Şimdi Ara

19'UNCU MOT.P.TUG.K.LIĞI EDREMİT BALIKESİR (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
273
Cevap
9
Favori
129.888
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    ziraat kart dışında kullanılmıyormu mesela yapıkredı kartım var benım sonucta pos makınasında oda calısır da şimdi ordaki sistemide çözemedim bilgin varmı
  • Merhaba 353 k.d olarak askerliğimi tamamladım
    Acemi : Balıkesir-Edremit
    Usta: Balıkesir Burhaniye

Edremit te çok yorulduk yemin töreni için uygun adım rap rap diye ne insan ham oluyor alışamıyor o kadar süre ayakta kalmaya bütün kısa dönemler bir koğuştaydık tugayın imkanları güzeldi acemi olduğumuzdan nöbette tutmuyorduk ortam güzeldi gırgır şamata

Sonra burhaniye ye geçtik 50*100 kadar kısa dönem tanıdık birilerini görmek çok güzel
    tugay kadar disiplin üst seviyede değil ama edremitten 360 derece farklı geldi
    bir sıracılık bi devrecilik gidiyor neye uğradığımı şaşırdım pis pis insanlar ahkam kesmeler
    koğuşta esrar içmeler koğuş ortası salak saçma bağrış cağrıs sıracılıktır devreciliktir
    sinir harbi şeklinde bitirdik askerliği komutan da iki yüzlünün teki ortamına göre davranıyor hak hukuk yok herşeyin farkında olmasına rağmen hiç bir şey olmamış gibi davranıyor. Neyse çok şükür bitirdik batarya komutanı ile vedalaşmadık bile tugay komuta nın kulağına gitmiş ne çektiğimiz bizim batarya komutanını kalaydı.

Burhaniye ye gidecekler
    1.batarya ile 2. batarya birbirine benziyor yani kötü iki bataryanında komutanları
    sinir bozucu lanet insanlar
    4. batarya iyi 3. batarya nın komutanı cok disiplinli ama dağın başında onların birlik
    Karargah hizmet in komutanı çok insiyatif sahibi şeker gibi insan hizmet takımı full yatış en rahat askerlik yapan onlar

Bu arada sıracılıktır devreciliktir tugay komuta nın nefret ettiği konular ama birlik komutanlarınız pek sever işlerine gelir size mesnetsiz davranılmasına hakaret edilmesine eşşek yerine konulmanıza izin vermeyin tugay komuta nı en ufak şikayeti bile değerlendiriyor Birlik komutanlarını paylıyor Biz bu süreci iyi gördük herşey bir anda değişti.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• ben 357. dönem KD olarak gidicem aralıkta Burhaniye ye acaba sizlerden bilgi alabilir miyim askerlik konusunda :)
  • Merhaba Arkadaşlar :

Esas Birliği 19 UNCU MOT. P.TUG. 2 NCİ MOT. P.TB. MUH.DES.BL. / BALIKESİR EDREMİT / BALIKESİR

Kısa Dönem Er / Piyade

Edremit ve 19 UNCU MOT. P.TUGAY'ı hakkında bilgisi olan daha önce burda askerlik yapan arkaşlar tecrübelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum.
  • 19.Mot.P.Tug. 2.Mot.P.Tb Karargah Bölüğü 'nde 2013-2014 arası 352. Kısa Dönem olarak yaptım.

İyi yanları.

- Çarşı merkeze çok yakın, her hafta çarşıya çıkabiliyorsun.
    - Edremit yemyeşildir. Her yer zeytin ağaçları ile kaplıdır. Mis gibi hava vardır.
    - İçeri telefon sokabilirsen rahat rahat kullanırsın.
    - Yemekleri fena değil, (ilk gittiğimde yal gibiydi) sağolsun tugay komutanı çok titiz birçok şeyi düzeltti.
    - Banyo olayı çok iyi. Hele 2.TB karargay veya Muh.Des. bölüğündeyseniz 7/24 banyo imkanınız var.
    - 2.TB karargah bölüğü iseniz eğitim hiç yok, size bir görev verilir zaman boş boş geçer.
    - Tugay içinde internet odası var. Belirli kişilere izin verilir. Onun içinde bölük komutanı birkaç kişiye izin verir, onun onayı olması gerekir.
    - Kahvalktıda kapalı 250ml süt çıkar.
    - Gazinoda hemen hemen herşey bulunur. Alırken bol al.
    - Suyu bol ve temiz içilebilir.
    - İçeride hastane var iyi doktorlar bulunur.
    - Her daim koğuşlara girebilirsiniz.
    - Tugay içinde camii var ibadetinizi yapabilirsiniz (Ezan okunmaz).
    - Şikayet kutularına yazılan şikayetler bizzat tugay komutanı tarafından değerlendirilir. Sorunlarınıza muhakkak ilgilenirler.
    - Gazinoda digitürk,langırt, satranç, 2 adet büyük lcd tv var. Ücretsiz gazete okuma imkanı (tüm gazeteler var).
    - Denize yakın 5km (Akçay)

