Şimdi Ara

2017 SONY ANDROİD TV (30. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.005
Cevap
56
Favori
272.184
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • FALD yazılımsal demek nedemek oluyor hocam? XD9 serisinde edge-kenar aydınlatma led vardı. xe900' da arka aydınlatma dolayısıyla fiziken baktığımızda karartmanın arkadan olması gerekiyor gibi geliyor bana. Yani edge led'lerde nasıl bir local dimming oluyor onu hiç anlayamadım zaten. Bu edge led'lerdeki local dimming olayına mı çakma deniyor. Yani yazılımsal olayı nedir? Çakma fald dedikleri senin dediğin gibi birşey mi? xe900'ün z9'dan farkı zone sayısının azlığı değil mi sadece?
  • O.o.spawn.o.O kullanıcısına yanıt
    FALD = HX920 serilerinde olduğu gibi gerçek local dimming..Ama son zamanlarda "Çakma" denilen yazılımsal Local dimming yapılıyor.. 2016 yılı XD93 serisinde gördük, kullananlar da yazdı..Bir bölgeyi Local) karatması gerekirken Panelin tamamı kararıyor veya altyazı gibi yine Bölgesel "Local" bir alanı aydınlatması gerekirken panelin tamamında aydınlanma (Kontrast) problemi oluyor...

Altyazı izlemede zaten problem oluşuyor..Bir de ekran köşelerinde DSE efekt oluşuyor

Arka aydınlatmanın homojen, eşit olmaması, bulutlanma, banding, DSE efekt vs vs vs bi dolu problem getiriyor

Yapılan İşlem Local Dimming olabilir ama Full Array (Tam diziliş,..) değil gibi..Direct ile FALD benziyor birbirine, sanırım burada biraz kelime oyunu biraz teknoloji benzerliği var..Neyin ne olduğununu anlamak zor..

TVs with this configuration give you the best of both worlds. They offer the advantages of an edge-lit configuration (namely being thinner and lighter) but are also equipped with some ability to dim the screen in independent areas. In other words, because of the edge-lit configuration, you get to achieve a thinner and lighter TV build but you also get the benefits that local dimming brings. This results in darker black levels when compared to edge-lit TVs that don’t use local dimming. However, TVs with this configuration still don’t match the picture quality achieved when using a full-array configuration with local dimming.
    http://blog.bundlecity.com/the-difference-between-full-array-and-edge-lit-led-tvs-with-local-dimming/

2017 SONY ANDROİD TV

2017 SONY ANDROİD TV

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 11 Mayıs 2017; 15:53:16 >

• Yani benim anladığım hocam x900e'dede her ne kadar arka aydınlatmada olsa tam olarak bölgesel karartma yapmıyor. Led' lerin hepsi birden ya aydınlanıyor yada kararıyor. Doğru mu anladım?
    X900E için şuanda böyle bir şey yazmadı kimse ama, takip etmek gerek..

Local Dimming düzgün çalışıyor ise problem olmaz..Düzgün çalışmadığı zamanlarda dediğiniz durum olabilir..

Özellikle altyazılı sahnelere dikkat etmek lazım..Burada çuvallayabiliyor panel..

Beyaz-Siyah ayrımı net olmalı, bunu sağlaması çok zor yeni TV lerin..

Mesela Gece karanlığında bir ay görünümünde Ay etrafında Blooming denilen Hareler olmaması lazım FALD olayında..

Yine Siyah zeminde beyaz yazılar etrafında Işık olmamalı..İşte Tv Beyazı aydınlatacağına etrafını da aydınlatırsa, başarısız demek..

2017 SONY ANDROİD TV

2017 SONY ANDROİD TV

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 11 Mayıs 2017; 16:54:55 >

• En üstteki resmi baz alırsak x900e'nin okadar başarılı olacağını düşünmüyorum. Hatırladığım kadarıyla zone sayısı azdı çünkü. Buda sizin dediğiniz gibi etrafında hareler oluşturabilir gibi geliyor bana.

Mesela son paylaştığınız foto sanırım direct led bir panel. Çünkü ben böyle bir yazı metnine samsung ks9500'de baktığımda en geniş yazının(üstteki oppo yazısı) sınırları kadar panelin tepesinden aşağıya kadar ışık yolu gözüküyordu. Bu fotoda ise yazıların olduğu kısımların çevresi sadece harelenmiş. Diğer yerler tamamen karanlık. XE900'ün bu fotodakine benzer bir performans vereceğini düşünüyorum. Bunun sebebininde sanki bana zone sayısının azlığından geliyor gibi. Tabi sadece benim tahmini düşüncem.
  • sonunda aldım.. 55xe9005

istanbulda bir sony center mağazasından . peşin 6300 tl
    Sony Son XD9 serisi güzeldi ama bazı problemler yaşandı..E serisi de güzele benziyor ama neler çıkar zamanla göreceğiz..

