Şimdi Ara

2.1 amfi baskı devre sıkıntısı..! (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.075
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sizde sağolun,baskı güzel olmuş devrenin son halini merakla bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Harun usta devre tamam ilk denemeleri yaptım gayet ses yeterli sadece sorun ses girişine jack taktigim zaman biraz dip ses var açık ise sesi kıstıgımda kesiliyor.nasil bi çözüm bulurum.2.incisi kutu gibi biseye koymayı planliyorum fikir verebilirsen sevinirim 😀 bu arada nedense hiç ısınmıyor muhtemelen güç kaynağı yetersiz ondan güzel bir soğutucu yapicam fanlı falan

2.1 amfi baskı devre sıkıntısı..!

• Dip sesin çok nedeni var aşırı derecede değilse normaldir.
    Beslemeyi ne ile veriyorsunuz ? Kutu için birşey diyemem zevk meselesi :) fakat metal kutu tavsiye ederim .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harun577 -- 27 Mayıs 2019; 7:42:7 >
  • hemorabi kullanıcısına yanıt
    Devrede lehim işleminden sonra, devre kartını temizleyiniz,,
    Sesi 0 yapınca dip ses kesiliyor ise ,,
    Çözüm > anfi sinyal + ile gnd şase arasına 22k direnç bağlayın, sağ sol olduğu için iki adet.. stereo giris ses potu kaç k ohm, normali 10k 22k arası ..

Diğer çözüm > ses sinyali kablosunun iyi olmamasi,, ses kaynağı ile anfi arasında tam gnd tamamlama ve sinyal dış parazit engelleme işlemi zayıf olur, civszcizss ses yapar ,,,

• quote:

Orijinalden alıntı: Emin-Firtina

Devrede lehim işleminden sonra, devre kartını temizleyiniz,,
    Sesi 0 yapınca dip ses kesiliyor ise ,,
    Çözüm > anfi sinyal + ile gnd şase arasına 22k direnç bağlayın, sağ sol olduğu için iki adet.. stereo giris ses potu kaç k ohm, normali 10k 22k arası ..

Diğer çözüm > ses sinyali kablosunun iyi olmamasi,, ses kaynağı ile anfi arasında tam gnd tamamlama ve sinyal dış parazit engelleme işlemi zayıf olur, civszcizss ses yapar ,,,
    evet usta dip sesi ses 0 yaptığımda kesiliyor.Temizleme işlemi yapmadım selülozik tiner ile mi temizlemem uygun olur. ses potu 10k ikiside anfi sinyal + ile gnd şase arasına 22k direnç bağlayın dediniz ama anlayamadım.Ben amatör hobi olarak uğraşiyorum.size zahmet daha detaylı söylerseniz anlayabileceğim

Potlar 10k ise dirence gerek yok,, yağsız tiner olacak ,,
    Anfi boşta iken ses yapar, ses kaynağına bağlanınca sesi kesilir, volum %60 açıkken,,,, ses varsa kaynak sesi kısıkken, bence ara kablodan ..
    Anfiye kablo takılı değilken gelen ses ise nasıl engellenir bilmiyorum ,, sinyal uçları boşta , havadan nem kapıyor hesabi, bi çözümü olmalı ...

• harun577 H kullanıcısına yanıt
    Harun usta kendi çapımda iş görecek kutu yaptım kolonları da halletim kullanıyorum sesi gayet tatmin edici düzeyde yetiyor artıyor.Herhangibi eksik bulunuyormu.?

• Güzel çalışma , birde eq olsa iyi olurmuş eğer yapmak isterseniz attığım sitede farklı devreler var . Gerçi opampli bass kontrol var hani yetmezse diye düşündum.

• quote:

Orijinalden alıntı: harun577

Güzel çalışma , birde eq olsa iyi olurmuş eğer yapmak isterseniz attığım sitede farklı devreler var . Gerçi opampli bass kontrol var hani yetmezse diye düşündum.
    Şuan için yeterli ilerde daha iyi bi sistem yapma düşüncem var misal stk entegreli gibi 😁 trafoyu direk bağladım boşta 13v civarı devreye sürdüğümde 17-28v çıkıyor bi zararı olmaz sanırım.Ufak bi dip ses yapıyor kısık olduğunda galiba öyle tahmin ediyorum.

