Şimdi Ara

2. el harddisk aldım güvenlimi içine yerleştirilmiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
587
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • merhabalar. merak ettiğim bir konu var 2. el harddisk aldım peki bu güvenlimidir yani içine gömülmüş program olabilirmi veya format ile silinemeyen bir tehlike mevcutmudur acaba ?

• anlaşılan çok pinpirikli birisin

şimdi sana anlattıklarımı yaparsan diski fabrika ayarlarına getirilmiş tertemiz bir şekilde kullanabilirsin.

öncelikle bu yazacaklarımı windows masaüstü üzerinden yapacaksın. eğer disk sata1 portuna takılı ve sistem diski olarak üzerinde windows kurulu ise bu işlemi yapamazsın.

şimdi varsayıyorum ki disk yedek amaçlı 2. bir disk olarak kasaya takıldı.

windows arama butonuna cmd yaz ve çıkcan sonuca sağ tıkla yönetici olacak çalıştır. konsol açıldığında ekrana diskpart yaz ve entere bas. sırayla aşağıda verdiğim kodları yaz ve entere bas.

rescan
    list disk
    select disk x (x burada silmek istediğin disk numarası olacak list disk yazdığında orada hangi diski sileceksen o diskin numarasını yazacaksın örneğin: select disk 1)
    clean all
    exit
    exit

not: 1tb 7200rpm bir disk yakşalık 2 saat sürer. buna göre üç aşağı beş yukarı disk temizleme süresini tahmin edebilirsin

eğer disk sistem diski ve şuanda içerisinde windows kurulu ise masaüstünden diski silemezsin. peki ne yapacaksın? dur celallenme anlatıyorum

windows kurulum dvdsi veya usbsini pcye tak ve boot et. sonra kurulu ekranı geldiğinde yani dil seçme ekranı geldiğinde shift tuşuna ve aynı anda f10 tuşuna basarak cmd'yi açabilirsin sonra diskpart list disk... anlattığım gibi yapacaksın. kolay gele..

• quote:

Orijinalden alıntı: C-AKBAL

anlaşılan çok pinpirikli birisin

şimdi sana anlattıklarımı yaparsan diski fabrika ayarlarına getirilmiş tertemiz bir şekilde kullanabilirsin.

öncelikle bu yazacaklarımı windows masaüstü üzerinden yapacaksın. eğer disk sata1 portuna takılı ve sistem diski olarak üzerinde windows kurulu ise bu işlemi yapamazsın.

şimdi varsayıyorum ki disk yedek amaçlı 2. bir disk olarak kasaya takıldı.

windows arama butonuna cmd yaz ve çıkcan sonuca sağ tıkla yönetici olacak çalıştır. konsol açıldığında ekrana diskpart yaz ve entere bas. sırayla aşağıda verdiğim kodları yaz ve entere bas.

rescan
    list disk
    select disk x (x burada silmek istediğin disk numarası olacak list disk yazdığında orada hangi diski sileceksen o diskin numarasını yazacaksın örneğin: select disk 1)
    clean all
    exit
    exit

not: 1tb 7200rpm bir disk yakşalık 2 saat sürer. buna göre üç aşağı beş yukarı disk temizleme süresini tahmin edebilirsin

eğer disk sistem diski ve şuanda içerisinde windows kurulu ise masaüstünden diski silemezsin. peki ne yapacaksın? dur celallenme anlatıyorum

windows kurulum dvdsi veya usbsini pcye tak ve boot et. sonra kurulu ekranı geldiğinde yani dil seçme ekranı geldiğinde shift tuşuna ve aynı anda f10 tuşuna basarak cmd'yi açabilirsin sonra diskpart list disk... anlattığım gibi yapacaksın. kolay gele..

Evdekiler de çok pimpriklisin der .d Çok teşekkür ederim bayağı açıklayıcı olmuş ama format atarken herşeyi sildim bu yeterli değil sanırım. Bir sorum daha olacak izninle ne gibi tehlikeler olabilir yani format bile atınca silinmemiş bir vürüs mü yoksa harddiske özel bir adres gibi birşey mi var. Misal knight oynarım ve hdd ban atabiliyorlar o hdd ile giremiyorsun knighta. Hdd nin bir adresi varmı ip gibi?

• hdizle456 H kullanıcısına yanıt
    herşeyi sildimden kastın bütün bölümleri silip tek parça ayrılamamış alan olacak şekle getirip yeniden bölüm oluşturarak kurulumu yaptıysan sorun yok. benim sana anlattıklarım bir diski tamamen silme ile ilgili. aşağıda verdiğim linki incelersen bir diski silmek ile tamamen silmek arasındaki farkı anlayabilirsin.

http://7.enpedi.com/2010/07/bir-diski-silmek-tamamen-silmek.html

ne gibi tehlikesi var diye sormuşun bu konuda fazla bilgim yok zira ben ne hackerim nede program yazılımcısı..

norton-kaspersky-bitdefender virüs programlarından birisini kullan eğer alacak bütçen yoksa ücretsiz olan 360 Total Security Essential kullan

virüs veri tabanı dahil edilmiş indirme linki TSE_8.8.0.1020
    https://free.360totalsecurity.com/totalsecurity/360TSE_Setup_Full_8.8.0.1020.exe

• hdizle456 H kullanıcısına yanıt
    o kadar pirelenme gerek yok, hdd nin ip yada mac adresi olmaz bahsettiğin seri nosu tıpkı ip ve mac gibi emsalsiz bir seri no ya sahiptir seri no larda, işi paranoya boyutuna getirirsen hayatın tadını çıkartamazsın
  • ben sıfır hdd almaya korkuyorum kaç sene gider çat diye bozulursa dosyalarıma ne olur diye ki kaç defa yaşadım.

bence 2. eli en son alınacak donanımdır hdd.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NoobEater -- 11 Nisan 2017; 12:50:3 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.