Sony yeni Tv lerdeki (D, E serileri) Local Dimming olayında " Z9" gibi bir panel beklememek lazım demek istiyorum...

Olsa idi, Z9 fiyatı E serisi kadar olurdu :)

Kağıt üzerinde Local Dimming/Direct led yazması yeterli olmuyor..

2017 SONY ANDROİD TV

2017 SONY ANDROİD TV

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 11 Mayıs 2017; 19:37:55 >

• yusufziya Y kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun yusufziya bey. baya uygun bir fiyata almışsınız.umarım memnun kalırsınız.izlenimlerinizi bekliyoruz

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tabiki Z serisi ile kıyaslamak hata olur. Mesela XE93 ile XE90 serisini yanyana aynı demo görüntülerde izleme fırsatımda oldu XE93 edge led ama kontrastta falan ciddi anlamda xe90' a fark atıyordu. Zaten ciddi bir rakam fiyat farkıda var aralarında. xe93 için bazı forumlarda yine baby z9 olarak bahsedildiğini gördüm. Hatta ve hatta rtings'deki kıyaslamada native kontrast değerleri xe93>xe90>z9 şeklinde :D tabi işin içine local dimming girince z9>xe93>xe90 şeklinde oluyor sıralama. xe93 aslında native'dede local dimmingdede xe90'dan daha iyi contrast değerleri vermiş. xe90 modeli rtings'den yinede çok iyi notlar almış. Ama burda kullanan birkaç arkadaş vardı onlar bikaç video resim vs. eklese onların yorumlarını alsak çok daha iyi olur. Alan çekiliyor :D

2017 SONY ANDROİD TV

Not: Resimdeki sıralama Z9-XE93-XE90 şeklindedir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi O.o.spawn.o.O -- 11 Mayıs 2017; 23:52:11 >

• edge lit aydınlatmalı bir TV, normal bir kullanıcı için sorun teşkil etmez bence. Ama bu işe meraklı, karanlıkta film-dizi izleyen biri her türlü üzülür.

kişisel fikrimdir, edge led bir tvyi bu saatten sonra, anca 55" bir modeli 3 bin tlye falan verirlerse alırım. fazlası ziyandır. eh, bu fiyattan da anca seg-axen gibi a101 ya da bimde satılan tvlerden alındığına göre, ben bir süre daha tv alamayacağım demektir.
  • yusufziya Y kullanıcısına yanıt
    Hayırlı olsun iyi günlerde kullanınız.yorumlarını bekliyoruz...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Daha önce eklemiştim...

2017 SONY ANDROİD TV

2017 SONY ANDROİD TV

2017 SONY ANDROİD TV

• Özdentv Ö kullanıcısına yanıt
    Resim olarak güzel görüntü..Sony kalitesi belli, benim şahsen merak ettiğim ve tartıştığımız FALD/local Dimming/ZONE...olayındaki Blooming durumu

Local Dimming için şu tarz bir resim/görüntüye bakarmısınız..Siyah zeminde beyaz yazılar veya beyaz şekiller..

**Bunlar çok gerekli değil ama bazı arkadaşlar bu tarz testler yapıyor, en iyisini arıyor, referans olması için..

Local Dimmingin başarısız olduğu durumlarda Blooming denilen, beyaz OBJE etrafında ışık hareleri oluşur..

Örnek resimlerden iyi, kötü veya kabul edilebilir seviye aytırt ediliyor..

2017 SONY ANDROİD TV

2017 SONY ANDROİD TV

2017 SONY ANDROİD TV

2017 SONY ANDROİD TV

2017 SONY ANDROİD TV

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 12 Mayıs 2017; 9:52:28 >

Kontrast değerleri biraz hileli veya yanıltıcı olabilir..

Kontrast ölçümünün, Işık yansıtmayan bir ortamda, duvarların bile siyah olduğu bir ortamda yapılması gerek..Böyle bir ortamda LCD panellerin testi geçmesi biraz zor :) Özellikle Siyah renklerde ..

**CRT-Eski Tüplü Tv lerin Kontrast değerlerine ulaşamıyor LCD teknolojisi

Göze batmıyor ise fazla kurcalamamak gerek..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi istanbul_s -- 12 Mayıs 2017; 10:14:28 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

edge lit aydınlatmalı bir TV, normal bir kullanıcı için sorun teşkil etmez bence. Ama bu işe meraklı, karanlıkta film-dizi izleyen biri her türlü üzülür.

kişisel fikrimdir, edge led bir tvyi bu saatten sonra, anca 55" bir modeli 3 bin tlye falan verirlerse alırım. fazlası ziyandır. eh, bu fiyattan da anca seg-axen gibi a101 ya da bimde satılan tvlerden alındığına göre, ben bir süre daha tv alamayacağım demektir.

