Şimdi Ara

2011 Toyota Avensis_T27_Ayrıntılı İnceleme/Fotoğraf/Karşılaştırma/2013Kasa Eklendi (208. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4.722
Cevap
41
Favori
161.860
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 206207208209210
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2011 Toyota Avensis_T27_Ayrıntılı İnceleme/Fotoğraf/Karşılaştırma/2013Kasa Eklendi

100 bin olduk. Yağı değiştrdim. Bir kriko bir de kriko sehpasına bakıyor iş.
    hava filtre yeni gibiydi değiştirmedim. son kez elimde olan 0w40 koydum bundan sonra 0w30 deneyeceğim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • beyzade0606 kullanıcısına yanıt
    Benim arka balatalar ilk kez değişiyor, önler hala ilk balatalar.

Ama sayenizde bir şüphe oluştu ben de ve yüksek ihtimal sebep bu:
    Geçtiğimiz eylül ayında yağ değiştirken liftte balata bitik diye sağ arka tekeri açmıştı tamirci.
    Tabi pistonu geri itme olayı yapılmadığı için kaliperi geri takmakta zorlandı vs.
    Kesin orada yırtıldı o toz keçesi.

İşte bu yüzden bu adamlara gitmeyi hiç sevmiyorum. Lanet olsun...

Balata yağlayıcı gibi bir malzeme ile balataların geçtiği yerleri, pistonun ve kaliperin bastığı yerleri yağladım.
    Pimler o kadar rahat çalışıyordu ki onları hiç kurcalamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Power7Gear

Benim arka balatalar ilk kez değişiyor, önler hala ilk balatalar.

Ama sayenizde bir şüphe oluştu ben de ve yüksek ihtimal sebep bu:
    Geçtiğimiz eylül ayında yağ değiştirken liftte balata bitik diye sağ arka tekeri açmıştı tamirci.
    Tabi pistonu geri itme olayı yapılmadığı için kaliperi geri takmakta zorlandı vs.
    Kesin orada yırtıldı o toz keçesi.

İşte bu yüzden bu adamlara gitmeyi hiç sevmiyorum. Lanet olsun...

Balata yağlayıcı gibi bir malzeme ile balataların geçtiği yerleri, pistonun ve kaliperin bastığı yerleri yağladım.
    Pimler o kadar rahat çalışıyordu ki onları hiç kurcalamadım.
    hayatımda ilk kez kaliper sökmüş ilk kez kaliper pistonlu ittirmiş biriyim ben bile döndürürken bu lastik kopacak şimdi diye krrka korka döndürdüm ama bir şey olmadı. usta artık nasıl giriştiyse oraya zira aleti ile yapınca oranın yırtılması zor gibi araçlarımız neredeyse aynı model olduğuna göre durum bence bu.
    kaliperler sağlıklı çalışıyor ise iyi zira benimkinde hiç yağ kalmamıştı usta önceden yağladı mı bilmiyorum hakkını almayayım

• Arka balata değişiminde alet kullanmaya gerek var mıydı yahu? Ben arkaları aletsiz rahat değiştirmiştim.

• Bugün bende tam 5 yıl önce aldığım aküyü değiştirdim. D24 varta.
    Yenisini de varta aldım d24 315 TL 6taksit. Mutlu 300 TL dediler ama zamanında mutlu akü eski arabamda hiç hoş hatıralar bırakmamıştı. Akü piyasası çok pahalı. Alacak olanlara Denizlide fiyatlar
    Yiğit akü 330 TL
    Mutlu akü 300 TL
    Varta akü 315 TL
    Duracell 350 TL
    Magnet marelli 285 TL
    Esan akü 285 TL

• quote:

Orijinalden alıntı: x-calibur

Arka balata değişiminde alet kullanmaya gerek var mıydı yahu? Ben arkaları aletsiz rahat değiştirmiştim.
    Pistonu nasıl içeri itmiştiniz? Ben kargaburun pense ile yaptım. Pek rahat olmadı.
  • beyzade0606 kullanıcısına yanıt
    Balataları aldığımız yer ufak diş macunu gibi tüpte bir sıvı verdi. Ben onunla yağladım önceki mesajda bahsettiğim, pistton yüzeyi, kaliperin karşı tarafını, balata kulaklarını vb.
  • Power7Gear kullanıcısına yanıt
    Uzun zaman oldu hem ilk defanın heyecanı hemde ön taraftakileri değiştirememenin stresi ile olayı tam hatırlamıyorum ama herhalde zorlanmadan iktirmiştim yada iktirmeme gerek kalmamıştı. Ön taraf kesin alet gerektiriyor iktirilmiyor,ama arkada kolay değişim yapmıştım.

• Ramazan ayınız mübarek olsun. Mini stepne konusunda düşünceleriniz nedir.
    yeni arabalarda stepne verilmediği için tamir kiti ile yollara çıkıyorum. Ama içimde devamlı bir tereddüt. Almaya gerek bar mı sizce.
    Bizim araçlar için uyumlu olan nedir. Bi tane 2. El buldum. Temiz. 5x112 bizim arabalara uyar mı.

