Şimdi Ara

2600YTL lik FullHD ler ve Pc Sinyal Algılama Faktörü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2600YTL bütçeli tvlere bakarken farkettiğim pc sinyal algılama faktörü bir anda fikirlerimi alt üst etti.

Laptopumun DVI çıkışı var, yani HDMI ye dönüştürülür. Ben LCD lerin DVI çıkışına değil de HDMI sine bağlarsam laptopumu ben yine FULL HD görüntü alır mıyım yoksa çoğunda 1366x768 lik pc sinyal algılama sınırına mı takılırım?

İstediğim laptopdan da full hd çözünürlüğe çıkabilmek.

Ayrıca Yoğun bir şekilde PS3 kullanıyorum, amacım Oyun + Film... kesinlikle tv veya maç değil.

Almak istediğim tv ise sharp idi. sony veya samsungun bazı modellerinden iyi olduğunu düşünürdüm. fakat bu fiyata sadece 37" ini alabiliyorum.

Ama aynı fiyata philipsin 42" i var. ama hem samsung hem de philips de pc sinyal algılama hd ready çözünürlüğünde. hatta kimisinde xga diyor yani 1024 768.

şu modeller bunlar:

SHARP LC-37X20E LCD TV
    EKRAN GENİŞLİĞİ: 37" Ekran Genişliği
    ÇÖZÜNÜRLÜK: 1920x1080 Çözünürlük
    KONTRAST: 10.000:1 Kontrast
    PARLAKLIK: 450 cd/m2 Parlaklık
    http://www.istanbulbilisim.com.tr/SHARP_LC-37X20E-LCD-TV,3587.html

SAMSUNG LE-40M87BD LCD TV
    EKRAN GENİŞLİĞİ: 40" Ekran Genişliği
    KONTRAST: 15.000:1 Kontrast
    PARLAKLIK: 550 cd/m2 Parlaklık
    http://www.istanbulbilisim.com.tr/SAMSUNG_LE-40M87BD-LCD-TV,2413.html

SAMSUNG LE-40N87BD LCD TV
    PARLAKLIK: 550 cd/m2 Parlaklık
    http://www.istanbulbilisim.com.tr/SAMSUNG_LE-40N87BD-LCD-TV,2437.html

SONY BRAVIA KDL-40V3000 LCD TV
    KONTRAST: 16.000:1 Kontrast
    PARLAKLIK: 500 cd/m2 Parlaklık
    http://www.istanbulbilisim.com.tr/SONY-BRAVIA_KDL-40V3000-LCD-TV,3547.html

İşte bu model pc sinyal algılaması 1920x1080
    SONY BRAVIA KDL-40T3500 LCD TV
    PARLAKLIK: 450 cd/m2 Parlaklık
    http://www.istanbulbilisim.com.tr/SONY-BRAVIA_KDL-40T3500-LCD-TV,3993.html

Bu da ucuz 42"
    PHILIPS 42PFL7782D LCD TV
    EKRAN GENİŞLİĞİ: 42" Ekran Genişliği
    KONTRAST: 7500:1 Kontrast
    PARLAKLIK: 500 cd/m2 Parlaklık
    http://www.istanbulbilisim.com.tr/PHILIPS_42PFL7782D-LCD-TV,3876.html

Çok zormuş bu iş, siz ustaların yardımına ihtiyacım var..

pc çözünürlüğü olayında HDMI den bağlamak işe yararsa(full hd çözünürlük için) 42" philips in veya sonynin ucuz 40" modelleri, 37" sharpdan vazgeçmeye değer mi?

aslında sharp gerçekten iyi bir marka mı?

• Laptopin ekran karti nedir? Eger Full HD TV alacaksaniz oncelikle Laptopda bulunan ekran kartinizin 1080p'yi donanimsal olarak destekleyip desteklemedigini ogrenin...
  • laptop macbook pro, ekran kartı ise 128mb nvidia 8600GT, destekliyor yani.

yine yeni öğrendiğim bir şey, çoğu full hd nin aslında hd ready olduğu ama downscale ile bu işi hallettiği... offf...
  • Verdiginiz linklerdeki TV'lere baktim ve hepsinde 1080p yaziyor bu durumda TV'lerin HD-Ready olma gibi bir durum soz konusu olamaz. Bence siz Istanbul Bilisim sayfalarindan degil de ureticilerin kendi web sayfalarindaki ozelliklerine bakin eger 1080p yaziyorsa TV Full HD dir.

Son bir sey daha bu HD-Ready mi Full HD'mi tartismalarinin yogun olarak yasandigi bir donemde okudugum bir makaledeki yorum 46" ve altindaki TVlerde 1080P ve 720p filmler arasindaki farki hissetmek icin cok iyi bir gozunuzun olmasi gerektigi yonundeydi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kuvvet_Mira -- 14 Mayıs 2008; 16:04:11 >
  • Media markta HD-Ready ve Full HD arasında full hd bariz fark atıyordu;

tabi ikisinde de batmanın hd flimi oynuyordu

düzeltme;yazım hatası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildize -- 14 Mayıs 2008; 16:25:37 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: yildize

Media markta HD-Ready ve Full HD arasında full hd bariz fark atıyordu;

tabi ikisinde de batmanın hd flimi oynuyordu

düzeltme;yazım hatası

TV'ler kac inchti ve sizin izleme mesafeniz neydi acaba?
  • 40" tvler ve bi tanesi sharp 37". ama sharptan vazgeçtim sanırım.

3 metre izleme mesafem var.

yeni modellerde DVB yazmakta.

