Şimdi Ara

195*60*15 yerine 195*65*15 taksam ne olur ???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
0
Favori
36.335
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aracım Avensis 2001... Üzerindeki lastiklerin değişme zamanı geliyor.. Ben sırf görüntü açısından yanak ölçüsünü biraz büyütmek istiyorum.. Ne dersiniz ?

Aracın sürüş dinamikleri bozulur mu ? Benim aklımdan geçen km sayacı yanlış gösterir herhalde diyorum mesela.. Başka neler olabilir ?

Araçta denge kontrol (vsc), patinaj kontrol (trc), abs-ebs, brake assist falan var.. Bunlar için herhalde lastiğin dönüş çapı çok önemli bir veridir.. Bu durumda neler olur ? Ya da aracın bilgisayarında acaba gizli bir ayar falan varmıdır serviste yapılabilecek ? 65'liklerin sığmaması gibi bir sorun olmaz.. Araba yüksek zaten..

Ne dersiniz ?

• LASTİK BOYUNUN 1-2 CM YÜKSELMESİ GÖRÜNTÜDE PEK BİRŞEY DEĞİŞTİRMEZ. AYRICA LASTİK YANAKLARI NE KADAR ALÇAK OLURSA O KADAR İYİ YOL TUTAR. YÜKSELDİĞİ ZAMANDA SÜSPANSİYONLARA DAHA AZ BASKI OLACAĞINDAN KONFORUN AZ DA OLSA ARTAR. ANCAK KULLANDIĞIN MARKA HANGİ BOY VE MARKA TAVSİYE EDİYORSA ONU KULLANMANI ÖNERİRİM. BEN DE KIŞ BAŞI KIŞ LASTİĞİ TAKTIRIRKEN BOYUT SORUNU YAŞAMIŞ 65 YERİNE 70 TAKTIRMIŞTIM. GÖRÜNTÜ OLARAK GÖZLE GÖRÜLÜR BİR FARK OLMUYOR İNAN BANA. BEN MECBUR KALMASAYDIM ORJ. BOY TAKTIRIRDIM.
  • Mesele çamurluk-lastik aralığının fazla olması.. Araç normal sürüş şartlarında 4 yolcu + bagajda orta dolulukta olacak şeklinde tasarlanmış(Resmi bilgi)... Bu yüzden biraz yüksek duruyor.. Özellikle arkası daha yüksek tabi...

Dün yıkamacıda diğer araçlarla kıyaslayınca kafama takıldı.. Lastikler şöyle çamurlukları doldurunca daha bi hoş görünüyor..
  • Aynı inch lastik aldığın için km sayacı yanlış göstermez. Farklı çapa(R değerine) sahip bi lastik alsaydın o zaman km sayacın yanlış gösterirdi.
  • 195*60*15 ----------- > 195*65*15 olunca çap artmıyor mu ?? Artması lazım değil mi ?

Benim bildiğim 15 : cant (orta genişlik diyelim...), 65 : yanak boyu (...ki büyümesi çapı arttırır), 195 : taban genişliği... Lütfen yanlış biliyorsam düzeltin..
  • Evet doğru biliyorsun. km. sayacın gittiğin hızı biraz daha düşük gösterir. son hız artar ara hızlanmalar düşer ama o kadarda belirgin bi fark olmaz sanırım...Bi yerlerde hesapları vardı ama
  • Hmmmmm. doğru galiba. R denen sayı jantın çapıymış. 60 yerine 65 olunca da(yanak genişliği) sanırım 5 mm bi artma oluyo. Burdaki yazıdan öyle anlaşılıyo gibi: http://arabam.milliyet.com.tr/lastik/lastik.asp
  • 195*65*15 kullanırsan aracın kalkışlarda düşük hızlarda biraz hantallaşır, kilometre az gösterir ve son süratin artar. Lastiklerinin geniş görünmesini istiyorsan 205* 55* 15 en iyi seçim olacaktır.
  • Merhaba
    Sana direkt olarak şunu söyleyim; 195/60 R 15 yerine 195/65 R 15 kullanmakla her zaman için kadranda okuduğun hızın % 3,1 'i kadar hızlı gidersin. Örenek 50 km/h okuyorsan gerçek hızın 51,5 ve 100 km/h te 103,1 km/h okursun.
    Diğer hususlarda arkadaşların yazdıklarının büyük kısmı doğru.
    Yararlı olması dileğiyle..
  • 195/65 15 lastiğin yuvarlanma mesafesi 195/60 15 lastikten daha fazladır..bu da aracınızın yerden yükselmesine sebep olacaktır..dolayısıyla aracın yol tutuşunun bozulma ihtimali var..evet belki konfor olarak size getirisi olacaktır..gösterge hataları veya azıcık artacak benzin miktarı önemsenmeyebilir ama süspansiyon düzeni bozulacağından arabadaki msr,denge kontrol ıvır zıvırın kafası karışabilir
  • 195/65 15 ÖLÇÜLERİNDEKİ 195 TABAN GENİŞLİĞİDİR. YANİ 195 MM.
    65 İSE YANAK GENİŞLİĞİDİR. AMA 65 MM DEĞİL. BU 65, YÜZDE OLARAK TABAN GENİŞLİĞİNİN %65 OARANIDIR. YANİ 195*0.65=126,75 MM DİR. BU ORAN 60 OLDUĞUNDA İSE, YANAK GENİŞLİĞİ 195*0.60=117.00 MM OLUR.
    İKİ LASTİK ARASINDAKİ YARIÇAP FARKI, 126,75-117,00=9,75 MM OLACAKTIR. YANİ YAKLAŞIK 1 CM...

