Şimdi Ara

2001 krizi nasıldı (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
412
Cevap
6
Favori
21.393
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Siannis

2001'de (niyetleri belli olsa bile) dolar 20 kuruş yükseldi diye yazar kasa fırlatılırdı. Şimdi aynı kesim reislerini destekliyor. Dolar 8 TL'ye dayandı. Hatta o günlerde dolarla maaş alıyorlardı, şimdi damada göre, döviz ile almadıkları için hep 50 TL'lik ihtiyaç karşılıyorlar.

2001 krizi 20 kuruşluk bir krizdi ve çoook büyüktü sözde. Şimdi 7 TL'lik bir kriz var ama Elemanya bizi gıskaniyiii. Köprülerimiz var. Sonra buzdolabımız bilem var. Daha ne ossun.

Durmak yok yola devam. Tam gaz uçuruma... Ne de olsa mümin şükretmeli.

Ne diyorsun sen yaaa 20 kuruş diye yazacağına seni kandıranlarin argümanlarıni bırakta gerçekleri öğren, o gece dolar tam iki katını bir gece de gördü 20 kuruş değil tam iki katı ve 89 2001 yılları arası dolar grafiği tam 1057 kat arttı bak 1057 kat arttı bugün ise 2001 den beri dolar tam 7 8 kat arttı 80 değil 800 değil 8000 değil 8 kat arttı fazladan yazıyorum o yüzden 1057 kat artmadigi için ne demek olduğunu anlayamazsın 20 kuruş diye. ;)

Oradan buradan okumayın gerçekleri okuyun ve yazın, bugün iyi diyemez kimse sorunlar yok mu var o günlere gidiyor muyuz gidiyoruz ama 1057 kat artış ile 8 kat artışı ve de o gün iki kat artan doları 20 kuruş diye yazmak ezberletilen bir şeyi not düşmek gibi görünüyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: Elk.de

Yaşım 26.

Kardeş anlattığın gibiyse,o yıllarda ekonomimiz gerçekten çok kötüymüş,ülke batmış

Bakkala gittin,1.147.64 tl tutarında alışveriş yaptın,bunu nasıl ödeyeceksin?

Hadi anlat bakeeem

Dua ile

Alıntıları Göster

Yok benim anlattığım gibi değilmiş. Ekmeği bir çuval para ile aliyormussun :D

Yaş farkımız baya var. Hani kardeş diyorsun ya. Benim oz kardesim benden 3 yaş küçük, senden baya buyuk. Yani kardeşimin kardeşi yaşındasın.

Tek bir nane bildiğin de yok, arti 26 yaşında adam zehir gibi olur ! Bu ne böyle? Senin boş sokakta karşıdan karşıya geçmen bile rus ruleti.

Yazık... Geliştir kendini, birşeyler oku. Kendine saygın olsun. Bak Seni tanıdım tanıyalı her yazını okuduğumda beni bir kıkırdama alıyor. İnsan bu duruma düşürmez kendini.

Aşağılamak değil niyetim. Ciddi ciddi baya zor durumdasın.

Çuvalla metal para götürüp bakkaldan ekmek almalar falan. Sorduğun matematik hesabına hic deginmiyorum bile.

Salem ve Yeni Harman ile. ( Yaşın yetmez, anlayan anladı )

• 2001'i abartıp duranlar şimdiki hükümeti görmez.

Mesela 2000 yılında merkez bankasının tl basıp hazineye borç vermesi yasaklandı. Yok yüzden bilmem kaç bin faiz diyenler acaba devletin kısa süreli tl ihtiyacı için böyle bir faiz verdiğinden haberi var mı?

Şimdiki hükümet yüksek faizle borçlanmıyorsa ihtiyacı olan Tl'yi nereden buluyor acaba? Neden emisyondaki tl miktarı sürekli artıyor bunu da anlatsalar ya. Hani merkez bankasının para basıp hazineye borç vermesi yasaktı?

