Şimdi Ara

2014 YGS-LYS / BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
643
Cevap
71
Favori
23.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=78769549 gençler bir el atın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: anakin_skyrunner

https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=78769549 gençler bir el atın

Hoca 2. soruda

şimdi bu kardeşimiz yağ depoluyor ve yağın yapısında da oksijen var yani normalde solunumda 6oksijen molekülü girer 6 karbondioksit çıkar deriz ama.Bu ise aldığı mesela 6 molekül oksijen olsun bunun 2 molekülünü yağ depolamada kullanacak bu sebeple 4 molekül karbondioksit verecek.Zaten bu sebeple borudaki denge bozulacak ve açık hava basıncı üstün gelip itmeye başlayacak sola doğru.Piyasada da keten tohumu yağı işte bu sebepten satılıyor.Çünkü bu canlı türü bu iş için programlanmış....

@ProofStriker arkadaşın başka bir soru için dediğini aynen kopyaladım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Münih

2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] Bu soruda sadece ATP yi anlamadım.
     2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]
     2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler

Son sorudan başlayalım : Öncelikle mitokondride kullanılabilmesi için molekülün piruvata kadar indirgenmesi gerekir. Daha sonra bu piruvat asetil co-a ya dönüşür ve mitokondiryal reaksiyonlara katılır. 1.öncül Yağ asidi demiş, Yağ asitleri mitokondriyal reaksiyonlara direk katılamaz. Önce Asetil CoA ' ya yıkılır daha sonra reaksiyonlar başlar bu nedenle ilk öncül yanlış.2.öncül Asetil Co-A demiş. Asetil Co-A molekülü doğrudan Krebs döngüsüne katıldığından yıkıma uğramadan katılır ve 2.öncül doğrudur. 3.öncül amino asit demiş. Amino asitler enzimler tarafından glikoliz ve Krebs ara ürünlerine dönüştürülür. Krebse doğrudan girecek amino asitin amino grubu uzaklaştırılmalıdır. Bu yüzden amino asitler de ön yıkıma uğrar. 4.öncül glikoz demiş, glikoz zaten glikoliza girer ve pek çok ön yıkım aşaması sonucu piruvat oradan da asetil Coa ya dönüşerek mitokondriye girer. Bu nedenle 4.öncül de yanlıştır. Doğru cevap yalnız 2

• 2.soru : Öncelikle tohumlar fotosentez yapmaz. Fasülye tohumu da aynı şekilde hücresel solunum ile yaşamını sürdürür. Ortamdan oksijen alır dışarı karbondioksit verir bu karbondioksit ise KOH ile tepkime verir ve cıva miktarı deney tüpünde yukarı doğru çıkar. Bu olayın sebebi de tohumun CO2 dışarı verip O2 almasıdır.
  • Şimdi anladım Teşekkürler
    @SayisalMan
  • Münih kullanıcısına yanıt
    hocam yine mi sen

şaka maka bir yana sen de olmasan bu forum unutulup gidecek gerçekten güzel sorular soruyorsun teşekkür ederiz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProofStriker -- 30 Temmuz 2013; 19:48:41 >
  • arkadaşlar şu soruyu bana açıklarmısınızhttp://www.sketchtoy.com/47073634
  • Asilzade101 kullanıcısına yanıt
    laktoz oluşuyor yani biyosentez tekimesi var.Biyosentez tepkimelerinde su çıkar yani su kullanılmaz 2 yanlış oluyor.
    Laktoz demek glikoz ve galaktozun birleşmesi demek yani bu ikisi azalıcak 1 doğru
    Laktoz sentezi hayvanlarda oluşan bir tepkimedir.

Tavsiye:Bence canlıların temel bileşenlerini açıp not çıkartarak çalışmalısın bunlar temel bilgiler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProofStriker

laktoz oluşuyor yani biyosentez tekimesi var.Biyosentez tepkimelerinde su çıkar yani su kullanılmaz 2 yanlış oluyor.
    Laktoz demek glikoz ve galaktozun birleşmesi demek yani bu ikisi azalıcak 1 doğru
    Laktoz sentezi hayvanlarda oluşan bir tepkimedir.