• Merhaba arkadaşlar. 1.8 cvt almayı düşündüğüm araçlardan biri. Bir sorum olacak. Bu araçların stepnesi ince boy lastik mi? Lpg için soruyorum. Lpg takılırsa simit tank takılabiliyor mu?
  • Stepne orjinal Jant ve lastik şeklinde. En güzeli tankı yerleştirip stepneyi evde muhafaza ediyoruz

• burakizmr B kullanıcısına yanıt
    Uzun seyahatlerden...

• Aracı servise götürdüm. Şanzıman yağ değişimi için. Araç 206.000 km de. Servis 2 yıl geçerli 750₺ karşılığında motor, şanzıman ve diferansiyeli içeren garanti teklif etti. Aracın km sini göz önüne alınca ve aracı uzun süre kullanmak istediğim için mantıklı geldi. Sizin de fikrinizi almak isterim.

• quote:

Orijinalden alıntı: kaptan@07

Aracı servise götürdüm. Şanzıman yağ değişimi için. Araç 206.000 km de. Servis 2 yıl geçerli 750₺ karşılığında motor, şanzıman ve diferansiyeli içeren garanti teklif etti. Aracın km sini göz önüne alınca ve aracı uzun süre kullanmak istediğim için mantıklı geldi. Sizin de fikrinizi almak isterim.
    tam olarak neleri kapsadığını sorun.servisler katranla şeytan avlar.garantinin içinde en ufak bir şeyde servise gitmen bakımları servise yaptırman.Bayramlarda servis müdürüne tebrik sms'si atman,5 sene sonra zorla sıfır raw4 alman şerhi koymuş olabilirler.bunlar yoksa 500e anlaş. adamlara gaz ver bu avensis en az arıza yapan araç listesinde sürekli birinci,wolksvagen mi bu? zaten bozulmaz 500e anlaşalım tiko para verem de olmaz derslerse siz bilirsiniz bakımları da sizde yaptırmam falan de nakavt et onları orda başlarını minderden kaldırma sürt yerlere ağızlarını burunlarını(ne diyorum ben ya /oruç vurdu galiba) neyse sakinim :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beyzade0606 -- 17 Mayıs 2019; 10:29:35 >

• Arka balataları değiştirdikten sonra el freni sıkılık ayarı gerekiyor mu?
    Techstream de böyle bir ayar vardı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: |Murat|

Arka balataları değiştirdikten sonra el freni sıkılık ayarı gerekiyor mu?
    Techstream de böyle bir ayar vardı.
    hayır.gergi sensörü var.kendi ne kadar sıkacağını bilir. Ayrı ecu ile yönetiliyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyzade0606

hayır.gergi sensörü var.kendi ne kadar sıkacağını bilir. Ayrı ecu ile yönetiliyor

Alıntıları Göster
    Bu iş için techstream alacaktım çinden, vergi muafiyeti kalktı. Gittgidiyor gibi sitelerde satılıyor neyse ki. Faydalı bir cihaz.

• Belki bilginiz vardır ama, arka balata değişimi ile ilgili olarak dikkatinizi çekmek istediğim bir detay var:

Kaliper pistonu üzerinden karışıklı iki kanal var. Arabaya göre iç tarafta kalan balatanın üzerinde de pim var. Balatadaki pimin, pistondaki kanallardan birisine denk gelmesi gerekiyor. Bu sayede arka balatalar eskidikçe piston içerisindeki cıvata sayesinde kendi kendine ilerlemiş oluyor.

Arka balata değiştirirken buna dikkat etmekte fayda var.

• quote:

Orijinalden alıntı: Power7Gear

Belki bilginiz vardır ama, arka balata değişimi ile ilgili olarak dikkatinizi çekmek istediğim bir detay var:

Kaliper pistonu üzerinden karışıklı iki kanal var. Arabaya göre iç tarafta kalan balatanın üzerinde de pim var. Balatadaki pimin, pistondaki kanallardan birisine denk gelmesi gerekiyor. Bu sayede arka balatalar eskidikçe piston içerisindeki cıvata sayesinde kendi kendine ilerlemiş oluyor.

Arka balata değiştirirken buna dikkat etmekte fayda var.
    balatadaki pim ile piston kanalı ilişkisini çözemedim
  • Cepten fotoğraf ekleyemedim, bu yüzden açıklama yeterli olmadı.

Aşağıdaki fotoğraflar başka araçlara ait, ama durumu anlatmaya yarayabilir.

Eğer pistondaki kanalın balatadaki pime denk gelmediğini düşünüyorsanız kontrol etmek için söküp bakmakta fayda var.

2011 Toyota Avensis_T27_Ayrıntılı İnceleme/Fotoğraf/Karşılaştırma/2013Kasa Eklendi

2011 Toyota Avensis_T27_Ayrıntılı İnceleme/Fotoğraf/Karşılaştırma/2013Kasa Eklendi

• 
Sayfa: önceki 206207208209210
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.