2000 yılında dövizde birşey denendi. Mesela şu an dolar 7.9 merkez bankası doları 7 liraya sabitledi. 7 liradan sürekli dolar satıyor ve ne hikmetse ülkeden 2000 ortalarından 2001 şubata kadar sürekli döviz çıkıyor. En sonunda merkez bankası rezervi kuruyor ve dovizi serbest bırakıyor. Döviz 1,2- 1,5 arasında dalgalanıyor. Dolar böyle olunca faturayı ecevite kesiyorlar.

Halbuki iktidarda mhp, anap ve dsp var. Akp zihniyetiyle sanki tek parti iktidarıymış gibi sürekli öne çıkarılan dsp ve ecevit diğerlerini görmezden gelir bu arkadaşlar.

Ben akpnin kuruluşunu bilirim. O parti temelsiz ve köksüz kurulmadı. İçinde bir sürü anap, dyp ve refah partili vekiller vardı. Mesela 1994 krizini 1988 krizini hiç konuşmazlar. Zaten o krizleri bunlara anlatacak olan akıl babaları özellikle o konulara girmez. O krizlerde iktidar olan bakan olanlar akp içinde vekil oldu. Acaba 2001'in faturasını sadece dsp'ye keserek kendi adamlarının geldiği partileri mi savunuyorlar?

• Makazaruz kullanıcısına yanıt

99 depreminden sonra devlet koyunde ev yapmak isteyenlere mali destek, istemeyenlerede satilamaz serhi ile ev vermedi mi? Babaniz neden yararlanmadi acaba ?

• quote:

Orijinalden alıntı: sniper23

1999-2000 krizinde babam o zaman 1 gün de 3 milyon $ zarara uğraşmıştı.

buldu mu sonra ?

• quote:

Orijinalden alıntı: GoSSgO

Yok benim anlattığım gibi değilmiş. Ekmeği bir çuval para ile aliyormussun :D

Yaş farkımız baya var. Hani kardeş diyorsun ya. Benim oz kardesim benden 3 yaş küçük, senden baya buyuk. Yani kardeşimin kardeşi yaşındasın.

Tek bir nane bildiğin de yok, arti 26 yaşında adam zehir gibi olur ! Bu ne böyle? Senin boş sokakta karşıdan karşıya geçmen bile rus ruleti.

Yazık... Geliştir kendini, birşeyler oku. Kendine saygın olsun. Bak Seni tanıdım tanıyalı her yazını okuduğumda beni bir kıkırdama alıyor. İnsan bu duruma düşürmez kendini.

Aşağılamak değil niyetim. Ciddi ciddi baya zor durumdasın.

Çuvalla metal para götürüp bakkaldan ekmek almalar falan. Sorduğun matematik hesabına hic deginmiyorum bile.

Salem ve Yeni Harman ile. ( Yaşın yetmez, anlayan anladı )

Alıntıları Göster

Yıllardır burdayım,bana hakaret edilse bile gülüp geçerim.

Kişisel polemiklere zaten girmem,burada üyeleri eğitmek gibi bir misyonumda yok,tavsiyede dahi bulunmam

Benim meselem vatan arkadaş.

Bu ülkeyi bize emanet eden ulu önderin partisine bende oy vermek isterim,lakin ortada evrim geçirmiş cehape var.

Kötünün iyisi diyerek mecburiyetten akapeye oy veriyorum,hemde sosyal demokrat kimliğime rağmen

Reisin yaptıklarına bakarsan,cumhuriyet tarihinde en çok hizmet yapan başganı

Benim meselem din,bayrak vatan arkadaş

İzindeyiz atam,uzun adam sayesinde muasır medeniyetler seviyesini geçtik bile

Dua ile

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• 2001 krizini konuşuyor isek 99 depreminin etkisini de konuşmamiz gerekiyor.

Türkiye nin vergi yükünün neredeyse yüzde 70 i Marmara Bölgesi'nin üzerinde. Bu eskiden de böyleydi hala böyle.

2001 yılında devletin direkt yada dolaylı yoldan aldığı verginin adedi ve yüzdesi ne kadarmış açıp bakın.
    18 yılda devletin direkt yada dolaylı yoldan aldığı verginin adedi ve yüzdesine açıp bakın.

AKP gelene kadar yap işlet devret modeli nasıl uygulanıyormus onada bakın.

