Şimdi Ara

18650 Piller 3500 mAh'tan fazla olabilir mi ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
320
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Konuyu doğru bölüme mi açtım emin değilim ama bir konuda desteğe ihitiyacm var.

Dün 18650 pil lazım olunca 2011 yılından bu yana kullanılmayan ve şarj edilmeyen eski laptopun bataryası aklıma geldi. Bir şansımı deneyeyim dedim ve söktüm. İçerisinden CGR18650D MH-12210 I 7220 isimli 6 tane pil çıktı. (Panosonic markasının oluyor sanırım.) Bataryanın üzerinde de 4800 mAh yazınca her bir pil 800 mAh olarak düşündüm doğal olarak.

Sonra pilleri şarja taktım 6 pilden sadece 2 tanesinde ekran geldi ve şarja başladı. 1000 mAh olarak başlatmıştım şarjı, 800 mAh'a hemen ulaşıp durur diye bekliyordum ama her ikisi de 4500 mAh'lara gelince kendim kapattım durumlarından şüphelenip.

Ertesi gün diğer 4 pile de son bir şans vereyim diyerek tekrar taktım cihaza ve dokunmadım 5 dakika kadar. Farklı zamanlar her biri şarj almaya başladı. İçlerinden sadece bir tanesi 0014 mAh'lar civarında kaldı tekrar tekrar test modu yapmama karşın. Onu bitmiş olarak dönüşüne ayırdım.

Diğer 3 tane pili dün gece 500 mAh hızında şarjda bırakmıştım, bir tanesi 3000 mAh civarında tamamlanmış görünüyordu onu test moduna aldım; ancak diğer 2 pil şu saat itibariyle hala şarj oluyor gözüküyor ilk iki pil gibi 4500 mAh'ları geçti hatta 5200 mAh gösteriyor şu an bir tanesi.

Bildiğim kadarıyla 18650 piller 3500 mAh kapasiteden fazla olması mümkün değil teknik olarak, bu piller nasıl oluyor da bu değerlere ulaşabiliyor.

Test cihazının daha düşük değerlerde yükleme yapabilrken ayarlarda girilmiş mAh değerinden hesaplayıp yanlış mAh göstermesi mümkün müdür ?

Yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mustafa GÜRGEN -- 9 Haziran 2022; 15:55:42 >

• aynı cihazdan bendede var 18650 kapasite ölçümü ve şarj için kullanıyorum. İlk gördüğüm pillerin iç dirençleri normale göre biraz yüksek (bu değere ben oldum olası güvenemedim aynı pili 10 defa tak çıkar yapınca 10 ayrı değer veriyor) ayrıca piller 4000 mah şarj olmasına rağmen hala şarj işlemi bitmemiş ( fotoğrafta görüldüğü kadarıyla şarj işlemi devam ediyor ) piller bozuk olduğu için şarj etmeye devam edecektir diye düşünüyorum. Bozuk pili şarj edince içindeki elektrolik şarj aletine akabiliyor o yüzden bozuk pilleri şarj etmeye zorlamayın. Elektrolik asit gibi olduğundan cihazı perte çıkarır dikkatli olun.

Pillerin datasheete baktığımda 2350 mah görüyorum zaten laptop bataryası üzerindede 4800 yazmışlar. (her pil 800 mah olmuyor bu hesaplama hatasını bende yapmıştım piller paralel ve seri bağlı olduğu için 2400 + 2400 = 4800 mah şeklinde oluyor "bu bilgi için @dfk24 selam göndermeyi unutmayalım" )

özetle: pilleriniz %95 ihtimalle bozuk o yüzden NOR TEST yaparsanız pillerin voltajı 4.20v den 3.80v e hızlıca düşecektir. Şarj işlemleri sırasında mümkün olduğunca cihazın başında durun. Daha ayrıntılı ve doğru bilgiyi ise dhnin gözde üyesi son pil bükücü @piladam verecektir.

Selamlar

• tesbihcekenhoroz kullanıcısına yanıt

Çok teşekkür ederim bilgilendirme için. 2350 mAh değerlere sahip olmaları iyiymiş.

Hemen çıkartıyorum o hala şarj almaya devam eden pilleri.

Akşam şarj olanları denemiştim lambada, lambadan çıkan 1200 mAh'tan daha uzun süre yandı.

Bir kaç şarj deşardan sonra işimi görecek seviyeye gelecekler gibi sanki.

Sadece bir tanesi geri dönüşüm gibi görünüyor şu an için.

