Şimdi Ara

2.4 Ghz ile 5 Ghz arasındaki olağandışı hız farkı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.020
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Yeni taşındığım eve 50 Mbps VDSL bağlattıktan sonra 10 gün boyunca hız problemleri yaşadıktan sonra nihayetinde denediğim 3. Modem ile 5 Ghz bağlantı kanalından bana vaat edilen 50 Mbps hıza yakın olan 47-48 hızları ortalamada almaya başladım.

Öncesinde 2.4 frekansından yapmış olduğum bağlantılarda hızım en fazla 28-29 olmakta, ortalamada ise 20-22 arasındaydı.

Dual yayın yapan ve 5 Ghz de yük hız aldığım yeni modemimin de 2.4 Ghz olan kanalında yine benzer şekilde 20-24 arası hız alabiliyorum.

Sorum şu ki iki kanal arasında farklı modemlerde de denememe rağmen bu kadar hız farkı olması normal mi? Modem test yapan cihazlara çok yakın, yani mesafe ile ilgili bir durum yok. Daha önceden de DUal modem kullandım ve böyle bir fark oluşmuyordu.

Fikri olan arkadaş var mı?

• Olabilir. çünkü 2,4Ghz nin frekans aralığı dar. Çevredeki diğer wifi 2,4 lerle çakışabiliyor. ki günümüzde çok mümkün... her yerde 2,4ghz var. kablosuz sabit telefon bile performansını etkiler. 5ghz de çok geniş bir aralık var, burada temiz bir iletişim almak daha fazla mümkün.
  • İki hız da normal değil. Wi-fi g bile teorik 54 mbps. Wi-fi N teorik 300 mbps. Wi-fi AC çok daha yüksek.
    Cep telefonunuz kaç hızda bağlanıyor ona bakın. Eğer o yüksek ise PC de sorun arayın. O da düşükse modemi iade edin
  • Cevaplar için çok teşekkür ederim.

Açıkçası kontrol için elimde hiç PC yok. iOS tabanlı cihazlar ile yönetmeye çalışıyorum süreci. Az önce emin olmak için bir kaç test daha yaptım. Aynı bağlantıda 2.4 ortalamam 20 - 5 de ise 45. İkisinin de ekran görüntüsünü koyuyorum.

Arkadaşın dediği gibi kirlilik olması normal de yani bu kadar fark eder mi eminin değilim?

Modem arayüzünden acaba 2.4 için bir genişlik sınırlaması mı yaptım diye kontrol ettim, öyle bir durum da yok.

İlginç? 2.4 Ghz ile 5 Ghz arasındaki olağandışı hız farkı?2.4 Ghz ile 5 Ghz arasındaki olağandışı hız farkı?

• Siz download hızından bahsetmişsiniz, ben modemle bilgisayar arası wifi hızı olarak anladım.

Bence aradaki fark IOS kaynaklı. Çok sıkıntı yapmayın bence. Bir de android cihazla deneyim. Mobil cihaz kaynaklı bir sorun da olabilir
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.