Şimdi Ara

2050 Lirayla 4 Kişilik Bir Aile Geçinebilir Mi ? (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
177
Cevap
1
Favori
15.994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
Giriş

Orijinalden alıntı: SW4RTHY

Fake üyelik açan boş sen olmuyorsun, ben oluyorum öyle mi?

Hala siyaset konuşuyor bak. Siyaset bölümü diger tarafta. Sende azıcık düşünce , işsizsin zaten profilimi inceler hükümet hakkında düşüncelerimi görürdün. Ama malesef yok.
    Bana şu "provokasyon" kısmını açıklar mısın ?
    Üyelik fake değil. Sadece yeni. Eskiden de bu forumda takılıyordum fakat hesabımı kapatmıştım. Yeniden kayıt oldum.
  • Hmm88 H kullanıcısına yanıt
    Terbiyesizlik yapma

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Sonric kullanıcısına yanıt
    Parası olmayıp çocuk yapan sıgir değil mi parası olanın niye 1 cocugu var olmayanın niye 2 3 bunu bi düşün gel

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ev kira değilse araba yoksa geçinilir.

• Sonric kullanıcısına yanıt
    Part-time bir iş bul. Biraz yorulursun fakat Rahat geçinirsiniz.

• İşten çıkarılıyorsa kıdem almıyo mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: Sonric

Üniversiteyi yaşadığım şehirde (İstanbul) okuyacağım. Ev dedemden kalma, babamın üstüne. Yani evimiz var çok şükür. Babam muhtemelen arabayı satacak. Malum benzine, mazota para yetiştirmek bu devirde çok zor.

@break the cycle Babam 50 yaşında hocam. Yıllardır havalimanında özel şirketlerde depoculuk yapıyor. Parçaların gidiş-gelişi vs. ona ait. Ekonomik kriz dolayısıyla daha düşük maaşla birini alacaklar muhtemelen. Babam aylardır söylüyor ama artık kesin olarak hissetmeye başlamış. Şakayla karışık söylüyorlarmış zaten. 20 yaşından beri aynı işi yapıyor. 30 senelik tecrübesi var. Ancak bu saatten sonra iş bulması pek mümkün değil. Çevresi geniş ama biri şirket kurarsa çağırabilir ancak o kadar olur.

Abim de 2 sene önce YTÜ Makine Mühendisliği'nden mezun oldu. Çok iyi ingilizcesi var. Askerlik bahane ediyorlar diye askere gitti geldi. Bir yere girdi bir ay çalıştı sonra çıkardılar. Şimdi bir yere daha girdi işte 1.5 aydır çalışıyor. 2500 TL maaşı var. Yılda iki kez de ikramiyesi var. Ben seni okuturum diyor ama ondan para almak istemiyorum. Sonuçta hayata yeni atıldı ve onun da bir ev kurması lazım. Genç adam bir de gezer, tozar ; Canı bir şey ister onu alır.
    Sen bunları düşünme güzel kardeşim. Abin çok güzel bir üniversitenin güzel bir bölümünden mezun olmuş. Abin 2500 ile başlamış işe ama muhtemelen 6 ay içinde 3000 civarı maaşı olur. 1 sene sonra da 3500 lirayı bulur. Sana ayda vereceği 300-400 lira ona bir şey yapmaz ben de Türkiye binincisiyim ama asgari ücretle çalışıyorum şuan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SanTieG0 -- 21 Temmuz 2018; 10:58:56 >

• dr20mouse kullanıcısına yanıt
    Evet kesinlikle ev kira yok arabada yoksa geçinmek mümkün ama çok kısıtlı olur geçim lakin aç kalmazsınız

Örnek günlük limit olsun maksimum 50 tl gibi

• quote:

Orijinalden alıntı: command_4

ayda 5 lt yağ tüketiyorsan zaten kolestrolden ölürsün. yağı azalt. tereyağını yemeyiver. biz bu hesapla optimum seviyede hayatta kalabilmeyi hedefliyoruz. dolayısıyle dana eti gibi sosis ve sucuk gibi pahalı ve lüks besin maddeleri tüketmiyoruz.

ben izmir'in göbeğinde 6 tl ye damacana su alıyorum. 8 tl çok pahalı.

domatezi mirostan alma pazardan al. geçen pazar en kral domatesin kilosu 1 tl idi.

bu arada o 4 kişi kös kös evde oturuyorsa zaten para yetmez. velev ki evde oturuyorlar, hazır yufa makarna püskevit alacaklarına evde yapıversinler. keza ekmeğide öyle evde yaparsın daha ucuza gelir. 4 kişinin 2 si çalışıyorsa masraf daha da azalır. öğlen yemekleri iş yerinden nede olsa.

Alıntıları Göster
    daha optimum kelimesinin anlamını bilmeyen adam gelmiş burda aile reisliği, ekonomi bakanlığı kasıyor.
    madem bilmiyorsun bari kullanma o sözcüğü.

• quote:

Orijinalden alıntı: SudaEriyenAspirin

daha optimum kelimesinin anlamını bilmeyen adam gelmiş burda aile reisliği, ekonomi bakanlığı kasıyor.
    madem bilmiyorsun bari kullanma o sözcüğü.

Alıntıları Göster
    Tamam sayın TDK çok biliyorsun.

Optimum sözcüğü burada verilmek istenilen anlam olarak yerinde kullanılmıştır. Olağan dışı bir kullanım görmedim. Bizim bildiğimizden farklı bir anlam varsa buyur anlat, aydınlanalım.

Bunun dışında ayda sana 2500 tl versek dördüncü günde koşa koşa ağlarsın aç kaldım diye.

• command_4 kullanıcısına yanıt
    Nerede yasiyorsan orsya geleyim.

2 kisiyiz

-1000 kira
    -70 elektrik
    -150 gaz
    -50 su
    -700 mutfak
    -400 giyim saglik
    -90 iletisim

Artı olarak araba masrafları.

Sen ya cocuksun, ya da sağda solda kücük bir köyde yasiyoesun.

• quote:

Orijinalden alıntı: Golden Gate

Nerede yasiyorsan orsya geleyim.

2 kisiyiz

-1000 kira
    -70 elektrik
    -150 gaz
    -50 su
    -700 mutfak
    -400 giyim saglik
    -90 iletisim

Artı olarak araba masrafları.

Sen ya cocuksun, ya da sağda solda kücük bir köyde yasiyoesun.
    çocuk değilim, izmir'de yaşıyorum. 2 kişiyim,

150 elektrik,
    10 tl gaz,
    50 tl su
    700 mutfak
    400 tl iletişim. (kontratlı cihaz)

masrafım var. kira yok, kredi yok, 400 tl giyim sağlık çok fazla. iş verenlerimiz özel sağlık sigortası yaptılar. her ayda 400 tl lik giyim biraz israf oluyor.

arabam yok, motosiklet benzin yağ masrafım var.
  • anca hayatta kalirsin o parayla normal bir hayat mumkun degil

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • up
  • Kira yok araba yok tek kisiyim 2100 lirayla gecinemiyorum

• dostum kurumsal bir firmada part time işe gir bence + kyk bursu ayda 1500-1800 civara para geçer hem ailene yük olmassın hem de ailene +destek verirsin valla bizim durumlar kötüydü ben mezundum sınava hazırlanıyordum full time işe girdim kurumsal bir firmada çok şükür elime aylık 2500 2600 geçiyordu hoş sınava hazırlanamadık ama 1 ay sonra part time a geçip sınava giricem bol şans kardeşim hayatta başarılar :)
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.