YARIÇAPTAKİ BU ARTIŞ, ARAÇTA ÇOK AZ KONFOR, KM SAATİNDE GÖRDÜĞÜNDEN BİRAZ FAZLA GERÇEK HIZ SAĞLAR;
    KARŞILIĞINDA İSE, ÇOK AZ PERFORMANS (AKSELERASYON) VE YOL TUTUŞ KAYBI OLUŞUR...

EĞER GÖRÜNTÜNÜN DAHA İYİ OLMASINI İSTİYORSAN, JANTLARINI 16 YA DA 17 İNÇ YAPARAK ONA UYGUN LASTİKLER SEÇMELİSİN....

BENİM FİKRİM İSE, ORJİNAL ÖLÇÜLERDE LASTİK KULLANMANDAN YANADIR...
  • bundan daha iyi anlatılamazdı...
    quote:

Orjinalden alıntı: roverci

195/65 15 ÖLÇÜLERİNDEKİ 195 TABAN GENİŞLİĞİDİR. YANİ 195 MM.
    65 İSE YANAK GENİŞLİĞİDİR. AMA 65 MM DEĞİL. BU 65, YÜZDE OLARAK TABAN GENİŞLİĞİNİN %65 OARANIDIR. YANİ 195*0.65=126,75 MM DİR. BU ORAN 60 OLDUĞUNDA İSE, YANAK GENİŞLİĞİ 195*0.60=117.00 MM OLUR.
    İKİ LASTİK ARASINDAKİ YARIÇAP FARKI, 126,75-117,00=9,75 MM OLACAKTIR. YANİ YAKLAŞIK 1 CM...

YARIÇAPTAKİ BU ARTIŞ, ARAÇTA ÇOK AZ KONFOR, KM SAATİNDE GÖRDÜĞÜNDEN BİRAZ FAZLA GERÇEK HIZ SAĞLAR;
    KARŞILIĞINDA İSE, ÇOK AZ PERFORMANS (AKSELERASYON) VE YOL TUTUŞ KAYBI OLUŞUR...

EĞER GÖRÜNTÜNÜN DAHA İYİ OLMASINI İSTİYORSAN, JANTLARINI 16 YA DA 17 İNÇ YAPARAK ONA UYGUN LASTİKLER SEÇMELİSİN....

BENİM FİKRİM İSE, ORJİNAL ÖLÇÜLERDE LASTİK KULLANMANDAN YANADIR...

• Araba yükselir olacağı bu

195 65 15 demek

19.5 cm genişlik
    19.5 * 0.65 cm yanak
    15 jant

yani sen arabayı

195*0.05 cm yükseltiyorsun araç savrulabilir görüşündeyim

Bizim Opelde 195 55 15 var sürekli yanak balon yapıyor bide o kadar pahalıki o lastik vallah biz değiştiremiyoruz arabaya bi halt olacak diye...
  • daha çok yakar
  • Yüzde meselesini öğrenmek bu topicin benim açımdan en büyük faydası oldu.. Sağolasın Roverci...

Herkese çok teşekkürler.. Orjinalde kalıcam anlaşılan..
  • quote:

Orjinalden alıntı: Reason

Yüzde meselesini öğrenmek bu topicin benim açımdan en büyük faydası oldu.. Sağolasın Roverci...

Herkese çok teşekkürler.. Orjinalde kalıcam anlaşılan..

sanırım doğru yolu buldun
  • bir yerde iyi fiyata 2 adet sıfır michelin 195/65/r15 energy+ lastik buldum. benim araçta ise 195/60/r15 lastikler var. öne michelin lastikleri taksam ve aracın önü 1cm kadar yükselse hissedecek kadar sorun yaşar mıyım?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.