Sony Bravia KDL-40D3550 kafamı çok karıştırıyor ama 8ms tepsi süresi var. SAMSUNG LE-40N87BD de PS3 cüler tarafından çok tutulmakta. tepki süresi çok iyi çünkü. samsungun da sony nin D serisi gibi ucuz modellere göre üstünlüğü var ama yinede sony sonydir...

ama en ağır basan ürün bu gibi:http://www.istanbulbilisim.com.tr/SONY-BRAVIA_KDL-40V3000-LCD-TV,3547.html

pc sinyal algılaması 1366x700 küsür ama bilgisayarı DVI dan HDMI ya çevirip bağlayacağım için full hd görüntü alaibleceğim, hem optik çıkışı var hem de 3 hdmi var, daha yeni ve daha özellikli gibi. sizin bu konuda fikirleriniz nedir acaba?

• 40n87bd ile ufak bir ayarlama ile pc de 1920*1080 çözünürlükte 1:1 pixel mapping alınabiliyor.
    Fazlasıyla memnunum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: berhansoylu
    Laptopumun DVI çıkışı var, yani HDMI ye dönüştürülür. Ben LCD lerin DVI çıkışına değil de HDMI sine bağlarsam laptopumu ben yine FULL HD görüntü alır mıyım yoksa çoğunda 1366x768 lik pc sinyal algılama sınırına mı takılırım?

"LCD lerin DVI çıkışına değil de"
    derken, herhalde VGA (PC) girişini kasdettiniz. Yeni Lcd Tv'lerin hiçbirinde DVI giriş yoktur.

Aşağıdaki konuya göz atabilirsiniz, genel kanı DVI-HDMI dönüşümünün pixelmapping yeteneğini etkilemediği yönünde.
    - DVI-HDMI Dönüşümü ve 1:1 Pixelmapping Deneyimleri

Üreticilerin web sitelerinden Tv'lerin kılavuzlarına erişip, HDMI üzerinden hangi PC sinyallerini kabul ettiğine bakabilirsiniz. 1920x1080@60Hz destekliyorsa tamamdır. Güncel modellerden HDMI üzerinden 1920x1080 pixelmapping yapamayan model varsa bile istisnadır.

Ayrıca dizüstü bilgisayarınız var madem, alın bir DVI-HDMI kablo (ki zaten alacaksınız), mağazalarda birebir deneme yapın derim ben.

Son olarak, geçen haftasonu 40D3550'ye eski sayılabilecek bir notebook'u VGA-VGA kablo ile bağladım. 1366x768 kabul etti en fazla. Bu büyük ihtimalle notebook'dan kaynaklanıyor. Çünkü yeni HD Ready modelleri VGA üzerinden de 1360x768 veya 1366x768 çözünürlükte 1:1 pixelmapping yapabiliyor. Kısa bir not, 40D3350 scart bağlantı ile uydudan Tv performansı (benim gözümde) gerçekten kötüydü, ki bence gayet normal, ne de olsa Full HD.

Önemli İlave :
    Yukarıdaki mesajı yazdıktan sonra, Sony web sitesinden 40D3550 kullanım kılavuzuna baktım ve bir uyarıda bulunmak isterim. Kılavuz'da PC bağlantısından en fazla 1360x768 sinyal kabul ediyormuş gibi gözüküyor, ancak kılavuz sadece PC (VGA) girişini dikkate almış, HDMI girişinden desteklediğini PC çözünürlüklerini yazmamış. Dolayısıyla kılavuza bakıp HDMI üzerinden de en fazla 1360x768 kabul ediyormuş düşünceniz olmasın. Bazı kılavuzlarda HDMI için de ayrıca belirtildiğini görmüştüm.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Geforce7300 ekran kartlı asus f3jc notebook ile 40Sony Kdl 2000 fullhd lcd'de sorunsuz bir şekilde 1080p görüntü alabiliyorum.
    Ekleme:Dvi-Hdmi kablo kullanıyorum
  • off kafayı yedim resmen, haziran ortasında sony nin 4000 serileri geliyor ve yeni bir model geliyor ki E serisi. hem 3000 serilerinin fiyatları düşecek hem de yeni modeller kampanyalar gelecek. ulen lazım alayım diyorum 1 ay için de külliyen zarar etmeye de değmez. ooof of...
  • quote:

Orjinalden alıntı: berhansoylu
    off kafayı yedim resmen, haziran ortasında sony nin 4000 serileri geliyor ve yeni bir model geliyor ki E serisi. hem 3000 serilerinin fiyatları düşecek hem de yeni modeller kampanyalar gelecek. ulen lazım alayım diyorum 1 ay için de külliyen zarar etmeye de değmez. ooof of...

İçinizi rahatlatır mı bilmiyorum ama ne zaman alırsanız alın, her zaman birşeyleri kaçırmış olacaksınız ve önünüzde her zaman beklenmesi gereken fırsatlar olacak. Teknolojik cihazlarda ince kâr-zarar hesabı yapılmaması gerektiğini öğrendim.

Ben bugüne kadar satın aldığım cihazlardan sadece 2006 Ağustos ayında aldığım Vestel Lcd Tv'imde fazla zarar etmedim sayılır, o da piyasası 3300 YTL iken tanıdık aracılığı ile 2000 YTL'ye almış olmam dolayısıyla.

Yoksa masaüstü bilgisayar olsun, cep telefonu olsun, ses sistemi olsun bu kadar dikkat etmeme rağmen hepsinden hayli içerdeyim ama dert etmiyorum çünkü bu zararları da maliyet olarak dikkate alıyorum
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Evet, bende 2100 YTL'ye Toshiba 32" TV almıştım.Ancak şu an neredeyse bu paraya 40" Full HD TV alınıyor.Bu yüzden satın almadan önce TV'nin özelliklerini iyice inceleyip, geleceğe dönük almak en iyi tercih olacaktır diye düşünüyorum
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.