AKP gelene kadar ssk nin topladığı prim miktarını ek olarak neler aldığına bakın ve AKP sonrası SGK nın aldığı prim miktarına ve ek olarak neler aldığına ve miktarına bakın.

AKP öncesi ülkemizdeki ilaç üreten kamu ve özel şirketlerin sayısına bakın. AKP sonrası ilaç üreten kamu ve özel şirketlerin sayısına bakin ve ilaç ithalatına bakın.

AKP öncesi ve AKP sonrası ülke içi tarıma ve tarim ithalatına bakın .

Bunlara bakmadan kalkıp 2001 daha kötüydü şimdi kriz yok falan filan diye ahkam kesmeyin.
    Olası Marmara depremi şu aralar olsursa o zaman görürsünüz memura emekliye maaş veriliyor mu verilmiyor mu? Yiyecek içecek karaborsa oluyor mu olmuyor mu..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trakyAli-1986 -- 15 Ekim 2020; 1:48:27 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Elk.de

Yaşım 26.

Kardeş anlattığın gibiyse,o yıllarda ekonomimiz gerçekten çok kötüymüş,ülke batmış

Bakkala gittin,1.147.64 tl tutarında alışveriş yaptın,bunu nasıl ödeyeceksin?

Hadi anlat bakeeem

Dua ile

Alıntıları Göster

Yaşım 26.

1 gecede 1 milyon liralık 1 yumurtayı 1lira yapınca paran değer kazanmıyor.

Akıl ve mantık ile

• quote:

Orijinalden alıntı: Vanished Man

Vallaha mı? Peki o kadar kötüyse nasıl oldu da 2 senede krizden çıkıldı?

Atma ziya o yılları bizde yaşadık.

Yok dolar 60 kuruşmuş 1,25 olmuşmuş. Döviz çıpası denediler o yıllarda nedir diye sorsam cevap gelmez senden. Merkez bankasında dolar rezervi bitince serbest dalgalanmaya bıraktılarda iki katına çıkıp dengelendi.

Ha bir de nedense 3lü koalisyonda bir tek ecevit vardı değil mi? Koalisyon ortağı mhp ve anap hiç ses etmeden oturdular bir köşede %20 civarı oyuyla ecevit yönetiyordu her yeri.

2001 krizini köpürtmenizin sebebi sonrasında akpnin iktidar olması başka birşey değil. Krizden çıkaran reçeteyi de akp hazırlamadı. Önceden hazırlanan programı aynen devam ettirdi.

Alıntıları Göster
    Gerçekler zoruna gidiyor çapulcu kardeş...

• quote:

Orijinalden alıntı: retro61

Alıntıları Göster

Hayırdır ak yandaş sen gerçekleri kabul edebiliyor musun?

Ülkede herşeyi satan AKP oluşunu

Sattığı şeylerin karşılığını dövizle yurtdışından alıyor oluşunu

Ekonomiyi idare etmede sıfır oluşunu

Akp nin ilk 5 yılının Kemal derviş programını uygulaması yüzünden iyi göründüğünü

Eskiden kırmızı çizgileri olan ülke iken şimdi dış politikada çizgiden auta çıktığımızı

Daha sonra çok şeyler yazılır akyandas kabullenen bilir misin?

• besttrr kullanıcısına yanıt

çıkmayıp tankların arasından geçenler imam dövenlerde ellerini kollarını sallaya geziyor. 

• quote:

Orijinalden alıntı: nazım55

1989 yilindan beri çalışan, suan ise emekliyim.. Bu krizin yanında, onlar hiç birşey. O dönem kriz olsa da fabrikalar çalışıyor, insanlar üretiyordu, tarımsal üretim bize yetiyordu. İstatistiksel veriler biraz daha guvenilirdi, enflasyon yuksek olsa da, devlet ona gore zam yapıyor, bu kadar ezilmiyorduk. En önemlisi, halkın geleceğe dönük umudu vardı. Oysa şimdi......

yalan söylerken kendiniz de inanabiliyorsanız baya iyisiniz cidden..