emrah bey size yüzde yüz katılıyorum markası ne olursa olsun edge led tv 3000 tl fazla verilmez kısa bir xd9305 macerasından sonra anladım..
  • emrahsnr kullanıcısına yanıt
    Emrah bey eylül'de evleneceğim inşallah 1 ay öncesinde falan tv almak istiyorum bende. 65 inch alt sınırlı bir tv alacağım. İlk tercihimde oled ancak oled'deki kuşkularım herkesin image retention'dan ziyade ben led'lerdeki renkleri alamayacağımdan korkuyorum. Lakin evet karanlık ortamda vs. performansı çok güzel karanlık bir filmde kaybolmalar vs. ama sanki bana koyu bir panel gibi geliyor oled'ler. Yani samsungun ks serilerindeki sony'nin xe-xd serilerindeki renk canlılığı ve parlaklık yok gibi. Yanlış düşünüyor olabilirim.

Yani mesela şu videodahttps://www.youtube.com/watch?v=yE2Jj9pgWWk&t=56s

Sony A1 oled ile Z9 yanyana kıyaslanıyor. Ya z9 bence hertürlü daha başarılı renk ve detaylarda. Burdaki tavsiyelerle oled istiyorum ancak canlılık detay parlaklık hdr konularında led'lerin arkasında kaldığını düşünüp soluk duracağından korkuyorum. Yani oled alıp pişmanlık yaşamaktan korkuyorum :D Sonuçta sadece karanlıkta siyahları için almıyoruz. Evet ışık sızması bulutlanma vs. gibi sorunları yok ama off bilmiyorum kafam çok karışık

• Özdentv Ö kullanıcısına yanıt
    Evet bunları görmüştüm hocam. Maşallah çok güzel görünüyor. Altyazı performansı karanlık sahneli filmlerdeki performansı nasıl hocam siz bir bulutlanma sızma vs. ile karşılaştınızmı. Altyazılarda parlama vs.
    Oled alıp pişman olmaktan korkuyorsanız, 55" bir led tvye 6-7 bin tl verdiğinizde pişmanlıpın dibini yaşarsınız.

Karşılaştırdığınız zd9 serisinin fiyatını ve tr ye gelmediğini biliyorsunuzdur. Şahsi fikrim, o tv TRye gelseydi ve o kadar bütçem olsaydı bile, bn yine almazdım.

Xd9305'ten edindiğim tecrübe bana gösterdi ki, tvlerin çok canlı ya da parlak renkler vermesi, vermeye çalışması, doğal olmayan görüntülere yol açıyor. Kenar aydınlatmalar da kontrast tutarsızlıklarına. Bu yüzden ben, çok yüksek parlaklık ve çok canlı renkeri veren ama banding, clouding, blooming, DSE, kontrast tutarsızlığı olan bir led tv yerine, bu kusurların olmadığı ama daha az parlak ve daha az canlı (ki oledlerin dediğiniz gibi trde satılan led tvlerden daha az canlı renk verdiğini pek düşünmüyorum) oled tv'yi tercih ederim. Zaten bn xd9305 kullanırken de parlaklığı epey kısıyordum. Çünkü parlaklık arttıkça panel kusurları daha belirgin oluyor. Düşünün, 1500-2000 nit değeri olan bir edge led tv var. Hdr, dolby vision vs hepsi de olsun. Siz sanıyor musunuz ki bu parlaklık değerlerinde bir film, dizi vs izlerken, blooming, clouding, ışık sızması göze batmasın. Bu durumda size bu forumdan ya da servisten denecek ki, parlaklığı azaltın, hatta 0'a yakn bir değere getirin. 2 bin nit değeri olan bir led tv alıp düzgün görüntü almak için parlaklığı kısacaksam, o tvnin 2 bin nit olmasının bir anlamı kalıyor mu sizce? 2 bin niitte altyazılı hdr film ya da dizi izlerken, sağdan soldan ışıklar cortladığında, altyazının belirmesi ile beraber panel de aydınladığında, keyif alınır mı bu tvden?

Bunlar benim kişisel fikrimdir. Çoğu kişi için önemli olmayabilir bu hususlar. Göstersin yeter mantığında zaten birçok insan. Bakın ben xd9305 le game of thrones izlerken sinir harbi yaşamıştım ve içim içimi yemişti. 7 bin tl bir tvye ver, sonra böyle olsun diye. O yüzden, eşek bile aynı çukura iki kere düşmez demişler atalarımız. Aynı hatayı bir dahs yapmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 12 Mayıs 2017; 12:26:44 >

• tema59 T kullanıcısına yanıt
    Siz ne yaptınız xd9305'i hocam?

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Siz ne yaptınız xd9305'i hocam?

Sattım hocam yerine sony 55xd8505 uhd aldım ve çok memnunum

• 
Sayfa: önceki 2829303132
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.