Kötü yanları

- Karargah hariç bölük komutanları rütbesi üsteğmendir çok sertlerdir, acemi birliği gibi beklemeyin.
    - Karargah ve Muh.Des bölüğü hariç sürekli eğitim olur. Bu bölükler hariç mevcut 70 gibi olur.
    - Koğuşlarda sigara içilir, yerlerde sigara izmariti olur çok kötü koku olur. (Çavuş isen bunu engelleyebilirsin. 87 Tl cezası var. Ben engellemiştim. )
    - Tuvaletleri genel itibariyle kapalı tutarlar. (kirlenmesin diye veya madde kullanırlar)
    - Soğuk olduğunda çok soğuk olur, polar içlik alın, yağmur yağdığında durmak bilmez 3 gün durmadan yağar.
    - Sabah çarşıya bazen çok geç çıkılır. kışın çarşı 09.30 - 16.30 dur. Çok çabuk geçer.
    - Tatil günleri hariç kamuflaj olmadan gazinoya gidemezsiniz. Ortalıklarda boş boş dolaşamazsınız.
    - Tatil günleri veya geceleri tekrarlayan ictimalar olur.
    - Askerler genelde psikobattır(uzun dönemler). Seçmece gönderirler buraya.
    - Denetlemeler çok kötü ve zorlu geçer.
    - Tatbikatlar zorlu geçer. Kışın gidecekler için mayısda yaklaşık 3 hafta süren büyük tatbikata katılırsınız tam zorluklar karşınızda. Kışınki tatbikatla 1 veya 2 gün sürer soğuktan uyuyamazsınız. (3 gün hazırlık olur 1 gün tatbikat.)
    - Zeytin diyarı olmasına rağmen kahvaltıda çıkan zeytin çok kötü.
    - Gazinoda demleme çay olmaz. Poşet çaya alışmalısınız.
    - Yeni gelenler alışmak biraz zor olur.

Tavsiyeler

- Kısa dönemsen Çavuş veya onbaşılık garanti kesinlikle rütbe olmayan kimse dokunamaz sana. Rütbesiz el kaldırdığında üste fiilen taarruzdan direk tutuklanır. En az 3 ay yer. Çavuşluk rütben varsa korkma. Birazda hakkını ara.
    - Ev yemeği için çarşıda yeşil mantı var yemekleri çok iyi fiyatıda çok uygundur. 7 TL ile tıka ba doyardım. Tavuk kalamarı ve salatası süper.
    - Eğer bir rahatsızlığınız varsa muayene olun , içeride iyi doktorlar var. Sivilde gözümde ki rahatsızlığıma çözüm bulunmadı, orda başarılı bir tedavi gördüm.
    - Gitmeden bir tane orta boy kale kilit ve 80-100Cm boyunda zincir al. Onunla dolabını kilitleyeceksin. Çok hırsızlık olur.
    - Çarşıdan yiyecek türü birşey alma içeri zırnık sokamazsın.
    - Spor yapmak istemiyorsanaz spor yapamaz raporu veya spor istirahatı alınız. Spordan muaf olursunuz. Hekes spor yaparken siz keyfinize bakarsınız. Denetlemelerde rahat edersiniz.
    - Çavuş olmaya heveslenme sorumluluğu kötü. 4 ay boyunca bölükte tek çavuş olarak psikobatlarla uğraştım. Siz geri çekilin.
    - Çavuş olarak rütbeli olsanız bile kimsenin canını yakmayın, sonuçta herkes orda geçici, sabırlı olun.
    - Yukarıda tanıdığınız varsa uyduruk şikayetler için arattırmayın. Sonuçta ne kadar daşşaklı da olsa sorununuz orda istediğiniz çözüme ulaşamaz. Göze çok batarsınız. Eğer imkanınız varsa karargah bölüğüne geçişinizi sağlatabilirsiniz. Genelde torpililer karargah bölüğüne geçer.
    - İlk başlarda revire sık sık çıkmayın. Verilen görevleri yapın aksi takdirde göze batarsınız. Askerliğiniz sıkıcı olur.
    - Hafta sonu kahvaltıya Akçay'a gidin orda Mado var, kahvaltısı süper. Köy kahvaltısını seçin. Akçay çok güzel bir yer.
    - İç çamaşırını bol bol alın(askeri). Gazinodan alın daha kaliteli ve ucuz. Çamaşır yıkamaya uğraşmayın biriktirin 2-3 haftada bir dışarda çamaşırcı var orda yıkartırsınız. Uygun fiyat. Daha temiz ve mis kokulu olur. Tugaya yakın olana yıkatmayın. Ana cadde sonunda var ona götürün.

