Şimdi Ara

2014 YGS-LYS / BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU] (6. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
643
Cevap
71
Favori
23.996
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: SayisalMan

Nasıl bir soru?

Hocam grafikli bir.soru mobil oldugumdan resim de atamiyorum k.b

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yagmur adam

quote:

Orijinalden alıntı: -Mercedes-

quote:

quote:

quote:

quote:

Beyler palme a kitabinda sayfa 68 de 29.soru var tavsanli bir.soru onu anlatabilirmisiniz sacma geldi bana.Cevap yanlis sanki.

evet cevabı e bulmuştum ben.

Evet ya t2 de nasil dengede olmaz sacma soru.

şu ana kadar kitapta hiç hatalı şıkla karşılaşmadım o yüzden yine de temkinliyim belki mantıklı açıklaması vardır. çok zor gibi duruyor ama.

Sende bu kitabin sb si varmi

yok maalesef.

Acaba, büyüme hızının sabit olması değilde popülasyon büyüklüğünün sabit olması dengenin olduğunu gösteriyor olmasın ? Ben de ilk önce e dedim ama büyüme hızına dikkat edince, o evrede popülasyon sürekli büyüyor. Sürekli büyüyen bir şey varsa azalan bir şey de olmak zorunda o yüzden denge bozuluyor olabilir.

• Buldum beyler.
     2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Burak Hcvl -- 22 Temmuz 2013; 10:23:15 >

• Denge evresi tam olarak t2 anini tanimlamis soru yanlis bence.artis yok buyume hizi sabit ve maksumum birey var.Bu anda dengeye ulasmis.

• -Mercedes- kullanıcısına yanıt
    T2 'yi zaman dilimi olarak vermiş. O yüzden soruda sıkıntı yok. T2 boyunca popülasyon büyüdüğünden denge olmuyor. Diğer öncüller de hemfikiriz zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: SayisalMan

quote:

Orijinalden alıntı: Burak Hcvl

Palme YGS-LYS konu anlatımlı kitabından sorular. Akşam veya yarın simetriden çözüp koyacağım.

İlk soru 1.öncülde glikozit bağı demiş. Monosakkaritlerde glikozit bağı yoktur fakat disakkaritlerde glikozit bağı vardır. Bu ayırt edebilir. Sindirime uğramadan Hücre zarından geçebilmeleri demiş. Hücre zarından sadece monomerler olan monosakkaritler geçebilir. Fakat disakkaritler geçemez bu da ayırt edicidir. Monosakkaritlerde 4karbonlu 5 karbonlu 6 karbonlu vs diye çeşitleri vardır fakat disakkaritlerin karbon sayısı bellidir.
    2.soru: Denatüre olmuş bir protein demek proteinin kıvrımlı halini kaybedip biyolojik olarak inaktif hale gelmesi demektir. Yapısal olarak iş göremez ve 1.öncül doğrudur. 2.öncülde hidrolizi sonucu aminoasit oluşamaz demiş bu bilgi yanlıştır. Çünkü protein hala aminoasitlerden meydana gelmektedir sadece katlanmalarında vs problemler gelmiştir bu nedenle sindirildiğinde amino asit meydana gelir. Besin olarak tüketilmesi canlıya yarar sağlamaz demiş bu da yanlıştır. Çünkü protein denatüre olduğunda yapıya katılanlar işlevini yerine getiremez, mesela hücre zarındakiler. Ama denatüre olmuş proteini dışarıdan besin olarak vücudumuza alırsak o protein yine sindirilerek insana enerji verme amaçlı kullanılabilir.
    3.soru :

s 1 6 karbonlular 5 karbonlular olarak 2 ye ayrılır[pentoz hegzoz] olarakda gecer s-2 de sadece haşlanmıs yumurta örneğini verecem 3. şık için gerisinede bakmadım kusura bakma

• quote:

Orijinalden alıntı: Burak Hcvl

T2 'yi zaman dilimi olarak vermiş. O yüzden soruda sıkıntı yok. T2 boyunca popülasyon büyüdüğünden denge olmuyor. Diğer öncüller de hemfikiriz zaten.

Peki denge aninda bir grafik nasil olurdu.Buyume hizi sabit olmasi gerekmiyor mu dengede.