• Önerilen 14.4V Max 18v destekliyor sanırım dikkatli olun.
    STK lar mükemmeldir fakat pahalı , yapımı zor ve en ufak hatayı kabul etmiyorlar. Ayrıca garip garip voltajlar istiyorlar öyle tda gibi direk 12v değil. Örn 2*33v , 2*28
    Amfi yapasim geldi yaw. Pedal projelerim bitsin, 8560q düşünüyorum .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi harun577 -- 2 Haziran 2019; 12:51:48 >
    Güzel olmuş elinize sağlık ,, ön plakayı daha İnce kullanıp, portları somunlu vidaları ile kullanabilirdiniz,,
    Bu şekilde sökmek isteyince zulüm olacaktır..

Trafo boşta Ac çıkış voltajı 13v ise ,, devrede DC kondansatör çıkışı 18v olacaktır.
    Devre için tehlikeli sınırlarda,, devreye iki adet 10A seri diyot baglarsaniz 2v a yakın düşüm olur..

Devrenin ses girişinden içerde kullanılan kablolar dip sese sebep olur,, blendajli ses kablosu kullanılır,,

• Teşekkürler bilgi için dediğiniz gibi 10a seri diyot bağlayıp düşürmek daha mantıklı cok abartılı bi dip ses yok idare ediyor.😃 Stk ile devre yapmadan önce elim iyice yatkınlaşması gerek daha henüz acemiyim bu işlerde

• quote:

Güzel olmuş elinize sağlık ,, ön plakayı daha İnce kullanıp, portları somunlu vidaları ile kullanabilirdiniz,,
    Bu şekilde sökmek isteyince zulüm olacaktır..

Trafo boşta Ac çıkış voltajı 13v ise ,, devrede DC kondansatör çıkışı 18v olacaktır.
    Devre için tehlikeli sınırlarda,, devreye iki adet 10A seri diyot baglarsaniz 2v a yakın düşüm olur..

Devrenin ses girişinden içerde kullanılan kablolar dip sese sebep olur,, blendajli ses kablosu kullanılır,,
    Emin usta 2 adet 10a diyot seri bağlantı nasıl yapacağım direk trafonun artı çıkışına seri bağlayıp devreyemi süreyim.

Köprü diyottan sonra istediğiniz devreye giden + hattınına ..

Trafo boşta 13v , devreye beslerken 18v lara nasıl çıkıyor,, acaba dc kondansatörden dolayımi,, trafo 13v ise devrede dc olarak 17v okumak normal,, diğer 20v üzeri voltajlar devre anlık akım çekerken voltaj düşer, buna ölçü aleti tepki veremez sapıtır ,,, ondan olabilir

• quote:

Köprü diyottan sonra istediğiniz devreye giden + hattınına ..
    Anladım emin usta devreye müdahale gerekiyor o iş biraz sıkıntili acemiyim 1 haftada anca yaptım bunu normal 12v 1.5a adaptör ile denedim dip sesi yok trafo bağlandığımda direk dip sesi geliyor.Artısı sesi daha güçlü çıkıyor.Başka pratik bi yöntem varmı trafodaki gerilimi düşürmek için.?

• Emin-Firtina kullanıcısına yanıt
    Emin usta köprü diyotun bacaklardan 15 ile 18v arası alıyorum normal mi trafo boşta yani ac ölçümde 13-14v arası

Anladım, devredeki kondansatör dogrultumus ac voltajı 1.4 katına çıkartır ,, devre akım çektikçe 13v ile 18v arasında gezer voltaj.
    Doğrudur, yapılmış kurulmuş çalışan devreye tekrar dokunmak büyük risk şu anda ,,
    İkinci el pc power suply beslemesi ucuz uygun çözüm ,,

• Sanırım yüke binince voltajda çökme oluyor ölçü aleti sapıtıyor 28v gelse devre çoktan tahtalı köye varmıştı.

• harun577 H kullanıcısına yanıt
    Harun usta trafo 2 çıkışı var biri 24v biri 14v köprü diyot olcdugumde 17v görüyorum

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.