Şimdi Ara

2012 Corsa D Lastik Ebat Değişimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
3.863
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar selamlar bu konuyu burada açtım ama genele taşınabilir çünkü bir çok marka model de bu merak edilen bir konu.

Arabam: 2012 Corsa D (startstop)
    Orjinal lastik ebadı: emin değilim sanırım 185/60/15 ti
    Satın alırken rica ettik başka bir araçtan 195/55/16 lastiklerle değiştirdiler.
    Şu anki lastik ebadı: 195/55/16

Bu lastik ebatı ara boymuş ve bu yüzden fiyatlar çok uçuk, şöyle örnek vereyim;
    Michelin Crossclimate 205/55/16 yaklaşık 350 TL /adet
    Michelin Crossclimate 195/55/16 yaklaşık 750 TL /adet

Ben lastik ebatlarımı 205/55/16 ile değiştirmek istiyorum.
    vehttps://www.lastiknet.com/icerik.asp?inf=25 sitesinde görseldeki hesaplamayı yapıyorum.
    Sonuç : sitedeki bilgilere göre değişmekte bir mahsur yok.
    Fakat : aynı sitede birde 185/60/15 bilgilerini girince
    Sonuç : sitedeki yeni bilgilere göre değişmek uygun değil.

Ayrıca Michelin, Pirelli ve Continental yetkili satıcılarında hem ustalarla hem de teknik elemanlarla konuştuğumda "Sürter abi." diyorlar.

Ama yine de bilgilerinden emin olamıyorum.
    Kendim bu değişimi test edicem 100'er tl ye iyi durumda 2 adet 205/55/16 Crossclimate buldum. Rica edip lastikleri taktırıcam ustalarla arabaya binip bir tur atıcaz. Sonuç belli olucak.

Size danışmak istediğim konu ise daha önce bunu deneyen, tecrübe eden (ön görü ile yorum yapan değil) var ise tecrübelerini aktarabilirse sevinirim.

• forumda daha önce konusu oldu otomobil genel kısımda konuşuldu corsa genel de filan konuşuldu.

205 55 16 takılı corsa gördüm ama kullanmadım. 205 55 16 kullanan corsacılar ile konuştum kimisi memnun kimisi virajlarda tedirgin ediyor diyor.

195 olan kışın daha iyi yol tutuş açısından ancak pahalı ebat. Yakıt konusundan da 195 öneriyorlar, 205 te yakıt yakar aynı paraya denk gelir diyor lastikçiler.

Klavuzda 205 55 16 önermemiş maalesef. Mühendisler yazardı yada takardı ancak kullanan var. Sürtme yapacağını sanmıyorum ama

195 ile 205 olanı yan yana koyduğunuz da 1cm fark var. Yani olay sadece tabanın genişlemesi değil aracında yükselmesi anlamına geliyor. 205 daha yüksek duruyor.

Şuana kadar hep 195 aldım orjinal ancak babamda 205 ler var ve eskiyince 205 leri takıp deneyeceğim. Çünkü şuanda zamlanan rakamlar la birlikte fiyatlar arası acayip oynuyor.

benim aldığım zaman 195 55 16 michelin 280 tl den aldım tanesini. 205 olanda 200 tl civarlarındaydı.

Sonra kışlıklar michelin 300 e aldım , onlara da en son 450 fiyat çekiyorlardı.

cc 750 demişsiniz o da çok fazla bir rakam. 350 ile 750 arasında dağlar kadar fark var şahsen.

205 leri deneyin lastikçide rica edin madem bulmuşsunuz :) ona göre alın en iyisi.

• Teşekkürler cevap yorum için.

Aracı 4 aile bireyide kullandığı için riski göze almadan 195/55/16 çıkma lastik aldım. Ve lastikçiler 205 için takmam dediler. Zaten son ebatta olduğunu söylediler :)

Bu konu burda kapandı benim için :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam ben arabamda yazlık ve kışlık ikisi de 195-55-16 kullanıyorum. Orjinali de bu diye biliyorum. Yani olması gereken.
  • Aynı meseleyi şuan ben yaşıyorum o yüzden yeni konu açmak yerine bunu hoplatıyorum. Benim aracım da 195/55R16 fakat lastik fiyatları çok uçuk ara ebat olduğu için ama 205/55R16'ya geçersem 310 TL'ye kadar goodyear conti bulabiliyorum. Başka bir konuda bir arkadaş yardımcı olup araştırıp söylemişti çok bir farkı olmayacağı yönünde aklımda geçmek var, daha önce geçiş yapan deneyen var mı tecrübelerini paylaşabilir mi ne gibi sonuçlar alırız ?
  • 205 normalde önermiyordum ancak 195 ile fiyat farkı çok açıldı.

tek lastikte fiyat farkı 200 tL fark ediyor. 4 lastikte aşağı yukarı 800 TL oynuyor şuan.

normalde kışın 195 olan ebat daha iyidir ama fiyatlar böyle olunca 205 takanlar oldu. (Corsa D tr ve opel tr team) Facebook ta ki corsa D klüpte 205 55 16 takıp memnun olanlar var. Orda da baya konuşuldu. Daha önce memnun olmayanlara da rastladım ancak memnun olanlar genellikle çoğunlukta.

lastikçiye bakmayın o satış yapacak, yok şukadar fazla yakıt yakar araç diye hesaplamaya giriyorlar.

Ben 195 aldığım zaman 70-90 tl gibi bir fark vardı lastik başına 195 tercih etmiştim. Şimdi alacak olsam 205 alırım.

eğer conti michelin gibi markalar alacaksanız 205 takabilirsiniz.

markaya takılmam diyorsanız petlas, kormoran, laufenn gibi uygun 195 55 16 lastiklere bakın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mob411

205 normalde önermiyordum ancak 195 ile fiyat farkı çok açıldı.

tek lastikte fiyat farkı 200 tL fark ediyor. 4 lastikte aşağı yukarı 800 TL oynuyor şuan.

normalde kışın 195 olan ebat daha iyidir ama fiyatlar böyle olunca 205 takanlar oldu. (Corsa D tr ve opel tr team) Facebook ta ki corsa D klüpte 205 55 16 takıp memnun olanlar var. Orda da baya konuşuldu. Daha önce memnun olmayanlara da rastladım ancak memnun olanlar genellikle çoğunlukta.

lastikçiye bakmayın o satış yapacak, yok şukadar fazla yakıt yakar araç diye hesaplamaya giriyorlar.

Ben 195 aldığım zaman 70-90 tl gibi bir fark vardı lastik başına 195 tercih etmiştim. Şimdi alacak olsam 205 alırım.

eğer conti michelin gibi markalar alacaksanız 205 takabilirsiniz.

markaya takılmam diyorsanız petlas, kormoran, laufenn gibi uygun 195 55 16 lastiklere bakın.
    195 takacaktım o fiyatlara 350 civarı petlas barum gibi markaları düşünüyordum şimdi 300 TL'lere 350 TL'lere goodyear conti düşünüyorum, o sebeple 205 takacağım.

• Foks20 F kullanıcısına yanıt
    Suan lastik ihtiyacim yok ama Fiyatlar boyle giderse ilerde aynen 205 alip takacahim bnde

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.