• Hocam şöyle anlatayım: Şimdi büyüme hızı sabit kalmış olsa da belli bir değeri var yani tavşan sayısı artıyor. Mesela 10 tane tavşan var büyüme hızı sabitken bunlar 12-15.. diye artıyor. Şimdi tavşan sayısı 10 iken çok daha fazla oldu tavşanın yiyeceği olan canlı azalmak zorunda kalır. Bu şekilde denge bozulur diye düşünüyorum.
    Büyüme hızı 0 olsaydı yani tavşanlar artmasa azalmasa, hep 10 tavşan kalsa denge korunmuş olurdu. t2'deki eğrinin dengeyi göstermesi için büyüme hızı değil popülasyon büyüklüğü yazması gerekirdi.

Sağolasın hocam, zaten çözülmüştü .@muhammedemre
  • Burak Hcvl kullanıcısına yanıt
    Tamam haklısın anladım şimdi teşekkür ederim.
  • Biyoloji sorularım
  •  2014 YGS-LYS  /  BİYOLOJİ KULÜBÜ [ANA KONU]

• Uuuupppp

• Münih kullanıcısına yanıt
    üstteki D ALTTAKİ C Mİ?ona göre yanlış anlatmayayım
  • Burak Hcvl kullanıcısına yanıt
    Kulüp olarak kendimize imza bulalım mı? @Burak Hcvl
  • 29doğru 1 yalnış yapmış biri olarak biyolojiden başarılı olmamı nelere borçlu olduğum hakkında kısa bir yazı yazıyorum. Bu taktikleri tecrube etmem 3-4 ayımı almıştı. Vakit kaybetmenizi istemediğimden bu yazıyı mutlaka okuyun.

Biyolojiden iyi net yapmak için yüksek düzeyde dikkate ve çok yüksek düzeyde konu bilgisine ihtiyacınız var.

Dikkat kapasitenizi arttırmak için devamlı kitap okumalısınız. Kitap okumak bütün derslerde(özellikle türkçe,sosyal ve biyolojiden) çok faydalı olacaktır. Okuduğunuz kitap ilginizi çeken türde olmalı. Ben fantastik türleri tercih etmiştim.

Konu bilginiz çok iyi olmalı. Bu yüzden konu anlatımlı kitapları ezberlemenizi ve en az 3 adet ygs-lys soru bankası çözmenizi öneririm.

Bütün soru tiplerini görmeniz lazım ve 3 kaynak bunun için gayet yeterlidir.

Her ay düzenli olarak bütün biyoloji konularını yeniden okuyup tekrar edin. (tam verimle 3-7 saat civarı sürüyor) Ve Bütün konuları tekrar ettiğiniz kitap lys bitene dek hep aynı kitap olsun. Çünkü 3.-4. tekrardan sonra hep aynı şeyleri gördüğümüzden bazı önemli şeyler görsel zekamıza da kaydoluyor ve aynı kitaba hakimleştiğimiz için konu tekrarlarımız daha kısa sürede verimli gerçekleşiyor.

Konu anlatımlı kaynak seçimiz çok önemli. Hatasız ve bütün ygs-lys bilgileriniz barındıran bir kaynak olmalı. Ben körfezin ygs ve lys için ayrı olan kitaplarını kullandım ve o kitapta yazmayan hiçbir soru karşıma gelmedi.

Seneye ben olsam şunları çözerdim dediğim soru bankaları;

Körfez biyoloji ygs-lys soru bankası
    Final biyoloji soru bankası (yeşil kitap)
    + OLARAK Fen bilimleri,zafer veya sınav yayınlarından biri seçilebilir.

Soru bankaları bittikten sonra kendinize biyoloji deneme kitapları alın ve aylık konu tekrarlarını aksatmadan oradan devam edin.

+ OLARAK başka bir öneri : Aldığınız 3 soru bankalarını okul açılır açılmaz 1 ay içerisinde bitirin. Biyoloji çözmek diğer derslere göre zevkli bir şey olduğunda ilk aydan moda girmenize yardımcı olacaktır.

Sorusu olan özel mesaja abansın.

• Hocam önerileriniz için çok sağolun. Biz daha çok palmeyi tavsiye ediyorduk siz çözmüş müydünüz palmeyi ? Biyoloji deneme kitapları nedir hocam ben görmedim bugüne kadar.

