarımız.

Üslubuna da dikkat et , terbiyesizlik yapma

• Hala soruma cevap vermedin yani seninki de dahil olmak üzere sileceğiz borcunuzu deseler hayır benden öncekiler ödedi bende ödeyeceğim diyecek misin?

• quote:

Hala soruma cevap vermedin yani seninki de dahil olmak üzere sileceğiz borcunuzu deseler hayır benden öncekiler ödedi bende ödeyeceğim diyecek misin?

"Ben o borcu alırken kağıdı imzaladıysam öderim

O benim namus borcumdur"

• "Yani diğer insanların iyiliğine olan birşeyi seni etkilemese bile istemiyorsun."

Başka sorum yok hakim bey

• keşke bizimkini de silseler. işte gerçek büyük ülke budur. bizdekiler bizden alır suriyeliye yedirir sonra onunla bize hava yapar...

valla benim ödeyebilecek durumum var çok şükür hala öğrenciyim ama para kazanıyorum kazanmasam bile babamdan istesem o bile direk öder ama bu ülkede ailesinden destek görmeyen fakir halde yaşayacan milyonlarca genç var onlar için silinmeli bu kyk.

kıskanç ve kötü niyetli insanlar silinmemesini isteyebilir onlara da yapabilecek bir şey yok herkes kendi kalbini yaşar.

• quote:

"Yani diğer insanların iyiliğine olan birşeyi seni etkilemese bile istemiyorsun."

Başka sorum yok hakim bey

Ama hocam siz biraz kendinize göre değiştirmişsiniz sanki olayı. Diğer insanların iyiliğine derken sanki borçların silinmesi tamamen iyi bir yöntemmiş ve bazıları da buna itiraz ederek yanlış yapıyor gibi ifade etmişsiniz. Bu doğru değil. Çünkü birilerinin borcu silinince o para yine vatandaştan çıkacak. En fazla birkaç milyon öğrenci için tüm ülke hesabı ödeyecek.

Ha bir noktada katılıyorum, bazı kişilerin borcu silinebilir. Geçen bir üye belirmişti benzer bir konuda onu. Gerçekten çalışıp kazanacak sağlığı yerinde olmayan, satacak malı olmayan, destek olacak yakını olmayan vs. kişilerin borcu silinebilir bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgisayıcı -- 23 Haziran 2021; 15:8:9 >

• Bilgisayıcı kullanıcısına yanıt

Vay borcu öylesine örnek verdim.

yani bunun sonu "babam beni dövdü, bende oğlumu dövecem ben neden dayak yedim o zaman"'a kadar gidiyor.

• sedatistan kullanıcısına yanıt

• quote:

Olm bu ne bencillik. Resmen insanların içinde kalan kötülüğün vücut bulmuş halisiniz.

Ben at arabasına bindim, oğlumda binsin.

Kredi aldıysan paşa paşa ödeyeceksin. Yok öyle silinsin felan.

ödeyenler enayi mi?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Heh işte bahsettiğimde tam olarak bu.

Elinde bir iyilik yapma imkanı olsa ve seni etkilemese yapmazsın yani?

Düşünsene sen ödemişsin bir şekilde. Onlarınki silinsin istemiyorsun onlarda aynı şekilde acı çeksin istiyorsun. Çünkü onların sen ödedikten sonra zar zor ödemeleri sana bir gerisi yada götürüsü olmayacak. Yani ödeseler ne olacak ödemeseler ne olacak sana ödemeyecekler ki, ödeseler bile belki senin haberin bile olmayacak.

Silinse ne olur yani?

Bir deney yapıyorlar.İnsan doğasını anlamak için.

bebeklere 2 cukulata verip karşısındaki oyuncağada 2 çukulata veriyorlar.

sonra bebeklere 1 çukulata verip karşıya birşey vermiyorlar.

sonra tercih sunuyorlar;

Bebeklerin seçimi 1 çukulata alıp karşıya hiçbirşey vermemekten yana oluyor.

Yani ilkel doğan gereği diğerlerinden üstün olmak ezilmek istemiyorsun. Onlarda senin çektiğin acıları çeksin istiyorsun.