• 2001 krizinde : Dolar kuru bir gecede % 40 artmış ve 680 bin liradan 960 bin liraya yükselmiştir. Resmi devalüasyon yeterli olmamış, 22 Şubat’ı takip eden iki hafta içerisinde 1 milyon 200 bin liraya kadar yükselmiştir

2002 de Akp iktidara geldi

31 Ocak 2004'te, Türk lirasından 6 sıfır atılması ve 1 milyon liranın 1 Yeni Türk Lirasına (YTL) eşitlenmesini öngören ilgili kanun çıkarıldı. 1 Ocak 2005'te de paradan 6 sıfır atılarak, Yeni Türk Lirası banknotlar tedavüle girdi.

Yani o zaman tl dolar karşısında iki kat değer kaybetti , sonra sıfırları attık , 1 dolar = 1 tl dedik .... o günlerden bugünlere tl 7 kat değer kaybetti

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi landmoon -- 15 Ekim 2020; 8:7:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: tla776

99 depreminden sonra devlet koyunde ev yapmak isteyenlere mali destek, istemeyenlerede satilamaz serhi ile ev vermedi mi? Babaniz neden yararlanmadi acaba ?

Ev mi ne evi :)) bırak evi çadır bile veremedi, Amerikalılar geldi de çadır alabildik, 99 sabahı babamla enkaz kaldırmaya gittik ne ambulans yetişebiliyordu nede polis ölüleri gözümün önünde Algida tırlarına yüklemişlerdi.

• onatba O kullanıcısına yanıt

Geçen seneki daralmadan sonra baz etkisi devreye giriyor. yani sen geçen sene %15 küçüldün. 100 birimden ki bu GSMH ile ölçülebilir, 85 birime düştün. bu sene 89 birime çıksan bu %5 büyüme demek zaten ama hala 2 sene öncesinin gerisindesin.

ikinci olarak büyümenin kaynağı da önemli. sen piyasaya düşük faizli kredi basar ve bu kredi ile yapay bir gelir artışı ve hali ile harcama ve büyüme gerçekleştirebilirsin. ancak bu ortalama kredi vadesine bakarak gelecek senelerdeki büyümelerin bir kısmını bugünden kullanmak demek. ve tabii ülkede işsizlik artarken bu kredilerin ne kadarını geri toplayabilirsin orası da muamma. o krediler geri dönmez ise yaşayacağın buhran ise ayrı bir muamma. tabii bu düşük faizli kredileri de sonsuza kadar veremezsin.

seneye %5 büyüyeceğiz, ha zaten ülkenin genç nüfusu ve yeni doğanların sayısına bakarsan hiç bir şey yapmasan yani akışına bıraksan bu ülke zaten %5 büyür. Çalışma çağına gelen gençler var. üniversiteden mezun olanlar var. Başarı bunu %10'lara çıkarabilmek. %5 büyüyeceğiz deniyor ancak nasıl büyüme olacak ondan bahsedilmiyor. Ülkenin bir yol haritası yok. Tarımda ne yapılması gerek, sanayide ne yapılması gerek vs. hangisi için bir strateji var, gören bilen, duyan varsa bilgi versin. hep şöyle olacak, böyle olacak, şöyle yapacağız ama altını dolduracak tek bir ifade yok.

büyüme için yatırım olması lazım, yatırım için tasarruf olması lazım. tasarruf vatandaşın, patronun, firmanın kazandıklarından arttırarak bankaya yatırdığı para olarak düşün. banka bunları kredi olarak veriyor. ülke 1 sene boyunca 176 milyar $ dış borç ödeyecek. üstüne KÖİ ile verilen garanti ödemeler var bunlar dolar ile. Yani ülke hayvani bir borç ödeyecek. bu borcu nasıl ödeyecek? tassarruflar ile. iyi de zaten firmalar batmak üzere, borçları almış başını gitmiş nasıl ödeyecek bu borçları? kazandıkları her kuruş kãrı borç ödemesinde kullanarak.

bu durumda yatırımı kim yapacak? yabancı yatırımcı. Anayasa mahkemesinin aldığı kararı uygulamayan yerel mahkeme var. Yani kuyunun başında olan adamların aldığı karar zurnanın son deliğindeki adam tarafından red ediliyor ve uygulanmıyor. adaletin olmadığı yerde yabancı yatırımcı olmaz. çünkü senin yaptığın yatırımı biri gelir yıkar, dava açsan 5 sene sürer, çıkan kararı da birileri tanımayabilir.