- Ordaki zamanınızın değerini ve kıymetini iyi bilin.

Bu kadar. Hayırlı acil teskereler.

• sıracılık devrecilik yapmaya çalışanlar , madde kullanım oranın %90 larda olduğu ,dövmeli psikopat tiplerin barındığı bi tuğay ,hemen hergün tuğay içtima olur firar eden vs tuğay komutanı çok seviyor konuşmayı o yüzden şunu yaptık bunu yaptık demek için saatlerce diker ,1 ve 2 tabura düşenlerin vay haline :D 353 kd olarak edremitten nefret ettiren ve askerden soğutan tuğay , iyi yanları biz gitmeden 1 ay önce ps getirdiler ,kahvaltılar standart,öğlen akşamda standart ben genelde gazinodan hallediyordum
  • Arkadaşlar bende Kısa dönem olarak bu tugayın sahra hizmet bölüğünde askerliğimi tamamladım.Sahra hizmete düştüyseniz şimdiden geçmiş olsun.Hiçbir askerle geçinmeyi bilmeyen bir bölük komutanı ve teğmen sizi bekliyor olacak.Hele kendini dünyanın merkezi sanan uzman çavuşları görünce hayattan soğuma noktasına geleceksiniz.Bu u.çavuşların arasında bir şişko var ki yolda görseniz yolunuzu değiştirin.Tugayın bütün pis işleri bu bölüktedir.Çamaşırhane,fırın,mutfak bunlardan bazılarıdır.Mayıs ayında orda asker olursanız sizi EFES tatbikatı denilen tüm ege ordu komutanlığının katıldığı bir tatbikat bekliyor olacak.Orada bırakın oturmayı,nefes alıp 2 dk soluklanmaya vaktiniz olmayacak.Ama çok hızlı da şafak attığı bir gerçek.Bu bölüğe düşmüş olup ta ayrıntılı bilgi isteyen varsa e mail adresi yazsın ayrıntılı bilgiler veririm.

Diğer lojistik hizmet bölüklerinden bakım birliği bölümünde vasıfsız biriysen sürekli nöbete gider gelirsin başka işin olmaz,Kısa dönem isen ya koğuşçu olursun,ya devriye atarsın ya da yazıcı olursun.Sıhhiye bölüğünde de aynı şekilde kısa dönemler rahattır.Ya revirde evrak işlerine bakar,ya yazıcı olur ya da devriye atar.Karargah bölüğü en rahat bölüktür.Bir komutanın postası olur onun işlerini halleder ve korunup kollanırsın.Bir masan olur ve rahatça telefonu şarz edip kullanabilirsin.Ulaştırma bölölüğüde aynı şekilde rahattır.

Diğer piyade taburlarına düşenler her ne kadar tugayın en pis adamları piyade taburunda olsa bile oradaki kısa dönemlerde bölük çavuşu,yazıcı olarak rahat ederler.Tek problemleri bölüklerinde ki psikopatlar,madde kullananlarla uğraşmaktır.Fazla muhatap olmamaya ve kesinlikle kavga etmemeye dikkat edin.1 hafta çarşı kitleme cezası alsanız çok fazla koyar çünkü 1 hafta boyunca haftasonunun gelmesi hayaliyle o haftayı geçiriyor olacaksınız.

Size söylenen hiçbir şeyde mantık aramayın çünkü yapacağınız hiçbir şeyin mantık çerçevesinde bir açıklaması yok,sorgulamayın,komutanların dediklerini yapın.Dik kafalı olursanız o şafak hayatta bitmez,canınızı sıkarlar.Nöbetlerde uyumamaya dikkat edin,bir nöbet saatiniz içersinde 3-4 defa devriye atan komutanlarla karşılaşabilirsiniz.Ve nöbet yerine telefon götürmeyin doldur boşalta gittiğinizde nöbete gitmeden üstünüz aranabilir telefonu yakalatıp ceza alabilirsiniz.Her taburda her gün duş alma şansına sahipsiniz..Gecenin 3 ünde 4 ünde koğuşunuza gelip herkes aşağı insin arama ya da içtima var diyen nöbetçi komutanlarla sık sık karşılaşacaksınız.Ya bir gerizekalı firar etmiştir ya da tugay komutanı madde ya da telefon için arama emri verdirmiş olabilir.

