Şimdi Ara

2X Caviar Green Raid 0 incelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
772
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 1 TB'lık diskimin oyunlar ve programlar yüzünden dolması nedeniyle yeni disk arayışındaydım. Caviar Black'ler çok pahalıydı ve gürültülü olduğu söyleniyordu. Her ne kadar Seagate'e güvenmesem de Barracuda 2 TB düşünüyordum sonra vazgeçtim. Elimde arşivlerimin

yedeklerini tuttuğum Caviar Green'lerle Raid 0 denemesi yapıyım dedim. Windows'u Raid üzerine kurmyacağım için BIOS'la hiç uğraşmama gerek kalmadı direk Disk Yönetimi'nden yaptım Raid 0'u. 2 dakkamı almadı toplamda. Bu kadar açıklama yeter testlere geçiyim

artık.

Bendeki diskler eski yaklaşık 2 yıllık diskler yani plaka başına veri yoğunluğu yeni Green serisine göre daha düşük son Green serisinin performans değerleri aşağıdaki gibi

Tek disk:

Yani yeni green serisi alacaklar Raid'de benden çok daha iyi değerler alabilirler.

Aşağıdaki test şu an piyasadaki en güncel Caviar Black, en hızlı disklerden biri oluyor bu disk

Bendeki bu eski disklerle bile daha iyi performans alabildim. Gelelim artılara ve eksilere

+Çok daha ekonomik bir şekilde daha yüksek performans

+Güncel fiyatlarla yapılmak istenirse 2 tane 2 TB'lık Green 1 tane 4 TB'lık Black'ten %40 daha ucuz oluyor

+Çok sessizler

+Güç Tüketimleri daha düşük olduğu için çok daha az ısınıyorlar

-Raid 0 yaparak biraz risk almış oluyorsunuz bir disk bozulursa tüm verileriniz gider

-Fazladan sata ve 3.5" slot kaplıyor

Ben yaptım memnun kaldım tavsiye ederim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mertov -- 14 Şubat 2015; 19:47:45 >

• Degerler guzel eline saglik ancak disk yonetimi uzerinden raid 0 nasil yaptigini bana musait oldugun zaman anlatirsan sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • FairLighty F kullanıcısına yanıt
    Hemen anlatıyım hocam, yeni bir diski ekledikten sonra veya sistemde bulunan bir diski sağ tıklayıp sildikten sonra tekrar sağ tıklıyorsunuz.

* Sistemde sadece silinmiş 1 disk varsa:

New simple volume ve New spanned volume tıklanır hale gelecek.

- New simple volume bildiğiniz disk biçimlendirme başka bir özelliği yok

- New spanned volume JBOD gibi birden çok diski herhangi bir performans artışı olmadan birleştirmek 2tb + 2tb= 4tb olacak ama tek özelliği bir diskmiş gibi gözükecekler bir disk arıza verirse diğer diskteki verilerin zarar görme olasılığı düşük de olsa var

* Sistemde silinmiş 2 veya daha fazla disk varsa:

New stripped volume ve New mirrored volume aktif hale gelecek

- New stripped volume benim de yaptığım Raid 0'a denk geliyor. 2 disk olmak zorunda değil 2'den fazla olursa da olur performans o şekilde artıyor.

- New mirrored volume bildiğiniz Raid 1 en az 2 veya çift sayılı disk gerekiyor

* Sistemde silinmiş 4 veya daha fazla disk varsa

Raid 5 aktif hale geliyor ev kullanıcılarının pek yadptığını sanmıyorum ama.

• mertov M kullanıcısına yanıt
    Tesekkur ettim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • FairLighty F kullanıcısına yanıt
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.