İmza işlerinden pek anlamıyorum hocam , yaparsanız çok iyi olur. @G.House M.D
  • quote:

Orijinalden alıntı: mastiff1993mastiff

Evet dediğin şekide
  • quote:

Orijinalden alıntı: Münih

quote:

Evet dediğin şekide

hocam şimdi durum şöyle:grafik demiş ki serbest fosfat artıyor.yani inorganik fosfat olan ve atp:adp+p diye oluşan durum şimdi denklemde sağ taraf artıyorsa demek ki atp azalıyor.
    A)demiş ki atp azalıyor
    B)oksijen tüketimi azalıyor ise atp üretimi de azalıyor
    C)ets enzimleri hem fotosentez hem de oksijenli solunumda kullanılıyor fakat hayvan hücresi demiş o zaman oksijenli solunum yavaşlayacak ve 2. şıktaki durum oluşacak
    D)MİTOKONDRİ AKTİVİTESİ ARTARSA ATP ÜRETİMİ ARTAR BU OLAY İÇİN BOLCA ADP VE SERBEST FOSFAT BİRLEŞİR VE BÖYLECE ATP OLUŞUR YANİ ORTAMDAKİ P AZALMIŞ OLUR
    E)ADP ARTIYORSA DEMEK ATP AZALIYOR VE SERBEST FOSFAT ARTIYOR

bu soru gerçekten güzel.
    Şimdi izotonik ortama sadece organel koyuyoruz.Yani etrafta stoplazma yok.Fakat olayımız nasıldı?Önce glikoz glikoliz ile stoplazmada pirüvata dönüşür sonra pirüvat mitokondride krebs için yola çıkardı.Biz şimdi glikozu kullanamayız çünkü glikoliz yapamayız ve pirüvata çeviremeyiz,stoplazma yok.Oksijene gelince o zaten difüzyonla girip çıkıyor sorun yok.Gliserole gelince bence sorunun en güzel şıkkı bu neden mi?Şimdi bu kardeşimiz 3C lu normalde bazı kaynaklar PGAL(fosfogliseraldehit)den girdiğini kabul eder fakat ortalıkta PGAL yok çünkü glikoliz olamıyor.Bazı kaynaklar da der ki Pirüvattan girer fakat gliserol kendi kendine mi Pirüvattan giriyor sonuçta bunu yapan bir enzim var ancak biz de stoplazma bile yok yani gliserol de işe yaramaz. Sadece Pirüvat ve oksijen içeride kullanılabilir

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Münih

quote:

Evet dediğin şekide

hocam şimdi durum şöyle:grafik demiş ki serbest fosfat artıyor.yani inorganik fosfat olan ve atp:adp+p diye oluşan durum şimdi denklemde sağ taraf artıyorsa demek ki atp azalıyor.
    A)demiş ki atp azalıyor
    B)oksijen tüketimi azalıyor ise atp üretimi de azalıyor
    C)ets enzimleri hem fotosentez hem de oksijenli solunumda kullanılıyor fakat hayvan hücresi demiş o zaman oksijenli solunum yavaşlayacak ve 2. şıktaki durum oluşacak
    D)MİTOKONDRİ AKTİVİTESİ ARTARSA ATP ÜRETİMİ ARTAR BU OLAY İÇİN BOLCA ADP VE SERBEST FOSFAT BİRLEŞİR VE BÖYLECE ATP OLUŞUR YANİ ORTAMDAKİ P AZALMIŞ OLUR
    E)ADP ARTIYORSA DEMEK ATP AZALIYOR VE SERBEST FOSFAT ARTIYOR

bu soru gerçekten güzel.
    Şimdi izotonik ortama sadece organel koyuyoruz.Yani etrafta stoplazma yok.Fakat olayımız nasıldı?Önce glikoz glikoliz ile stoplazmada pirüvata dönüşür sonra pirüvat mitokondride krebs için yola çıkardı.Biz şimdi glikozu kullanamayız çünkü glikoliz yapamayız ve pirüvata çeviremeyiz,stoplazma yok.Oksijene gelince o zaten difüzyonla girip çıkıyor sorun yok.Gliserole gelince bence sorunun en güzel şıkkı bu neden mi?Şimdi bu kardeşimiz 3C lu normalde bazı kaynaklar PGAL(fosfogliseraldehit)den girdiğini kabul eder fakat ortalıkta PGAL yok çünkü glikoliz olamıyor.Bazı kaynaklar da der ki Pirüvattan girer fakat gliserol kendi kendine mi Pirüvattan giriyor sonuçta bunu yapan bir enzim var ancak biz de stoplazma bile yok yani gliserol de işe yaramaz. Sadece Pirüvat ve oksijen içeride kullanılabilir

Eline sağlık kardeş çok iyi anlatmışsın dediklerini harfi harfine anladım.

• 
Sayfa: önceki 45678
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.