geriye bir tek vatandaşın birikimi. %40 asgari ücret %70 fakirlik sınırında yaşayan halk hayatta kalma derdinde. birikim mi yapacak? ha bu arada dolar borçlarının ve adaletin ne seviyede olduğunu gören vatandaş birikim yaparsa bu birikimi bankada tutmuyor. neden? yarın "vatandaşın döviz hesaplarına el koyuyorum, yerine %3 faizli devlet bonosu vereceğim" denmeyeceğini kimse bilmiyor ve kimse de hükümete "bu kadarını da yapmaz" diyemiyor. en nihayetinde tek adam. yapmayacağız der 30sn sonra kararı yürürlüğe koyar. bankaya gitmeyen birikim kredi olarak verilmez. yani büyümeye etki etmez.

bilmem anlatabildim mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Borakhan -- 15 Ekim 2020; 8:34:1 >

• quote:

Orijinalden alıntı: retro61

Alıntıları Göster

Neyin gerçekleri çomar kardeş? Onlar senin masalların. Koalisyon ortağın bahçeliye sor anlatsın o yıllarda neler yaşanmış. Hükümetteydi onlar ellerinde bir sürü bakanlık vardı neden çözüm bulamamışlar?

Yazabileceğin hiçbirşey yok. Sana ne öğretildiyse anca papağan gibi burada yazarsın üzerine ekleyebileceğin tek lafın yok. Soru sorulunca anca böyle bir cevap verir kıvırmaya çalışırsın. Döviz çıpasına cevap verememişin aklınca görmezden geldin.

İmam hatipler dediğin 98 yılıydı ne 2001'i. 97 darbesiyle oldu ve ondan sonraki hükümette ecevit hükümeti değildi. İşkembeden salla dur. Hem ne imam hatibi? Ülkedeki kız liselerine erkek, erkek liselerine kız öğrenci alındı. O yılları yaşamadığın belli. Ayrıca biz mhp, anap, dsp üçlüsünün 2002'de sandığı kafalarına geçirdik. Birileri daha seçime gidince aynısı olacak. Ümmet, dış güçler falan sökmez her seçimde. Senin partinin onlardan farkı yok. Gördük doların kaç para olduğunu.

Senin gibilerden sayısız geldi buraya her konuda defalarca rezil olduğu halde uydur kaydır birşeyler yazarak cevap verebildiklerini sandılar. Çoğu da para karşılığı çalışan tiplerdi. Bari birşeyler bilenleri göndersinler söyle amirlerine boş beleş adamlar madara oluyor burada.

• Makazaruz kullanıcısına yanıt

Sizin deprem zamanı vergi konmuştu ve hala o vergi alınıyor. O kadar sene devlet size ev veremediyse biz ne yapalım? Hatta deprem yılında devlet mtv'yi 2 kat olarak almıştı. Hala ötv, oiv alıp duruyor. O paralarla size birer apartman verilirdi.

Size çadır veremeyen kızılay müdürü de kovulmuştu.

• O zaman 18 yaşındaydım vay be şöyle diyim sana bu krizin yanında lafı bile olmazdı 2001 krizinin.

• "İnsanı, diğer canlılardan farklı kılan, en belirgin özelliği, UTANMA duygusudur" Borçlanma, işsizlik, alım gücü, enflasyon, döviz, altın, emtia fiyatları, cds, guven endeksleri, üretim, Kredi derecelendirme kuruluşları notları.... Kısaca tüm veriler meydanda ve gerçek... Bunların hepsi,cok büyük bir ekonomik kriz olduğunu gösteriyor. Fiziksel ihtiyaçlar, geçim sıkıntısından dolayı, yakında dini inançların önüne geçecek. Korkarım sosyal patlamalar da yakındır. Başkalarına yalancı demek kolay, ama bir yalan varsa, altını doldurman gerekir. Bu verilere görüp, hala bana yalancı dediğin için, utanabiliyor musun?

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.