(Bu arada şarjı devam edeni fast teste çevirdim 4.06V sabit dejarj oluyor. 11 yıl boyunca hiç şarj görmemenin etkisi var anladığım kadarıyla pillerin üzerinde. Biraz kullanımdan sonra toparlayacaklar gibi bir kanaat oluştu)

Tekrar teşekkür ederim bilgilendirme için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mustafa GÜRGEN -- 9 Haziran 2022; 15:55:19 >
  • tesbihcekenhoroz kullanıcısına yanıt

Merhabalar;

ahahaha güzel yorumunuz için teşekkür ederim :)

Aslında bu yorumun üstüne ekleyecek çok fazla bir şeyim yok, sizin pilleriniz normalde 3.7V 2400 mAh, 6 adet pil var demişsiniz, o piller 3 seri 2 paralel bağlıydı, 11.1V(seri bağlanan pillerin voltajı artar, 3.7*3=11.1 yapar) 4800 mAh(paralel bağlanan pillerin kapasitesi artar, 2*2400=4800) yapar.

Peki nasıl oluyor da 2400 mAh pil ekranda 4000 mAh üzerinde bir değer gösteriyor? Çünkü kapasite şarj sırasında ölçülmez, pilleriniz eski ve yüksek iç dirençli olduğu için özellikle uzun süreli bekleme sonrasındaki ilk şarjda dolmak bilmezler. Bu yüzden şarj işlemi uzun sürer.

Aşağıdaki videomdaki NOR test metodunu uygulayabilirsiniz. Böylece deşarj sırasındaki kapasiteyi görmüş olursunuz.

Bu pilleri fener, powerbank gibi uygulamalarda değerlendirebileceğinizi düşünüyorum. Birkaç kullanım sonrasında şarj sürelerinde kısalma görülen piller olduğu gibi, artık düzelemeyecek duruma gelmiş olup uzun süreler boyunca şarj edilmesi gereken pillere de dönüşmüş olabilirler.

18650 Piller 3500 mAh'tan fazla olabilir mi ?Pil Adamyoutube
    Pil şarj cihazı Piller nasıl şarj edilir Pil deşarj cihazı Piller nasıl deşarj edilir Pil kapasitesi Pil kapasitesi nasıl ölçülür Çok detaylı bir Lii-500 İncelemesi Yapmaya çalıştık. Sorularınız varsa lütfen yorum olarak ekleyin. Kapasite testi nasıl yapılır? Lii-500 test modları nasıl çalışıyor? Lii-500 doğru ölçüm yapıyor mu? gibi sorulara cevap aramaya çalıştık. https://www.instagram.com/piladam1/ Geniş Özet olarak; 1) Ni-Mh ve Li-ion pilleri 300-500-700-1000 mA ile şarj edebilir. 2) Ni-Mh ve Li-ion pilleri 250-500 mA ile deşarj edebilir. 3) Li-ion pilleri CC-CV yöntemiyle şarj ediyor. 4.2 Volta ulaştıktan sonra şarj akımını 70 miliampere düşürerek şarj işlemini sonlandırıyor. 4) Ni-Mh pilleri –DV yöntemine göre şarj ediyor, piller maksimum voltaja ulaştıktan sonra 5mV gerilim düşümü yaşadıklarında doldu kabul ediliyor. 5) Li-ion piller ~2.85 volta kadar deşarj ediliyor. 6) Ni-Mh piller ~1 volta kadar deşarj ediliyor. 7) 4 pili aynı anda 1A ile şarj edebiliyor. 8) İç direnci çok yüksek olmayan pillerde kapasite ölçümünü %95 doğrulukla yapabiliyor. 9) Fast test yöntemi 2 basamaklıdır. Önce pili 2.85 volta kadar deşarj ediyor, daha sonra tamamen dolduruyor. Doldururken kapasite ölçüyor (Tavsiye edilmez) 10) NOR test yöntemi 3 basamaklıdır. Pil önce tamamen doldurulur, daha sonra 2.85 volta kadar deşarj edilir, kapasite bu basamakta ölçülür, tavsiye edilen test yöntemidir. Daha sonra pili tamamen dolduruyor. (Son işlemin kapasite testine etkisi yok) 11) Adaptör takılı değilken pilden 3-4 mA çekiyor. LCD ekran açıkken 40 mA çekiyor. 12) Kutusundan çıkan 12V 2A adaptör, ürünün tüm özelliklerini kullanmak için yeterlidir. 13) Küçük ve yüksek güçlü bir cihaz olduğu için 4 pili 1A ile şarj ederken 50-60 dereceye kadar ısınıyor. 14) Uygun fiyatlı şarj/deşarj aleti almak isteyenler için bir fiyat performans ürünü ancak çok daha iyi modeller var. Diğer videolar için; Sony VTC6; https://www.youtube.com/watch?v=Zr08omb5fPk&t=8s Piller nasıl depolanmalıdır? https://www.youtube.com/watch?v=cmn41fZ_FQE&t=40s piladam şarj deşarj 18650 kapasite pil adam lii500 lii500s Xtar Dragon Li-ion Ni-Mh -DV CC-CV 4.2 VOLT Cut-of current İnceleme Reviev En Ucuz Şarj aleti
    https://www.youtube.com/watch?v=7V7HWQg3mBE

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.