Anlatmakla bitmeyecek kadar çok şey yaşamış biri olarak kısacası bu tugaya düştüğünü görüpte balıkesir güzel yerdir,batıdır felan diyip çok fazla sevinmeyin.Göreviniz her ne kadar rahat olsa bile bir çok sıkıntı ile karşı karşıya muhakkak ki muhakkak karşılaşacaksınız.Adı üstünde askerliktir herkes sıkıntı çekmiştir moral bozmayın ve kendinizi alıştırmaya çalışın.Tugayın gazinosu çok iyidir.LİG tv,pes 3,langırt vardır.Yiyecek içecek oldukça bol ve ucuzdur.Boş vakitlerinizi burada değerlendirmenizi öneririm.

• 19. MOTORLU PİYADE TUGAYI LOJİSTİK DESTEK KOMUTANLIĞI BAKIM BİRLİĞİ KOMUTANLIĞI EDREMİT / BALIKESİR kardeşim tam olarak bu yazıyor kısa dönem olarak gidiyorum nasıl olur bi bilgilendirme yaparsan sevinirim
  • Jefe piyade bölükleride farksız be düşüne geçmiş olsun diyelim ortama ayak uydursun.
    19. MOTORLU PİYADE TUGAYI LOJİSTİK DESTEK KOMUTANLIĞI BAKIM BİRLİĞİ KOMUTANLIĞI EDREMİT / BALIKESİR
    üstteki yazıları oku anlarsın kardeşim , sabret biter sayılı gün,yazıcı veya revirci yapabilirler
  • Arkadaslar konuyu hortlatalim 358.kisa donemler açıklandı ve benim usta birliği buraya düştü benim merak ettigim şey benim ne yapacağım 19. Mot. p. tug. loj. des. k.ligi shh. Bl./balikesir edremit
    Sınıf: sihhiye yaziyor. Ben kimyagerim ve saglikla pek bi alakam yok yani hastanede mi yapicam ne olucam biraz yorum yapsaniz sevinirim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: paşalı22

Arkadaslar konuyu hortlatalim 358.kisa donemler açıklandı ve benim usta birliği buraya düştü benim merak ettigim şey benim ne yapacağım 19. Mot. p. tug. loj. des. k.ligi shh. Bl./balikesir edremit
    Sınıf: sihhiye yaziyor. Ben kimyagerim ve saglikla pek bi alakam yok yani hastanede mi yapicam ne olucam biraz yorum yapsaniz sevinirim

Hastanede yapmayacaksın maalesef. Sıhhiye bölüğü loj.des. komutanlığı içindeki en rahat bölüktür. Geldiğin zaman denetlemelerin hepsi bitmiş olacak. Yalnız EFES tatbikatına gideceksin. Bundan kaçarın düşük bir ihtimal var. 19. mot. p. tug. batının en zor tugayıdır desek yeridir! en şanslı dönem 359. dönem k.d erlerdir yani mayıs celbinde buraya düşecekler.

Not: Ülkenin bir çok farklı tugayına düşen devrelerim arasında en şanssızı ve en zor durumda olanı benim :( buna binaen böyle dedim. Yine de üzülme çünkü %80 zorluğu bitmiş bir halde geleceksin. Hayırlı tezkereler.

• Teşekkür ederim cevap attığın için peki benim görevim ne olabilir ambulans şoförü yada ilac veren raporlarini ayarlayan kişi varmış sanırım oyle biseymi yaparım sence? Bide nöbet içtima durumlari nasil olcak varsa bilgin bahsedermisin :)

• İyi geceler arkadaşlar.Benimde usta birliğim 19.motorlu piyade tugayı balıkesir/edremit.Kısa dönem.
    İkmal sınıfı olarak gözüküyor sulüste.Nedir ne iş yapar zorluğu kolaylığı nedir.Varsa bilgili arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.Malum gerek ekşi sozlukte gerek burada okuduğum yorumlar pek iç açıcı değil.
    Varsa tertip olacağımız arkadaşlar haberleşip organize olalım derim.Şimdiden hayırlı tezkereler.
  • Lifehouse aynı yerdeyiz ama birbirimizi bulabilirmiyiz o olasılığı hiç bilemiyorum sihhiye bolugundeyim belki denk gelir bence gorevinin olmasi güzel angarya iş yapmazsın tabi varsayım üzerine konuşuyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: paşalı22