Tavsiye:Bence canlıların temel bileşenlerini açıp not çıkartarak çalışmalısın bunlar temel bilgiler...

hocam zaten not alarak çalışıyorumda ilk şıkkı anlamamıştım sağolasın düz mantık düşünmüşüm tamam :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProofStriker

hocam yine mi sen

şaka maka bir yana sen de olmasan bu forum unutulup gidecek gerçekten güzel sorular soruyorsun teşekkür ederiz...

yine ben Estağfirullah Sorduğum sorular basit ,o kadar da iyi değil yine de saol.

• elimde bir sürü test kitabı vs dökumanlar var.Çok uygun fiyata vericem almak isteyen benle irtibata geçsin
  • Proteinlerin kanın ph'ını sabit tutmasını açıklayabilir misiniz kuru kuruya ezberleyemedim ?

• proteinler amfoterdir(asit karşısında baz baz karşısında asit) davranarak phın düşmesini yada yükselmesini engelliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DanPat -- 9 Ağustos 2013; 19:20:41 >
  • Teşekkür ederim.

1-dehidrasyonda atp harcanırken hidrolizde atp harcanmamasının nedeni? Yani atp harcanıp harcanmaması neye göre oluyor?

2-nişasta ve selülozun önemli özelliklerini yazabilir misiniz? Sorularda hep bi hatam çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Selenimm -- 10 Ağustos 2013; 0:52:31 >
  • Glikozların birbirine bağlanma biçimi karbonhidrat çeşitliliğini etkilerken,aminoasitlerin birbirine bağlanma biçimi neden protein çeşitliliğini etkilemez?

• çok iyi konu öncelikle çok teşekkürler:)benim sorunum kromozomlarla..eminim görmüşsünüzdür,bu 2n=4 kromozomlu hücrenin şeklini sordukları soru bunları bi türlü yapamıyorum kromatit ne kromozom ne bize belirgin farkları söylenmedi:)) n=kromozom mu, kromozom o iki iplik mi) sorum basit gelebilir size ama ben can çekişiyorum:D )
  • quote:

Orijinalden alıntı: dimebag--

çok iyi konu öncelikle çok teşekkürler:)benim sorunum kromozomlarla..eminim görmüşsünüzdür,bu 2n=4 kromozomlu hücrenin şeklini sordukları soru bunları bi türlü yapamıyorum kromatit ne kromozom ne bize belirgin farkları söylenmedi:)) n=kromozom mu, kromozom o iki iplik mi) sorum basit gelebilir size ama ben can çekişiyorum:D )

Şimdi sana saçma gelebilir ama kromozom her ikisine de diyoruz :). DNA replikasyonu olduğu zaman ikili halini alıyorlar ve bölünmeye hazır hale geliyorlar, ona kromozom diyoruz. Her bir ipliğe kromatit, o ikisi bir kromozomu oluşturan kardeş kromatitlerdir, yani birbirinni aynısı. Daha sonra metafaz anafaz oluyor ve sitoplazma boğumlanıyor. O iki iplikten biri bir hücreye diğeri öbür hücreye gidiyor, bu sefer o teklilere kromozom diyoruz..

n, 2n olayı ise kromozom takımı. 2n kromozomlu hücre demek hem anneden hem babadan kromozomları alımş hücre demek. Yani vücut hücrelerimiz. n krmozomlu hücre ise ya sadece annenin ya da sadece babanın kromozomlarını içeren hücre. Yani üreme hücrelerimiz. Umarım yardımcı olmuştur

• Benim sorularıma da bir bakar mısınız ?
     2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] 2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]

• Okul açılmadan ygs-lys biyolojiyi halletsem nasıl olur ?

• 12. sınıfsan sıkılabilirsin bir de biyoloji bana göre dinlenilerek öğrenilir sistemler konusu da önemli olduğundan...
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.