Bu düzeni kırabilmek herkese nasip olmaz o yüzden sizi yargılamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sedatistan -- 23 Haziran 2021; 17:53:49 >

• quote:

Heh işte bahsettiğimde tam olarak bu.

Elinde bir iyilik yapma imkanı olsa ve seni etkilemese yapmazsın yani?

Düşünsene sen ödemişsin bir şekilde. Onlarınki silinsin istemiyorsun onlarda aynı şekilde acı çeksin istiyorsun. Çünkü onların sen ödedikten sonra zar zor ödemeleri sana bir gerisi yada götürüsü olmayacak. Yani ödeseler ne olacak ödemeseler ne olacak sana ödemeyecekler ki, ödeseler bile belki senin haberin bile olmayacak.

Silinse ne olur yani?

Bir deney yapıyorlar.İnsan doğasını anlamak için.

bebeklere 2 cukulata verip karşısındaki oyuncağada 2 çukulata veriyorlar.

sonra bebeklere 1 çukulata verip karşıya birşey vermiyorlar.

sonra tercih sunuyorlar;

Bebeklerin seçimi 1 çukulata alıp karşıya hiçbirşey vermemekten yana oluyor.

Yani ilkel doğan gereği diğerlerinden üstün olmak ezilmek istemiyorsun. Onlarda senin çektiğin acıları çeksin istiyorsun.

Bu düzeni kırabilmek herkese nasip olmaz o yüzden sizi yargılamıyorum.

Bu kadar yazmışsınız ama en önemli şeyi yazmamışsınız.

Kyk kredilerini devlet zorla vermiyor. herkesin kendi tercihi. Ben mesela almadım. Neden almadım? Mezun olduktan sonra iş mi arayacagım yoksa üstüme binen 25küsür milyarlık borcu mu ödeyeceğim?

• Bizimkilerde Boğaziçi öğrencilerinin burslarını kestiler

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Ulpro kullanıcısına yanıt

en iyisini yapmislar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sebep

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: trkgncr

Görsel uydurulmuş bir görsel de olabilir. Her gördüğünüze inanmayın. İlgili haberin yayınlanmış sayfasının linki var mı? Kaç haber sitesinde yayınlanmış? Benim burada gördüğüm sadece bir resim, herhangi bir gerçeklik değeri taşımıyor.

İngilizce olarak araştırmıştım bu haberi gördüğümde evet doğru Abd gibi bir ülkeyi küçümsemeyin sizin hayalinizde göremeyeceğiniz şeyleri yapıyor cumhurbaşkanı Biden

https://www.forbes.com/sites/zackfriedman/2021/06/16/biden-has-now-cancelled-3-billion-of-student-loans/?sh=6c5d65a9540d

https://www.foxbusiness.com/money/biden-cancels-student-loan-debt-who-qualifies

• Haksızlık falan değil. Siz ödediğiniz zamanda ekonomi,işsizlik,enflasyon,kur ne seviyedeydi şu an ne seviyede acaba ?

Genç işsizlik %30 a dayanmış, insanların pandemiden 1 senesi çöp olmuşken devlet eğer gerçekten devlet ise bu parayı almaması lazım.

Mesela yakın tarihten alalım, 2013 de kyk burs aylık 280 tl imiş. Senelik 3360 tl. 4 senede 13.440. Enflasyonla beraber senelik gelen zammı eklersek 2017 de mezun

olan bir bireyin borcu aşağı yukarı 15-18 bin tl arası bir şeydir. Bu sene veya seneye mezun olacakların 4 senelik kyk borcu 35 40 binlere dayandı.

Üstelik alınan kredi miktarı artmış olsada enflasyona göre hala düşük kalıyor yani 2013 deki 280 tl nin alım gücü şu an verilen 650 tl den ciddi miktarda

fazla idi.

Eee borç 2 katın üzerinde arttı refah seviyesi 2 katın çok çok üzerinde düştü ama ben ödedim sende öde. Kusura bakmayın ama mevzu haksızlık ise haksızlığın kralı budur.

Bırakın insanlar nefes alsın. Kyk kredileri silinmesi yetmez, çiftçiyle esnafın da borçlarının bir miktar silinmesi lazım.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.