Lifehouse aynı yerdeyiz ama birbirimizi bulabilirmiyiz o olasılığı hiç bilemiyorum sihhiye bolugundeyim belki denk gelir bence gorevinin olmasi güzel angarya iş yapmazsın tabi varsayım üzerine konuşuyorum

Kısmet artık.Görev olur mu olmaz mı bilemiyorum da sulüsde ikmal sınıfı yazıyor.Bu arada bir arkadaşla daha tanıştık usta birliği edremit olan.Özelden telefonunu yaz istersen , ustada en azından birbirimizi buluruz.
  • Merhaba arkadaşlar,

Benimde loj.des. kıl.ulş ve ikm blm. kısa dönem ustalıkta ordayım. Ekşide burası için yazılanlar çok iç karartıcı umarım hayırlısı olur hakkımızda. Bu arada ne iş yaparız ki orda yani ulaştırma ve ikmal demiş ??? Hiç anlamadığım konular ...
  • selamın aleykum arkadaşlar benim kısa dönem usta birliğim 19'UNCU MOT.P.TUG.KH EDREMİT BALIKESİR çıktı merak ettiğim şey KH olduğu için karargahtamı olacağım yoksa bölüğüm yada birliğim orda mı belli olur ? 19.motorlu piyade tugayı nasıldır cevaplarsanız çok sevinirim.
  • Arkadaslar hosgeldiniz bende Sıhhiye deyim su anda ulaştırmada araba kullanirsin karargahta da bol bol erzak indirip yuklersiniz bide bol bol nöbet tutarsiniz kaçıncı donemsiniz bide?

• Beyler herkese selamlar 357 KD olarak 2.taburda askerliğimi yapıyorum. Şafak 14 .. Öncelikle şunu söyleyim ekşi'de burda fln yazan yorumlara pek aldırmayın hepsinin gerçeklik payı var ama iş sizde bitiyor. Kısa dönem olarak baştan tavrınızı koyun ve ona göre hareket edin. Genel olarak tugayı özetlersek ; Piyade bölükleri yani 1. tabur ve 2. tabur zordur.(Eğitim,denetleme,atışlar,koğuşlar vs) loj,sıhhıye,karargah,ikmal nispeten daha iyi ortamlara sahiptir. 2.Tb. Karargah ve muh des. bölüğüne düşerseniz kendinizi çok şanslı hissedin. Karargah bölüğünün diğer adı Kaytargahtır işleri çok rahattır nöbetleri de öyle. Muharebe destek bölüğü ise tugay'da ki iyi bölüklerdendir. Herkese şimdiden hayırlı teskereler. Çok kafanıza takmayın. 1 ay içerisinde herşey otutur ve ortama da uyum sağlarsınız..
  • Piyadeysen çok zahmet çekersin. Özellikle 1. tabura düştüysen vay haline, komutanları çok serttir gözünün yaşına bakmaz.
    2. tabur daha rahat oda en üstten kaynaklanıyor. En üst ne kadar nizamiyse bu aşağı kadar gider. Ama askerler için aynı şeyleri söylemeyeceğim. Hepsi birbirinden kırık, hayatınızda sadece orada görebileceğiniz tipler.

Kısa dönemlerin rahat ettiği bir gerçek. Çünkü o kadar müptezel arasında sen bir adım öndesin. Senin okumuş,efendi olduğunu bilirler. Genelde bölük komutanları kısa dönemleri kendilerine yarayacak işlerde kullanmak ister. Kendini idari işler bölümüne atarsın ne nöbet ne içtima, üstelik her gün komutanların yüzünü görüyorsun işlerini yapıyorsun yarın öbür gün onlarda bir hatan oldu mu görmezden geleceklerdir.

İllaki sana rütbe verecekler. Burda sana iş düşüyor. Çavuş olmaya bakacaksın. Diğer kısa dönemlerin arasından sıyrılmayı başarmalısın. Bu nasıl olacak? her zaman komutanlarına saygıda kusur etmeyeceksin, komutan saygı görmek ister bu şekilde egolarını tatmin edeceksin. Onların seni tanımalarına izin ver sürekli gözlerinin önünde dur istenildiğinden daha fazlasını yap. Bölükle fazla haşır neşir olma ağırlığını göster. Göster ki ilerde söz geçirebilecek biri olarak seni tanısınlar. Çavuş olduktan sonra en kral sensin artık. Yalnız bölük çavuşu olmak sıkıntılı. Bölük nereye sen oraya. Onbaşı da yapıyorlar fakat sen onbaşı olmamaya bak çünkü uzun dönemlerden de seçiyorlar bir ayrıcalığın kalmayacaktır.

İmkanları olarak en baba yerdesin bunu da unutma.

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.